مشکلات دادن حق طلاق به زن چیست؟ مدارک و شرط محدود کردن حق طلاق

folder_openخانواده
commentبدون دیدگاه

طلاق یعنی اینکه دو فرد از یکدیگر جدا شوند که این جدایی می تواند به دلایل مختلف باشد. میتواند با پذیرفتن شرایط طلاق توافقی از یکدیگر جدا شوند و در برخی موارد مرد می تواند در هر زمان که بخواهد حق و حقوق زن را پرداخت کند و نسبت به طلاق دادن وی اقدام کند.

طلاق ویژه نکاح دائم است و در خصوص نکاح موقت طلاق جاری نمی شود، به همین دلیل زن طبق قانون و شرع طلاق ندارد مگر اینکه در هنگام عقد کردن مرد به زن وکالت این کار را داده باشد. حقی که زن در این ميان به دست می آورد در بین مردم به حقوق طلاق یاد می شود و به همین ترتیب در صورتی که زن به واسطه کراهت دادخواست طلاق بدهد، نمی تواند از آن صحبت کرد.

اگر که زن از مرد وکالت بخواهد که هر موقع خود بخواهد طلاق خودش را بگیرد، در این هنگام زن‌ می تواند بسیار راحت و بدون مشکل طلاق خود را از مرد بگیرد. اگر چه وجود چنین وکالتی، طلاق را برای زن بسیار راحت و بدون دغدغه می کند اما با این مشکل مواجه است که اگر زن طلاق بگیرد، مرد از همه چیز بی اطلاع است و همچنین زن می تواند تمامی حق و حقوق خود را دریافت کند. گاهی نیز ممکن است زن با گرفتن حق طلاق، تمامی حق و حقوق دیگر آن حذف می شود.

حق طلاق چیست؟

طبق ماده 1133 قانون مدنی حق و حقوق طلاق با مرد است و مرد می تواند این حق را به زن نیز بدهد؛ اما این واگذاری حق برای طلاق به زن با شرایط بسیار زیادی همراه است. حق طلاق به دو صورت به زن داده می شود اول اینکه در عقدنامه تمامی شرایط ذکر شود و دوم اینکه مرد به دفتر اسناد رسمی مراجعه کند و این حق را به زن بدهد. همچنین اگر در خارج از کشور باشد می تواند به سفارت خانه ها مراجعه‌ کند و این امر را به جا آورد.

اگر مایلید میتوانید در رابطه با هزینه طلاق توافقی اطلاعاتی بیشتر داشته باشید.

شرط محدود کردن

یکی از بحث های حقوقی است که طبق قوانین خودش، مرد می تواند بدون‌ هیچ مشکلی همسر خود را طلاق دهد و برای طلاق به هیچ گونه دلیل خاصی نیازی نیست و همین موضوع باعث می شود که مشروط شود. همچنین آزادی مردان در طلاق باعث می شود که نرخ طلاق و جدایی در کشور به بالاترین سطح برسد؛ بنابراين در کشور قوانینی تصویب شد که از آزادی مرد برای طلاق کم‌ کند.

مدارک لازم برای حق طلاق

مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق به گونه ای است که چه مرد و چه زن باید شناسنامه و کارت ملی هایشان را در دست داشته باشند و همچنین داشتن مدارک ازدواج یعنی همان عقدنامه الزامی است. برای گرفتن وکالت این حق برای زن یک روش وجود دارد که اولین روش و ساده ترین روش این است که در همان ابتدای عقد، در عقدنامه، حق طلاق توسط مرد به زن داده شود که این‌ مرحله طی یک‌ وکالتی است که مرد حق برای طلاق را به همسرش می دهد و در سند ازدواج این موضوع ذکر می شود.

جالب است بدانید که این وکالت به تنهایی، قانونی و کافی نیست و هر لحظه مرد یا همان زوج می تواند وکالت خود را پس بگیرد زیرا اصل حق طلاق به گونه ای است که مرد می تواند در این باره تصمیم بگیرد. همچنین همیشه در صورت نبود اطلاعات کامل و مدارک کافی به اصل آن مراجعه می شود و همین اصل آن برای قانون مهم است.

معایب و مشکلات دادن این حق به زن

معایب دادن حق طلاق به زن به این صورت است که روحیه ی لطیف و زودرنج خانم ها بر هم می خورد. به همین دلیل دادن حق طلاق به زن صحیح نمی باشد؛ زیرا اگر به زن حق طلاق داد، با بروز کوچک ترین ‌مشکلی، به طلاق روی می آورد و از این حق خود از روی عصبانیت استفاده می‌کند. با توجه این دیدگاه به طور فردی و سلیقه ای نمی توان درست یا نادرست بودن این موضوع را مطرح کرد؛ زیرا طلاق برای افراد مشکلات بسیار زیادی را به همراه می آورد.

نتیجه گیری
طلاق واژه ای است که در همه جای جهان شنیده می شود و از قدیم تا به امروزه بین مردم بوده است و جالب است بدانید تا زمانی که حیات ادامه دارد، این واژه بین مردم است. طلاق زن و مرد حق و حقوقی دارد و اگر این حق و حقوق نباشد، تمامی افراد با کوچک ترین مشکل، به طلاق رو می آورند و از یکدیگر جدا می شوند.

قانون های خاصی وجود دارد که نشان می دهد حق با مرد است و مرد می تواند در این باره تصمیم بگیرد اما عوامل و نکاتی وجود دارد که گاهی اوقات حق طلاق به زن داده می شود که در بالا این نکات ذکر شده.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست