طلاق توافقی چیست ؟ شرایط طلاق توافقی از صفر تا صد 1401

folder_openخانواده
commentبدون دیدگاه

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق است که در آن زن و شوهر به دلیل مشکلاتی که بینشان به وجود آمده و عدم سازش تصمیم به اتمام زندگی مشترکشان می گیرند و زوجین با تفاهم و با به  همراه داشتن مدارک طلاق توافقی از یک دیگر جدا می‌شوند. زوجین در مورد کلیه حقوق اعم از مالی و غیرمالی، توافق کرده و این توافق از نظر دادگاه زمانی قابل قبول و معتبر خواهد بود که شرایط طلاق توافقی را به درستی انجام داده باشند.

در طلاق توافقی زن و شوهر بنا به دلایلی به این نتیجه میرسند که قادر به ادامه زندگی مشترک با یک دیگر نیستند. در این مرحله به صورت توافقی از یکدیگر جدا می شوند و با اطلاعاتی که از مراحل طلاق توافقی دارند اقدام به طلاق میکنند. در طلاق توافقی زوجین باید نسبت به مسائلی نیز با هم به توافق برسند که در ادامه به آنها پرداخته ایم.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

همچنین بهتر است بخوانید : وکیل طلاق توافقی

از جمله سوال های پرتکرار که در خصوص طلاق توافقی برای زوج ها به وجود می آید این است که برای شروع روند و شرایط طلاق توافقی، چه مدارکی را همراه خود داشته باشند:

مدارک طلاق توافقی

• عقدنامه
• شناسنامه زوجین
• گواهی بکارت یا عدم بارداری زوجه
• گواهی مرکز مشاوره
• وکالت‌نامه در صورت استفاده از فرد کارآزموده که وکالت دارد
این نوع از طلاق یعنی طلاق توافقی به همراه مدارک طلاق توافقی با حضور وکلا سریع‌تر و ساده‌تر خواهد بود. البته طرفین در پروسه طلاق هر زمان که بخواهند می‌توانند با توافقات از طلاق منصرف شوند و درخواست طلاق را مسترد کنند. لازم به ذکر است که اگر زوجه پس از صدور گواهی عدم امکان سازش برای ثبت رسمی طلاق به همراه مدارک طلاق توافقی در دفترخانه آماده نشود، بعد از سه ماه گواهی نیز از اعتبار می افتد و کل پروسه طلاق منتفی خواهد شد و برای طلاق باید دوباره روند دادخواست را طی کرد. فلذا زن بدون حضور مرد نمی‌تواند از او جدا شود مگر اینکه از پیش از وی وکالت در طلاق گرفته باشد.
برای درخواست طلاق توافقی از طرف زن یا مرد ارائه عقدنامه یا رونوشت آن، شناسنامه و کارت ملی زوجین الزامی است. در صورت عدم ارائه کارت ملی شما می‌توانید شماره آن را برای ثبت طلاق توافقی خویش بدهید. در صورت نبود عقدنامه زوجین باید به دفترخانه‌ای که در آن عقد کرده‌اند مراجعه کرده و رونوشتی از آن تهیه کنند.
در صورت وجود وکیل طلاق نیازی به حضور زوجین ندارد. پس پیش از صدور رای با گواهی عدم سازش زوجین، حتی اگر توافق‌نامه را امضا کرده باشند در صورت پشیمانی یک طرف یا هر دو، رای طلاق توافقی صادر نمی‌شود.
نکته مهم آن است که اگر پس از رای طلاق توافقی در صورت پشیمانی، مرد در دفترخانه برای ثبت طلاق حاضر نشود طلاق ثبت نمی‌شود. مگر آنکه زوجه در حین رای در دادگاه از درگذشت وکالت‌نامه حق طلاق توافقی را برای ثبت آن گرفتن کرده باشد.
اما اگر زوجه پس از صدور رای دادگاه پشیمان شود و برای ثبت طلاق در دادگاه آماده نشود زوج می‌تواند به دفاتر ثبت طلاق رفته آن را به ثبت برساند. اما نکته مهم آن است در صورت مشاهده دفترخانه نسبت به عدم حضور زوجه یا وکیل آن برای ثبت طلاق، از شعبه‌ای که این رای صادر شده استعلام گرفته و اکثر آن شعبات در صورت عدم حضور زوجه، دستور ثبت طلاق را نخواهند داد.
در طلاق توافقی، زن می‌تواند در مدت زمان عده خویش درصورت باکره یا یائسه نبودن از آنچه بذل کرده رجوع کند. مگر آنکه در دادگاه ذکر شود که زن امکان رجوع در زمان عده را ندارد. اگر زن در مدت تاهل باکره و دوشیزه باشد نیز عده ندارد.

مشاوره در طلاق توافقی

مشاوره در مسائل خانوادگی می‌تواند به حل عسرت و مشکلات زوجین کمک بسزایی نماید. قانونگذار در سال ۹۱ در قانون خانواده زوجین را به دریافت مشاوره و دریافت نامه مشاوره برای طلاق قبل از انجام طلاق الزام نموده است.
بر این اساس متقاضیان می باید در سامانه ای تحت عنوان سامانه تصمیم ثبت نام نموده و با انتخاب تاریخ مراجعه و مرکز غربالگری مد نظرشان، فرآیند طلاق را شروع کنند. قدم بعدی این گونه است که در مرکز غربالگری یادشده زوجین را به یک مرکز مشاوره از زیرمجموعه بهزیستی راهنمایی می‌کند.

شرایط طلاق توافقی

طلاقی که در آن زوجین با توافق یکدیگر در مورد تمامی مسائل و موضوعات زندگی مشترک، از یکدیگر جدا می‌شوند دارای شرایط و قواعدی است. از شرایط طلاق توافقی این است که زوجین باید درباره مهریه، حضانت فرزندان، جهیزیه، نفقه و ملاقات اولاد به توافق برسند.

زوجین باید در موارد ذیل با یکدیگر توافق نمایند
برای اجرایی شدن طلاق توافقی زوجین باید شرایطی را رعایت نمایند برای نمونه زوجین باید بر سر مسائل ذیل توافق کنند
• مهریه
• حضانت فرزندان
• اجرت المثل دوران زوجیت
• جهیزیه
• نفقه
• اموال مشترک
بعد از مشخص شدن مسائل فوق، زوجین به راحتی و در کمترین موعد ممکن می توانند طلاق توافقی را انجام دهند.
یکی از شرایط طلاق توافقی و ثبت طلاق شهادت ۲ نفر گواه مرد است که معمولاً زوجین همراه خویش به دفتر طلاق می‌برند.
امکان دارد که رای طلاق (گواهی عدم امکان سازش) مربوط به یک شهر باشد اما ثبت به طلاق در مهلت ۳ ماهه در دفتر طلاقی در یک شهر غیر از شهری باشد که طلاق ثبت شده است و مانعی برای آن نیست.

هر سوالی در رابطه با طلاق توافقی دارید با شماره  09122752838 تماس حاصل نمایید.

طلاق توافقی در دوران عقد

معمولا منظور از دوران عقد، قبل از نزدیکی و وقوع رابطه زناشویی است. در اینصورت مهریه زوجه نصف خواهد شد، مگر اینکه طرفین به نحو دیگری توافق کرده باشند. در این نوع از طلاق زن باید گواهی بکارت بگیرد. اگر قبل از نزدیکی زوجین از هم جدا شوند، زن می‌تواند برای دریافت یک شناسنامه جدید که نام همسر پیشین در آن نیست، درخواست دهد.
گاهی ممکن است زوجین در دوران عقد باشند، اما تقرب واقع شده باشد. در این صورت شرایط آن‌ها مثل شرایط طلاق توافقی بعد از آغاز زندگی مشترک خواهد بود و زن تمام مهریه را میتواند بگیرد.
لازم به ذکر است که اگر زوجه در زمان طلاق باکره باشد، تنها نیمی از مهریه به او تعلق می‌گیرد که در باره نحوه پرداخت آن نیز باید با زوج به توافق برسد.

آیا حضور زوجین در طلاق گرفتن توافقی الزامی است؟

امکان دارد درخواست طلاق را یکی از زوجین و یا هر دوی آنها تقدیم کرده باشد. طلاق یک‌طرفه نیز ممکن است طلاق توافقی باشد.
در هر صورت در جایی که زوجین با توافق بر سر مسائل مختلفی که در بالانیز به آنها اشاره شد مانند: نفقه، مهریه و حضانت و … از یکدیگر جدا می‌شوند، طلاق از نوع توافقی است. به طور کلی طرفین باید برای بعضی امور در پروسه طلاق حضور داشته باشند.
برای نمونه اگر زوجه باکره باشد باید برای ثبت این موضوع به پزشکی قانونی رجوع کند و اگر هم باکره نیست باید آزمایش بارداری دهد. حضور در جلسات مشاوره نیز که از مهمترین اقدامات طلاق توافقی است باید با حضور زوجین انجام شود.
اما باقی فرآیند طلاق با اعطای وکالت قابل انجام است. به عبارت دیگر زوجین می‌توانند به وکلای کارآزموده و حاذق مراجعه کنند و به آنها برای انجام امور طلاق وکالت دهند.

تعویض شناسنامه بعد از طلاق توافقی

در صورتیکه که زوجه باکره و دوشیزه باشد، پس از صدور طلاق می‌تواند برای دریافت شناسنامه جدید بعد از طی نمودن شرایط طلاق توافقی و سپری شدن این روند، درخواست دهد.

مدت زمان درخواست طلاق توافقی

زوجین برای آنکه بتوانند تقاضا طلاق توافقی دهند باید هر دو یا یکی از آن‌ها از طریق سامانه نوبت‌دهی طلاق که سامانه مداخله طلاق (سامانه تصمیم) است تمامی اطلاعات سجلی خود و همسرش را وارد کرده و به یکی از مراکز غربالگری تهران برود.
این مرکز زوجین را به یکی از مراکز مشاوره استان که زیر نظر بهزیستی است راهنمایی می کند تا بتواند به مشکلات آن‌ رسیدگی کند. در این جلسات مشاوره که معمولا از ۵ تا ۲۰ جلسه به طول می‌انجامد تمام مشکلات و انگیزه طلاق زوجین را زیر نظر گرفته شده و در صورت عدم حل دشواری ها و رازها طلاق آن‌ها درخواست آنها توسط مرکز مشاوره در دفتر خدمات الکترونی قضایی به ثبت رسیده و به دادگاه خانواده ارسال می‌شود.
بعد از صدور دستور طلاق، زوجین می‌توانند به مدت سه ماه برای ثبت طلاق خود نزد دفاتر ازدواج-طلاق بروند. در تقاضای طلاق توافقی آنچه اهمیت زیادی دارد و این طلاق را از سایر طلاق‌ها مجزا می‌کند، تفاهم زن و شوهر نسبت به حضانت، مهریه و نفقه بوده و باید بر سر این مسائل با یکدیگر به تفاهم برسند.
توجه داشته باشید که هیچ دفترخانه‌ای نمی تواند بدون دستور طلاق اقدام به ثبت طلاق کند.

نکاتی در مورد متن توافق نامه طلاق

در خصوص متن طلاق توافقی و شرایط طلاق توافقی سوالات بسیاری پرسیده می‌شود که هدف ایشان دریافت نمونه متن طلاق توافقی و یا متن توافق نامه طلاق زوجین متقاضی طلاق می باشد در اینجا ذکر چند نکته ضروری است:
1. دنبال مثال و نمونه دادخواست طلاق توافقی نباشید، زیرا متن توافق نامه طلاق و یا همان شرایط طلاق توافقی زوجین برای طلاق در آن ذکر نمی‌شود.
2. اگر زوجه باکره و یا یائسه نباشد نوع طلاق خلع خواهد بود و زوجه باید سه طهر (۳ ماه) عده نگه دارد. اگر مهریه بذل شده باشد زوجه می‌تواند در مدت ۳ ماه رجوع به آنچه بذل کرده کند و در مقابل زوج نیز می‌تواند به زوجه رجوع کند و به این ترتیب طلاق خلع تبدیل به رجعی خواهد شد. اما راهکار این است که زوجه اسقاط رجوع ما بذل کند و یا اینکه مهریه را در راستای توافق ابراء کند.
3. پیش از نوشتن متن توافقنامه طلاق توافقی باید بدانید که بخشش مهریه در قبال گرفتن حضانت اولاد مطلقاً وجاهت قانونی ندارد یعنی این دو موضوع مقابل هم نیستند.
4. کسی که حضانت با اوست نمی‌تواند بدون رضایت طرف دیگر فرزند را به شهری دیگری ببرد یا از مملکت خارج کند زیرا ملاقات طرف مقابل دچار اشکال و صعوبت خواهد بود. تمامی موارد بیان شده را می توانید در متن توافقنامه طلاق توافقی ذکر نمایید.

عده طلاق توافقی چیست؟

به صورت کلی باید بیان نمود که عده مدت زمانی است که زن بعد از جاری شدن خطبه طلاق در آن دوره نمی‌تواند با شخص دیگری ازدواج نماید.
در نکاح دائم عده طلاق 3 ماه و 10 روز و در نکاح موقت، عده طلاق یک ماه و ۱۵ روز است. اگر در این دوره معلوم شود که زوجه باردار است، با وضع حمل عده زن تمام می‌شود؛ البته باید توجه داشت وضع حمل در صورتی می تواند به عنوان عده در نظر گرفته شود که کمتر از عده 3 ماه و 10 روز در نکاح دائم و یک ماه و ۱۵ روز در نکاح موقت نباشد .
بعد از جاری شدن صیغه طلاق در طلاق رجعی که امکان بازگشت زوجین به یکدیگر وجود دارد، در مدت مشخص یعنی عده، زوجین می‌توانند بدون جاری شدن صیغه عقد به یک دیگر رجوع کنند. اما در نوع دیگر طلاق یعنی طلاق بائن امکان رجوع زوجین به یکدیگر به هیچ عنوان وجود ندارد و برای شروع مجدد زندگی، زوجین باید خطبه عقد تازه‌ای را جاری نمایند.

نظرات متفاوت حقوقدانان در خصوص عده

برخی بر این باورند که طلاق توافقی از نوع خلع و مبارات است. یعنی یکی از انواع طلاق بائن است و عده ندارد؛ مگر اینکه زن مالی را به زوج برای طلاق بخشیده باشد و پس از طلاق به این مال رجوع کرده باشد. در این حالت زوج نیز می‌تواند به زن رجوع کند. بر این اساس برخی معتقدند طلاق توافقی طلاق بائن است و عده ندارد.
به طور کلی باید گفت که هم به صورت خلع و مبارات و هم به صورت رجعی قابل انکار است. ولی اگر زوجه در سررسید طلاق توافقی باکره باشد، دیگر عده‌ای وجود نخواهد داشت و امکان رجوع نیز برای زوج قابل تکذیب نیست.

درخواست طلاق توافقی از طرف زن

زوجین هر دو حقوق و تعهداتی دارند. برای نمونه زن سزاوار مهریه و نفقه گذشته است. علاوه بر این جهیزیه نیز متعلق به زوجه می باشد. در هر صورت زوج و زوجه می‌توانند به هر شکلی که خلاف قانون نباشد، توافق کنند.

حقوق مالی زن در طلاق توافقی

به طور کلی در قانون و شرع حقوق مالی برای خانم در نظر گرفته شده است و در صورت طلاق یا حتی در زمانی که دو طرف با یک دیگر زندگی می کند، زوجه می تواند این حقوق مالی را دریافت کند. طبیعتا در طلاق توافقی نیز تکلیف حقوق مالی زن باید مشخص شود.
ممکن است سوالی برای شما عزیزان به وجود آید که در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق می گیرد؟ در پاسخ به ای پرسش باید گفت که حقوق مالی زوجه دربرگیرنده نفقه، مهریه ، اجرت المثل ایام زوجیت می باشد. در مواردی نیز ضمن عقد نامه نکاح شرطی تحت عنوان شرط تنصیف دارایی وجود دارد که در صورت ذکر این شرط برای زوجین لازم است این امر را نیز دادگاه خانواده مورد توجه خود قرار دهد. در بسیاری از موارد پس از طلاق توافقی زوجه خواستار برگرداندن جهیزیه خود می باشد و از آن جا که او مالک تمام جهیزیه خویش می باشد این امکان وجود دارد که جهیزیه خود را برگرداند.
از میان انواع حقوق مالی زن، مطالبه مهریه از چالش برانگیزترین حقوق مالی زن است که اصولا درباره آن بین زوجین ناسازگاری و اختلاف حاصل می شود. از آن جا که طبق قانون، طلاق حق زوج است و زوجه فقط در صورت دارا بودن شرط وکالت در طلاق از سوی زوج می تواند دعوای طلاق را نزد دادگاه خانواده مطرح نماید، اصولا در طلاق توافقی زوج خواهان بخشش قسمتی از مهریه به ازای طلاق می باشد و معمولا زوجه مقداری از مهریه خویش را بدین منظور به زوج می بخشد.

دادگاه ضمن صدور گواهی عدم امکان سازش توافقات میان زن و شوهر در خصوص مهریه را به طور کامل ذکر می کند. برای نمونه ممکن است ترتیب پرداخت مهریه با پرداخت سند تجاری مثل چک و سفته در سررسید معین مشخص شود که در این حالت مطالبه مهریه از اجرای ثبت، می تواند فرایند مطالبه ی مهریه را نسبت به طرح دادخواست در دادگاه خانواده سرعت ببخشد. همانطور که در بالا به آن پرداختیم وجود نزدیکی و تمکین بین زوجین به خصوص در موارد طلاق توافقی در دوران عقد می تواند در میزان مهریه زوجه تغییراتی ایجاد کند.
همچنین عندالاستطاعه بودن یا عندالمطالبه بودن مهریه در مطالبه ی مهریه تاثیر بسیار مهم و کلیدی دارد. با توجه به آن که احقاق حقوق مالی زوجه حائز اهمیت است و نیازمند طی نمودن روال قانونی خاصی است، لذا توصیه می شود در این خصوص با یک وکیل خانواده کارآزموده مشورت کنید. وکیل خانواده کارآزموده با سال ها تجربه ی ارزشمند می تواند در تسریع احقاق حقوق از دست رفته ی شما نقش مهم و کلیدی داشته باشد.

حقوق غیر مالی زن در طلاق توافقی

در ادامه برای پاسخ به این سوال که در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق می گیرد، توجه داشته باشید که حقوق زوجه فقط به حقوق مالی او ختم نمی شود. بحث حضانت فرزندان برای طلاق توافقی یکی از مهم ترین حقوق غیر مالی زوجین است و لازم است در خصوص آن نیز دادگاه خانواده تعیین تکلیف کند. روشن است که مشورت با یک وکیل کارآزموده در امور خانواده می تواند در احقاق حقوق مالی و غیر مالی زوجه در طلاق توافقی نقش مهمی داشته باشد. اشخاص به علت عدم آگاهی از حقوق مالی و غیر مالی از مطالبه حقوق خود باز می مانند. لذا با توجه به پیچیدگی روش های رسیدگی به دعوای طلاق توافقی توصیه می شود با مشاورین حقوق خانواده و وکلای مجرب و کارآزموده مشورت نمایید.

شروط دوازده گانه ضمن عقد نکاح

اگر شروط چاپی عقدنامه را ملاحظه نموده باشید، ۱۲ مورد به عنوان شروط پیش فرض را مشاهده می نمایید که در عقدنامه گنجانده شده است، در صورت امضای زوج (شوهر)، در آینده و پس از عقد، زوجه می‌تواند به استناد هرکدام از آنها و البته اثبات کردن از طریق دادگاه، تقاضای گواهی عدم امکان سازش (طلاق) کند.

۶ مورد نخست از شروط ضمن عقد:

1. زن می‌تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق كند، در صورت خودداری شوهر از دادن خرجی زن و اتمام ساير حقوق واجب زن به مدت ۶ ماه.
2. دومين شرط ذكر شده در عقدنامه كه به زن دستور طلاق می‌دهد، سوء رفتار زوج است به حدی که پیوسته زندگی را براي زوجه غير قابل تحمل كند.
3. سومين شرطی كه با وجود آن زن اختيار طلاق دارد، بیماری خطرناک غیر قابل بهبود در زوج است در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.
4. شرط چهارم دیوانه بودن مرد است در زماني كه امكان فسخ وجود ندارد.
5. پنجمين شرط مندرج در عقدنامه، اشتغال مرد به كاري است كه به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند در اين صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق كند.
6. محکومیت شوهر به مجازات ۵ سال حبس يا بيشتر، يا به جزای نقدی كه بر اثر ناتوانی از پرداخت، منجر به ۵ سال حبس شود يا به حبس و جزای نقدی كه مجموعاً منجر به ۵ سال توقیف يا بيشتر شود و حكم مجازات در حال اجرا باشد نيز يكي ديگر از شروط ضمن عقد نکاح است كه به زن امكان مطلقه شدن را می‌دهد.

۶ مورد دوم از شروط ضمن عقد:

1. ابتلاء زوج به هرگونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه بر اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار كند مشابه اعتيادي كه منجر به بیکاری مرد، فروش اثاثيه خانه و وارد نمودن زیان به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.
2. هشتمين شرطی است كه براساس آن زن امکان انفصال می‌یابد. چنانچه زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک كند يا اينكه ۶ ماه متوالی بدون عذر موجه غيبت كند، زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت کند.
3. از دسته مواردی که دادگاه تقاضای زن را برای طلاق می‌پذيرد و در عقدنامه نيز ذكر شده، محکومیت قطعی زوج بر نشان ارتكاب به جرم و اجرای هر نوع مجازات اعم از حد و تعزير است كه مغاير با حيثيت و شئون خانوادگی زن باشد تشخيص اين امر نيز با پروا به وضع و موقعيت زن و عرف و موازين ديگر با دادگاه است.
4. دهمين شرط از شروط دوازده گانه عقد نكاح، بچه‌دار نشدن زوج پس از گذشت ۵ سال از زندگی مشترک به جهت عقيم بودن يا عوارض جسمی ديگر است كه در اين صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق كند.
5. همچنين چنانچه زوج مفقودالاثر شود و ظرف ۶ ماه بعد از مراجعه زوجه به دادگاه پيدا نشود نيز دادگاه حکم طلاق را صادر می‌کند.
6. آخرين شرطی كه زوج در عقدنامه آن را امضا می‌كند و اختيار طلاق را به همسرش می‌دهد، ازدواج مجدد مرد بدون مجوز همسر است كه در صورت وقوع اين مورد، زن وکالت طلاق را از مرد می‌گيرد و یکی از شرایط طلاق از طرف زن را بدست می‌آورد.

نکاتی مهم در خصوص شروط‌ دوازده گانه ضمن عقد

نکته: امضاء موارد مذکور توسط شوهر اجباری نیست.
نکته: امضاء موارد مذکور توسط زوج به منزله وکالت در طلاق مطلق نخواهد بود، بلکه می‌بایستی از راه دادگاه به هرکدام از آنها که زوجه مدعی است، ثابت نمایید و شوهر می‌تواند از خویش دفاع کرده و اعتراض کند.

نمونه دادخواست طلاق توافقی و صدور گواهی عدم امکان سازش

در اینجا یک مثال از متن دادخواست طلاق توافقی را می‌بینیم که میتوانید موارد بیان شده را در برگه طلاق نامه توافقی ذکر نمایید:
خواهان: خانم/ آقای….
خوانده: خانم/ آقای….
مباشر: خانم/ آقای….
خواسته: طلاق توافقی
دلایل و منضمات: ۱- عقدنامه ۲- شناسنامه زوجین ۳- کارت ملی زوجین
ریاست محترم دادگاه‌های خانواده شهر….
با سلام،
احتراما اینجانبان بر اساس کپی عقدنامه که به پیوست تقدیم می گردد از تاریخ …. در عقد نکاح دائم یکدیگر می‌باشیم و به دلیل عدم تفاهم تمایل به جدایی و طلاق داریم. لذا از محضر محترم دادگاه، صدور گواهی عدم امکان سازش را استدعا داریم.
(امضا)

فسخ طلاق توافقی چگونه است؟

طرفین می‌توانند تا قبل از ثبت طریقه طلاق توافقی، از طلاق منصرف شوند و فسخ طلاق توافقی را درخواست کنند. این انصراف به هیچ تشریفاتی نیاز ندارد. صرف ادامه ندادن روند طلاق و عدم رجوع به دفتر اسناد رسمی به معنی فسخ طلاق توافقی است. با این حال زوج می‌تواند برای اطمینان بیشتر در یک اظهارنامه کتبی انصراف خود را به زوجه اعلام کند. البته اگر زوجه وکالت در طلاق داشته باشد می‌تواند به صورت یک‌طرفه از زوج جدا شود.
می توانید تا قبل از ثبت طریقه طلاق توافقی، از طلاق به صورت توافقی منصرف شوید و یا درخواست فسخ طلاق توافقی و ابطال طلاق توافقی را داشته باشید. نیازی نیست کار خاصی انجام دهید. همین که به دفتر اسناد رسمی جهت ثبت طلاق مراجعه نکنید، نشانه از عدم رضایت شماست. اما میتوانید برای اطمینان بیشتر از نحوه انجام طلاق توافقی، اظهارنامه ای به طرفیت زوجه بدهید و بیان کنید که منصرف شدید. البته همه این ها در صورتی است که به زوجه وکالت بلاعزل در طلاق و عدم ابطال طلاق توافقی نداده باشید.

آیا بعد از توافق میتوان طلاق توافقی را بر هم زد؟

جواب مثبت است. با این توضیح که اگر زن و شوهر بین خویش حتی با حضور گواه و حتی به صورت مکتوب توافق بر طلاق توافقی کنند بعدا هر کدام از ایشان می تواند پشیمان شود به عبارت دیگر توافق بر نحوه طلاق توافقی الزام آور نیست.
فرض دیگر این است که دادخواست طلاق توافقی هم ثبت شده باشد، در این صورت چطور؟
در این اینجا هم هرکدام از زوجین منصرف شود، پرونده منجر به صدور رای نخواهد شد حتی اگر قسمتی از طلاق تفاهمی انجام شده باشد.

بعد از صدور رای طلاق توافقی امکان پشیمانی از طلاق توافقی و فسخ طلاق توافقی وجود دارد؟

بله در این خصوص نیز هر کدام از زوجین پشیمان شوند و خواهان فسخ طلاق توافقی باشند امکان ثبت طلاق در دادگاه وجود ندارد. اگرچه ماده 35 قانون حمایت از خانواده اجازه داده است که در روال طلاق توافقی، اگر زوجه پشیمان شود، زوج بتواند یک طرفه رای طلاق توافقی را ثبت کند اما در عمل، دفتر رسمی طلاق به درخواست زوج مبنی بر ثبت طلاق، از شعبه صادر کننده رای کسب تکلیف میکند و شعب دادگاه نیز ثبت طلاق توافقی را موکول به رضایت زوجه و حضور او یا وکیل او در دادگاه طلاق می کنند و در این صورت است که فسخ طلاق توافقی امکان پذیر می شود.

پشیمانی از طلاق توافقی و انصراف پس از ثبت طلاق امکان پذیر است؟

غالبا این گونه طلاق ها خلعی هستند، برای زوج امکان رجوع و فسخ طلاق توافقی وجود ندارد و زوجه نیز تنها در روزهای عده به شرطی که باکره و یائسه نباشد می تواند به آنچه بذل کرده رجوع کند و ابطال طلاق توافقی را بخواهد که اینگونه فسخ طلاق توافقی انجام می گیرد. در اصطلاح فقهی و حقوقی به آن مابذل می گویند. با رجوع زوجه به ما بذل، از سوی دفترخانه طلاق به زوج اطلاع داده می شود، او اختیار دارد بعد از آن که طلاق را بر هم زد به تعبیر دیگر با رجوع زوجه به مهریه، طلاق به رجعی تبدیل می شود و زوجه هم حق رجوع پیدا می کند.
می دانیم که این الفاظ و اصطلاحات برای عامه مردم دشوار است ولی چاره ای هم نیست و باید پاسخ سوال حقوقی را به صورت حقوقی داد.

قانون و بخشنامه جدید طلاق توافقی چیست؟

مطالبی که در این مقاله مطالعه نمودید مطابق قوانین طلاق توافقی در سال ۱۴۰۱ و بخشنامه جدید طلاق توافقی ۱۴۰۱ تألیف شده است.
به طور کلی قوانین مربوط به  قانونی طلاق توافقی در سال‌های اخیر تغییر چندانی نداشته و صرفا چند بخشنامه جدید طلاق توافقی صادر شده است. با این حال یکی از دگرگونی های اخیر قانون جدید حق طلاق، به مساله مهریه مربوط است. بر اساس قانون جدید حق طلاق مهریه صرفا تا ۱۱۰ سکه مشمول حکم جلب خواهد شد. برای گرفتن مهریه بیشتر از این تعداد، امکان صدور حکم جلب وجود ندارد و زوجه صرفا درصورت توانایی مالی زوج و با شناسایی مال می‌تواند مهریه مازاد بر ۱۱۰ سکه را دریافت نماید.

4.6/5 - (19 امتیاز)
Tags: خانواده

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست