هزینه طلاق توافقی در سال ۱۴۰۱

folder_openخانواده
commentبدون دیدگاه
هزینه طلاق توافقی

هزینه طلاق توافقی همراه وکیل و یا بدون حضور وکیل چقدر می شود؟ هزینه طلاق توافقی به عهده کیست و کدام یک از طرفین ملزم به پرداخت آن می باشند؟ سوالاتی که بیان شد از پر تکرار ترین پرسش هایی است که زوجین در زمان جدایی مطرح می نماید. به دلیل اهمیت بالای این موضوع و همچنین تکرار بالای این سوالات از جانب کاربران گرامی، در این نوشته بر آن شدیم تا پاسخ چنین سوالاتی را بیان نماییم. هزینه طلاق توافقی در سال ۱۴۰۱ به صورت کلی و در نگاهی جامع به هزینه های مربوط به هزینه دادرسی، هزینه دادگاه، هزینه ثبت و هزینه وکیل برای طلاق توافقی تقسیم می شوند.

هزینه طلاق توافقی۲

هزینه طلاق توافقی را چه کسی باید پرداخت نماید؟

از سوالات پرتکرار بین زوج هایی که برای طلاق توافقی به دادگاه مراجعه می نمایند این است که هزینه طلاق توافقی به عهده کیست؟ برای پاسخ به این پرسش پرتکرار باید گفت که در طلاق تفاهمی هر دو طرف نکاح (هم زوج و هم زوجه) در هزینه طلاق توافقی شریک هستند. اما به طور کلی می‌توانند درباره شرایط قانونی طلاق توافقی، همچنین در خصوص هزینه ، توافق کنند. هزینه طلاق توافقی دربرگیرنده خرج وکلا، هزینه دادرسی، خرج مشاوره خانواده و خرج ثبت طلاق می‌شود.
• هزینه طلاق در محضر سال ۱۴۰۱ که به عبارتی هزینه ثبت دادخواست، نزدیک ۱۸۰هزار تومان است، هزینه مشاوره دادگاه در هر مجتمع قضایی متغیر است. در نتیجه  هزینه مشاوره دادگاه برای هر یک از زوجین ۸۰ هزار تومان است.
• هزینه طلاق توافقی برای ثبت در محضر با توجه به اینکه هر دفترخانه قیمتی مخصوص به خود را دارد حدود ۷۰۰ هزار تومان.
• در دادگاه های خانواده تهران اگر زوجه به دادگاه یا مباشر اعلام کند که باکره است، لزوما شناسایی این مورد بر عهده پزشکی قانونی است تا گواهی مربوطه را پس از معاینه دریافت نماید.
• در صورت باکره بودن زوجه، در ابتدا مهریه نصف و پس از طلاق شناسنامه زوجین توسط اداره ثبت احوال و به تقاضا زوجین پاک می‌شود.
• اگر تمام یا قسمتی از مهریه توسط زوجه بذل گردد تنها در روزهای عده ( ۳ ماه) زوجه می‌تواند با مراجعه به دفتر خانه‌ای که طلاق را ثبت رسمی کرده، رجوع نماید. یعنی رجوع به آنچه از مهریه بذل کرده است. در اینجا دفترخانه زوج را از رجوع زوجه مطلع می‌کند و در صورت تمایل، زوج نیز رجوع می‌کند وعملا طلاق منتفی می‌شود. به تعبیر حقوقی، طلاق از بائن به رجعی تبدیل می‌شود.
• یکی دیگر از شرایط طلاق توافقی در سال ۱۴۰۰۱ این است که بعد از اتمام ۳ ماهه ی عده، رجوع مطلقا امکان پذیر نیست. توجه داشته باشید که زن یائسه یا باکره فاقد عده طلاق و امکان رجوع وجود ندارد.

هزینه طلاق توافقی۳

هزینه طلاق توافقی و ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

هزینه ای که برای ثبت طلاق توافقی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی از طرف درخواست دهنده مطالبه می شود به ازای هر برگ قابل ثبت دو هزار تومان می باشد.
هزینه دادرسی برای طلاق توافقی:
دعوای طلاق از جمله دعاوی غیر مالی است و هزینه دادرسی برای این قبیل دعاوی یعنی دعاوی غیر مالی در قانون نحوه وصول برخی از درآمدهای دولت بیان شده. مصرف این درآمد ها در موارد مشخص شده در قانون تعرفه انواع دعاوی مشخص و معین شده است. این هزینه ها بر اساس شاخص قیمت ها هر سال تغییر می کنند، آخرین قیمتی که برای هزینه دادرسی دعاوی غیر مالی در قانون طبق تعرفه در بخشنامه ای که از طرف رئیس قوه قضائیه مشخص شده، که هزینه طلاق توافقی را هم شامل می شود چهل هزار تومان الی صدو هشتاد هزار تومان می باشد. هزینه برگه های پیوست اوراق پرونده در صورت درخواست پنج هزارتومان و هزینه برابری اصل با کپی مدارک نیز برای هر برگ هزارو پانصد تومان تعیین شده است.
هزینه ثبت در دفترخانه طلاق
دفتر خانه ها معمولا مبلغ متفاوتی را نسبت به یکدیگر برای اجرای صیغه طلاق دریافت می کنند و تعیین قیمت برای دفتر خانه ها کاملا بستگی به آن دفترخانه دارد. اما معمولا هزینه ثبت طلاق در دفترخانه طلاق از ششصد هزار تومان شروع می شود.
هزینه وکیل برای طلاق توافقی
هزینه وکلا برای طلاق توافقی مانند دفترخانه های طلاق کاملا بستگی به وکیلی دارد که طرفین طلاق انتخاب می نمایند. هر وکیل با توجه به سابقه، شهرت و شهری که در آن وکالت می کند هزینه متفاوتی برای وکالت دریافت می کند.

برای اطلاع از هزینه های دقیق طلاق توافقی با شماره 09122752838 تماس حاصل نمایید.

امتیاز دهید
Tags: خانواده

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست