اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه باید کرد؟

folder_openارث, خانواده
comment3 دیدگاه
اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد

در واقع سوال این است که اگر یکی از وراث راضی به فروش مال موروثی نباشد سایر وراث چه می توانند بکنند؟

عدم حضور یکی از ورثه یا عدم همکاری یکی از وراث در انحصار وراث همیشه یکی از بزرگترین مشکلات املاک موروثی است. حتما همه ما در اطرافمان مغازه ارثیه یا خانه ارثیه فراوان دیده ایم که به دلیل توافق نداشتن شرکاء بلاتکلیف رها شده است توجه داشته باشید اگر ورثه ای که حاضر به فروش یا همکاری نیست ملک به ارث رسیده را در تصرف دارد، تجربه نشان داده تا زمانی که از آن بهره می برد و سایر ورثه بی بهره یا کم بهره اند به بهانه های مختلف حاضر به فروش نیست. اگر راه های مسالمت آمیز و کدخدا منشی و منطق جوابگو نیست و شما هم تمایل به گرفتن ارثیه خود دارید، توصیه می شود در ابتدا از طریق دادخواست ((خلع ید مشاعی)) دست وراث ذی نفع و متصرف را از ملک موروثی خانه یا مغازه کوتاه کنید. در خلع ید مشاعی که از طریق دادگاه انجام می شود در نهایت دادگاه ورثه متصرف را از ملک خارج می کند. و ملک ارثیه مورد اختلاف را پلمپ می کند. پر واضح است که بعد از آن مذاکره بر سر فروش یا هر تصمیم دیگر با او راحت تر خواهد شد. لااقل تجربه وکلای هوداد متخصص ارث اینگونه است.

راه دوم مراجعه به دادگاه است. گفته شد که فروش خانه ورثه ای یا مغازه ورثه ای دشوار است و هرکدام از وراث نظری دارند بعضی معتقدند ملک ارث پدری را مثلا به مشارکت در ساخت بدهیم و تبدیل به احسن کنیم. بعضی معتقدند که ملک را به بنگاه های املاک اطراف ملک بسپریم تا فروش رود. بعضی عقیده دارند که ارزان فروخته می شود و یا ملک فعلا در رکود است و امثالهم … داستان زیاد است. در تقسیم توسط دادگاه، اگر ملک قابلیت تقسیم بین وراث را نداشته باشد از طریق کارشناس ارزیابی قیمت می شود و سپس در مرحله اجرای حکم با تشریفات مقرر در قانون اجرای احکام مدنی به مزایده گذاشته می شود.

عنایت داشته باشید که:

 •  اولاً ملک به کمتر از قیمت کارشناسی توسط دادگاه فروخته نمی شود.
 • ثانیاً تجربه نشان داده که کسی برای خرید ملک ورثه ای به اجرای احکام دادگاه مراجعه نمی کند مگر در موارد نادر.
 • ثالثاً در نهایت بایستی یکی از وراث با پرداخت سهم سایر ورثه ملک را تماماً خریداری کند.

امان از رودربایستی در دعاوی مرتبط با ارث و سود جویی بعضی وراث که بسیار با آن درگیر بوده ایم گویی که بعضی بر منطق مرغ یک پا دارد، هستند. در پرونده ای به طرف مقابل می گفتیم که ملک را به فروش بگذاریم، در ابتدا می گفت که خودم سهم سایر وراث را میخرم صبر کنید، مدتی صبر کردیم در ادامه گفت که الان نقدا نمی توانم بپردازم مقداری از آن را چک مدت دار می دهم به او می گفتیم که دادن چک در فروش املاک اولاً مدت زمان عرفی دارد و ثانیاً باید به قیمت عادله روز باشد و … . بگذریم که هزار جور بهانه تراشی می کرد و در ضمن با تاکید بر این جمله که میخواهم ملک پدری را  که یادگار پدر است حفظ کنم از فروش ملک به دیگری هم طفره می رفت. موکل ما هم که خواهر او بود علی رغم وضعیت نامناسب مالی شدیداً در رودربایستی بود ….

در نهایت ناگزیر به اقامه دعوی شدیم در ابتدا پس از اخذ گواهی انحصار به اداره ثبت محل ملک مراجعه و تقاضای افراز کردیم که پس از مدتی اداره ثبت گواهی عدم افراز صادر کرد.بعد از آن با استناد گواهی عدم افراز مذکور، دادخواست دستور فروش ملک مشاع غیر قابل افراز تقدیم دادگاه کردیم و دادگاه نیز با ملاحظه مشاعی بودن ملک و گواهی عدم افراز، دستور فروش ملک را صادر کرد. جالب اینکه در این اثنا برادر موکل (پسر متوفی)  بدون اجازه خواهر خانه پدری را به اجاره داد! جهت اینکه رغبت برای خرید ملک برای اشخاص ثالث با توجه به داشتن متصرف ثالث دشوار شود. اما وقتی با شکایت کلاهبرداری (اجاره ملک مشاعی بدون اجازه سایر وراث) در دادسرا مواجه شد و متوجه شد که دچار چه دردسری شده است اصطلاحا کوتاه آمد و سهم الارث موکل را به قیمت روز پرداخت کرد. البته به جای مراجعه به اداره ثبت می توان مستقیما دادخواست تقسیم به طرفیت همه ورثه تقدیم دادگاه کرد.

 

وکیل انحصار وراثت گروه وکلای هوداد آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه ارث هستند.

4.7/5 - (3 امتیاز)

مقالات مرتبط

3 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • Avatar
  فرامرز صراف زاده
  ۱۴۰۲/۰۴/۰۱ ۲۳:۱۵

  با سلام، پدرم نصف خانه رو به اسم مادرمون کرده بود، بعد از فوت پدر بچه ها که یکی خواهرم هست دوتا برادر دارم پس کلا بک دختر و ۳ برادر هستیم. به سپرای حل اختلاف رفتیم و برای همه سند جدا صادر شد. از ۱۴ سهم، ۷ سهم مال مادرم، ۱ سهم مال خواهرم و هر پسر هم ۲ سهم سند گرفتند همه.
  مادر با توجه به مشکلات مالی و به پیشنهاد برادر دوم ( من پسر آخرم) بع من گفت بیا ۷ سهم من رو بخر تا من پول تو بانک بزارم از سودش استفاده کنم جون پدرم بازنشسته استوار ارتش با ماهی ۳ م در ماه هست. من هم ۷ سهم مادر رو به قیمت روز در مشهد خریدم(۱،۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ م). و یک سند ۹ سهمی دریافت کردم. سپس خواهرم گفت به پول نیاز داره و برادر دومم گفت بیا سهم ما رو هم بخر. با هزار قرض و مکافات سهم خواهرم و برادر دوم رو خریدم و الان یک سند ۱۲ سهمی دارم. برادر بزرگ از اول رابطه خوبی با پدر و مادرم و ماها نداشت. الانم یک سند ۲ سهمی براش گرفتیم.
  حالا میکم سهمت رو بفروش میگه نه،میگه تو بفروش، میگم من کلی هذینه کردم که بعد از فوت مادر صاحب خونه بشم. همه برادرها و خواهرم خونه از خودشون دارن ولی من با ۵۶ سال سن ندارم. خلاصه گفته بچرخ تا بچرخم، اینقدر میدوی دنبالم که موهات سفید بشه. چاره کار چیه؟هر کسی هم که خ‌استه میانجی گری کنه گفته دخالت نکنه کسی. من این خونه رو بعد از فوت مادرم پلمپ می کنم یا اتیش میزنم تا دست اینکه ۱۲ سهمش رو داره بهش نرسه!

  پاسخ
 • سلام
  خانه ای که سه دانگ ان به پدر وسه دانگ ان به مادر تعلق داشته است. بعد از فوت پدر و مادر یکی از ورثه باصلح نامه عادی حکم سهم مادری ویک هشتم پدری را از دادگاه می گیرد.ودر حال حاضر شعبه اجرا به دفترخانه ابلاغ که پس از گرفتن استعلام از ثبت و… اگر بقیه وراث جهت انتقال سهم به دفتر خانه نیامدند. دادگاه نماینده جهت انتقال سند به دفتر خانه بفرستد.
  نظر به اینکه بقیه وراث از پدر سهم دارند.بدلیل اینکه حق انها از سهم مادری توسط حکم دادگاه نادیده گرفته شده است.
  دادگاه می تواند ملک را به مزایده بگذارد وبفروشد .یا ضرورت دارد رضایت بقیه ورثه که در اکثریتند جلب نمایند.
  باتشکر فراوان

  پاسخ
 • سلام یک برادر میخواهد ملک پدری بفروسد بقیه دو برادر و دو خواهر نمیخواهند بفروشند.
  مشکلی که هست زیر زمین یک برادر با ۵ نفر زندگی میکنندوسع خرید اجاره ندارند.
  بالا هم مادر پیز یا برادر دیگر ک ازدواج نکرده زندگی میکند. بازنشته است مادرم باز نشسته و خرج برادر کوچک هم میدهد.
  راه چاره چیست؟ یک برادر بزرگ شدیدا اذیت میکند، ضمنا خودش اجاره است پول خریدم دارد ولی خیلی زرنگ یک ریال به نام خودش نه بانک گذاشته نه حتی ماشینشم به نام خودش کرده، ب نام زنش است.
  دادگاه کل خانواده ساکن را بیرون میندازد پلمپ میکند؟
  تاکید همه تا مادر زنده است دست از لجاجت بردار، پیری اخر عمر اجاره نشینش نکن.
  بوی پول و سود اش رحم دلش نگذاشته

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست