آیا مهریه زن خیانتکار پرداخت می شود؟

folder_openخانواده
commentبدون دیدگاه
مهریه زن خیانتکار

در صورت خیانت کردن زن، تکلیف مهریه چه می‌شود؟ آیا به او مهریه تعلق می‌گیرد؟ آیا وکیل طلاق به نفع زن رای میدهد یا مرد؟

زمانی که مسئله مهریه در هنگام عقد و طلاق ازدواج مطرح می‌گردد نشان‌دهنده دین همسر است، زیرا مهریه حق قانونی و شرعی زن در حقوق اسلامی است و هر زمان که بخواهد قادر است آن را مطالبه کند. در ادامه به مسائلی که در مورد مهریه زن خیانتکار وجود دارد که از زبان وکیل مهریه می پردازیم.

چه زمانی مهری از زن ساقط می‌شود؟

طبق بند ۲۹ قانون حمایت از خانواده، در صورت طلاق در هر نوع باید تکلیف مهریه و پرداخت نفقه در دادگاه مشخص شود. زمانی که زن ازدواج مجددی داشته باشد این امر مانع از دریافت مهریه او توسط همسر قبلی‌اش نخواهد شد. هیچ‌گونه مانعی برای عدم دریافت مهر یا قطع آن در زمان ثبت طلاق تا زمان پرداخت حقوق مالی زوجه وجود ندارد. زمانی که زن بخواهد ثبت طلاق را بدون دریافت مهریه خود انجام دهد می‌تواند طبق قانون از طریق اجرای احکام دادگستری نسبت به دریافت مهریه خود اقدام کند و همین‌طور می‌تواند مهریه خود را دریافت کرده و به زندگی زناشویی خود با همسرش ادامه دهد.
موضوعی که امروزه به صورت پررنگ در سطح جامعه دیده می‌شود، سوء رفتار از جانب شخص و شریک زندگی است. در صورتی که زن به همسر خود خیانت کند و مرد قصد طلاق او را داشته باشد سؤالی پیش می‌آید که آیا باوجوداین خیانت می‌تواند روی دریافت مهریه او تأثیری بگذارد یا خیر؟
باید بگوییم طبق ماده ۱۳۳۳ قانون مدنی، مرد قادر است حتی بدون دلیل موجه و در صورت پرداخت تمامی حق‌وحقوق قانونی و شرعی، زن خود او را طلاق دهد.

اگر اختلافی هم بین آن‌ها به وجود آید با توجه به نظر دادگاه و سپس ارجاع آن‌ها به داوری برای اصلاح بین زوجین این موردبررسی خواهد گرفت و در صورت عدم سازش آن‌ها، حکم طلاق با ثبت در دفاتر رسمی ازدواج صادر خواهد شد.
عقد نکاح بین دو نفر باعث ایجاد حقوق و تکلیف زوجیت می‌شود. مثلاً در عقد دائم، مرد موظف است نفقه زن خود را پرداخت کند و زن نیز موظف به تمکین و اطاعت از اوست.
یکی از مهم‌ترین وظایفی که در عقد نکاح برای مرد مقرر شده است پرداخت مهریه به زن می‌باشد. زمانی که زن در حال خیانت باشد آیا تکلیفی که بر عهده مرد است برداشته می‌شود یا خیر؟ این سؤالی است که بیشتر ذهن افراد جامعه را به خود مشغول ساخته است. به‌این‌علت ما قصد داریم تا در این مقاله تکلیف مهریه زن خیانتکار را موردبررسی قرار داده و درباره حقوق زن در این وضعیت توضیح دهیم.

حق مهریه زن

طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی و طبق عقد دائم، زن مالک مهریه است و می‌تواند هرگونه تصرفی که بخواهد بر روی مهریه خود داشته باشد. به عبارت صحیح‌تر طبق این ماده، زمانی که عقد نکاح به‌صورت صحیح واقع شود زن مالک مهریه خواهد بود و درصورتی‌که مهریه زن مانند یک مال معین مثل خانه یا زمین باشد قادر است آن را دفع و تصرف کند و اگر اراده کند می‌تواند مهریه خود را دریافت کرده یا در صورت خاص، آن را به شوهر خود ببخشد.
طبق این گفته، مهریه حق زن است و نوعی تصرف در مهریه طبق قانون پیش‌بینی‌شده است که زن می‌تواند آن را داشته باشد؛ اما اگر زن به مرد خیانت کند و اقدام به روابط نامشروع داشته باشد، آیا مرد موظف به پرداخت مهریه است یا خیر؟ در ادامه امکان تعلق مهریه به زن خیانتکار توسط مرد را موردبررسی قرار داده‌ایم.

مهریه زن خیانتکار به چه صورت پرداخت می‌ شود

مهریه زن خیانتکار به چه صورت پرداخت می‌ شود؟

حتی در صورت خیانت زن‌، مرد موظف به پرداخت مهریه است. زیرا خیانت و هر جرم دیگری مانع دریافت این حق قانونی زن یا از بین رفتن و کاهش آن نمی‌شود؛ اما باید بدانیم اگر عقد ازدواج زن خیانتکار و زناکار قبل از برقراری رابطه جنسی، با طلاق خاتمه پیدا کند زن مستحق نصف مهریه است، زیرا عدم رابطه جنسی در میزان دریافت مهریه او از همسرش تأثیر میگذارد.

خیانت زن تأثیری بر میزان پرداخت مهریه ندارد و پس از خیانت، زن می‌تواند کل مهریه خود را نیز دریافت کند؛ اما بحث پرداختن نفقه قانونی زن و میزان و مقداری که برای آن تعیین نشده است، طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی ممکن است تغییر کند. به‌عبارت‌دیگر نفقه عبارت‌ است از نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن مثل مسکن، خوراک، پوشاک، اثاثیه منزل، هزینه‌های بهداشتی و درمانی، و غیره که تنها شرط دریافت آن، تمکین زوجه است.

تمکین نیز یعنی داشتن روابط جنسی با همسر و زنی که تمکین نداشته باشد در قانون اسلام، ناشزه نام می‌گیرد. از دیگر موارد تمکین این است که زن در اقامتگاه و محل زندگی دائمی شوهر خودش زندگی کند مگر آنکه در عقدنامه، حق تعیین مسکن با زن بوده و در این صورت اقامت در منزل شوهر نیز از موارد تمکین نخواهد بود.

شرایط دریافت مهریه زن خیانتکار و زناکار

همان‌طور که در پاراگراف‌های قبلی بیان‌شد مهریه از مهم‌ترین و اساسی‌ترین حقوق زن است و به‌محض وقوع عقد نکاح، زن مالک آن شده و می‌تواند هرگونه دخل‌وتصرفی بر آن داشته باشد. انجام خیانت یا هرگونه جرم دیگر، مانعی برای دریافت مهریه نبوده و مهریه به زن خیانتکار نیز تعلق می‌گیرد. اگر بخواهیم به‌طور دقیق موضوع مالکیت مهریه را موردبررسی قرار دهیم باید گفت که زن به‌محض عقد، مالک مهریه خواهد شد.

حتی زن خیانتکار نیز می‌تواند مهریه خود را دریافت کند؛ بنابراین اگر مردی با همسر خیانتکار خود روابط جنسی برقرار کرده باشد نیز باید تمامی حقوق او را قبل از طلاق پرداخته و سپس اقدام به طلاق کند. خیانت در قانون اسلام دلیلی بر ساقط شدن مهریه زن نیست و در صورت تمامی این جرم‌ها، زن قادر به مطالبه مهریه از طریق دادگاه است.

زمانی که حرف از مهریه می‌شود سؤالات زیادی ذهن افراد را به خود مشغول می‌سازد. یکی از این سؤالات مربوط به مهریه زن خیانتکار است. آیا مهریه به زن خیانتکار تعلق خواهد گرفت یا خیر؟ به طور دقیق باید بیان داشت که خیانت کردن زن هیچ‌گونه تأثیری بر روی دریافت یا عدم دریافت مهریه او ندارد، زیرا مهریه از اساسی‌ترین و مهم‌ترین حقوق مالی زن در روابط زناشویی است و ارتکاب هرگونه جرم از سوی زن، هیچ‌گونه تأثیری را بر روی مهریه او نخواهد گذاشت.

تنها عاملی که می‌تواند در میزان مهریه زن تأثیر بگذارد وجود رابطه جنسی است. درصورتی‌که رابطه جنسی میان زن‌وشوهری ایجاد شود زن مستحق دریافت کامل مهریه خود است و درصورتی‌که این رابطه وجود نداشته باشد البته بنا به‌شرط عنن نبودن مرد (یعنی ناتوانی جنسی) زن مستحق به دریافت نصف رابطه جنسی است.

چنانچه هرگونه سوالی در این رابطه داشتید میتوانید با وکیل مهریه در گروه وکلای هوداد تماس حاصل نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست