وکیل مهریه کیست؟ چند درصد مهریه به وکیل تعلق میگیرد؟ [1402]

folder_openخانواده
comment14 دیدگاه
وکیل مهریه

وکیل مهریه در گروه وکلای هوداد شما را با تمامی نکات مهریه و مزایای داشتن یک وکیل برای مهریه خوب آشنا میکند. با ما همراه باشید…

مهریه چیست؟

عقد نکاح و ازدواج به محض وقوع، آثار معنوی و مالی متعددی در پی دارد. بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی، زن با تحقق عقد ازدواج، مالک مهریه می‌شود و مرد موظف به پرداخت آن است. بنابراین مطالبه مهریه از سوی زوجه، مشروط به طلاق نیست و مهریه حق مسلم زن است که زوج باید آن را بپردازد. بسیاری از زوجین قبل از ازدواج برای تعیین میزان و شرایط مهریه و تنظیم شروط ضمن عقد، از مشاور حقوقی و وکیل مهریه کمک می‌گیرند تا با آگاهی از حقوق و تعهدات یکدیگر و با درنظرگرفتن حقوق برابر، وارد زندگی مشترک شوند. گاهی نیز ممکن است زوجه به هر دلیلی قبل یا بعد از طلاق برای دریافت مهریه و حقوق مالی خود، به وکیل طلاق یا وکیل مهریه مراجعه کند.

آشنایی با انواع مهریه

مهریه در حقیقت هدیه زوج به زوجه است و پرداخت آن جز تکالیف مرد است. مهریه ممکن است عندالمطالبه و یا عندالاستطاعه باشد.

در حالت اول، به مجرد وقوع عقد، زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر زمان که اراده کرد، مهریه را از شوهر خود مطالبه کند، مرد نیز موظف است به محض درخواست زن مهریه را بپردازد.

در حالت دوم که مهریه عندالاستطاعه نام دارد؛ به صرف اراده و درخواست زن پرداخت صورت نمی‌گیرد. بلکه زوجه زمانی می‌تواند مهریه را مطالبه کند که زوج توان مالی پرداخت آن را داشته باشد. بنابراین در مهریه عندالاستطاعه، مشابه مهریه عندالمطالبه، زوجه یک تعداد مشخص و دقیق مهریه دارد که در عقدنامه ذکر شده است؛ اما دریافت آن منوط به استطاعت مالی زوج است.

به طور کلی وکیل با توجه به شرایط قانون مهریه و با توجه به حقوق نابرابر زوج و زوجه در فرآیند ازدواج، تعیین مهریه عندالاستطاعه را پیشنهاد نمی‌کند. زیرا در برخی موارد اثبات توانایی مالی زوج کار بسیار سخت و پیچیده‌ای خواهد بود. در هر صورت بهتر است برای تعیین بهترین نوع مهریه و تنظیم سایر حقوق و شروط ازدواج، پیش از عقد به وکیل مراجعه شود.

در مجموع مهریه به ۴ نوع قابل تقسیم است:

 • مهر‌السنه

مهرالسنه منظور مهریه حضرت زهراست که ۵۰۰ درهم است.

 • مهرالمسمی

مهرالمسمی مالی است که به عنوان مهریه با توافق زوجین در عقد نکاح ذکر می‌گردد.

 • مهرالمثل

مهرالمثل که نوع دیگری از مهریه است. پس از وقوع عقد و در صورتی‌که در عقد نکاح مهریه تعیین نشده باشد، معین می‌شود. به عبارت دیگر گاهی ممکن است قبل از تعیین مهر، نزدیکی رخ دهد و یا در زمان عقد مهریه تعیین شده توسط زوجین، بنابه دلایلی مانند نامشروع بودن مهریه، باطل اعلام شود.

در چنین مواردی، با توجه به شرایط جامعه و عرف و عادت و با درنظرگرفتن موقعیت اجتماعی، اقتصادی و ویژگی‌های زوجه، مبلغی به عنوان مهرالمثل برای وی تعیین می‌شود.

 • مهرالمتعه

گاهی ممکن است در عقد نکاج مهر تعیین نشود و پیش از نزدیکی زوجه از زوج جدا شود. در این حالت زوج باید برای طلاق زوجه مبلغی را با توجه به وضعیت مالی زن به عنوان مهرالمتعه به او بپردازد. مهرالمتعه مربوط به نکاح دائم است و در نکاح موقت کاربرد ندارد و صرفا در صورت طلاق به زوجه پرداخت می‌شود. بنابراین در صورتیکه شوهر پیش از نزدیکی فوت کند، مهرالمتعه به زوجه تعلق نمی‌گیرد.

در نهایت این نکته قابل ذکر است که زوجین نمی‌تواند هر چیزی را به عنوان مهریه تعیین کنند. مهریه باید مشروع، معین و مشخص باشد.

چگونه بهترین وکیل مهریه را پیدا کنیم؟

انتخاب وکیل متخصص مهریه امر بسیار مهمی است. زیرا در صورتیکه از یک وکیل مجرب، متعهد و دانا کمک نگیرید، ممکن است متحمل ضررهای مالی جبران ناپذیری شوید.

وکیل متخصص مهریه باید به حقوق خانواده، به قوانین مدنی و قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تسلط کامل داشته باشد. علاوه بر این، بهترین وکیل مهریه در تهران کسی است که با فرایند مزایده و صدور اجراییه و نحوه مطالبه مهریه از طریق ثبت یا دادگاه آشنا باشد و بتواند به درستی از موکل خود در دادگاه دفاع کند.

گاهی وکیل باید اعسار زوج را اثبات و یا رد کند و گاهی نیز باید به سرعت روند توقیف اموال را پیگیری کند. بنابراین ضروری است که از یک وکیل مهریه متخصص، باتجربه، مسئولیت‌پذیر و آگاه کمک بگیرید.


 وکیل متخصص مهریه و توقیف فوری در تهران


وکیل مهریه در تهران

برای انتخاب وکیل مهریه در تهران می‌توانید با بهترین وکیل مهریه در تهران در گروه وکلای هوداد آشنا شوید.

به طور کلی در تهران به علت حجم بالای پرونده‌ها، روند رسیدگی ممکن است اندکی کند باشد. بر همین اساس با کمک وکیل که نسبت به روند کار و قوانین مربوطه آشنا و آگاه است. می‌توان روند مطالبه مهریه را به طرز چشم‌گیری تسهیل و تسریع نمود.

مزایای داشتن وکیل مهریه چیست؟

استفاده از وکیل برای گرفتن مهریه مزایای متعددی دارد. به طور کلی مهم‌ترین مزایای وکیل متخصص مهریه به شرح زیر است:

 • عدم نیاز به پیگیری شخصی و کاهش فشارهای روحی و روانی
 • عدم نیاز به حضور موکل در مراحل مختلف پیگیری
 • انجام سریع مراحل توقیف و مزایده
 • جلوگیری از تضییع حقوق طرفین
 • عدم سردرگمی در دادگاه یا اداره ثبت
 • تسهیل روند مطالبه مهریه

هزینه وکیل مهریه

هزینه وکیل برای گرفتن مهریه در سال 1402 چقدر است؟

وکیل مهریه برای پیگیری روند دریافت مهریه هزینه‌ای دریافت می‌کند.

مهریه یک دعوای مالی است و با توجه به میزان آن، حق‌ الوکاله مهریه تعیین می‌شود. هزینه حق‌ الوکاله و هزینه وکیل برای اجرا گذاشتن مهریه به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای تعیین حق‌ الوکاله مهریه و اطلاع از مبلغ دقیق حق‌ الزحمه وکیل مهریه بهتر است مستقیما با یک وکیل مشورت کنید.

برای پیگیری روند دریافت مهریه توسط وکیل، باید یک قرارداد وکالت میان وکیل و موکل تنظیم شود که در این قرارداد مبلغی به عنوان حق‌ الوکاله برای وکیل درنظر گرفته می‌شود. هزینه جلسات مشاوره معمولا مبلغ زیادی نیست. اما مبلغ حق‌ الزحمه وکیل برای مهریه با توجه به شرایط و با تراضی طرفین مورد توافق قرار می‌گیرد و حتی ممکن است با تعرفه حق‌ الوکاله مهریه در عرف تفاوت داشته باشد.

در برخی موارد ممکن است وکیل، پروسه طلاق را نیز پیگیری کند که همه این موارد و هزینه‌های جاری آن در حق‌ الوکاله با توافق و تراضی طرفین تعیین می‌گردد. برای اطلاع از میزان دقیق هزینه وکیل مهریه میتوانید با گروه وکلای هوداد تماس بگیرید تا باتوجه به پرونده شما هزینه را اعلام کنند.

چند درصد مهریه به وکیل تعلق میگیرد؟

در عرف وکلا به طور کلی ۱۰ درصد مهریه وصول شده، حق‌ الوکاله وکیل مهریه است.

اگرچه هزینه وکیل برای دریافت مهریه ممکن است با توافق طرفین به شکل دیگری توافق شود. معمولا قسمتی از حق‌ الوکاله به عنوان پیش‌پرداخت و مابقی آن در مرحله اجرا و در زمان دریافت مهریه، وصول می‌شود.

11 نکته مهم در خصوص مهریه که باید بدانید

 • مهریه باید ارزش مالی و مالیت داشته باشد. برای مثال پول، طلا، سکه، ملک و یا حتی ماشین می‌تواند به عنوان مهریه درنظر گرفته شود. علاوه بر این می‌توان سایر اموری که ارزش مالی دارند را نیز به عنوان مهریه قرار داد. برای مثال، آموزش یک حرفه یا مهارت و یا انجام یک عمل مشروع با ارزش مالی.
 • در صورت فوت زوج، مهریه همچنان متعلق به زن است و از ترکه شوهر پرداخت می‌شود.
 • مهریه جز دیون ممتاز است و در صورتیکه متوفی بدهی یا تعهدات دیگری نیز داشته باشد، ابتدا باید مهریه زوجه وی پرداخت شود.
 • مهریه به شامل انحصار وراثت  می شود و ورثه می‌توانند به نسبت سهم‌الارث خود، مهریه متوفی را درخواست کنند.
 • خیانت یا روابط نامشروع مانع پرداخت مهریه نمی‌شود. بنابراین اگر زنی مرتکب خیانت یا رابطه نامشروع شده باشد، باز هم مستحق مهریه است.
 • ملاک تعیین میزان مهریه، زمان تحقق عقد نکاح است. بنابراین اگر در زمان عقد مهریه زوجه ۲۰۰ سکه بود، پس از ازدواج نیز مهریه ۲۰۰ سکه مورد قبول قانون است. بر همین اساس اگر پس از ازدواج زوجین با توافق هم، مهریه را افزایش دهند، مقدار مازاد صرفا به عنوان هبه یا صلح قابل مطالبه است.
 • در حال حاضر قانون اجرای محکومیت‌های مالی مرد را برای پرداخت ۱۱۰ سکه مورد تعقیب قرار می‌دهد. بنابراین تا ۱۱۰ سکه مهریه قابلیت اجرایی دارد و برای مهریه بیش از این مقدار، مرد زندانی نمی‌شود و زن باید مال زوج را معرفی کند تا بتواند بیش از ۱۱۰ سکه را دریافت کند.
 • در طلاق توافقی طرفین در خصوص همه حقوق و تعهدات یکدیگر به توافق می‌رسند. این موضوع مهریه را نیز شامل می‌شود و زوجین باید درباره مقدار و نحوه پرداخت مهریه به توافق برسند.
 • اگر زوجین قبل از رابطه زناشویی جدا شوند و زوجه باکره باشد، صرفا نیمی از مهریه به زوجه تعلق می‌گیرد.
 • زن در مورد مهریه دارای حق حبس است. به عبارت دیگر، پس از جاری شدن عقد زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند تا زمان دریافت مهریه خود از تمکین خودداری کند. بنابراین اگر پیش از پرداخت مهریه تمکین صورت بگیرد، حق حبس برای زن وجود نخواهد داشت.
 • وکیل یا زوجه برای مطالبه و وصول مهریه می‌تواند از طریق دادگاه خانواده، شورای حل اختلاف و یا اداره اجرای ثبت اقدام کند. هر یک از این روش‌ها مزایا و معایبی دارد. بنابراین برای جلوگیری از تضییع حقوق، بهتر است حتما قبل از هر اقدامی با وکیل مشورت صورت بگیرد.

تماس با وکیل مهریه


سوالات متداول

فرمول محاسبه حق الوکاله وکیل مهریه چگونه است؟

در عرف وکلا به طور کلی ۱۰ درصد مهریه وصول شده، حق‌الوکاله وکیل مهریه است. اگرچه هزینه وکیل برای دریافت مهریه ممکن است با توافق طرفین به شکل دیگری توافق شود.

چگونه بهترین وکیل مهریه در تهران را چگونه پیدا کنیم؟

گروه وکلای هوداد با بهره مندی از بهترین وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات خانواده و مهریه به شما عزیزان تهرانی هستتد.

 

4.7/5 - (18 امتیاز)

مقالات مرتبط

14 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام من مهریه مو بخشیدم میتونم دوباره مطالبش کنم؟

  پاسخ
  • Avatar
   کارشناس حقوقی
   ۱۴۰۰/۰۵/۲۲ ۱۷:۳۸

   سلام
   اگر در مقابل طلاق بخشیده باشید فقط در ایام عده 3 ماه میتوان رجوع کرد
   اگر بدون طلاق بخشیده باشید در سند رسمی ،در رجوع به بخشش مهریه نطریه قضات با هم مختلف است بعضی دادگاه ها استدلال میکنند که قابل رجوع است

   پاسخ
   • Avatar
    احمدی مقدم
    ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ ۰۰:۱۵

    سلام حق الوکاله وکیل زوج برای اعلام مستثنیات دین ودفاع از حقوق زوج در مقابل مطالبه مهریه زوجه چه میزان است.با تشکر

    پاسخ
   • مهریه هدیه مرد به زن نیست.اولا هدیه توافق طرفین شرط نیست.هدیه یک امر بخشیدن یکطرفه است و قابل استرداد.مهریه هدیه نیست زیرا در ماده هزار و نود و دو قانون مدنی هنگام طلاق به نزدیکی کردن ربط داده شده .هدیه که مشروط به نزدیکی کردن نمیشه.مهریه هدیه نیست زیرا قانون گذار آنرا بر مرد بالاجبار تحمیل کرده.مهریه هدیه نیست زیرا زندان دارد ووووو.مهریه یک کلام ثمن‌ و قیمت آلت تناسلی زن هست که مرد آنرا می‌خرد.و حق حبس دلیل محکم ایم معامله مبیع است

    پاسخ
  • اره وکیل بکیر

   پاسخ
 • سلام . وقت بخیر . ببخشید من مهریه ام ۴ماه یک سکه بود و همسرم ۴ماه کرد ۸ ماه یک سکه و بعدشم ۱سال یک سکه ایا الان ۱سکه با این بخشنامه جدید نمیتونم بگیرم ؟

  پاسخ
 • سلام من مهریه امو اقساط کردن ولی وکیلم دنبال اقساطش نمیره به نظرتون این طبیعی هستش؟

  پاسخ
 • سلام مهریه ام ۴۰۰ تا سکه بهار آزادی بصورت عندالمطالبه است ی وکیلی گفته من ۵۰ میلیون میگیرم و وقتی مهریه ات رو گرفتی ۲۰درصد از مهریه برای من میشه آیا کار این وکیل درسته یا خیر؟
  ممنون میشم راهنمایم کنید

  پاسخ
 • سلام

  پاسخ
 • سلام خوبین . میشه راهنماییم کنین لطفا
  ببخشید یه سوال دارم
  میخواستم بدونم آیا مرد بدون اجازه زنش میتونه بره سفر زیارتی. آخه تو یه متنی خوندم زن باید از شوهرش اجازه بگیره برای سفر رفتن. آقایون یعنی بدون اجازه میتونن برن . حکمی چیزی نیست که بشه شکایت کرد

  پاسخ
  • سلام خواهرم بله متاسفانه، می تونه بره بعنوان سرپرست خانواده، و اینکه مرد می تونه جلوی تحصیل سر کار رفتن و مسافرت داخلی و خارجی زن رو هم بگیره و و و و…..

   پاسخ
 • Avatar
  روح انگیز
  ۱۴۰۲/۰۷/۰۹ ۱۶:۲۵

  سلام بعد چهل وچهارسال زندگی مشترک حالا که همسرم به نان نوایی رسیده دنبال عیاشی خودش میره ومیگه تودیگه پیرشدی
  نزدیک شش سال است که خیانت میکنه و ازبس توی خونه اش حمالی کردم تمام اسکلت بدنم داغون شده وهزینه درمانم راحتی درحد دوتومن نمیده مهرم بانرخ امروز حدودچهارصدمیلیون تومنه توان رفتن دنبال حق وحقوقی راندارم وصولی برای انتخاب وکیل لطفا راهنمایی کنید چگونه میتونم باکمک وکیل مهریه ام رابگیرم تا هزینه درمانم تامین شودسپاسگزارم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست