تماس بگیرید
0912-1893808 قبول وکالت و مشاوره برای تهران و کرج

گواهی انحصار وراثت، مدت زمان، تمام مراحل در سال ۹۹

گواهی انحصار وراثت، مدت زمان، تمام مراحل در سال ۹۹

خدمات وکلای هوداد برای اخذ انحصار وراثت

بدون حضور موکل و سایر وراث در کمترین زمان ممکن گواهی انحصار وراثت توسط وکیل پابه یک دادگستری اخذ خواهد شد.

در صورت ناقص بودن مدارک یا همکاری نکردن بعضی از وراث نیز گواهی اخذ خواهد شد

فقط برای تهران، با ما تماس بگیرید

قانون تصدیق انحصار وراثت مصوب ۱۳۰۹

فصل دهم قانون امور حسبی مصوب ۱۳۱۹
بند ث ماده ۹ قانون شورای حل اختلاف مصوب ۱۳۹۴
هرکس که فوت می کند میبایستی اولاً ورثه او مشخص و ثانیاً میزان سهم الارث آنها مشخص شود. به این گواهی که مشتمل بر مشخصات وراث و سهم الارث آنها است گواهی انحصار وراثت میگویند. توجه داشته باشید لزومی ندارد که لیست اموال متوفی را به شورای حل اختلاف اعلام کنید. زیرا تقسیم ارث با صدور گواهی انحصار وراثت تفاوت دارد گرفتن انحصار وراثه به معنای تقسیم اموال نیست بلکه فقط تعیین وارث و میزان سهم از ارث است.

چه کسانی می توانند درخواست گواهی انحصار وراثت بدهند؟

هرکدام از ورثه یا هر ذینفع دیگری فرض کنید شخصی از متوفی بابت چکی طلبکار بوده و به عمد وراث اقدام جهت اخذ گواهی حصر وراثت نمیکنند. از طرفی برای اقامه دعوی برای طلب بایستی انحصار وراثت به دادگاه علاوه بر مستندات طلب ارائه کرد در این راستا طلبکار می تواند از شورای حل اختلاف با ارائه مستندات تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت نماید.

ورثه چه کسانی هستند؟

مطابق قوانین کشور اولاً اقلیت های مذهبی به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی در تقسیم ارث و تعیین ورثه مطابق مقررات خود عمل می کنند و برای ایرانیان شیعه قانون ۳ طبقه مشخص کرده است که طبقه اول نسبت به طبقه دوم اولویت دارد و همینطور طبقه دوم نسبت به طبقه سوم. بنابراین به غیر از زن و شوهر که همیشه ارث می برند برای اقدام نسبی تا وقتی که حتی یک نفر از طبقه بالاتر باقی باشد نوبت به وراث طبقه بعد نخواهد رسید میزان سهم الارث را هم قانون مشخص کرده است، علاقمندان می توانند به مطلب ارث و سهم هر وراث بر طبق قانون ارث مراجعه کنند.

برای انحصار وراثت از کجا باید شروع کنیم؟

اگر وکالت را به ما واگذارید که تمام مراحل انحصار ورثه توسط وکیل پایه یک مجرب و متخصص انحصار وراثت به سرعت و بهترین کیفیت و بدون حضور وراث انجام خواهد شد و گواهی انحصار وراثت تقدیم خواهد شد.
ولی اگر تمایل به انجام آن بدون وکیل دارید در ابتدا بایستی یکی از ورثه با مدارک مورد نیاز به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کند و دادخواست مربوطه تقدیم شورای حل اختلاف کند. توجه داشته باشید شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه قانونی متوفی صالح به، صدور گواهی است و نه لزوماً جایی که متوفی دفن یا فوت شده است. در سوالاتی که از ما میشود بعضی به دنبال نمونه دادخواست انحصار وراثت هستند که مطلقا اهمیتی ندارد چون همانطور که گفته شد چه با وکیل و چه بدون وکیل، ثبت دادخواست با دفتر خدمات الکترونیک قضایی است و همه دفاتر دادخواست ها رو به صورت پیش فرض در اختیار دارند. فقط شاید در جایی که ذینفع بخواهد درخواست بدهد ذکر دلیل ذینفع بودن در دادخواست انحصار وراثت ذینفع اهمیت داشته باشد.

مدارک لازم برای گرفتن انحصار وراثت

مدارک لازم برای گرفتن انحصار وراثت چیست؟

 • گواهی فوت متوفی
 • شناسنامه و کارت ملی ورثه
 • شناسنامه متوفی
 • سند ازدواج
 • استشهادیه (تهیه شده در دفتر اسنادرسمی)
 • وصیت نامه رسمی در صورت بودن

ممکن است که پرسیده شود بعضی از وراث همکاری نمی کنند و یا در خارج از کشور می باشند و … نگران نباشید در صورت ناقص بودن شناسنامه و کارت ملی ایشان و یا حتی نداشتن گواهی فوت موضوع را به شورای حل اختلاف مربوطه توضیح دهید، رویه در صورت ناقص بودن مدارک، استعلام از اداره ثبت احوال است.
ضمنا اقدام یکی از وراث یا هر ذینفع دیگری برای اخذ گواهی حصر وراثت برای دیگران هم کافی است.
با توجه به این که ما به صورت روزمره و تخصصی با تعداد زیادی انحصار ورثه سروکار داریم حتی اگر مدارک ناقص باشد و یا حتی در دسترس نباشد از طریق درخواست استعلام از اداره ثبت احوال مدارک را تکمیل میکنیم. قابل توجه اینکه برای جلوگیری از اتلاف وقت استعلام ها را به صورت دستی و مراجعه مستقیم به اداره ثبت احوال تهران و کرج توسط وکلای ما انجام می شود.

نمونه دادخواست گواهی حصر وراثت – خوانده دادخواست انحصار وراثت

خود را مشغول این مسائل نکنید. توجه داشته باشید یا شما وکیل دارید که تمام مراحل اخذ گواهی انحصار ورثه توسط وکیل و بدون حضور خودتان انجام خواهد شد اگر هم وکیل ندارید و شخصا تمایل به انجام دارید آگاه باشید ثبت درخواست گواهی انحصار ورثه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می باشد. دفاتر مذکور نمونه آماده دادخواست را در اختیار دارند لذا دغدغه اینگونه مسائل را نداشته باشید و اهمیتی نیز ندارد.

نمونه استشهادیه انحصار وراثت

توضیح داده شد که باید شهود در دفترخانه اسنادرسمی حضور یابند و در برگه ای که استشهادیه نامیده میشود شهادت دهند که وراث متوفی چه کسانی هستند. البته این کار تشریفاتی محسوب میشود. پس در این خصوص نیز وسواس به خرج ندهید. خود دفاتر اسناد رسمی فرم های آماده مربوط به آن را در اختیار دارند و شاهدها فقط امضا می کنند و سردفتر اسناد رسمی گواهی امضاء می کند اگر هم خیلی تمایل به داشتن و دانستن زودتر از موعد هستید لینک آبی رنگ بالا را دنبال کنید.
امکان گرفتن استشهادیه هم توسط وکلای هوداد (وکیل انحصار وراثت) وجود دارد و به هزینه ها ۴۰۰ هزار تومان اضافه می شود.

انواع گواهی انحصار وراثت

انحصار وراثت به دو صورت محدود و نامحدود صادر میشود اگر شما اعلام کنید که شخص فوت شده اموالی بالای ارزش پنجاه میلیون تومان دارد بایستی گواهی حصر وراثت نامحدود اخذ نمایید در غیر اینصورت گواهی حصر وراثت محدود اخذ می شود. این مبلغ پنجاه میلیون تومان بر طبق بخشنامه وزارت دادگستری است. در واقع جدیدترین شرایط انحصار وراثت سال ۹۹ است.

تصویر گواهی انحصار وراثت

انحصار وراثت چقدر طول می کشد؟

مدت زمان انحصار وراثت به چند عامل بستگی دارد:

 • اگر درخواست حصر وراثت نامحدود باشد در روزنامه کثیرالانتشار منتشر می شود و یک ماه باید از زمان نشر آگهی بگذرد تا شورای حل اختلاف اقدام به صدور گواهی کند.
  به عبارت دیگر می توان گفت تا چاپ در روزنامه معمولاً ۱۰ روز طول می کشد ۱ ماه هم که مهلت گذشتن چاپ در روزنامه برای اعتراض احتمالی است پس از آن تا صدور رای و ابلاغ معمولاً ۱۰ روز دیگر باید زمان سپری شود. به عبارت دیگر مدت زمان گرفتن انحصار وراثت بعد از فوت با وکیل ۴۰ الی ۵۰ روز است.
 • مدت زمان اخذ گواهی انحصار وراثت نامحدود کمتر از یک هفته کاری است.
 • اگر مدارک ناقص باشد یا اصل شناسنامه ها و غیره موجود نباشد، استعلام از اداره ثبت احوال هم کمی زمان بر خواهد بود.
  تفاوت گواهی انحصار وراثت محدود و نامحدود
  گذشته از تفاوت نشر آگهی ذکر شده باید توجه داشت که اگر بخواهید اموالی را از ماترک بفروشید حتی با رضایت همه وراث در هنگام انتقال سند رسمی داشتن گواهی انحصار وراثت نامحدود الزامی است. اگر هم متوفی در بانک یا سایر موسسات مالی پولی داشته باشد برای وصول آن بایستی مالیات پرداخت کرد گواهی حصر وراثت نامحدود و گواهی از اداره مالیات اخذ نموده.
  (ماده ۳۴ قانون مالیات های مستقیم)
  رابطه مالیات و انحصار وراثت
  برای اخذ انحصار وراثه نیازی به رفتن به اداره مالیات دارایی و یا پرداخت مالیات نیست. این موضوع با توجه به آخرین تغییرات قانون مالیات های مستقیم است که رویه شورای حل اختلاف را نیز تغییر داده است به عبارت دیگر هر زمان که بخواهید مالی (منقول یا غیرمنقول) از ترکه را بفروشید باید مالیات بر ارث پرداخت کنید. کلاً برای فوت شدگان بعد از ۱/۱/۱۳۹۵مالیات ارتباط به گواهی انحصار وراثت ندارد.
  خلاصه آنکه از مراحل انحصار ورثه سال ۹۹ رفتن به اداره مالیات و اظهارنامه مالیاتی و تسویه حساب آن نیست. مگر اینکه کسی که فوت شده قبل از سال ۱۳۹۵ باشد و ورثه به هر دلیل اقدامی نکرده باشند که در این صورت بایستی اظهارنامه مالیات بر ارث به اداره مالیات داده شود و گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی به شورای حل اختلاف داده شود تا گواهی صادر شود. نکته ظریف اینکه پرداخت مالیات در این مرحله لازم نیست آنچه مورد نیاز است صرف اظهارنامه مالیاتی است.

مدت زمان انحصار وراثت

چند سوال و جواب کوتاه

* مدت زمان انحصار وراثت بعد از فوت چقدر است؟
قانون مهلت و مدتی برای گرفتن گواهی انحصار وراثت مشخص نکرده است بنابراین هر زمان که ورثه یا یکی از آنها بخواهد بدون مهلت می تواند دادخواست مربوطه را با وکیل یا بدون وکیل به شورای حل اختلاف بدهد در قانون جدید مالیات های مستقیم جریمه تاخیر بیش از ۶ ماه ندادن اظهارنامه مالیاتی حذف شده است.

* پدر ما شهرستان فوت کرده آیا می توانید در تهران توسط شما انحصار وراثت کنیم؟
بله

* کل هزینه ها صفر تا صد با حق الوکاله در سال ۱۳۹۹ چقدر میشود؟
حق الوکاله و هزینه دادرسی جمعاً دو میلیون و پانصد هزار تومان. اگر بخواهیم استشهادیه را ما تهیه کنیم ۴۰۰ هزار تومان اضافه میشود.

* آیا انحصار وراثت در کرج هم انجام میدهید؟
بله با همان شرایط گفته شده.

* مدت زمان برای انحصار وراثت از طریق دادگاه چقدر طول میکشد؟
۴۰ تا ۵۰ روز از شورای حل اختلاف، ارتباطی به دادگاه ندارد.

* یکی از اقوام ما در خارج فوت کرده و در ایران اموال دارد چه باید کرد؟
در هر کشوری که فوت شده گواهی فوت را به تایید سفارت ایران برسانید بقیه کارها توسط وکلای ما انجام میشود. اگر یکی از ورثه در ایران است با ما تماس بگیرد و اگر خارج هستند بایستی از طریق سفارت یا کنسولگری ایران وکالت به کسی در ایران داده شود. توجه داشته باشید به شخصی که وکالت داده میشود میتواند غیر وکیل دادگستری باشد. ولی فقط وکیل دادگستری میتواند دادخواست بدهد و به جای دیگری در دادگاه وکالت کند. بعضی با ما تماس میگیرند که ما از بعضی وراث وکالت کامل داریم به آنها گفته می شود که با وکالت رسمی شما نمیتوانید اقدامی کنید مگر اینکه با آن وکالت، وکیل دادگستری صاحب پروانه وکالت انتخاب کنید و این استثنا فقط در مراجع قضایی است و شامل ادارات دولتی چون اداره مالیات و ثبت و غیره نمیشود.

تصویر گواهی فوت صادر شده توسط ثبت احوال

نکته: انحصار وراثت با تقسیم اموال کاملا فرق دارد بنابراین اگر بعد از گرفتن گواهی در فروش یا استفاده اموال موروثی اختلاف باشد بایستی به دادگاه مراجعه کرد گام اول در هر کاری داشتن گواهی انحصار وراثت است.
مراحل گرفتن گواهی وراثت را میتوانید بدون حضور خود و اتلاف وقت و با بهترین کیفیت به گروه وکلای پایه یک هوداد، متخصص در امور ارث بسپارید.
گرفتن ارث و سهم الارث و انحصار وراثت تخصص ماست.

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

3 پاسخ به “گواهی انحصار وراثت، مدت زمان، تمام مراحل در سال ۹۹”

 1. صالحی گفت:

  سلام : در حساب بانکی متوفی مبلغی سه میلیون و صد هزار تومان باشد میتوانیم از انحصار وراثت محدود استفاده کنیم یا نه؟؟؟

 2. مبین گفت:

  سلام برادر بنده حدود ده ساله فوت کرده ویک دختر دارد بعداز برادرم مادرم فوت شد و ارثی از برادرم به مادرم رسید همسر برادرم دوباره ازدواج کرد و خانه برادرم را به فرزندش بخشید و در دفترخانه امضا کرد که من هیچ حقی در ملک ندارم ما ۶ خواهر برادریم او ادعادارد باید در دادگاه امضا کنید و سهمتان را به دخترم بدید ما هم میخوایم دختر به سن قانونی برسه بعد اینکار را بکنیم .دو نفر از وراث امضا نمیکنند و تا سن قانونی دختر اینکار را نخواهند کرد .آیا دادگاه میتواند خودش رای را صادر کند بدون امضا این دو نفر

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   برادر شما فوت شده و وراث دختر و مادر وی بوده در ادامه مادر هم فوت میکند سهم الارث عفو به فرزندانش منتقل می شود حال شما سوال پرسیده اید دو نفر از فرزندان و مادر حاضر به انتقال سهم خودشان به دختر متوفی نیستند جواب این است که آنها الزام و تکلیفی برای انتقال سهم خودشان به دختر برادر ندارد بنابراین دادگاه هم نمی تواند ایشان را الزام به چنین کاری کند حتی اگر آن دختر به سن قانونی نرسیده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *