تماس بگیرید
0912-1893808 قبول وکالت و مشاوره برای تهران و کرج

گواهی انحصار وراثت، مدت زمان، تمام مراحل در سال ۹۹

گواهی انحصار وراثت، مدت زمان، تمام مراحل در سال ۹۹

خدمات وکلای هوداد برای اخذ انحصار وراثت

بدون حضور موکل و سایر وراث در کمترین زمان ممکن گواهی انحصار وراثت توسط وکیل پابه یک دادگستری اخذ خواهد شد.

در صورت ناقص بودن مدارک یا همکاری نکردن بعضی از وراث نیز گواهی اخذ خواهد شد

فقط برای تهران، با ما تماس بگیرید

  1. قانون تصدیق انحصار وراثت مصوب ۱۳۰۹
  2. فصل دهم قانون امور حسبی مصوب ۱۳۱۹
  3. بند ث ماده ۹ قانون شورا حل اختلاف مصوب ۱۳۹۴
  • هر کس که فوت می کند میبایستی اولا ورثه او مشخص شود و ثانیاً میزان سهم الارث آنها مشخص شود . به این گواهی که مشمل بر ترتیب وراث و سهم الارث آنها می باشد گواهی انحصار وراثت میگویند . توجه داشته باشید لزومی ندارد که لیست اموال متوفی را به شورای حل اختلاف اعلام کنید.
  • چه کسانی می توانند درخواست گواهی انحصار وراثت بدهند؟
    هرکدام از ورثه یا هر ذی نفع دیگر . فرض کنید شخصی از متوفی بابت چکی طلبکار بوده و به عمد وراث اقدام جهت اخذ گواهی حصر وراثت نمیکنند از طرفی برای اقامه دعوی برای طلب بایستی انحصار وراثت به دادگاه علاوه بر مستندات طلب ارائه کرد در این راستا طلبکار می تواند از شورای حل اختلاف با ارائه مستندات تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت نماید.

برای شروع مراحل اخذ انحصار وراثت از کجا باید شروع کنیم؟

اگر وکالت را به ما واگدارید که تمام مراحل توسط وکیل پایه یک مجرب به سرعت و بهترین کیفیت و بدون حضور وراث انجام خواهد شد و و گواهی انحصار وراثت تقدیم خواهد شد
ولی اگر تمایل به انجام آن بدون وکیل دارید در ابتدا با یستی یکی از ورثه با مدارک مورد نیاز به دفتر خدمات الکترنیک قضایی مراجعه کند  و دادخواست مربوطه تقدیم شورای حل اختلاف کند.
در سوالاتی که از ما میشود بعضی به دنبال نمونه دادخواست انحصار وراثت هستند که مطلقا اهمیتی ندارد چون همانطور که گفته شد چه با و کیل  و  چه بدون وکیل ثبت دادخواست با دفتر خدمات الکترونیک قضلیی است و همه دفاتر همه دادخواست ها رو به صورت پیش فرض در اختیار دارند.

مدارک لازم برای گرفتن انحصار وراثت چیست ؟

۱ – گواهی فوت متوفی

۲ – شناسنامه و کارت ملی ورثه

۳ – شناسنامه متوفی

۴ – سند ازدواج

۵ – استشهادیه (تهیه شده در دفتر اسناد رسمی)

ممکن است که پرسیده شود بعضی از وراث همکاری نمیکنند و یا در خارج از کشور می باشند و …

نگران نباشید در صورت ناقص بودن شناسنامه و کارت ملی ایشان، یا موضوع را به شورای حل اختلاف  مربوطه توضیح دهید،معمولا در صورت ناقص بودن مدارک از اداره ثبت احوال استعلام میکنند.

گواهی انحصار وراثت

ضمنا اقدام یکی از وراث یا هر ذی نفع دیگری برای اخذ گواهی حصر وراثت برای دیگران هم کافی است.

با  توجه به این که ما به صورت روزمره و تخصصی با تعداد زیادی انحصار ورثه سر و کار داریم حتی اگر مدارک ناقص باشد و یا حتی در دسترس نباشد  از طریق درخواست استعلام ازاداره ثبت احوال  مدارک را تکمیل  میکنیم. قابل توجه اینکه برای جلوگیری از اتلاف وقت استعلام ها را به صورت دستی و مراجعه مستقیم به اداره ثبت احوال تهران و کرج توسط وکلای ما انجام میشود.

نمونه دادخواست گواهی حصر وراثت – خوانده دادخواست انحصار وراثت

خود را مشغول این مسائل نکنید. توجه داشته باشید یا شما وکیل دارید که تمام مراحل اخذ گواهی انحصار ورثه توسط وکیل و بدون حضور خودتان انجام خواهد شد.اگر هم وکیل ندارید و شخصا تمایل به انجام دارید آگاه باشید ثبت درخواست گواهی انحصار ورثه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می باشد. دفاتر مذکور نمونه آماده دادخواست را در اختیار دارند لذا دغدغه این گونه مسائل را نداشته باشید و اهمیتی نیز ندارد.

نمونه استشهادیه انحصار وراثت

توضیح داده شد که باید شهود در دفتر خانه اسناد رسمی حضور یابند و شهادت دهند که وراث متوفی چه کسانی می باشند که البته کار تشریفانی محسوب می شود. پس در این خصوص نیز وسواس به خرج ندهید. خود دفاتر اسناد رسمی فرم های آماده مربوط به آن را در اختیار دارند و شاهد ها فقط امضا می کنند. اگر هم خیلی تمایل به داشتن و دانستن زودتر از موعد هستید لینک آبی رنگ بالا را دنبال کنید.

انواع گواهی حصر وراثت

انحصار ورثه به دو صورت محدود و نامحدود صادر میشود اگر شما اعلام کند که قصد معامله (انتقال) مالی بالای سه میلیون تومان از اموال متوفی را دارید بایستی گواهی حصر وراثت نامحدود اخذ نمایید در غیر این صورت گواهی حصر وراثت محدود اخذ می شود

انحصار وراثت چقدر طول می کشد؟

مدت زمان انحصار ورثه به چند عامل بستگی دارد :

۱ – اگر درخواست حصر وراثت نامحدود باشد در روزنامه کثیرالانتشار منتشر می شود و یک ماه باید از زمان نشر آگهی بگذرد

به عبارت دیگر می توان گفت تا چاپ در روزنامه معمولا ۱۰ روز طول میکشد ۱ ماه هم که مهلت گذشتن چاپ در روزنامه برای اعتراض احتمالی است،پس از آن تا صدور رای و ابلاغ معمولا ۱۰ روز دیگر باید زمان سپری شود. به عبارت دیگر مدت زمان گرفتن انحصار وراثت بعد از فوت با وکیل۴۰ الی ۵۰ روز است..

۲ – مدت زمان اخذ انحصار وراثت نامحدود کمتر از یک هفته است.

۳ – اگر مدارک ناقص باشد یا اصل شناسنامه ها و غیره موجود نباشد،استعلام از اداره ثبت احوال هم کمی زمان بر خواهد بود.

گواهی انحصار وراثت

تفاوت گواهی انحصار وراثت محدود و نامحدود

گذشته از تفاوت نشر آگهی ذکر شده باید توجه داشت که اگر بخواهید اموالی را از ماترک بفروشید حتی با رضایت همه وراث،در هنگام انتقال سند رسمی یا داشتن گواهی انحصار وراثت نامحدود الزامی است.اگرهم متوفی در بانک یا سایر موسسات مالی پولی داشته باشد برای وصول آن بایستی مالیات های تقسیم گواهی حصر وراثت نامحدود و گواهی از اداره مالیات اخذ نمایند.

(ماده ۳۴ قانون مالیات های مستقیم)

رابطه مالیات و انحصار وراثت

برای اخذ انحصار ورثه نیازی به رفتن به اداره مالیات دارایی و یا پرداخت مالیات نیست. این موضوع با توجه به آخرین تغییرات قانون مالیات های مستقیم که  رویه شورای حل اختلاف را نیز تغییر داده است،می باشد. به عبارت دیگر هر زمان که بخواهید مالی (منقول یا غیر منقول) از ترکه را بفروشید باید مالیات بر ارث پرداخت کنید.اگر ظرف یکسال اظهارنامه مالیات بر ارث ندهید مشمول کمی جریمه خواهید شد. کلا مالیات ارتباطی به گواهی انحصار وراثت ندارد.

خلاصه آنکه از مراحل انحصار ورثه رفتن به اداره مالیات و اظهار نامه مالیاتی و تسویه حساب آن نیست. مگر اینکه کسی که فوت شده قبل از سال ۱۳۹۵ باشد  و ورثه به هر دلیل اقدامی نکرده باشند که در این صورت بایستی اظهارنامه مالیات بر ارث به اداره مالیات  داده شود و به شورا حل اختلاف داده شود تا گواهی صادر شود. نکته ظزیف اینکه پرداخت مالیات در این مرحله لازم نیست آن چه مورد نیاز است صرف اظهارنامه مالیاتی است.

چند سوال و جواب کوتاه

✔️ پدر ما شهرستان فوت کرده آیا میتوانید در تهران توسط شما انحصار وراثت کنیم؟

بله

✔️ کل هزینه ها صفر تا صد با حق الوکاله وکیل در سال ۱۳۹۹چقدر میشود؟

حق الوکاله و هزینه دارسی جمعا دو میلیون و پانصد هزار تومان. اگر بخواهیم استشهادیه  را ما تهیه کنیم سیصد و پنجاه هزار تومان اضافه میشود.

✔️ آیا انحصار وراثت در کرج هم انجام میدهید؟

بله با همان شرایط گفته شده.

✔️ مدت زمان برای انحصار وراثت از طریق دادگاه چقدر طول میکشد؟

۴۰ تا ۵۰ روز از شورای حل اختلاف ارتباطی به دادگاه ندارد.

 

یکی از اقوام ما در خارج فوت کرده و در ایران اموال دارد چه باید کرد؟

در هر کشوری که فوت شده گواهی فوت را به تایید سفارت ایران برسانید بقیه کارها توسط وکلای ما انجام میشود. اگر یکی از ورثه در ایران است با ما تماس بگیرد و اگر خارج هستند بایستی از طریق سفارت یا کنسولگری ایران وکالت به کسی در ایران داده شود. توجه داشته باشید به شخصی که وکالت داده میشود میتواند غیر وکیل دادگستری باشد ولی فقط وکیل دادگستری میتواند دادخواست بدهد و جای دیگری در دادگاه وکالت کند. بعضی با ما تماس میگیرند که از بعضی وراث وکالت کامل داریم به آنها گفته میشود که با وکالت رسمی شما نمیتوانید اقدامی کنید مگراینکه با آن وکالت، وکیل دادگستری صاحب پروانه وکالت انتخاب کنید و این استثنا فقط در مراجع قضایی است و شامل ادارات دولتی چون اداره ملیات و ثبت و غیره نمیشود.

نکته: انحصار وراثت با تقسیم اموال کاملا فرق دارد بنابراین اگر بعد از گرفتن گواهی در فروش یا استفاده اموال موروثی اختلاف باشد بایستی به دادگاه مراجعه کرد. گام اول در هر کاری داشتن گواهی انحصار ورثه است.

مراحل گرفتن گواهی وراثت را میتوانید بدون حضور خود و اتلاف وقت و با بهترین کیفیت به گروه وکلای پایه یک هوداد،متخصص در امور ارث بسپارید.

گرفتن ارث و سهم الارث و انحصار وراثت تخصص ماست.

 

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

یک پاسخ به “گواهی انحصار وراثت، مدت زمان، تمام مراحل در سال ۹۹”

  1. صالحی گفت:

    سلام : در حساب بانکی متوفی مبلغی سه میلیون و صد هزار تومان باشد میتوانیم از انحصار وراثت محدود استفاده کنیم یا نه؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *