نحوه اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال برای مهریه

نحوه اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال برای مهریه
اجرا گذاشتن مهریه

 وکیل متخصص مهریه و توقیف فوری در تهران ۰۹۱۲۸۳۴۷۹۱۷

مهریه حق مالی مسلم زوجه است که به محض وقوع عقد قابل مطالبه است. البته مهریه انواع مختلفی دارد که شرایط دریافت آن‌ها یکسان نیست. برای مثال مهریه عندالمطالبه با درخواست زوجه باید پرداخت شود اما مهریه عندالاستطاعه در صورت استطاعت مالی زوج قابل مطالبه و دریافت است. در ادامه با نحوه اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال برای مهریه آشنا خواهیم شد؛ همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید : بیشتر بخوانید: مراحل طلاق توافقی چیست؟

بر طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی، با عقد ازدواج دائم زن مستحق مهریه می‌شود و هر دخل و تصرفی می‌‌تواند در مال مورد مهریه انجام دهد. این ماده قانونی در مورد مهرالمسمی که عین معین است و در مورد مهریه‌های دیگر مانند مهرالمتعه و مهرالمثل صدق نمی‌کند. برطبق ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی، اگر رابطه نزدیکی بین زوجین انجام نشود، به زن نصف مهریه تعلق می‌گیرد. در صورتیکه مرد نصف مهریه را قبلا به زوجه داده باشد، می‌تواند آن را از پس بگیرد. برای اجرای ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی، اگر عین مهریه تلف شود، مرد می‌تواند قیمت یا مثل نصف مهریه را از زوجه بگیرد.

اجرا گذاشتن مهریه

در حال حاضر و در سال ۱۴۰۰ زوجه یا وکیل او اگر بخواهد برای گرفتن مهریه اقدام کند گام اول در مهریه مندرج در سند رسمی اقدام از طریق اداره ثبت اسناد است اگر مالی برای توقیف نباشد گواهی صادر خواهد شد تا زوجه بتواند به دادگاه دادخواست بدهد.

می دانیم که عقد نکاح (ازدواج) یا دائم است یا موقت. اگر در خصوص نکاح سند رسمی صادر شده باشد به تجویز قانون می توان به جای مراجعه به دادگاه، از طریق اداره اجرای ثبت اسناد مهریه مندرج در عقدنامه را که دین مالی ضمن سند رسمی است مطالبه کرد. در سطور آتی مراحل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت یا به تعبیر عامیانه مراحل اجرا گذاشتن مهریه توضیح داده خواهد شد.

اما شرایط مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت این است که اولا دین مهریه در سند رسمی (عقدنامه) باشد با این وصف  مهریه مندرج در صیغه نامه های ازدواج موقت فقط از طریق دادگاه قابل مطالبه است ثانیا مهریه در اصطلاح حقوقی موءجل نباشد به زبان ساده تر در عقدنامه موعدی برای پرداخت آن در نظر گرفته نشده باشد و مهریه حال باشد. فرض کنید در ضمن عقد نکاح شرط شده باشد که زوجه تا ۵ سال حق مطالبه مهریه را از خود ساقط کرده باشد. ثالثا مهریه از طریق دادگاه قبلا مطالبه نشده باشد.

 • نکته: می توان قسمتی از مهریه را از دادگاه در قالب دادخواست مطالبه مهریه، از زوج یا ضامن او طلب کرد و قسمتی دیگر را از اداره اجرای ثبت و بدون مراجعه به دادگاه طلب کرد. ولی مطالبه همزمان مهریه از طریق اجرای ثبت و دادگاه از دو مرجع برای همه مهریه اشتباه است
 • نکته: شایان ذکر است که اگر تمایل به دریافت مهریه کمتر از ۲۰ میلیون تومان  از طریق مراجع قضایی باشد. دادخواست مهریه به شورای حل اختلاف محل اقامت زوجه می بایستی تقدیم گردد.
 • نکته: بعضی از شهرهای ایران بنابر استدلال هایی اساسا دادخواست مطالبه از طریق دادگاه را نمی پذیرند و زوجه را ارشاد به مراجعه به اداره اجرای ثبت می کنند ظاهرا استناد آنها به بند ب ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه است.

لیست اموال قابل توقیف برای مهریه

برای اجرا گذاشتن مهریه باید با اموال قابل توقیف برای مهریه آشنا باشیم. توقیف اموال یکی از مهم‌ترین اقدامات زوجه است که از انتقال اموال توسط مرد به شخص دیگر جلوگیری می‌کند. درخواست توقیف اموال برای مهریه ممکن است ضمن دادخواست مطالبه مهریه و یا از طریق مراجعه به اداره ثبت انجام شود.

توقیف اموال برای مهریه ممکن است با اموال غیرمنقول و یا اموال منقول صورت بگیرد. البته این اموال باید از نظر قانونی قابلیت توقیف داشته باشند. برای مثال می‌توان زمین و آپارتمانی که پلاک ثبتی آن‌ها به نام مرد است، سپرده سهام، حقوق پرسنلی و یا حتی تلفن همراه مرد را توقیف کرد. علاوه بر این موارد، مطالبات زوج از دیگران نیز، به نفع خواهان قابل توقیف است. توقیف اموال به منظور جلوگیری از انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه انجام می‌شود و از تضییع حقوق زوجه جلوگیری می‌نماید.

بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه

شاید بپرسید که برای اجرا گذاشتن مهریه کجا باید رفت؟ در پاسخ باید بگوییم که زوجه می‌تواند برای وصول مهریه و اجرا گذاشتن مهریه از روش‌های زیر اقدام کند:

 • اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه خانواده
 • اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت

استفاده از هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارد. اما معمولا پیشنهاد وکلا برای اجرا گذاشتن مهریه، اقدام از طریق اداره ثبت است. برای این کار باید به دفتر ازدواجی که عقد در آن ثبت شده رجوع کنید و درخواست کتبی خود را برای صدور اجراییه به دفترخانه تقدیم نمایید.

اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت، سریع‌تر از روش دادگاه است زیرا وصول مهریه از طریق دادگاه زمان‌بر است. علاوه بر این هزینه اجرای ثبت نیز کمتر از دادگاه است و به پرداخت هزینه دادرسی نیازی نیست. افزون بر این موارد، با اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره اجرای ثبت، زوجه می‌تواند برای جلوگیری از فرار مرد، او را ممنوع الخروج کند. البته اقدام از طریق اجرای ثبت معایبی نیز دارد؛ یکی از معایب مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت این است که زوجه در این روش نمی‌تواند زوج را زندانی کند و اگر در طول فرایند اجرای مهریه قیمت سکه بالا رود، زن ممکن است دچار ضرر مالی شود زیرا اجرای ثبت به بالارفتن قیمت سکه توجه نمی‌کند.

شرایط به اجرا گذاشتن مهریه

صدور اجراییه در اجرای ثبت برای اجرا گذاشتن مهریه به سه شرط زیر منوط است:

 • مطالبه مهریه باید به موجب سند رسمی باشد.
 • مهریه منجز باشد و به امر خاصی معلق نشده باشد.
 • مهریه و تعهدات آن موجل نباشد.

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه

هزینه اجرا گذاشتن مهریه از طریق ثبت معادل یک بیستم کل مهریه است که در صورت بخشیدن مهریه توسط زوجه این مبلغ از زوج دریافت نخواهد شد. در هرصورت زوجه می‌تواند هزینه‌هایی که برای دریافت مهریه از طریق اداره اجرای پرداخته است را از زوج مطالبه کند.

وصول مهریه از طریق دادگاه در قدم اول با پرداخت هزینه دادرسی آغاز می‌شود که معادل ۳.۵ درصد مبلغ مهریه به اجرا گذاشته شده است. انواع هزینه دادرسی مهریه به شرح زیر است:

 • هزینه دادرسی در مرحله بدوی
 • هزینه دادرسی در مرحله واخواهی و تجدیدنظر
 • هزینه دادرسی دعاوی مالی در مرحله فرجام‌خواهی و اعاده دادرسی و اعتراض ثالث

بیشتر بخوانید : چگونه بهترین وکیل انحصار وراثت را در تهران  پیدا کنیم؟

مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه

همانطور که پیش از این اشاره کردیم؛ توقیف اموال برای مهریه و درخواست مهریه از طریق دادگاه و یا از طریق اداره اجرای ثبت انجام می‌شود. برای مثال زوجه می‌تواند دادخواست مهریه را از طریق دفاتر خدمات قضایی ارائه کند و در ضمن این دادخواست، علاوه بر مهریه، حق‌الوکاله وکیل، هزینه دادرسی و توقیف اموال شوهر را نیز درخواست کند.

در هرصورت بهتر برای مطالبه مهریه از وکیل مهریه کمک بگیرید تا در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون تضییع حقوق مالی خود، مهریه را دریافت کنید.

مراحل اجرا گذاشتن مهریه

مراحل توقیف اموال برای مهریه و مراحل اجرا گذاشتن مهریه

برای اجرا گذاشتن مهریه باید اصل سند ازدواج و یا رونوشت آن که از دفترخانه محل انعقاد عقد دریافت شده است، اصل شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی و در صورت استفاده از وکیل، وکالت‌نامه مربوطه را ارائه کنید.

مراحل اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت

 • در ابتدا زوجه یا وکیل او با در دست داشتن عقدنامه و یا رونوشت به دفترخانه ای که عقد ازدواج را ثبت کرده مراجعه می کنند و برای هر مقدار از مهریه که تمایل داشته باشند تقاضای صدور اجرائیه می کنند. سردفتر ازدواج مربوطه، پس از پر کردن فرم مخصوص توسط زوجه یا وکیل او، اجرائیه صادر و توسط پست پیشتاز به نشانی زوج (شوهر) مندرج در عقدنامه ارسال می کند. مهلت اجرائیه ۱۰ روز است.

سوال می شود که مدارک لازم برای درخواست صدور اجرائیه برای مهریه چیست؟ جواب داده شد که مدارک شناسایی زوجه به انضمام عقدنامه یا (رونوشت) ، پرکردن فرم مخصوص و درخواست صدور اجرائیه از دفتر ازدواج .

 • پس از آن بایستی به اداره اجرای ثبت اسناد شهری که دفترخانه ازدواج در آنجا است مراجعه کرد. اینکه محل سکونت زوجه یا زوج شهر دیگری است اهمیتی ندارد
 • در مراجعه به اداره اجرای ثبت اسناد – مثلا در تهران اداره پنجم اجرای ثبت واقع در چهارراه جهان کودک – زوجه یا وکیل او دو کار می توانند که انجام بدهند:

اول ممنوع الخروج کردن زوج از طریق اجرا گذاشتن مهریه و اداره ثبت

دوم توقیف اموال منقول و غیر منقول بابت مهریه به او غیر ازمستثنیات دین

نکته:در فرم تقاضای اداره اجرای ثبت ابتکار عمل دست شما است آگاه باشد که بابت هر مقدار از مهریه اگر زوج را ممنوع الخروج کنید دیگر نمی توانید برای همان مقدار توقیف اموال شوهر را تقاضا کنید. به عنوان مثال اگر مهریه ۵۰۰ سکه تمام بهار آزادی باشد در ابتدا توسط کارشناس حقوقی اداره ثبت سکه به نرخ روز بانک مرکزی محاسبه می شود در اینجا می توانید مثلا بابت ۲۰۰ سکه زوج را ممنوع الخروج کرد و بابت ۳۰۰ سکه باقیمانده اموالی را که از او می شناسید معرفی کرده و توقیف نمایید.

البته بدیهی است که اگر اموالی باشد که بتوان کل مهریه را وصول کرد بهتر است بابت همه مهریه تقاضای توقیف مال کرد.

بحث سقف ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن که در قانون حمایت خانواده از سال ۹۱ تصویب شده است در مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت موضوعیت ندارد. زیرا در هیچ فرضی اداره اجرای ثبت نمی تواند حکم جلب صادر کند.  به هر میزان و مقدار از طریق مرجع مذکور  مهریه به اجرا گذاشته می شود.

اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال برای مهریه در عندالاستطاعه هم امکان پذیر است. بنابراین اگر مهریه زنی عندالاستطاعه باشد در صورت تمایل می تواند مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت کند و توقیف اموال شوهر را تقاضا کند.

نکته:‌یک سوم یا یک چهارم حقوق شوهر از طریق مطالبه مهریه در اداره ثبت هم امکان پذیر است

نکته: در مهریه عندالاستطاعه زوج را نمی توان از اداره ثبت ممنوع الخروج کرد.

آنچه در اینجا بیان شد نحوه مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت بود در صورت تمایل به داشتن اطلاعات برای  مطالبه مهریه از طریق دادگاه لینک مربوطه را دنبال کنید.

به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول می‌کشد؟

اما سوال اینجاست که اجرا گذاشتن مهریه چقدر زمان می‌برد؟ درخواست مهریه با توجه به شرایط زوجین و نحوه مطالبه و توقیف اموال متفاوت و متغیر خواهد بود. با این حال به طور کبی بررسی دادخواست مهریه تا زمان صدور رای ممکن است ۲ تا ۳ ماه زمان ببرد. البته دربرخی موارد که خواهان شخصا پیگیر وصول مهریه می‌شود؛ ممکن است فرآیند دادخواست تا یکسال نیز به طول بیانجامد. بر همین اساس بسیار ضروری است که برای اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال برای مهریه، از وکیل متخصص دادگستری کمک بگیرید تا سریع‌تر به نتیجه برسید.

اجرا گذاشتن مهریه در دوران عقد

زوجه در زمان عقد می‌تواند مهریه خود را مطالبه نماید و زوج نیز در صورت مطالبه زن موظف به پرداخت مهریه به طور کامل است. بنابراین مرد نمی‌تواند در صورت دوشیزه بودن زن به بهانه پرداخت مهریه او را به تمکین وادار سازد. با این حال اگر زوجه در زمان عقد درخواست طلاق دهد، در صورتیکه دوشیزه باشد، نصف مهریه به وی تعلق می‌گیرد و اگر پیش از درخواست طلاق همه مهریه را دریافت نموده باشد باید نیمی از آن را به زوج بازگرداند.

نحوه اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق

مهریه حق مسلم زن است و درخواست آن ارتباطی به جدایی و طلاق ندارد. بنابراین ممکن است در یک مورد زوجه بدون قصد طلاق صرفا مهریه خود را از همسرش مطالبه کند. زوجه حتی می‌تواند پس از ازدواج و تا قبل از برقراری رابطه زناشویی از حق حبس خود استفاده کند و تا قبل از پرداخت مهریه از تمکین خودداری نماید.

تماس با ما ۰۹۱۲۸۳۴۷۹۱۷

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
5/5 - (4 امتیاز)
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

یک پاسخ به “نحوه اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال برای مهریه”

 1. تنها گفت:

  این چه دکانی است که راه افتاده.من زنی را به عقد خودم درآوردم بیست سکه مهرش کردم بعداز هفت ماه زنم خودکشی کرد.بعداز مرگش فهمیدم درعقد ونکاح پسر دایش بوده و اسمش را چون مجددا رجوع کرده بودند نیاوردند و خلاصه متوجه شدم کلاهم را برداشتند آنهم گسترده.چون زنم بجز شوهر داشته بیمار شدید اعصاب وروان هم بوده.فعلا شکایت به دادگاه کشیده شد از طرف من چون پیامک‌های شوهر سابق زنم را به دادگاه خانواده نشان دادم و گفتم در شناسنامه آنها چیزی ثبت نیست و دفتردارهم که مارا عقد کرد گفت استعلام رجوع گرفتم منفی بود حالا راست و دروغش را نمیدانم آیا واقعا از همان مرجع استعلام گرفت یانه فعلا بدجوری درام می‌سوزم پدرومادر زنم از راه اداره ثبت اسناد برای گرفتن مهریه دخترمرحومشان اقدام کردند که این هم خلاف قانون باید باشد چون انحصار وراثت نکردند اداره ثبت اصلا به این انحصار وراثت کاری ندارد.اگرزن من میراثی داشته باشد من حق دارم اما اداره ثبت اسناد برایش انگار فرقی ندارد.من و امثال من اگر مرتبه دیگر بگویند زنها مریم مقدس شدند با این مهریه عمرا زن نمیبریم.به درک آزاد خودمان را تخلیه میکنیم یا اینکه مهریه ای نمی‌دهیم بهیچ عنوان بگذار زنهایی که دنبال مهریه هستند به هرزگی و فاحشگی تن بدهند به جهنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *