حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی

حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی

یکی از موضوعات مهمی که در زمان طلاق باید در مورد آن تصمیم‌گیری شود، مساله حضانت فرزندان است. این موضوع تاثیر غیرقابل انکاری در سرنوشت فرزندان دارد و بر همین اساس قانون سعی کرده با در نظر گرفتن همه جوانب از تضییع حقوق فرزندان و ورود هر نوع آسیب روحی یا مادی به آن‌ها جلوگیری کنند. در این مطلب همراه ما باشید تا وضعیت حضانت فرزندان بعد از طلاق توافقی را بررسی کنیم.

حضانت فرزندان

حضانت به معنی نگهداری از کودک و حمایت جسمی و عاطفی از اوست. این وظیفه به طور قانونی به والدین سپرده شده است. در واقع حضانت به طور همزمان، حق و تکلیف والدین است. بنابراین هیچ‌یک از والدین حق ندارد در صورت تشخیص قانون از نگهداری و حضانت کودک امتناع کند. البته برای پدر یا مادری که حق حضانت ندارد، حق ملاقات فرزند پیش‌بینی شده است.

حضانت فرزندان بعد از طلاق

بر طبق نظر مقنن، دختر تا ۹ سال و پسر تا ۱۵ سال تحت حضانت قرار می‌گیرند و پس از رسیدن به این سنین، از حضانت والدین خارج می‌شوند.

به طور کلی بر اساس قانون، در صورت جدایی والدین، حضانت فرزندان تا ۷ سالگی با مادر و پس از آن تا زمان بلوغ با پدر است. بنابراین بعد از ۷ سالگی حضانت به عهده پدر خواهد بود و تا ۹ و ۱۵ سالگی فرزندان نیز ادامه خواهد داشت. حضانت با ولایت تفاوت دارد. بنابراین علی‌رغم اینکه پس از این سنین فرزندان از حضانت خارج می‌شوند، اما همچنان تا سن ۱۸ سالگی تحت ولایت پدر و جد پدری خواهند بود.

شرایط حضانت فرزند

حضانت فرزندان در طلاق توافقی

در حالت معمول و عادی، تعیین حضانت فرزند پس از طلاق بر عهده دادگاه خانواده است و دادگاه با توجه به وضعیت کودک و با در نظر گرفتن مصلحت او در این باره تصمیم می‌گیرد.

اما در زمان طلاق توافقی دادگاه تصمیم‌گیری در مورد حضانت فرزندان بعد از طلاق توافقی را به عهده والدین قرار داده است. بنابراین والدین در این مورد که فرزندان تا ۹ و ۱۵ سالگی تحت حضانت چه کسی باشند با یکدیگر توافق می‌کنند. حتی ممکن است بخشی از زمان حضانت به پدر و بخش دیگری به مادر واگذار شود.

برای مثال پدر تا ۳ سالگی و مادر پس از آن حضانت فرزند را به عهده داشته باشد. البته لازم به ذکر است که به طور قانونی حضانت فرزند تا ۷ سالگی بر عهده مادر است و در نتیجه او در این مدت برای حضانت اولویت دارد. همانطور که پس از آن به عهده پدر است و برای او اولویت وجود دارد.

در مورد نحوه ملاقات با فرزندان نیز توافق صورت می‌گیرد. بنابراین باید در خصوص زمان، مکان و تعداد دفعات ملاقات با فرزند تصمیماتی گرفته شود. البته اشاره به این نکته الزامی است که اگر در طول حضانت، شخصی که حضانت را به عهده دارد، دچار انحطاط اخلاقی شود یا به طور صحیح از فرزند نگهداری نکند، حضانت از وی سلب می‌شود.

حضانت فرزند دختر بعد از طلاق توافقی

همان‌طور که پیش از این گفتیم، حضانت فرزندان چه دختر و چه پسر تا ۷ سالگی با مادر و پس از آن تا سن بلوغ با پدر است. سن بلوغ برای دختران ۹ و برای پسران ۱۵سال است. بنابراین فرزند دختر تا ۷ سالگی تحت حضانت مادر و پس از آن از ۷ تا ۹ سالگی تحت حضانت پدر است. با این حال در صورت طلاق توافقی والدین، زوجین می‌توانند به نحو دیگری در خصوص حضانت فرزندان خود تصمیم‌گیری کنند.

البته لازم به ذکر است که در برخی موارد دادگاه ممکن است برخلاف مقرره قانونی عادی و یا توافق طرفین تصمیم دیگری بگیرد. برای مثال ممکن است با ازدواج مجدد پدر، حضانت دختری که در سن ۹ یا ۸ سال است، با تصمیم دادگاه به مادر سپرده شود.

بر اساس ماده ۴۱ قانون حمایت از خانواده، توافقات در خصوص حضانت، نگهداری و ملاقات فرزندان نباید بر خلاف مصلحت آن‌ها باشد. علاوه بر این اگر مسئول حضانت از اجرای تکالیف خود اجتناب کند و اجازه ملاقات فرزند با والد دیگر را ندهد، دادگاه می‌تواند در موضوع دخالت کند و تصمیم مقتضی را بر طبق مصلحت فرزند اتخاذ نماید.

در نهایت اشاره به این نکته ضروری است که فرزندان با رسیدن به سن بلوغ می‌توانند در خصوص حضانت خود تصمیم بگیرند؛ اما به لحاظ مالی همچنان تا ۱۸ سالگی غیررشید هستند و اداره امور مالی آن‌ها به عهده ولی یا جد پدری خواهد بود.

بیشتر بخوانید :هر آنچه باید در رابطه با وکیل انحصار وراثت بدانید

شرایط سلب حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی

در برخی موارد ممکن است حضانت از یکی از والدین سلب شود.

برای مثال در صورت انحطاط اخلافی، اعتیاد یا خطر جانی یا اخلاقی برای کودک، مسئول حضانت، حق حضانت را از دست خواهد داد. به طور کلی مصادیق سلب حضانت به شرح زیر است:

  • اعتیاد زیان‌آور به الکل، قمار و مواد مخدر
  • شهرت به فساد اخلاقی و فحشا
  • تکرار ضرب و جرح خارج از عرف
  • سو استفاده از کودک برای ورود به تکدی‌گری، قاچاق یا فساد و فحشا
  • ابتلا به بیماری روانی با تشخیص پزشکی قانونی

حضانت فرزندان بعد از عقد موقت

ازدواج موقت یا صیغه نوعی از عقد است که در آن زن و مرد برای مدت محدودی با پرداخت مهریه از سوی مرد به عقد یکدیگر در می‌آیند. حال سوال اینجاست که اگر بعد از عقد موقت، زوجین صاحب فرزند شوند، حضانت این فرزند بعد از اتمام دوره عقد با چه کسی است؟

در پاسخ باید بگوییم که عقد موقت در این مورد هیچ تفاوتی با عقد دائم ندارد.

در نتیجه در این حالت نیز حضانت دختر و پسر تا ۷ سالگی با مادر و پس از آن تا ۹ و ۱۵ سالگی با پدر خواهد بود. بعد از این مدت فرزندان می‌توانند خودشان تصمیم بگیرند که برای ادامه زندگی در کنار کدام یک از والدین باشند. البته این انتخاب در نهایت باید تحت نظر قانون و دادگاه و با رعایت مصلحت فرزند انجام شود.

اگر بعد از پایان مدت صیغه کودک دختر و پسر بیش از ۷ سال سن داشته باشند و پدر تمایلی به دریافت حضانت آن‌ها نداشته باشد، حضانت همچنان بر عهده مادر باقی می‌ماند. با این حال هزینه زندگی و نفقه این فرزندان همچنان بر عهده پدر است. بنابراین دائم یا موقت بودن عقد زن و مرد هیچ تاثیری در نفقه فرزندان ندارد.

در برخی موارد ممکن است ازدواج موقت در دفتر اسناد رسمی ثبت نشود و در نتیجه زوجه هیچ صیغه‌نامه‌ای نداشته باشد که فرزند را به پدر نسبت دهد. به همین دلیل در چنین شرایطی باید به سراغ آزمایش DNA رفت تا نسبت فرزند با پدر مشخص شود. در هر صورت پروسه اثبات این نسبت بسیار سخت و طاقت‌فرساست. در نتیجه بهتر است حتما ازدواج موقت در دفتر رسمی به ثبت برسد تا مادر بتواند با صیغه‌نامه وضعیت فرزندان را مشخص کند.

نتیجه گیری

در نهایت فراموش نکنید که اگر در خصوص حضانت فرزندان پس از طلاق توافقی سوال یا مشکل حقوقی دارید، می‌توانید با کارشناسان متخصص ما در گروه وکلای هوداد تماس بگیرید. علاوه بر این برای آشنایی بیشتر با مقررات حقوقی و قواعد مربوط به حضانت و طلاق می‌توانید سایر مقالات کاربردی ما را مطالعه کنید.

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *