اعسار از پرداخت مهریه

folder_openخانواده
commentبدون دیدگاه
اعسار مهریه

مهریه حق زن است و او می‌تواند هر زمان که خواست، آن را مطالبه کند؛ اما در شرایطی که مرد هیچ مالی برای پرداخت مهریه نداشته باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ در این شرایط قانون اعسار از پرداخت مهریه به کمک مرد می‌آید. طبق این قانون اگر زوج هیچ مالی برای پرداخت مهریه نداشته باشد، مهریه به صورت اقساطی پرداخت می‌شود. در این رابطه از زبان وکیل مهریه بخوانید.

شرایط قانون اعسار از پرداخت مهریه

همان‌طور که گفته شد، قانون اعسار مهریه برای شرایطی است که مرد هیچ مالی به نام خود ندارد و بیکار است یا حقوق ناچیزی دارد. مقدار مهریه هر چقدر که باشد اگر مرد مالی داشته باشد، توقیف اموال برای مهریه می‌شود. این توقیف از طریق دادگاه یا اجرای ثبت انجام خواهد شد. البته در این شرایط برخی از اموال که از نظر دینی قابل توقیف نیستند، توقیف نخواهند شد و یا در صورت توقیف، با اعتراض مرد آزاد می‌شوند. این اموال شامل موارد زیر می‌شوند:

  1. منزل مسکونی در حالتی که عرفاً در حالت اعسار محکوم‌علیه و در شأن او باشد.
  2. لوازم موردنیاز و ضروری زندگی
  3. آذوقه موردنیاز برای گذران زندگی زوج
  4. کتاب‌ها و ابزار علمی موردنیاز برای اهل علم
  5. وسایل و ابزار کار و امرارمعاش ضروری زوج
  6. تلفن موردنیاز

تبصره اعسار مهریه

  • در شرایطی که منزل مسکونی زوج بیش از نیاز او باشد و مال دیگری از او در دسترس نباشد، ملک طبق رأی دادگاه به فروش می‌رسد و مازاد قیمت ملک مناسب عرفی، برای مهریه در نظر گرفته خواهد شد.
  • چنانچه با حکم قانون، مستثنیات دین تبدیل به عوض دیگری بشود، امکان پرداخت آن به‌عنوان مهریه وجود دارد. این شرایط شامل مواردی مانند قرار گرفتن مسکن در طرح‌های عمرانی و تبدیل به وجه می‌شود.
  • در شرایطی که زوج امکان دسترسی به مال را ندارد، حکم به نداشتن مال داده می‌شود

همان‌طور که احتمالاً متوجه شدید مستثنیات دین نسبت به قبل، تغییراتی داشته است. برای مثال در گذشته تلفن موردنیاز جزو این موارد نبود و قابل توقیف بود.

نقش وکیل در اعسار از مهریه

قانون اعسار از پرداخت مهریه امر تخصصی است و لازم است برای پیگیری آن از وکلا کمک گرفته شود. در غیر این صورت امکان عدم موافقت با اعسار مهریه، بالا است و زوج در صورت عدم توانایی پرداخت آن به زندان فرستاده می‌شود. البته در هرزمانی می‌توان دوباره درخواست اعسار از مهریه را مطرح کرد. لازم است برای پیگیری درخواست قانون اعسار مهریه از یک وکیل باتجربه کمک بگیرید.

نحوه طرح دعوای اعسار از پرداخت مهریه

در شرایطی که حکم پرداخت مهریه صادر شده است و مرد توانایی پرداخت آن را ندارد، زوج می‌تواند درخواست اعسار از پرداخت مهریه را در دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضاییه مطرح کند. این درخواست هم‌زمان با دعوی مطالبه مهریه زوجه مطرح می‌شود و پرونده‌ها به‌موازات هم پیش خواهند رفت.

به این نکته توجه داشته باشید که برای قانون اعسار، چه در مورد مهریه و چه در موارد قانونی دیگر، نیاز به حضور دو شاهد که شرعاً و قانوناً واجد شرایط باشند، حتمی خواهد بود. شاهد نباید نفعی از این دعوی ببرد. شاهد باید به بلوغ رسیده باشد و در سلامت عقلی بوده و با طرف دادگاه دشمنی نداشته باشد. شاهد باید باایمان باشد.

اعتراض به‌ حکم اعسار از مهریه

حکم اعسار، قابل‌اعتراض است و زوج یا زوجه در شرایطی می‌توانند به این حکم اعتراض کنند. در صورت عدم اعتراض طرفین، حکم قطعی و عملی خواهد شد.

پنهان کردن اموال از دادگاه

این مورد در هیچ شرایطی پیشنهاد نمی‌شود، زیرا عواقب بدی خواهد داشت. درصورتی‌که دادگاه متوجه بشود که فرد بدهکار به هر طریقی اموال خود را از دادگاه پنهان کرده است، شخص را به حبس از ۳ تا ۶ ماه محکوم می‌کند و درخواست اعسار نیز رد می‌شود.

نتیجه گیری

قانون اعسار از پرداخت مهریه در شرایطی کاربرد دارد که مرد قادر به پرداخت مهریه نیست. در این شرایط طبق قانون اعسار، مرد می‌تواند پس از موافقت دادگاه، مهریه را به صورت اقساطی پرداخت نماید. در این شرایط داشتن یک وکیل خوب به روند پرونده کمک بسیاری می‌کند. در این مقاله تلاش کردیم تا نکات موردنیاز برای ثبت درخواست اعسار مهریه را برای شما جمع‌آوری کنیم. منتظر شنیدن نظرات و تجربیاتتان در این زمینه هستیم.

سوالات متداول

چرا باید از وکیل برای اعسار مهریه کمک بگیریم؟

زیرا وکلا با قوانین اعسار از پرداخت مهریه کاملاً آشنا هستند و در این مورد، تجربه و تخصص دارند. در این شرایط اگر اشتباهی رخ بدهد ممکن است روند قانونی کاملاً تحت تأثیر قرار بگیرد. بنابراین پیشنهاد می‌شود حتماً از یک وکیل برای اعسار کمک بگیرید.

اگر مرد درخواست اعسار بدهد دیگر زندانی نخواهد شد؟

خیر. تا زمانی که مشخص نشود مرد توانایی پرداخت مهریه را دارد زندانی نخواهد شد.

مرد تا چه زمانی می‌تواند درخواست اعسار بدهد؟

لازم است درخواست اعسار مهریه تا قبل از صدور حکم محکومیت ثبت شود.

برای درخواست اعسار باید چه کار کرد؟

مرد باید تمام دارایی‌ها و حساب‌های بانکی خود را به دادگاه معرفی کند.

مدارک موردنیاز برای ثبت درخواست اعسار از پرداخت مهریه شامل چه مواردی است؟

اسم و فامیل دو طرف، آدرس دقیق، گواهی دو شاهد، استشهادیه محلی، اجاره‌نامه (در صورت مستأجر بودن)، مدارک پزشکی (در صورت ابتلا به بیماری خاص)، مدارک بدهکار بودن زوج

5/5 - (5 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست