گواهی تجرد چیست؟

folder_openخانواده
commentبدون دیدگاه
گواهی تجرد

ازدواج یکی از زیباترین و مقدس‌ترین پیوندهایی می‌باشد که از قدیم تا به امروز میان افراد وجود داشته است. اما در حال حاضر یکی از مشغله‌های ذهنی افرادی که قصد ازدواج دارند، این است که آیا ممکن است شخصی که قصد ازدواج با او را دارند، قبلا ازدواج کرده باشد؟ حتی بعضی دختران دلواپس این قضیه هستتند، که خواستگار در حال حاضر همسر دیگری دارد یا خیر. اکنون راه حل این مشکل اخذ گواهی تجرد است. اما ابتدا باید بدانیم که گواهی تجرد چیست؟ پس ما را تا انتها همراهی کنید.

مفهوم گواهی تجرد

یکی از استوارترین پیمان‌هایی که میان افراد شکل می‌گیرد، ازدواج می‌باشد. این پیمان اساس و بقای نسل است و بر پایه اعتماد طرفین شکل می‌گیرد. اهمیتی که این امر دارد موجب شده است تا علاوه بر قوانین شرعی اسلام، قانون حاکم بر جامعه نیز برای حفظ حرمت این سنت قدیمی چاره‌‌ای بیندیشد. تا مانع سوء استفاده برخی افراد سودجو از این امر مقدس شوند.

بیشتر ازدواج‌ها با آشنایی دختر و پسر یا خانواده‌های آن دو، صورت می‌گیرد. اما در برخی مواقع پیش می‌آید که یکی از طرفین ازدواج قبلی خود را مخفی کند. ممکن است مرد دارای دو شناسنامه باشد و ازدواج اول وی در شناسنامه اول او ثبت شده باشد. او با در دست داشتن شناسنامه دوم که مشخصات همسر خالی است به خواستگاری دختری رفته، خود را مجرد معرفی کرده و ازدواج دوم را در شناسنامه دوم خود به ثبت رسانده است. یا این فریب ممکن است توسط زن به هر نحو دیگری صورت گیرد. این افراد به حکم قانون، مرتکب به جرم فریب در امر ازدواج شده و به شش تا دو سال حبس محکوم می‌شوند.

اما برای پیش گیری از گرفتار شدن در این چنین دام‌هایی راهکارهایی در نظر گرفته شده است. پس می‌توان گفت: اخذ گواهی تجرد پیش از ازدواج تا حدودی حلال مشکل است. به این شکل که می‌توان از خواستگار یا دختر مد نظر برای ازدواج، خواست تا این گواهی را بگیرد. این گواهی خیلی سریع صادر می‌شود و طی آن وضعیت ازدواج قبلی و فعلی فرد مورد نظر قید می‌شود.

گواهی تجرد نوعی تاییدیه است که طبق اطلاعات ثبت شده در شناسنامه فرد و مطابق درخواست او یا وکیل قانونی وی صادر می‌شود. در این گواهی قید می‌شود که، صاحب شناسنامه ازدواج نکرده و اگر ازدواج کرده، منجر به جدایی، فوت همسر و فسخ نکاح شده است.

 

مدت اعتبار گواهی تجرد

در متن این گواهی مدت زمان قید نمی‌شود. اما برخی مناطق از زمان صادر شدن گواهی برای آن مدت زمان قائل می‌شوند. مثلا: درکشور ترکیه یک ماه و کشور فرانسه سه ماه است. اما بهتر است فرض را بر یک ماه در نظر گرفت.

گواهی تجرد اتباع خارجی

در صورتی که فرد متقاضی دریافت گواهی تجرد در خارج از کشور باشد، باید با مراجعه به نزدیک‌ترین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج، تقاضای دریافت گواهی تجرد خود را ارائه کند. اما چنانچه گواهی تجرد برای افراد مقیم داخل کشور باشد، وی باید با مراجعه به اداره کل ثبت احوال امور خارجه، واقع در خیابان امام خمنی (ره) – نبش خیابان شیخ هادی پلاک ۱۰۸- ساختمان شماره ۶ ثبت احوال و یا نزدیک‌ترین اداراه ثبت احوال محل زندگی خود، تقاضای اخد این گواهی را نماید.

مدارک لازم برای دریافت گواهی تجرد

دارا بودن مدارک زیر برای اخذ این گواهی الزامی است:

  • اصل شناسنامه
  • کپی شناسنامه
  • فرم درخواست تکمیل شده گواهی تجرد
  • هزینه‌های لازم، طبق تعرفه پرداخت شود. (این هزینه باید در محل تحویل باشد و با ارائه کارت بانکی امکان پذیر است.)
  • اگر فرد متقاضی بخواهد این گواهی را به مقامات خارجی ارائه دهد، باید نخست گواهی را از طریق دارالترجمه رسمی ترجمه کند. پس از تایید شدن توسط امور دفتر مترجمان وزارت دادگستری، به تایید وزارت امور خارجه برساند.

نحوه دریافت گواهی تجرد از طریق اینترنت

نحوه دریافت گواهی تجرد از طریق اینترنت

افراد می‌توانند برای دریافت گواهی تجرد علاوه بر موارد فوق از طریق اینترنت نیز اقدام کنند. به این صورت که به درگاه خدمات الکترونیکی پورتال سازمان ثبت احوال به نشانی sabteahval.ir مراجعه کنند. پس از تکمیل اطلاعات و ثبت آن در سامانه به فرد شماره پیگیری داده می‌شود. فرد باید این شماره را نزد خود نگه دارد، تا بتواند با استفاده از آن، در صفحه پیگیری وضعیت درخواست خود را بررسی کند.

 پس از صادر شدن این گواهی پیامی مبنی بر گواهی تجرد به فرد ارسال می‌شود. برای دریافت آن باید به همراه اصل شناسنامه و رسید بانکی طبق تعرفه گواهی تجرد و شماره رهگیری به ثبت احوالی که در زمان ثبت نام انتخاب کرده مراجعه کند.

تذکر: این گواهی تنها به صاحب شناسنامه تعلق می‌گیرد و در صورت عدم تطابق اطلاعات فرد مراجعه کننده با سوابق ثبت شده فرد در ثبت احوال، این گواهی به او تحویل داده نمی‌شود.

 

چند نکته راجع به گواهی تجرد

  • این گواهی در برخی مواقع دیگر مانند: استخدام در برخی مشاغل، مسافرت به خارج از کشور و ادامه تحصیل در برخی مقاطع لازم است.
  • برای دریافت گواهی تجرد هر فردی می‌تواند به اداراه ثبت احوالی که شناسنامه او صادر شده است، مراجعه کند. افراد مقیم داخل و خارج از کشور را نیز پیش‌تر بیان کردیم.
  • برای دریافت این گواهی توسط فرد دیگر، وی باید دارای وکالتنامه رسمی باشد و در وکالتنامه مستقیما اخذ گواهی تجرد عنوان شده باشد.
  • برای صدور این گواهی نیاز به اصل شناسنامه خود فرد است.
  • گواهی تجرد فقط توسط اداره کل ثبت احوال امور خارجه و طی یک روز صادر می‌شود.

آیا صیغه شدن در گواهی تجرد ثبت می‌شود؟

طبق قوانین رسمی کشور در عقد موقت یا همان صیغه نیازی به ثبت رسمی نیست. اما اگر زن باردار شود یا طرفین از ابتدا شرط کنند عقد خود را باید ثبت کنند، در صورت وجود این دو مورد لازم است تا عقد موقت ثبت شود و در صورت ثبت قانونی قابل پیگیری نیز است. اما اگر صیغه یا عقد موقت ثبت نگردد از دفترخانه قابل استعلام نیست.

سخن پایانی

ما در این مقاله به معرفی و مطالب پیرامون گواهی تجرد پرداختیم. همان طور که بیان کردیم صداقت پایه و اساس زندگی مشترک است. با دریافت این گواهی می‌توانید، به فرد مقابل و حسن نیت او اعتماد کنید. بدون هیچ نگرانی و دلواپسی خود را برای ازدواج کردن با فردی که به او علاقه مند هستید، آماده کرده و سالیانی طولانی با او زندگی کنید و زندگی شاد توام با خوشبختی داشته باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست