حکم رشد برای حضانت دختر

حکم رشد برای حضانت دختر
حکم رشد برای حضانت دختر

برای دریافت حکم رشد برای حضانت دختر ابتدا باید با چند مسئله مهم مانند: تعریف صغیر، حکم رشد، حجر و … و اصطلاحات حقوقی بهتر آشنا شوید. بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی، درصورتی‌که صغیر بتواند درباره‌ امور مالی خود تصمیم بگیرد و به سن بلوغ رسیده باشد می‌تواند بر اساس شرایطی، رشد خود را ثابت کند و در غیر این صورت محجور حساب‌شده و قادر نیست مستقل عمل کرده و دخل‌وتصرفی در امور خود داشته باشد.

حجر در قانون اساسی به معنی منع شخص برای تصرف در اموال و حقوق مالی خود و انجام هر حقوقی مانند نکاح، بیع و غیره است. افرادی که فاقد سن قانونی هستند یا عاقل و بالغ نباشند یا به رشد کامل نرسیده باشند محجور نامیده شده و قادر نیست تعهد خود را با اراده مستقیم خود انجام داده و نیاز به یک قیم یا ولی دارند.

طبق ماده ۱۲۱۰ هیچ‌کس نمی‌تواند بعدازآنکه فرد به بلوغ رسید به‌عنوان جنون یا عدم رشد، محجور بماند مگر این‌که عدم رشد و جنون او بعد از سن بلوغ نیز ثابت شود.

چه کسی صغیر است؟

در دریافت حکم رشد برای حضانت دختر معمولاً با واژه صغیر به‌طور مکرر روبه‌رو می‌شوید. به‌طورکلی هر فردی که به سن بلوغ و سن قانونی نرسیده باشد کودک و صغیر محسوب می‌شود؛ اما در قانون ایران، ۲ دسته صغیر وجود دارد که عبارت‌اند از؛

  • صغیر غیر ممیز

این نوع صغیر به کودکان نابالغی می‌گویند که قوه درک و تمیز ندارند و نمی‌توانند بد یا از خوب را تشخیص داده و سود و زیان خود را مشخص کنند و مجوز اجرای هیچ‌گونه حقی از حقوق خود مانند حقوق مالی و غیرمالی را نداشته و نمی‌توانند مستقلاً عمل کنند.

  • صغیر ممیز

صغیر ممیز کودک نابالغی است که قوه درک و تمیز را نسبت به تشخیص خوب و بد داشته و می‌تواند ضرر و نفع خود را تشخیص دهد.

بیشتر بخوانید : کل هزینه های وکیل انحصار وراثت چقدر می شود؟

اثبات حکم رشد برای حضانت دختر چگونه انجام می‌ شود؟

به‌طورکلی احضار رشد نیاز به صدور حکم رشد از طریق دادگاه خانواده دارد. به همین علت افراد باید ابتدا دادخواست صدور حکم رشد را از دادگاه دریافت کرده و بعد از دریافت آن از مراجع قضایی، به پزشکی قانونی مراجعه کنند تا بتواند سن و قوه‌ تشخیص کودک را مورد ارزیابی قرار دهند. درواقع وظیفه پزشکی قانونی است که در این زمینه معاینات روان‌پزشکی را انجام داده تا بتواند حکم رشد دختر را تأیید کند.

حکم رشد دختر

فرآیند اثبات حکم رشد برای حضانت دختر

به‌طورکلی در پزشکی قانونی برای تعیین رشد جسمی و معاینات بالینی و رشد عقلانی به بخش معاینات روان‌پزشکی مراجعه می‌شود. بعدازاین مراحل برای دریافت یا عدم دریافت حکم رشد، عهدنامه‌ای به مراجع قضایی می‌فرستند تا بتوانند حکم اصلی را صادر کند. این پروسه معمولاً بین ۲ تا ۳ ماه زمان لازم دارد.

دادخواست صدور حکم رشد برای حضانت دختر توسط چه کسی انجام می‌ شود؟

درصورتی‌که صغیر یا کودک، ولی داشته باشد باید از طرف ولی و قیم او مطرح شود و در صورت نبودن ولی، قیم می‌تواند این مسئله را در دادگاه مطرح کند. در صورت نبودن ولی و قیم از طرف مدعی‌العموم این قضیه مطرح می‌شود.

آیا امکان لغو حکم رشد برای حضانت دختر وجود دارد؟

این مسئله کاملاً بدیهی است که امکان لغو حکم رشد در قانون اسلام وجود دارد. زمانی که فردی مدعی می‌شود که کودک نابالغ است می‌تواند درخواست لغو حکم رشد را به دادگاه بدهد. بعدازاین مرحله با ارائه نامه‌ای به دادگستری، بررسی‌های مربوطه و معاینات انجام شده و بعدازآن، نتایج به‌دست‌آمده برای تصمیم نهایی به مراجع صالح فرستاده می‌شود. اگر اثبات شود که کودک و صغیر به رشد نرسیده، حکم لغو رشد صادرشده و بعدازآن فرد غیر رشید مانند صغیر بوده و اجازه تصمیمات درباره‌ امور و اجرای حقوق خود ندارد. قیم او می‌تواند در این تصمیمات دخل‌وتصرف داشته باشد.

مدارک موردنیاز برای گواهی رشد عبارت‌اند از:

  • تصویر شناسنامه
  • کارت ملی برای احضار هویت
  • پرداخت هزینه دادرسی

بیشتر بخوانید : هزینه طلاق توافقی در سال جدید چقدر است؟

آیا دریافت حکم رشد برای حضانت کودک تأثیری دارد؟

دریافت حکم رشد برای حضانت فرزندان هیچ‌گونه تأثیری نداشته و طبق قانون، حضانت فرزندان تا پایان هفت‌سالگی بر عهده مادر بوده و بعدازآن دختر تا پایان نه‌سالگی و پسر تا پایان پانزده‌ساله‌ای قادر است انتخاب کند با کدام‌یک از والدین خود می‌تواند زندگی کند.

شرایط دریافت حضانت در قانون اسلامی ایران

در قوانین اسلامی، توانایی عملی و مادی، شایستگی اخلاقی، عقل، اسلام و عدم ازدواج مادر از مهم‌ترین شرایط دریافت حضانت فرزندان است. در صورت فوت پدر، ازدواج مادر مانعی برای حضانت کودک نخواهد بود. البته در خصوص اختلاف بین پدر و مادر برای حضانت کودک، دادگاه مصلحت کودک را در نظر داشته و مطلقاً حضانت کودک تنها با پدر نخواهد بود. اگر طفلی باوجود حکم حضانت به پدر یا مادر، در صورت عدم تمایل به زندگی با آنها، دادگاه مصلحت روحی کودک را در نظر داشته و حکم حضانت برای او اجرا نمی‌شود. در صورت رفتار ناشایست و شرایطی که در قانون اسلامی آمده، درصورتی‌که قیم یا یکی از نزدیکان کودک به دادگاه درخواست حکم لغو حضانت را دهد دادگاه با در نظر گرفتن مصلحت کودک مانند به خطر افتادن جسم و تربیت او، حکم لغو حضانت را برای پدر یا مادر صادر خواهد کرد.

سخن پایانی

برای دریافت حکم رشد برای حضانت دختر و پسر در پاراگراف‌های قبلی چندین مسئله مهم قانونی را برای شما عزیزان بازگو کرده‌ایم. همان‌طور که می‌دانید حضانت کودک به‌خصوص دختران از مهم‌ترین مسائلی است که قانون‌گذار برای حمایت از خانواده به آن توجه داشته است. حکم رشد، هیچ تأثیری برای دریافت حضانت ندارد و طبق قانون اسلامی در صورت رسیدن دختر به سن ۹ و پسر به سن ۱۵ سالگی، توانایی انتخاب برای زندگی با یکی از والدین خود را دارند و حکم رشد تنها برای تصرفات مالی و حقوق مالی او است.
با دریافت حکم رشد از دادگاه، صغیر قادر است که برای اموال خود تصمیمات کاملاً مجزا بگیرد و هیچ‌گونه ایرادی ازنظر قانونی بر او وارد نخواهد بود. البته ناگفته نماند که حکم رشد می‌تواند لغو شود. درصورتی‌که قیم یا ولی طفل به دادگاه دادخواست لغو حکم رشد صغیر را دهد، دادگاه با بررسی نظر پزشکی قانونی در صورت صحت قضیه، حکم رشد را لغو و حکم حجر را صادر می‌کند و صغیر دیگر قادر به دخل و تصرف در امور مالی خود را نبوده و قیم، ولی و یا مدعی‌العموم می‌توانند در خصوص امور مالی و غیرمالی مانند ازدواج تصمیم بگیرند.

چنانچه هرگونه سوال در رابطه با  حکم رشد دختر دارید می توانید با  گروه وکلای هوداد در میان بگذارید.

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *