درخواست اعسار از پرداخت مهریه توسط وکیل چگونه است؟

folder_openخانواده
commentبدون دیدگاه

همانطور که میدانید امروزه بحث مهریه به یکی از مباحث درگیر کننده در بین زوجین، خصوصا آنهایی که قصد طلاق دارند مبدل شده است. در این مقاله قصد داریم به چگونگی درخواست برای اجرای مهریه، مباحث مربوط به گرفتن وکیل مهریه و هزینه های مربوط به آن و نیز شرایط درخواست اعسار از پرداخت مهریه بپردازیم. پس اگر شما هم با این چالش ها رو به رو هستید، پیشنهاد میکنم با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شرایط اجرای مهریه

در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، ماده ی 1082 ذکر شده است که بلافاصله پس از عقد زوجین، مهریه به طور کامل مال زوجه می شود. بدین ترتیب مرد وظیفه دارد آن را به طور کامل هر لحظه که زن اعاده کند، بپردازد. و در صورت نداشتن مال، درخواست اعسار از پرداخت مهریه کند. در کشور عزیزمان، مهریه معمولا شامل سکه بهار آزادی یا پول نقدی است. معمولا بعد از اینکه زن درخواست مهریه می کند، مرد بخشی از آن یا مقدار کامل آن را پرداخت می کند.

اما در شرایط مختلفی همچون وضعیت طلاق، مرد ( زوج) حاضر به پرداخت مهریه به زن ( زوجه) نیست. به همین دلیل به اجبار زنان برای پیگیری این حق خود به دنبال راه های قانونی می گردند. از آن طرف نیز زوج ها ممکن است به دلایل مختلفی درخواست اعسار از پرداخت مهریه نمایند.

از آنجا که خیلی از مردم از باید ها و نباید های قانونی این کار و چگونگی اجرای مهریه اطلاعی ندارند، شخصی به عنوان وکیل مهریه برای کمک به زن ( زوجه) و احقاق حق او وارد عمل می شود. البته پیشنهاد می شود پیش از آنکه کوچکترین گامی در زمینه ی اجرای مهریه بردارید، حتما با یک مشاور حقوقی مشورت کنید. اینکار باعث می شود تا تصمیم های دقیق تر و مناسب تری بگیرید. در ادامه به شرایط اجرای مهریه می پردازیم.

رجوع به دفتر ازدواج و طلاق

برای اجرای مهریه چه وکیل مهریه گرفته باشید، چه خودتان بخواهید فرایندهای قانونی را طی کنید، در اولین کار باید به دفتری که در آن عقد رسمی کرده اید مراجعه نمایید. با مراجعه به این دفتر می توانید درخواست صدور اجرائیه برای مهریه کنید. وکیل مهریه با توجه به آشنا بودن با روندهای قانونی می تواند در پیشبرد این درخواست به شما کمک کند.

رجوع به اداره ثبت اسناد و املاک (اداره اجرای مهریه)

بعد از آنکه به دفتر ازدواج مراجعه کردید، باید به اداره ثبت بروید. در این مرحله اداره ثبت میتواند زوج را ممنوع الخروج کند. همچنین در صورت درخواست، اموال و داشته های زوج را مسدود و توقیف نماید. ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که اگر زوج مالی نداشت و یا مشخصات مال او مشخص نبود، چه اتفاقی می افتد؟ نگران نباشید! در این حالت اداره اجرای مهریه از مراجع مربوطه مثل بانک ها استعلام اموال می کند. چنانچه در این مرحله مالی برای زوج شناسایی شد، تمام آن توقیف اموال برای مهریه می شود. وکیل مهریه در این شرایط می تواند با طی مراحل قانونی مشخص شدن شرایط مالی زوج را تسریع ببخشد.

در اینجا بهتر است به یک نکته ی مهم اشاره کنیم. این نکته این است که تنها اموالی از زوج توقیف می شوند که جزو مستثنیات دین نباشد. مستثنیات دین اموالی هستند که زوج و افراد تحت تکفل او برای امرار معاش و کسب و کار خود به آن نیاز دارد. پیشنهاد می شود برای اینکه از جزئیات مستثنیات دین مطلع شوید با وکیل مهریه ی خود مشورت کنید. وکیل مهریه موظف است تمام این اطلاعات قضایی را در اختیار شما قرار دهد.

شرایط خاص

از جمله شرایطی که باید در اجرای مهریه به آن توجه کنید، نوع مهریه است. مهریه باید دارای شرایطی باشد تا قابل اجرا باشد. از طرفی موکل نتواند درخواست اعسار از پرداخت مهریه کند. در زیر به ویژگی های مهم مهریه اشاره می کنیم:

  • باید مثل سکه، ملک و … دارای ارزش مالی باشد
  • مهریه باید به صورت دقیق، مشخص و قابل محاسبه باشد. یعنی بتوانید آن را از نظر تعداد، آدرس مکان و … شناسایی کنید
  • مال مهریه باید تملک پذیر باشد
  • مشروع باشد
    اگر مهریه ی شما شرایط بالا را داشته باشد می توانید با کمک وکیل مهریه ی خود برای اجرا گذاشتن مهریه اقدام کنید.

هزینه های مربوط به اجرای مهریه

معمولا هزینه هایی که برای اجرای مهریه پرداخت می شود در حق الوکاله وکیل مهریه قید می شود. به همین دلیل نوشتن قرارداد بین وکیل مهریه و موکل بسیار ضروری است. همچنین لازم است با دقت تمام مفاد قرارداد را مطالعه کنید. اگر در قرارداد ما بین وکیل مهریه و موکل این موضع قید نشده باشد، موکل باید به صورت جدا هزینه های آن را بپردازد.

هزینه وکیل برای اجرای مهریه

متاسفانه بعضی از درخواست های اجرای مهریه تا سالها طول می کشد. این موضوع آنقدر شایع است که نیاز به یک وکیل مهریه را بسیار ضروری کرده است. با این وجود هزینه های به اجرا گذاشتن مهریه و طی کردن مراحل حقوقی برای زوجه یک مسئله ی مهم به شمار می رود.

هزینه های مربوط به مهریه معمولا طبق تعرفه رایج تعریف می شوند. اما ممکن است بنا به صلاحدید موکل، به صورت توافقی بین وکیل مهریه و موکل حق الوکاله ای تعریف گردد. وکیل مهریه موظف است مطابق با هزینه های تعریف شده، به پیگیری مطالبات قانونی بپردازد.

شرایط اعسار از پرداخت مهریه

زمانی که مرد توانایی مالی پرداخت تمام مهریه را نداشته باشد، می تواند درخواست اعسار از پرداخت مهریه کند. برای اینکار کافیست به یکی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی رجوع کند. با این کار، دفتر مربوطه درخواست اعسار از پرداخت مهریه را به دادگاه می فرستد تا دادگاه از عدم توانایی مالی زوج با خبر شود.

درخواست اعسار از پرداخت مهریه شرایطی دارد که باید حتما برقرار باشند:

هیچ دارایی نباید به نام زوج باشد. البته بجز مستثنیات دین
دو نفر مرد عادل به اینکه زوج هیچ مال و توانایی مالی ندارد شهادت بدهند
پس از اینکه شرایط قبلی صدق می کردند، با در دست داشتن مدارک موردنیاز همچون دادنامه محکومیت به پرداخت مهریه، می تواند درخواست اعسار از پرداخت مهریه را مطرح کند.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی اجمالی شرایط اجرای مهریه و درخواست اعسار از پرداخت مهریه پرداختیم. در شرایط پرچالش طلاق نمی توان از نقش بسیار مهم وکیل مهریه چشم پوشی کرد. وکیل مهریه می تواند در رسیدن زوجه به حق خود بسیار کمک کننده باشد. به همین دلیل پیشنهاد می شود پیش از انتخاب وکیل مهریه، با مشاورین حقوقی مشورت کرده تا بتوانید یک وکیل مهریه ی حرفه ای بگیرید. امیدوارم مطالعه ی این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست