مجازات فحاشی به همسر چیست؟

مجازات فحاشی به همسر چیست؟

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات و شکایاتی که افراد حقیقی نسبت به یکدیگر دارند، توهین و فحاشی است. توهین، فحاشی و اهانت موضوع و وصف کیفری دارند. کلمه توهین یک کلمه عامه است که قانون‌گذار آن را در فصل پانزدهم قانون‌ مجازات‌های اسلامی به اسم هتک حرمت آورده است. در قانون ۸۳۹، توهین چه سبک و چه سنگین و با هر شدت و حدتی که صورت بگیرد، جرم بوده و مشمول مجازات است. به همین علت فحاشی به همسر نیز دارای مجازاتی بوده که قانون آن را در نظر گرفته است. تعیین سبک یا سنگین بودن مجازات فحاشی به همسر بر عهده قاضی است که بر اساس سابقه دار بودن یا نبودن افراد، مجازات تعیین می‌شود.

به‌عنوان‌مثال فردی که برای اولین بار اقدام به توهین علیه همسر می‌کند، قانون‌گذار و قاضی می‌توانند تخفیف‌های لازم را در مجازات او اعمال کرده ‌و او را به پرداخت جریمه اندک محکوم کنند. اما اگر فرد، سابقه کیفری درباره فحاشی داشته باشد، دادگاه می‌تواند مجازات وی را به حداکثر مجازاتی که در ماده فوق تعیین شده است، به ۷۵ ضربه شلاق یا پرداخت یک میلیون تومان جزای نقدی محکوم کند.

آیا توهین همان خشونت خانگی محسوب می‌شود؟

از نظر روانشناسی خشونت جنبه و انواع بسیار مختلفی دارد. کسی که در معرض ضرب و شتم قرار می‌گیرد، قربانی خشونت خانگی است، اما کسی که مدام در معرض توهین قرار می‌گیرد نیز آیا قربانی خشونت است؟

این سؤالی است که شاید ذهن خیلی از افراد را به خود مشغول می‌کند. خشونت به‌طور ذاتی عزت نفس افراد را پایین آورده و از نظر روحی آنها را آزار می‌دهد. به همین علت فحاشی را می‌توان جزیی از اعمال خشونت آمیز قرار داد که به روح افراد ضربه می‌زند. فحاشی و توهین باعث گسیختگی روانی شده، فرد هیچ‌گونه اعتمادی به اعضای خانواده نخواهد داشت و مشکلاتی زیادی همراه این عدم اعتماد به وجود خواهد آمد.

توهین و فحاشی مانند دیگر اعمال خشونت آمیز در قانون ایران، دارای جرم و مجازات بوده و افراد باید نسبت به این حق خود آگاهی داشته باشند تا بتوانند احقاق حق کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین وکیل طلاق را در تهران پیدا کنیم؟

فحاشی به همسر

مجازات فحاشی به همسر براساس قوانین ایران

بر اساس قانون ایران مجازات فحاشی به همسر اگر با الفاظ ناموسی باشد، مجازات شدیدتری نسبت به دیگر الفاظ توهین‌آمیز دارد. به‌گونه‌ای که اگر کسی نسبت به همسر خود از الفاظ رکیک استفاده و باعث تحقیر او شود، بر حسب معنای لفظ مرتکب جرم قذف گشته است که مجازات‌هایی برای آن تعیین می‌شود.

به‌عنوان مثال اگر کسی عمل زنا را به محارم خود نسبت دهد و با توجه به آگاهی که نسبت به این کلمه دارد آن را بنویسد و به‌صورت الکترونیکی ارسال کند، طبق ماده ۲۴۳ لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در صورت بیان آن، بدون ابهام و در صورت اثبات آن، به ۸۰ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

درصورتی‌که جرم قذف نبوده باشد و تنها هتک حرمت باشد، مجازات فحاشی به همسر تنها ۷۴ ضربه شلاق یا یک میلیون تومان پرداخت جزای نقدی برای آن در نظر گرفته می‌شود.

از آنجایی‌که هتک حرمت جرمی نبوده که شرع برای آن مجازاتی را در نظر گرفته باشد، به همین علت قانون‌گذار بر اساس اخلاق آن را جرم در نظر گرفته و مجازات فحاشی به همسر به شکل تعزیری خواهد بود.

ادله اثبات جرم و مجازات فحاشی به همسر

ادله اثبات جرم فحاشی به همسر شهادت، اقرار، قسم و علم قاضی است. درصورتی‌که فحاشی در میان عموم باشد، این جرم تشدید می‌شود زیرا فرد اقدام به توهین و به خطر انداختن وجه جامعه شده است.

نکته مهم آن است که گذشت از جرمی که عملا قانون برای آن مجازات تعیین کرده است، گذشت و بخشندگی فرد را نشان نمی‌دهد، بلکه مجرم را مغرورتر ساخته و قربانی را ضعیف‌تر نشان می‌دهد. پس زنانی که با این خشونت خانگی همراه هستند باید سعی کنند از حق خود دفاع کنند.

عموما به علت قرار گرفتن این جرم در محدوده خصوصی و خانوادگی اثبات آن کمی دشوار است. اما قاضی با اماره و نشانه‌های موجود در پرونده دقیقا متوجه گناهکار بودن فرد خواهد شد، زیرا هتک حرمت یک جنبه روانشناسی دارد و فردی که این جرم را در خانه خود تکرار می‌کند، از نظر روانی دچار مشکل است و عموما به آن فرد عصبی می‌گویند. این فرد رفتارهای متعادلی ندارد و کنترل خود را در صورت قرارگیری در محیط تحت فشار، از دست خواهد داد. قاضی نیز با دیدن این نشانه؛ حکم عادلانه را صادر و تمامی موارد مندرج در قانون مجازات فحاشی به همسر را اجرا می‌کند.

بیشتر بدانید : نکات مهم در رابطه با تقسیم ارث که باید بدانید

نکات مهم پیرامون اثبات فحاشی به همسر

توجه داشته باشید برای تحقق مجازات فحاشی به همسر باید ادله اثبات خوبی را به دادگاه ارائه دهید.

فیلم و صدا ادله اصلی اثبات این ادعا نیست، اما می‌تواند اماره‌های خوبی برای قاضی در دادگاه باشد. برای آنکه بتوانید شنود را طبق قانون انجام دهید، باید قبل از جلسه دادرسی از دادگاه اجازه شنود را به‌صورت کتبی دریافت کنید. این کار باعث اقرار فرد خواهد شد و در نتیجه موجب صدور رای درست و عادلانه در دادگاه می‌شود. در این مرحله اگر فرد پشیمانی خود را بیان کند و سابقه کیفری توهین و فحاشی نداشته باشد، می‌تواند در مجازات خود تخفیف بگیرد. زنی که نسبت به این عمل محرمانه، اقدام به اعاده حیثیت کند، هم هویت خود را به‌عنوان یک زن بازسازی کرده است و هم از حیثیت انسانی خود برای یک زندگی آرام دفاع کرده است.

از شروط دیگر برای اثبات و تحقق مجازات فحاشی به همسر هوشیار بودن فرد است. به‌طور کلی توهین اگر علنی باشد، نشان دهنده تحقق آن نیست. جرم توهین هیچ‌گاه مقید نتیجه نبوده و یک جرم مطلق است. این جرم یک جرم عمدی بوده و غیر عمد برای آن معنایی ندارد. اما به‌طور کلی دو شرط برای ارتکاب رفتار موهن به دیگری وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • مرتکب باید در انجام عمل خود عامد باشد یعنی نباید در حالت خواب، مستی و هیپنوتیزم باشد و بر اساس اراده صورت نگیرد.
  • مرتکب باید از موهن بودن یعنی توهین آمیز بودن رفتار خود آگاه باشد.

سخن پایانی

توهین یک عمل آگاهانه بوده و مقید به نتیجه نیست. فحاشی صورت‌های گوناگونی دارد و می‌تواند به‌صورت تحقیر فرد یا نسبت دادن یک عمل مجرمانه به او باشد. مجازات فحاشی به همسر درصورتی‌که موجب تحقیر او شود، تنها ۷۴ ضربه شلاق و یک میلیون تومان جزای نقدی را به همراه خواهد داشت و درصورتی‌که موجب نسبت دادن اعمال محرمانه مانند زنا شود، ۸۵ ضربه شلاق دارد. جرم فحاشی ازآنجاکه در دین برای آن مجازاتی در نظر نگرفته است و قانون‌گذار بر اساس اخلاقی بودن، برای آن مجازات در نظر می‌گیرد، به شکل تعزیری می‌باشد. توهین و اثبات آن در روابط زناشویی کمی دشوار است و برای اثبات آن نیاز به ادله اثبات دقیقی مانند شهادت، اقرار، قسم و علم قاضی است.

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *