طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر

طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر
طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر

در دنیای امروز، میزان طلاق در جامعه بسیار افزایش یافته است. طلاق در واقع به معنای پایان قانونی ازدواج و جدا شدن از همسر می‌باشد.‌ این مسئله ناخوشایندی است که آینده هر دو خانواده و در صورت داشتن فرزند، آینده فرزند را به نابودی می‌کشاند. یکی از مهم‌ترین دلایل طلاق، ازدواج مجدد شوهر می‌باشد. در این مقاله قصد داریم راجع به تمام مسائل طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر صحبت کنیم و به سؤالات شما عزیزان پاسخ دهیم.

همان‌طور که می‌دانید زوجین در زمان عقد و نکاح، با یک سری شرایط عقدنامه موافقت کرده و امضا می‌کنند. طبق ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده، مرد در صورتی می‌تواند زن دوم اختیار کند که:

  • همسر اول به گرفتن همسر دوم مرد، رضایت داشته باشد.
  • همسر اول، زندگی و خانه را ترک کرده باشد.
  • همسر اول غایب مفقودالاثر شود.
  • همسر اول به اعتیاد روی آورد و معتاد شود‌.
  • همسر اول توان رابطه زناشویی نداشته باشد.
  • مرد از سوی همسر اول تمکین نشود.

ازدواج مجدد شوهر بدون رضایت زن

درصورتی‌که مرد بدون رضایت همسر اولش، ازدواج کند، همسر اول می‌تواند درخواست طلاق دهد. این شرط در سند ازدواج به‌صورت چاپی ثبت شده و در صورت تأیید زوج، می‌تواند اجرا شود؛ اما مواردی قانونی و پیچیده‌تر وجود دارد که می‌تواند این صحبت را نقض کند‌. در ادامه به بیان این موارد می‌پردازیم.

گفته شد که مرد بدون رضایت همسر اول نمی‌تواند همسر دوم اختیار کند، اما گاهی این مجوز از طرف دادگاه به مرد داده می‌شود که زن دوم بگیرد. این مجوز بر اساس عواملی چون ناشزه بودن همسر اول و یا مریضی همسر اول گرفته می‌شود؛ بنابراین ازدواج مجدد شوهر بدون اجازه زن، فقط با گرفتن تأیید و مجوز دادگاه ممکن است.

بیشتر بخوانید: هزینه های گرفتن وکیل انحصار وراثت چقدر است؟

با گرفتن مجوز از سوی دادگاه، زن می‌تواند دادخواست طلاق کند؟

در جواب این سؤال، برخی حقوقدانان گفته‌اند که اگر مردی شرط ۱۲ عقدنامه را امضا کرده باشد، در صورت نارضایتی همسر اول و اما داشتن مجوز از سمت دادگاه، می‌تواند همسر دوم بگیرد؛ اما دلیل ازدواج مجدد شوهر برای دادگاه باید محکمه‌پسند باشد و اثبات شود که نقش زناشویی از سمت زن اول ایفا نشده است.

(دقت داشته باشید که تمامی نکات ذکر شده باید از سوی دادگاه اطلاق شود. باز هم اذن دادگاه است که ایجاد وکالت و حق طلاق را برای زوجین ایجاد می‌کند.)

رویه شماره ۷۱۶: طبق این رویه، اختلاف نظرها پایان یافت و در نهایت موضوع زیر ثبت گردید: درصورتی‌که مردی با اجازه دادگاه و به دلیل عمل نکردن وظایف زناشویی از طرف زن، بتواند زن دوم بگیرد همسر اول نمی‌تواند دادخواست طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر کند‌. این موضوع در استناد بند ۱۲ شروط عقدنامه نیز نوشته شده است.

رأی وحدت ۷۱۶ ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی: در این قانون، تمکین از زوج، تکلیف اصلی و مهم زوجه است. درصورتی‌که زوجه از این وظایف امتناع کند و زوج بتواند در دادگاه این را ثابت کند‌، زوج با اجازه دادگاه می‌تواند همسر دوم بگیرد.

ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی: در ردیف ۱۲ عقدنامه، شرط و شروطی ذکر شده که با امضای طرفین، وکالت زوجه از زوج در طلاق (در صورت عدم تمکین زوجه و قصد ازدواج مجدد زوج) امکان‌پذیر نیست.

رأی وحدت ۷۱۶ (ازدواج مجدد شوهر) به نظر اعضای هیئت عمومی دیوان عالی کشور، شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان همدان، مورد تأیید است.

ماده ۲۷۰ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب: رأی ۷۱۶ در امور کیفری برای شعب دیوان عالی کشور و کلیه دادگاه‌ها لازم و ضروری می‌باشد.

اگر مرد بدون اجازه دادگاه زن دوم بگیرد، همسر اول می‌تواند دادخواست طلاق کند؟

همان‌طور که متوجه شدید، گرفتن زن دوم طبق قانون و با شرایط خاص امکان‌پذیر است. این موضوع سبب شده که چندهمسری و ازدواج مجدد رواج پیدا نکند و موجب هوسرانی مردها نشود.

قانوناً اگر همسر اول رضایت ندهد تا ازدواج مجدد شوهر صورت گیرد، مرد به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند زن دوم اختیار کند، مگر اینکه با داشتن دلایل محکم، از دادگاه مجوز بگیرد؛ اما اگر مردی در زمان عقد، شرایط ۱۲ گانه را امضا و قبول کرده باشد و بعداً در صورت بروز مشکل، بدون اجازه همسر، ازدواج مجدد کند همسر اول حق طلاق دارد و می‌تواند طلاق بگیرد؛ بنابراین با ازدواج مجدد شوهر بدون اجازه زن، حق طلاق به زن اول داده خواهد شد ‌

بیشتر بخوانید: شرایط و مراحل تغییر اسم شناسنامه

ازدواج مجدد شوهر می‌تواند به‌صورت موقت (صیغه) باشد؟

در شروط ضمن عقد، کلمه ازدواج به‌صورت مطلق بیان شده است، یعنی دائم و موقت. با توجه به این موضوع، حتی اگر مرد بدون اجازه زن، ازدواج موقت کند زن می‌تواند در دادگاه دادخواست طلاق بدهد.

درصورتی‌که مرد شرایط ۱۲ گانه عقد را امضا کرده باشد، زن با دلایل محکمه‌پسند و اثبات ازدواج مرد، می‌تواند به راحتی طلاق بگیرد. اگر آن شرط ۱۲ گانه را امضا نکرده باشد، زن می‌تواند بر اساس عسر و حرج، تقاضای طلاق نماید.

ازدواج مرد بدون رضایت همسر

حکم ازدواج دوم مرد بدون رضایت همسر اول

ازدواج موقت یا دائم مجدد بدون رضایت همسر، جرم محسوب نمی‌شود. درصورتی‌که نکاح دائم ثبت نگردد، مرد مجرم شناخته می‌شود.

ماده ۴۹ قانون حمایت از خانواده: بر حسب این ماده، اگر فرد برای ازدواج مجدد از همسر اول اجازه نگیرد، جرم انجام داده و مجازات می‌شود. مجازات آن جزای نقدی درجه ۵ و یا حبس تعزیری درجه ۷ می‌باشد؛ بنابراین ازدواج مجدد شوهر بدون اجازه زن، هم برای مرد و هم برای زن مشکل‌ساز خواهد بود.

حکم ازدواج دوم مرد بدون اجازه دادگاه

گاهی ممکن است همسر اول به ازدواج مجدد شوهر رضایت دهد و شوهر نیز بدون اجازه دادگاه، ازدواج مجدد کند‌. در این صورت حق طلاق با زن خواهد بود.

نتیجه‌گیری

در کلام آخر می‌توانیم بگوییم که یک مرد بدون اجازه همسر و بدون حکم دادگاه قادر به ازدواج مجدد نخواهد بود. در غیر این صورت حق طلاق با همسر اول خواهد بود. به‌علاوه اینکه می‌تواند تمام مهریه را دریافت کند. دفاتر رسمی هم بدون اجازه همسر اول نمی‌توانند ازدواج را به ثبت برسانند. با این کار جرم انجام داده و قانونی با آنها برخورد خواهد شد.

اگر همسر اول اجازه داد، ازدواج مجدد شوهر باید به‌صورت عقد دائم ثبت گردد. در غیر این صورت دچار ارتکاب جرم شده و مجرم شناخته می‌شود.‌ اما طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر ، علاوه بر خستگی جسمی برای پیشبرد کارها، روحیه انسان را تضعیف می‌کند. از سویی طلاق اصلاً کار پسندیده‌ای نیست و بزرگان همیشه توصیه کرده‌اند‌ که با یکدیگر سازگار باشید‌.

اگر قصد طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر جدی است، اول‌ازهمه به گرفتن وکیل طلاق اقدام کنید تا کارها، قانونی و دقیق پیش بروند و بعداً دچار مشکل نشوید.

گروه وکلای هوداد با فعالیت حقوقی تخصصی در امور خا