اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه باید کرد؟

اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه باید کرد؟

در واقع سوال این است که اگر یکی از وراث راضی به فروش مال موروثی نباشد سایر وراث چه می توانند بکنند؟

عدم حضور یکی از ورثه یا عدم همکاری یکی از وراث در تقسیم ارث همیشه یکی از بزرگترین مشکلات املاک موروثی است. حتما همه ما در اطرافمان مغازه ارثیه یا خانه ارثیه فراوان دیده ایم که به دلیل توافق نداشتن شرکاء بلاتکلیف رها شده است توجه داشته باشید اگر ورثه ای که حاضر به فروش یا همکاری نیست ملک به ارث رسیده را در تصرف دارد، تجربه نشان داده تا زمانی که از آن بهره می برد و سایر ورثه بی بهره یا کم بهره اند به بهانه های مختلف حاضر به فروش نیست. اگر راه های مسالمت آمیز و کدخدا منشی و منطق جوابگو نیست و شما هم تمایل به گرفتن ارثیه خود دارید، توصیه می شود در ابتدا از طریق دادخواست ((خلع ید مشاعی)) دست وراث ذی نفع و متصرف را از ملک موروثی خانه یا مغازه کوتاه کنید. در خلع ید مشاعی که از طریق دادگاه انجام می شود در نهایت دادگاه ورثه متصرف را از ملک خارج می کند. و ملک ارثیه مورد اختلاف را پلمپ می کند. پر واضح است که بعد از آن مذاکره بر سر فروش یا هر تصمیم دیگر با او راحت تر خواهد شد. لااقل تجربه وکلای هوداد متخصص ارث اینگونه است.

راه دوم مراجعه به دادگاه است. گفته شد که فروش خانه ورثه ای یا مغازه ورثه ای دشوار است و هرکدام از وراث نظری دارند بعضی معتقدند ملک ارث پدری را مثلا به مشارکت در ساخت بدهیم و تبدیل به احسن کنیم. بعضی معتقدند که ملک را به بنگاه های املاک اطراف ملک بسپریم تا فروش رود. بعضی عقیده دارند که ارزان فروخته می شود و یا ملک فعلا در رکود است و امثالهم … داستان زیاد است. در تقسیم توسط دادگاه، اگر ملک قابلیت تقسیم بین وراث را نداشته باشد از طریق کارشناس ارزیابی قیمت می شود و سپس در مرحله اجرای حکم با تشریفات مقرر در قانون اجرای احکام مدنی به مزایده گذاشته می شود.

عنایت داشته باشید که اولاً ملک به کمتر از قیمت کارشناسی توسط دادگاه فروخته نمی شود.ثانیاً تجربه نشان داده که کسی برای خرید ملک ورثه ای به اجرای احکام دادگاه مراجعه نمی کند مگر در موارد نادر. ثالثاً در نهایت بایستی یکی از وراث با پرداخت سهم سایر ورثه ملک را تماماً خریداری کند.

امان از رودربایستی در دعاوی مرتبط با ارث و سود جویی بعضی وراث که بسیار با آن درگیر بوده ایم گویی که بعضی بر منطق مرغ یک پا دارد، هستند. در پرونده ای به طرف مقابل می گفتیم که ملک را به فروش بگذاریم، در ابتدا می گفت که خودم سهم سایر وراث را میخرم صبر کنید، مدتی صبر کردیم در ادامه گفت که الان نقدا نمی توانم بپردازم مقداری از آن را چک مدت دار می دهم به او می گفتیم که دادن چک در فروش املاک اولاً مدت زمان عرفی دارد و ثانیاً باید به قیمت عادله روز باشد و … . بگذریم که هزار جور بهانه تراشی می کرد و در ضمن با تاکید بر این جمله که میخواهم ملک پدری را  که یادگار پدر است حفظ کنم از فروش ملک به دیگری هم طفره می رفت. موکل ما هم که خواهر او بود علی رغم وضعیت نامناسب مالی شدیداً در رودربایستی بود ….

در نهایت ناگزیر به اقامه دعوی شدیم در ابتدا پس از اخذ گواهی انحصار به اداره ثبت محل ملک مراجعه و تقاضای افراز کردیم که پس از مدتی اداره ثبت گواهی عدم افراز صادر کرد.بعد از آن با استناد گواهی عدم افراز مذکور، دادخواست دستور فروش ملک مشاع غیر قابل افراز تقدیم دادگاه کردیم و دادگاه نیز با ملاحظه مشاعی بودن ملک و گواهی عدم افراز، دستور فروش ملک را صادر کرد. جالب اینکه در این اثنا برادر موکل (پسر متوفی)  بدون اجازه خواهر خانه پدری را به اجاره داد! جهت اینکه رغبت برای خرید ملک برای اشخاص ثالث با توجه به داشتن متصرف ثالث دشوار شود. اما وقتی با شکایت کلاهبرداری (اجاره ملک مشاعی بدون اجازه سایر وراث) در دادسرا مواجه شد و متوجه شد که دچار چه دردسری شده است اصطلاحا کوتاه آمد و سهم الارث موکل را به قیمت روز پرداخت کرد. البته به جای مراجعه به اداره ثبت می توان مستقیما دادخواست تقسیم به طرفیت همه ورثه تقدیم دادگاه کرد.

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

29 پاسخ به “اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه باید کرد؟”

 1. حسين گفت:

  با سلام خيلي مفيد بود ما هم نظير اين مشكل رو داريم شكايت كيفري براي فروش برديم دادگاه دادستان گفت شكايت قبول نيست حقوقي است و نه كيفري ميشه كمكم كنيد

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   با سلام
   کامل سوال شما را متوجه نشدیم ولی اگر برادرتان سهم دیگری را فروخته که جنبه کیفری دارد در غیر این صورت اگر منظورتان این است که حاضر به فروش سهم خود نیست مطلب بالا را مطالعه کرده و از طریق دادخواست تقسیم ارث اقدام نمایید

 2. محمد گفت:

  بنده سهم الارث مادرم را از ارث بجا مانده از مادر مرحومشان خریدم حالا که مشکل بین بنده و باقی وراث مادر بزرگمان پیش آمده آنهااقدام به شکایت از مادرم نمودنددر صورتی که سهم مادر را من خریدم حال طرفحساب قانونی من میباشم یا مادرم با تشکر

 3. قاسم فرسیابی گفت:

  باسلام
  ما ۷ ورثه هستیم که دو نفر خارج از ایران هستن ان دو نفر نه میفروشن نه وکالت میدن در حالی که ۵ نفر دیگه سهم ارث میخوان چیکار باید کرد

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   موضوع قابل حل است اگر تهران هستید می توانید به ما مراجعه کنید در غیر این صورت در هر شهری هستید میتوانید به وکیل مراجعه کنید. موضوع شایع و قابل حل است

 4. ناشناس گفت:

  سلام و عرض ادب
  بسیار عالی و مفید بود

 5. پیمان گفت:

  سلام من در خانه پدری زندگی میکنم که سایر خواهر برادرانم ازدواج کرده و در زمان حیات پدرم حق خود را گرفته اند. اکنون من را تهدید به بیرون کردن از ملک و پلمپ خانه میکند.میخواستم بدانم ایا میتوانند من را بیرون کنند و خانه را پلمپ کنند؟اگر میتوانن چقدر طول میکشد.
  لطفا سریعتر جواب بداید حیاتی ست موضووع

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   موضوع نیاز به بررسی بیشتری دارد به دلیل اینکه حق خود در زمان حیات پدر گرفته اند یعنی چه؟ به هر حال اگر جز ورثه هستند می توانند دادخواست خلع ید مشاعی طرح کنند. حدوداً ۵ الی ۶ ماه طول می کشد.

 6. محمد گفت:

  با سلام
  یک ملک مسکونی داریم که بین وراث به ۶ قسمت تقسیم شده یکی از وارثین۵ سهم از ۶ وارث دیگر خریداری کرده و انتقال دفترخانه ای انجام شده حالا یک سهم وارث مونده که حاضر نیست بفروشد و تعیین تکلیف کند راه حل چی هست؟

 7. عبدالله قاسمی گفت:

  سلام خسته نباشید
  ما سه خواهر و دو برادر هستیم که همه به جز یک برادر خواهان فروش املاک ارثی که یک خانه و یک مغازه میشه هستیم.
  برادری که مخالف فروش هست برای سهم الارث خودش سند جدا گرفته البته افراز نشده هست
  میگه میخواد بعنوان یادگاری حفظ کنه نه سهمش رو میفروشه نه سهم بقیه رو میخره ما باید چیکار کنیم؟

 8. میلاد گفت:

  سلام
  فرمودید که ملک مزایده شده توسط دادگاه را کسی نمی خره. اگه کسی از وراث هم نتواند یا نخواهد بخرد انوقت تکلیف چیه؟ جای دیگه میشه سپرد برای فروش؟

 9. ستاره گفت:

  سلام من قیم پسرم هستم ۵ سال پیش پدرشوهرم و ۶ ماه بعد از اون شوهرم فوت کردن
  تنها ارثی که به پسرم میرسه سهمی از خونه ی پدری هستش
  ولی به دلیل عدم ارتباط با خانواده همسرم تابحال اقدامی برای این حق نکردم
  ممنون میشم راهنماییم کنید چطور اقدام کنم

 10. مصطفی گفت:

  با سلام
  یکی از وراث زمین پدری را فروخته که من اول امضا کردم ولی بعد اصل کاغذ امضا شده را گرفتم ایشان با کپی زمین را فروخته چگونه میشود این معامله را ابطال کرد با تشکر

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   بهتر است که حضوراً با یک وکیل مشورت کنید و کار را به او بسپارید اما اگر واقعاً فروخته اید ملک را پنهان کردن مبایعه نامه به تنهایی کافی نیست زیرا طرف مقابل علاوه بر کپی می تواند با استناد بر کپی قرارداد و شهادت شهود و پول های پرداختی موضوع را اثبات کند.

 11. پرواز گفت:

  اگر یکی از وراث به دلایلی حاضر به فروش ملک نباشد ملک در تصرف او هم نباشد و در تصرف وراث دیگر باشد برای فروش ملک و استحقاق حق از طریق دادگاه هزینه کارشناسی و مزایده به چه صورت خواهد بود؟ فرمول مشخصی دارد؟

 12. اسداله کاظمی گفت:

  سلام ما چهار برادریم من از دو نفر وکالت محصری دارم و یکی از ما از همکاری جهت فروس خانه و برداشت پول سپرده پدر و مادرمان خودداری میکند و جدیدا درب خانه را باز کرده و مقداری از اثاثیه را بدون اجازه برده چکار مینونیم بکنیم ممنون

 13. علی گفت:

  سلام
  توافق بر سر مهریه با وراث مربوط به همسر دوم متوفی امکان پذیر است قبل از توقیف یا سیر مراحل توقیف ملک متوفی
  اگر بله آیا میشود بابت مهریه توافق شود که مجتمع مسکونی که مسکونی تجاری و داری سند مادر است و هنوز پایانکار تفکیک نشده است ولی دارای هشت واحد است یکی از واحدها با تامین دلیل توسط وراث به جای مهریه داده شود و ایا بعد وراث نمیتوانند بعد از گذشت مدت زمانی واحد واگذار شده را به هر دلیلی پس بگیرند یا مشکلی برای ما به وجود بیاورند ممنون میشم راهنمایی کنید

 14. سمیرا گفت:

  سلام پدر شوهر من یک دانگ از خانه خودش را به عنوان مهریه به من داده است ولی حالا که من مهریه ام را می خواهم حاضر نیست آن یک دانگ را از من بخرد و خانه هم جوری است که کسی حاضر به خریدن این یک دانگ از من نیست آیا می توانم شکایت کنم که دادگاه حق من را از پدر شوهرم بگیرد؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   می توانید اگر مالک رسمی یک دانگ هستید به اداره ثبت مراجعه کرده و تقاضای افراز کنید. پس از اخذ گواهی عدم افراز از دادگاه تقاضای دستور فروش و مزایده کنید.

 15. سارا گفت:

  سلام آپارتمان ۴۰ متری که فقط ۲ سهم آن مربوط به خودم می باشد که سند دارم و بقیه سهم ها مربوط به بقیه وراث است که هر کدام سند دارن. از این آپارتمان ۲ سهم آن ورثه ای است.
  آیا ۳ وراث میتوانند از طریق دادگاه به مزائده بگذارند؟
  و اگر یکی از وراث مخالف باشد چه می شود؟
  و اگر یکی از وراث بخواهد در مزائده شرکت کند تا ارزان تر و یا مبلغ کارشناسی دادگاه را بخرد می توان اعتراض نمود؟
  و درخواست کرد شخصی غیر از وراث این ملک را با قیمت مزائده بخرد؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   هریک از ورثه می توانند در صورت عدم همکاری سایر وراث برای فروش ملک ورثه ای از طریق دادگاه برای تقسیم ارث یا از طریق اداره ثبت و سپس دادگاه با دادخواست دستور فروش ملک مشاع اقدام به فروش و مزایده گذاشتن ملک کند حتی اگر بقیه ورثه مخالف باشند.
   در مزایده ملاک دادگاه قیمت کارشناسی است و به کمتر از آن میزان ملک ورثه ای فروخته نمی شود حتی اگر خریدار نباشد .
   هر یک از ورثه می تواند به قیمت کارشناسی اعتراض کند

 16. محمدی گفت:

  سلام و عرض ادب.
  یک خانه از به من و سه نفر از خواهر برادرانم ارث رسیده و پدر و مادر هردو فوت شده اند.
  میخواهند خانه را بفروشند.. آیا من میتوانم سهم خودم را نفروشم؟ و با توجه به دو بر بودن خانه که از دوطرف جلو و پشت به دو کوچه منتهی میشود.، سهم خودم را جدا کنم از طرف یک کوچه و بقیه متراژ این ملک را بفروشند و سهم من باقی بماند؟ چون من اگر این خانه را بفروشند آواره میشوم. دقیقا مانند یک مستطیل هست که از هر طرف میشود مثلا یک چهارم آن را تیغه کشید و جدا کرد..چون به کوچه راه دارد از دو طرف. ممنون میشم که راهنمایی کنید.

 17. خانم نظری گفت:

  سلام .خسته نباشید ما سه تا خواهر وشش تا برادر هستیم پدرمان بیست سال پیش فوت کرده و مادرمان یازده سال پیش .خانه پدرمان دست سه تا از برادرهاست و تا الان فکری واسه فروش خانه انجام نداده اند وبقیه خواهر برادران سهم ارث میخواهن کسی هم اقدام نمیکند فقط میگن بفروشید سهم ما رو بدهید در ضمن سند خانه پدری مان کمی مشکل دارد و باید از نام اون طرف که خریدیم به نام خودمان شود لطفا راهنمایی کنید

 18. محمد گفت:

  .

  باغی هشت هزارمتری مورثی وراث ۴پسر و۲دختر یکی ازدامادها سهم دوبرادر رامی خردوتقاضای افراز به اداره ثبت میدهد وادرس منزل خودش رامیدهد وتمام اخطاریها ی افراض خود خواهان به جای خوانده امضا وتحویل پست واداره ثبت میدهدوعدم دقت انها که امضای من نیست{ یا اتهام رشوه} بدون اطلاع اینجانب وباغ افراض می شود به دونیم ولی تمام ساختمان چاه اب واستخر ولوازم درسهم او وپس اخذسندبه دوبرابر قیمت می فروشددرصورتیکه یک پنجم ساختمان ولوازم ان و…مال من بوده چون بدون اطلاع من بوده فروش مال الغیر است یا نه
  ودوباره نصف باغ که مشاع است بین دوبرادر ویک خواهر سهم اورا بانیرنگ که مشاعست و..میخرد وخودش سهم خواهر ی که مشاع است جد اوبه دوبرابر قیمت میفروشدبه خریدار اولی وشروع میکندبه ساختمان سازی ودیوارکشی وجداسازی آیا
  ااینها جرم است یانه کیفری یاحقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *