وکیل طلاق و بررسی انواع طلاق در قانون ایران

folder_openخانواده
commentبدون دیدگاه

وکیل طلاق کیست و چه اعمالی را در خصوص پرونده های طلاق باید انجام دهد؟ سوالی که ممکن است در زمان جدایی و در مراحل طلاق با آن روبرو شوید. اختلافات و مشکلات در زندگی تمامی افراد اجتناب ناپذیر و همیشگی هستند و در زندگی تمامی ما وجود دارند. اما گاهی این اختلافات و مشکلات به گونه ای ظاهر می شوند که ما توان رویارویی و جنگیدن با آنها را نداریم. در زندگی مشترک زمانی که زوجین به این نقطه یعنی عدم توانایی حل مشکلات میرسند چاره ای جز جدایی و طلاق بر سر راهشان وجود ندارد.
همانطور که بیان شد طلاق اولین و تنها راه حل این اختلافات و مشکلات در زندگی مشترک نیست.
در بسیاری از مواقع اما طلاق تنها راه حل مشکلات می شود و رجوع به یک وکیل طلاق می تواند زوجین را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کند. انتخاب وکیل طلاق توافقی که در خصوص این موضوع یعنی طلاق، خبره باشد یکی از مهمترین و اساسی ترین تصمیمات بین زرجین است. در ادامه به بیان تعریفی از کلمه طلاق و بررسی انواع آن پرداخته می شود.

بررسی طلاق از نظر لغوی:

طلاق و متارکه از دید وکیل طلاق در معنای لغوی این گونه بیان شده است که پایان زندگی مشترک می باشد. در راستای این جدایی و پایان زندگی مشترک تمامی حقوق و تکالیف زوجین نسبت به یکدیگر به اتمام می رسد.
در قرآن نیز به طلاق به عنوان منفورترین حلال یاد شده است. خداوند در قرآن مسلمانان را به عدم جدایی از همسرانشان دعوت نموده است، اما طلاق را هم حرام نکرده و از طلاق به عنوان منفور ترین و برتری حلال یاد می شود.

در لغت نامه نیز طلاق را با کلمه جدایی و رها کردن معنی کرده اند. معنای کاربردی و لغوی طلاق به یکدیگر نزدیک است به این مفهوم که طلاق در اصل جدایی و متارکه زوجین از علقه زوجیت است.
از نظر حقوقی نیز طلاق اینگونه تعریف شده است که انحلال عقد نکاح دائم همراه با تشریفات و رعایت شرایط از جانب زوج یا نماینده قانونی او امکان پذیر میباشد. همانطور که در تعریف نیز بیان شد طلاق مخصوص و خاصه ازدواج ها با عقد نکاح دائم است و ازدواج ها و عقد نکاح موقت با بذل مدت به اتمام می رسد و  تشریفات و شرایط طلاق نکاح دائم را ندارند.

چرا در پرونده های طلاق نیاز به وکیل طلاق وجود دارد؟

عموم مودم بر این باورند که طلاق و انواع آن از پرونده های ساده است و نیاز به وکیل طلاق در پرونده احساس نمی شود و بر همین اساس کارها و روند پرونده را آغاز می نمایند. بعد از چندی و با درگیر شدن بیش از حد با مسائل حقوقی و قوانین و مقررات پیچیده که قانونگذار در این خصوص وضع کرده است در روند پرنده اشتباهات فاحشی صورت می گیرد و این اشتباهات باعث طول کشیدن بیش از حد پرونده می شود.
اکثرا در این موقعیت به وکیل طلاق رجوع می کنند و پروده را با تمام مشکلات و بی تجربگی ها به وکیل طلاق می سپارند. وکیل طلاق مانند وکیل در هر زمینه حقوقی دیگری باید امانت دار و قابل اعتماد و امین موکل خود باشد این ها ویژگی هایی هستند که باید در زمان انتخاب وکیل طلاق مد نظر قرار دهید.

وکیل طلاق کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

برای مراجعه به پزشک تمامی ما به دنبال پزشکی هستیم که در زمینه مد نظر متخصص باشد و به تخصص خود نیز در بین عموم جامعه مشهور باشد به نوعی ما در پی آزمون و خطا برای سلامت خود نیستیم و مستقیم به سراغ مشهور ترین و متخصص ترین پزشک برای درمان و مداوا می رویم.
پرونده های حقوقی نیز همین روند را دارند. برای مسائل و مشکلات حقوقی باید به سراغ وکلایی برویم که در خصوص موضوع مورد نظر ما تخصص داشته باشند برای مبحث گسترده طلاق نیز باید به سراغ وکیل طلاق بریم و از متخصصی در این حوزه راهنمایی دریافت کنیم.
با توضیحی که پیشتر به آن اشاره شد دریافتیم که وکیل طلاق کسی است که علاوه بر تحصیل در رشته حقوق و داشتن پروانه وکالت پایه یک، تخصص در زمینه طلاق، انواع طلاق و مسائل مربوط به خانواده را دارا باشد و در این حوزه فعالیت می کند. زوجینی که تصمیم به جدایی دارند و خواهان متارکه هستند از مسائل حقوقی و قوانین آن بی خبرند.
همین موضوع می تواند زمینه ساز بروز بسیاری از مشکلات و طولانی شدن روند رسیدگی شود. بهترین راهکار نیز این است که در همان ابتدای امر از اطلاعات و تخصص وکیل طلاق بهرمند شوند و با راهنمایی های یک وکیل متارکه نمایند.

ویژگی های وکیل طلاق

برای هر وکیلی با هر تخصص داشتن ویژگی هایی ضروری و مهم است همانند وکیل طلاق که باید دارای ویژگی هایی همچون صداقت، پشتکار، دارا بودن مهارت در زمینه سخنرانی و نوشتن لوایح با ادبیات خاص حقوقی، وجدان، اشراف کامل بر روی مسائل حقوقی و قوانین طلاق و خانواده و همچنین قدرت تجزیه و تحلیل باشد. اما قبل از این که به انتخاب وکیل طلاق و دانستن ویژگی های آن بپردازید بهتر است انواع طلاق را بشناسید.

بررسی انواع طلاق از دید وکیل طلاق بر اساس قوانین و مقررات کشور

ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی اختیار و حق طلاق را مخصوص مرد بیان کرده است به این گونه که قانونگذار آورده است: «زوج میتواند هر زمان که بخواهد زوجه را طلاق بدهد.» با این توضیح و با توجه به این ماده مرد با رعایت شرایط و تشریفاتی که در قانون آمده میتواند همسر خود را هر زمان که بخواهد طلاق دهد و از او جدا شود.
البته مسائل خانواده از جمله اعمال شخصیه هستند که پیروان اقلیت های مذهبی شناخته شده در قانون اساسی می توانند بر اساس دین و آیین خود مسائل مربوط به اعمال شخصیه را انجام دهند.
ادیانی که طبق قانون اساسی در ایران شناخته شده هستند عبارتند از پیروان دین مسیحیت، زرتشت، شافعی، کلیمی، حنبلی و اسلام حنفی در خصوص مسائل خانواده و طلاق می تواند بر اساس دین و آیین خود رفتار نمایند. در خصوص انواع طلاق ماده ۱۱۴۳ قانون مدنی طلاق را به دو دسته بائن و رجعی تقسیم نموده است.

طلاق بائن و آثار آن:

بائن طلاقی است که در آن زوج بعد از جاری شدن صیغه طلاق و حتی در زمان عده نمی تواند به زوجه رجوع نماید. یعنی اگر بعد از طلاق مرد بخواهد به زندگی مشترک با همان زوجه برگردد باید مجددا از زن اجازه بگیرد و مجدد صیغه عقد نکاح جاری شود و بر اساس عقد نکاح جدید مهریه ، شروط ضمن عقد جدید نیز قرار داده می شود. برای این کار بهتر آن است که از وکیل طلاق کمک گرفته شود.

آثار طلاق بائن و انواع آن:

به بیان وکیل طلاق و قوانین کشور اصل بر این است طلاقی که جاری می شود رجعی باشد مگر چند مورد که در قانون به عنوان طلاق بائن آورده شده است
* طلاق زنی که با شوهر نزدیکی نکرده و هنوز باکره است.
* طلاق زنی که دیگر عادت ماهیانه نمی شود و اصطلاحا یائسه است.
* طلاق زن صغیر
* طلاق خلع یا همان طلاقی که از طرف زوجه مطرح می شود.
* طلاق مبارات که با عنوان طلاق توافقی شناخته شده است.
* سه طلاقه کردن زوجه بعد از دو رجوع بین زوجین در طلاق رجعی و طلاق سوم بین همان زوج  نیاز به محلل هست در غیر این صورت طلاق بائن است.

طلاق رجعی و آثار آن از دید وکیل طلاق:

در طلاق رجعی بر خلاف طلاق بائن زوجه می تواند در زمان عده و بعد از جاری شدن طلاق مجددا به زوجه برای زندگی زناشویی رجوع نماید. در واقع بعد از طلاق اگر زوج از طلاق پشیمان شود بدون نیاز به جاری شدن عقد نکاح مجدد می تواند به زوجه رجوع نماید.
آثار طلاق رجعی و قواعد آن
* مرد در این نوع طلاق و در زمان عده ملزم به پرداخت نفقه همسر خود می باشد.
* زن در زمان عده طلاق حق ازدواج با مرد دیگری را نخواهد داشت.
* مرد نیز برای ازدواج در زمان عده نیاز به اجازه و حکم دادگاه دارد.
* زوجی در زمان عده وارث یک دیگر هستند و از هم ارث می برند.

 

5/5 - (1 امتیاز)
Tags: خانواده

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست