طلاق توافقی : مراحل ، شرایط به همراه هزینه وکیل در سال 1400

folder_openخانواده
comment13 دیدگاه
طلاق توافقی

بررسی شرایط طلاق توافقی و مراحل طلاق توافقی با وکلای پایه یک مجرب وکیل طلاق توافقی

 بدون حضور زوجین در تمام مراحل 10 تا 20 روز کاری

حق الوکاله ( هزینه طلاق توافقی ) هر وکیل 2 میلیون و پانصد هزار تومان با جمع هزینه‌ها برای دو نفر 5 میلیون و پانصد هزار تومان چه اینکه زن و شوهر با هم مراجعه کنند و چه اینکه زوجه از شوهر وکالت طلاق ( حق طلاق ) داشته باشد.
مشاوره تلفنی رایگان است.

طلاق توافقی

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی همانطور که از نام آن پیداست، زن و شوهر بنا بر هر دلایلی به این نتیجه میرسند که قادر به ادامه زندگی مشترک نیستند. در این صورت به صورت توافقی از هم جدا می شوند و با آگاهی از شرایط طلاق توافقی و طی کردن مراحل طلاق توافقی اقدام به طلاق میکنند. در طلاق توافقی زوجین باید سر مسائلی باهم به توافق برسند.

مواردی که زوجین در طلاق توافقی با توافق میرسند:

 • مهریه
 • حضانت فرزندان
 • اجرت المثل دوران زوجیت
 • جهیزیه
 • نفقه
 • اموال مشترک

بعد از مشخص شدن مسائل توافقی، زوجین میتوانند از یک وکیل طلاق توافقی بهره مند شوند و به راحتی و در کمترین زمان ممکن روند طلاق توافقی را طی کنند.

اولین گام  از مراحل طلاق توافقی : مشاوره

مشاوره در بسیاری از موارد می‌تواند به حل مشکلات زوجین کمک کند. بر طبق قانون حمایت از خانواده سال ۹۱ مشاوره قبل طلاق الزامی است و متقاضیان باید در سامانه تصمیم ثبت نام کنند و با انتخاب تاریخ مراجعه و مرکز غربالگری مورد نظرشان، فرآیند طلاق را آغاز کنند. در قدم بعدی مرکز غربالگری مذکور زوجین را به یک مرکز مشاوره از زیرمجموعه بهزیستی معرفی می‌کند.

مشاوره مزایای فراوانی دارد؛ گاهی ممکن است زوجین بدون مشکل ریشه‌ای به دلیل لجبازی تصمیم به طلاق گرفته باشند و یا به طور کلی مشکل آن‌ها قابل حل باشد. در چنین مواردی که ادامه زندگی هنوز امکا‌ن‌پذیر است، مشاوره می‌تواند راهگشای مسیر باشد و زوجین را از جدایی منصرف کند.

در هر صورت تصمیم نهایی در خصوص طلاق به عهده زوجین است و اگر به طلاق اصرار کنند، مشاور گواهی عدم انصراف از طلاق را صادر خواهد کرد و زوجین می‌توانند با ثبت دادخواست طلاق در دفتر خدمات الکترونیک قضایی، درخواست خود را به دادگاه ارسال کنند.

به این باوریم که مشاوره مفید است حداقل مزیت آن جلوگیری از تصمیم‌های آنی است؛ ولی در صورت اصرار و عدم تمایل زن و شوهر با توجه به بعضی روش‌های حقوقی و از مجرای کاملا قانونی تمام مراحل طلاق توافقی توسط دو وکیل طلاق توافقی در مدت زمان تقریبی ۱۰ تا ۱۵ روز کاری رای طلاق گرفته می‌شود. 

شایان ذکر است که به طور کلی عملکرد این مراکز مشاوره با توجه به طولانی کردن مراحل آن مثبت است و موجب انصراف بعضی از زوجین از طلاق شده است.

عده طلاق توافقی چیست؟

عده مدت زمانی است که زن بعد از طلاق در آن دوره نمی‌تواند با مرد دیگر ازدواج کند.

در نکاح دائم عده 3 ماه و 10 روز و در نکاح موقت، یک ماه و ۱۵ روز است. اگر در این دوره معلوم شود که زوجه حامله بوده، با وضع حمل عده زن تمام می‌شود؛ حتی اگر این وضع حمل یک روز بعد از طلاق باشد.

بعد از جاری شدن صیغه طلاق در طلاق رجعی، در یک مدت مشخص که عده نام دارد، زوج می‌تواند به زوجه بدون جاری شدن صیغه عقد مجدد، رجوع کند. در مقابل در طلاق بائن امکان رجوع وجود ندارد و برای شروع مجدد زندگی باید خطبه عقد تازه‌ای جاری شود.

در مورد عده، نظرات متفاوتی ارائه شده است.

برخی معتقدند طلاق توافقی از نوع خلع و مبارات است و در نتیجه جز طلاق بائن است و عده ندارد؛ مگر اینکه زن مالی را به مرد برای طلاق بخشیده باشد و بعد از طلاق به این مال رجوع کرده باشد. در این حالت مرد نیز می‌تواند به زن رجوع کند. به عبارت دیگر برخی معتقدند طلاق توافقی طلاق بائن است و عده ندارد.

در مقابل برخی معتقدند این نوع طلاق نیز طلاق رجعی است و سه ماه و ده روز عده دارد؛ مگر در صورت باردار بودن زن که در این حالت عده زمان حمل به اتمام می‌رسد.

به طور کلی باید گفت که هم به صورت خلع  و مبارات و هم به صورت رجعی قابل تصور است. اما اگر زوجه در زمان طلاق توافقی باکره باشد، دیگر عده‌ای وجود نخواهد داشت و امکان رجوع نیز برای مرد قابل تصور نیست.

آیا برای طلاق توافقی حضور زوجین الزامی است؟

طلاق ممکن است از سوی یکی از زوجین یا هردوی آن‌ها باشد. طلاق یک‌طرفه نیز ممکن است طلاق توافقی باشد.

در هر صورت در جایی که زن و مرد با توافق بر سر مسائل مختلف مانند: نفقه، مهریه و حضانت از یکدیگر جدا می‌شوند، طلاق نوع توافقی محقق شده است. به طور کلی طرفین باید برای برخی امور در فرآیند طلاق حضور داشته باشند.

برای مثال اگر زوجه باکره باشد باید برای ثبت این موضوع به پزشکی قانونی رجوع کند و اگر هم باکره نیست باید تست بارداری دهد. حضور در جلسات مشاوره نیز باید توسط خود زوجین انجام شود. اما بقیه فرآیند طلاق با اعطای وکالت به وکیل قابل انجام است. به عبارت دیگر زوجین می‌توانند به وکیل مراجعه کنند و به او برای طلاق وکالت دهند.


بیشتر بدانید : مزایای داشتن وکیل مهریه چیست؟


حق طلاق

وکالت طلاق یا حق طلاق چیست؟

زن می‌تواند به دو صورت از مرد وکالت در طلاق بگیرد:

 • در هنگام ازدواج به عنوان شرط ضمن عقد مرد به زن وکالت در طلاق دهد و زن حق طلاق را بگیرد.
 • پس از ازدواج مرد در دفتر اسناد رسمی وکالت‌نامه تنظیم کند و به موجب آن به زن وکالت در طلاق دهد.

یک نکته لازم به ذکر این است که اعطای وکالت طلاق از سوی مرد به زن، به معنی سلب حق طلاق از مرد نیست. مرد همچنان می‌تواند از همسر خود جدا شود و صرفا به زن وکالت می‌دهد تا او نیز بتواند به نیابت از مرد با گرفتن وکیل از او طلاق بگیرد.

نکات مهمی که درباره حق طلاق باید بدانید

حق طلاق یکی از چالش‌بر‌انگیزترین مباحث مطروحه در دادگاه‌های خانواده است و معمولاً زوجین در هنگام اختلاف بیشتر به بررسی ابعاد آن می‌پردازند. البته برای کسب اطلاعات جامع و کامل در زمینه حق طلاق حتماً باید با یک وکیل طلاق مشورت شود اما سعی می‌کنیم در این مقاله به صورتی خلاصه به برخی جنبه‌های مهم آن اشاره کنیم.

حق طلاق ذاتی

طبق قانون مدنی ایران، حق طلاق به صورت ذاتی از آن زوج (مرد) است. زوج در صورتی که از دادگاه درخواست کند می‌تواند پس از طی مراحل و تشریفات قانونی، طلاق را ثبت نماید.

در واقع، در صورت درخواست زوج (مرد) دادگاه نمی‌تواند بر خلاف آن رای صادر کند و پس از اجرای تشریفات قانونی (مثلاً حکمیت، اخذ گواهی عدم سازش، پرداخت حقوق مالی زوجه یعنی نفقه و مهریه) طلاق ثبت خواهد شد. بنابراین، زوجه (زن) نمی‌تواند درخواست طلاق کند مگر در مواردی خاص که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

مواردی که زوجه (زن) می‌تواند درخواست طلاق کند

حق طلاق به عنوان شرط ضمن عقد:

بر اساس ماده 1119 قانون مدنی ایران، زوجه می‌تواند در هنگام عقد شرط کند که در صورت وقوع رویدادهایی خاص (مثلاً عدم توانایی پرداخت نفقه، غیبت به مدت معین، ازدواج دوم، ضرب و شتم و غیره) می‌تواند به وکالت از طرف زوج (مرد) طلاق بگیرد.

اگر حق طلاق به عنوان شرط ضمن عقد درنظر گرفته شده باشد، زوجه می‌تواند با مراجعه به دادگاه و ارائه مدارک لازم، به وکالت از شوهر، طلاق خودش را بگیرد. البته طبق ماده 1138 ، زوج (مرد) می‌تواند حق طلاق را به طور کلی در اختیار زوجه (زن) قرار دهد.

عدم پرداخت نفقه

یکی دیگر از مواردی که حق طلاق را به زوجه می‌دهد، عدم پرداخت نفقه از سوی زوج است. چه این عدم پرداخت به صورت تعمدی باشد و چه حاصل از ناتوانی در پرداخت باشد، در صورت تشخیص دادگاه، وکالت طلاق به زن داده خواهد شد.

حق طلاق بر اساس ماده 1130 قانون مدنی

این ماده حالاتی را در نظر گرفته که در صورت وقوع، حق طلاق از سوی دادگاه به زوجه تعلق خواهد گرفت. از جمله:

 • غیبت طولانی مدت زوج (مرد) بدون عذرموجه (نه ماه از سال و یا شش ماه متوالی).
 • اعتیاد به مشروبات الکلی و یا مواد مخدر به نحوی که زندگی را مختل کند (یعنی زوج حاضر به ترک نباشد و یا پس از ترک مجدداً روند قبلی را ادامه دهد).
 • محکومیت زوج به حبس بیش از 5 سال
 • محکومیت زوج به مجازاتی که طبق تشخیص دادگاه حیثیت زن را به مخاطره می‌اندازد
 • آزار و اذیت مستمر (عسر و حرج) یا ضرب و شتم
 • ابتلای زوج به بیماری صعب‌العلاج به نحوی که زندگی را مختل نماید
 • ناتوانی در فرزندآوری در صورتی که مشکل از زوج (مرد) باشد (حداقل پس از 5 سال)
 • مفقودالاثر بودن زوج (در صورتی که 6 ماه پس از تسلیم دادخواست زوجه به دادگاه، کماکان مفقودالاثر باشد).
 • شغل نامتعارف که در شأن زوجه نباشد.
 • بیماری حاد روانی (جنون) که زندگی را مختل کند

در تمام این موارد، دادگاه تشخیص خواهد داد که آیا امکان تفویض حق طلاق به زوجه وجود دارد یا خیر.

طلاق خلع

علاوه بر موارد فوق‌الذکر، در صورتی که زوجه از همسر خودش کراهت داشته باشد می‌تواند در ازای پرداخت مبلغی به شوهر، حق طلاق را دریافت کند.

طلاق مبارات

طلاق مبارات در واقع همان طلاق توافقی است که طبق آن، زوجین به دلیل کراهت از یکدیگر، به طلاق تن می‌دهند. در واقع این یک نوع توافق و نمی‌توان به آن عنوان حق طلاق را داد. پیش از طلاق مبارات، زوجین باید درباره تمام حقوق قانونی با یکدیگر توافق کرده باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با گروه وکلای هوداد باتجربه با ما تماس حاصل فرمایید.

مراحل طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی

طلاقی که در آن زوجین با توافق در مورد موضوعات و جزئیات مربوط به زندگی مشترک، از یکدیگر جدا می‌شوند. از شرایط طلاق توافقی این است که زوجین باید در خصوص مهریه، حضانت فرزندان، جهیزیه، نفقه و ملاقات فرزندان به توافق برسند. لازم به ذکر است که اگر زوجه در زمان طلاق باکره باشد، تنها نیمی از مهریه به او تعلق می‌گیرد که در مورد نحوه پرداخت آن نیز باید با زوج به توافق برسد.

مراحل طلاق توافقی

در ادامه با مراحل طلاق توافقی آشنا می‌شویم:

 • ثبت دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی
 • ارجاع دادخواست به دادگاه
 • دریافت گواهی بکارت یا تست منفی بارداری برای زوجه
 • معرفی زوجین به مرکز مشاوره
 • حضور در شعبه دادگاه و امضای صورتجلسه
 • صدور رای طلاق و گواهی عدم امکان سازش (این گواهی سه ماه معتبر است.)
 • مراجعه به دفترخانه برای ثبت طلاق

لازم به ذکر است که متن توافقنامه باید تنظیم و به امضای زوجه برسد. این توافقات در دادگاه نیز صورتجلسه می‌شود.

گام اول شرایط طلاق توافقی برای ثبت درخواست مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی است. دادخواست توسط زوجین یا وکلای ایشان امضا می‌شود. نوشتن متن توافقات در دادخواست اهمیتی ندارد و بهتر است دادخواست ساده و مجمل باشد.

شرح کامل توافق‌ها در واحد مشاوره صورتجلسه می‌شود. پس در ابتدا مراجعه مستقیم به دادگاه خانواده در تهران بدون ثبت دادخواست اشتباه است.

اگر وکالت را به ما واگذار می‌کنید و تمایل به انجام مراحل مشاوره هم ندارید تمام مراحل طلاق توافقی توسط دو وکیل متخصص انجام خواهد شد. یکی از شرایط طلاق توافقی و ثبت طلاق شهادت ۲ نفر شاهد مرد است که معمولاً زوجین همراه خود به دفتر طلاق می‌برند.

توجه داشته باشید که چندی است که ثبت طلاق در دفاتر رسمی طلاق سهمیه بندی شده است و متأسفانه همین موضوع باعث شده که بعضی دفاتر طلاق سهمیه خود را نگه می‌دارند برابر ثبت طلاق با قیمت بالاتر از تعرفه اعلام شده.

امکان دارد که رأی طلاق (گواهی عدم امکان سازش) مربوط به یک شهر باشد ولی ثبت به طلاق در مهلت ۳ ماهه در دفتر طلاقی در یک شهر دیگر باشد و مانعی برای آن نیست.

متن طلاق نامه همان متن رأی طلاق است به انضمام توضیحاتی در خصوص تاریخ و مکان وقوع طلاق و همچنین اسامی و مشخصات شهود طلاق تا چند ماه قبل طلاق نامه مثل عقدنامه به صورت دفترچه‌ای بود و سفید رنگ.

ولی در حال حاضر با الکترونیک شدن اسناد سند طلاق یک برگ ساده تایپ شده و ممهور به مهر برجسته دفتر طلاق است که در اداره ثبت احوال ثبت شده است در ادامه عکس طلاق نامه یا همان فرم طلاق نامه شرعی تقدیم می‌شود. وکیل طلاق توافقی محرم اسرار موکل است اطلاعات شخصی موکلین برای همیشه نزد ما امانت است.


بیشتر بخوانید : هر آنچه در رابطه با انحصار وراثت باید بدانید


نمونه دادخواست طلاق توافقی و مراحل صدور گواھی عدم امکان سازش

در اینجا یک نمونه از متن دادخواست طلاق توافقی را می‌بینیم:

خواهان: خانم/ آقای….

خوانده: خانم/ آقای….

وکیل: خانم/ آقای….

خواسته: طلاق توافقی

دلایل و منضمات: ۱- عقدنامه ۲- شناسنامه زوجین ۳- کارت ملی زوجین

ریاست محترم دادگاه‌های خانواده شهر….

با سلام،

احتراما اینجانبان بر اساس کپی عقدنامه پیوست از تاریخ …. در عقد نکاح دائم یکدیگر می‌باشیم و به دلیل عدم تفاهم تمایل به جدایی داریم. لذا از محضر محترم دادگاه، صدور گواهی عدم امکان سازش را استدعا داریم.

(امضا)

نکاتی در مورد نمونه متن توافق نامه زوجین متقاضی طلاق

در خصوص متن طلاق توافقی و مراحل طلاق توافقی و شرایط طلاق توافقی از ما زیاد سوال پرسیده می‌شود که منظور ایشان نمونه متن توافق نامه زوجین متقاضی طلاق است در این راستا ذکر چند نکته ضروری است:

 1. دنبال نمونه دادخواست مراحل طلاق توافقی نباشید زیرا مطلقاً اهمیتی ندارد زیرا متن توافق و یا همان شرایط طلاق توافقی زوجین برای طلاق در آن ذکر نمی‌شود.
 2. اگر زوجه باکره و یا یائسه نباشد نوع طلاق خلع خواهد بود و زوجه بایستی سه طهر (۳ ماه) عده نگه دارد. اگر مهریه بذل شده باشد زوجه می‌تواند در مدت ۳ ماه رجوع به آنچه بذل کرده کند و در مقابل زوج نیز می‌تواند به زوجه رجوع کند و به این ترتیب طلاق خلع تبدیل به رجعی خواهد شد. اما راهکار این است که زوجه اسقاط رجوع ما بذل کند و یا اینکه مهریه را در راستای توافق ابراء کند.
 3. مطلقاً بخشش مهریه در قابل گرفتن حضانت فرزندان وجاهت قانونی ندارد یعنی این دو موضوع روبروی هم نیستند.
 4. کسی که حضانت با اوست نمی‌تواند بدون رضایت طرف دیگر فرزند را به شهری دیگری ببرد یا از کشور خارج کند زیرا ملاقات طرف مقابل دچار اشکال و صعوبت خواهد بود.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

 • عقدنامه
 • شناسنامه زوجین
 • گواهی بکارت یا عدم بارداری زوجه
 • گواهی مرکز مشاوره
 • وکالت‌نامه در صورت استفاده از وکیل طلاق

این نوع طلاق با حضور وکیل سریع‌تر و ساده‌تر خواهد بود. البته طرفین در فرآیند طلاق هر زمان که بخواهند می‌توانند از طلاق منصرف شوند و درخواست طلاق را باطل کنند. همچنین لازم به ذکر است که اگر مرد بعد از صدور گواهی عدم سازش برای ثبت رسمی طلاق در دفترخانه حاضر نشود، بعد از سه ماه گواهی نیز از اعتبار ساقط می‌شود و کل پروسه طلاق منتفی خواهد شد و برای جدایی باید مجدد روند دادخواست را طی کرد. بنابراین زن بدون حضور مرد نمی‌تواند از او جدا شود مگر اینکه از قبل از وی وکالت در طلاق گرفته باشد.

وکیل طلاق

طلاق توافقی در دوران عقد

معمولا منظور از دوران عقد، قبل از نزدیکی و وقوع رابطه زناشویی است. در اینصورت مهریه زن نصف خواهد شد مگر اینکه طرفین به نحو دیگری توافق کرده باشند. در این شکل از طلاق زن باید گواهی بکارت بگیرد. لازم به ذکر است اگر قبل از نزدیکی زوجین از هم جدا شوند، زن می‌تواند برای دریافت یک شناسنامه جدید که نام همسر سابق در آن نیست، درخواست  دهد.

گاهی ممکن است زوجین در دوران عقد باشند، اما نزدیکی واقع شده باشد. در این صورت شرایط آن‌ها مشابه شرایط طلاق توافقی پس از شروع زندگی مشترک خواهد بود و زن مستحق تمام مهریه است.

شرایط و مراحل طلاق توافقی در دوران بارداری

در زمان و مراحل طلاق توافقی باید وضعیت باردار بودن یا نبودن زوجه مشخص شود. به همین دلیل زوجه حتما باید تست بارداری بدهد. البته لازم به ذکر است که برای زنان بالای ۵۰ سال که یائسه هستند، به آزمایش بارداری نیازی نیست.

افزون بر این، اگر زنی باکره باشد باید از پزشکی قانونی گواهی باکرگی دریافت کند و نیازی به تست بارداری نیست. بنابراین اگر زنی نه باکره باشد و نه یائسه، تست بارداری برای او اجباری است. تست بارداری ممکن است در زمان رسیدگی به پرونده یا در زمان ثبت طلاق در دفترخانه انجام شود. در هر صورت اگر زنی باردار باشد نیز می‌تواند از همسر خود جدا شود.

علت تاکید دادگاه روی تعیین وضعیت بارداری زن، اهمیت تصمیم‌گیری در خصوص مسائل حقوقی مربوط به سرپرستی فرزند است.

بر اساس قانون حضانت فرزند تا ۷ سالگی با مادر و پس از آن تا ۱۸ سالگی با پدر است. البته در تمام این سال‌ها هزینه‌های فرزند به عهده پدر خواهد بود. در برخی موارد ممکن است مادر به هنگام طلاق سرپرستی فرزند را به طور کامل به پدر واگذار کند.

لازم به ذکر است که عده زن باردار با تولد فرزند به پایان می‌رسد، بنابراین ممکن است تا ۸ ماه این مدت طول بکشد. البته در طول این دوره مرد موظف به پرداخت نفقه زوجه است.

 • از شرایط طلاق توافقی رضایت پدر زوجه نیست حتی اگر باکره باشد، اگرچه عرف و اخلاق رضایت و اطلاع ایشان را ایجاب می‌کند.
 • رایی که دادگاه خانواده صادر می‌کند گواهی عدم امکان سازش نام دارد و مدت این گواهی ۳ ماه از زمان قطعیت است بدین معنی که در فرصت ۳ ماهه اگر زوجین یا وکلای آن به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه نکنند گواهی مذکور باطل می شود.
 • یکی از مهمترین شرایط طلاق توافقی ، توافق زوجین است با این توضیح که توافقات آن‌ها در مورد مهریه، نفقه، حضانت، اجرت المثل توسط وکلا صورتجلسه و به امضا آنها می‌رسد و عینا توافق های مشروع و معقول توسط قاضی رسیدگی کننده در حکم دادگاه نوشته می شود. بدیهی است که در صورت ثبت طلاق ضمانت اجرای قانونی خواهد داشت.
 • تکلیف مهریه و حضانت فرزندان را خود زوجین با توافق مشخص می‌کنند. اگر در این موارد زوجین توافق نداشته باشند، طلاق منتفی است.

قوانین مهریه در طلاق توافقی

زوجین در مورد همه امور توافق می‌کنند.  یکی از این مسائل، مهریه است. در برخی موارد ممکن است انجام شود و مرد نیز همه یا بخشی از مهریه زن را بپردازد. اما گاهی در ازای بذل مهریه از سوی زن انجام می‌شود.

حقوق زن در طلاق توافقی

زن و مرد هر دو حقوق و تعهداتی دارند. برای مثال زن مستحق مهریه و نفقه گذشته است. علاوه بر این جهیزیه نیز به زوجه تعلق دارد. در هر صورت زوج و زوجه می‌توانند به هر شکلی که خلاف قانون و نظم نباشد، توافق کنند.

شروط دوازده گانه ضمن عقد

اگر شروط چاپی عقدنامه را ملاحظه بفرمایید، ۱۲ مورد به عنوان پیش فرض گنجانده شده است که در صورت امضای زوج (شوهر)، در آینده و بعد از عقد، زوجه می‌تواند به استناد هرکدام از آنها و البته اثبات از طریق دادگاه، تقاضای گواهی عدم امکان سازش (طلاق) کند.

۶ مورد اول از شروط ضمن عقد:
 1. زن می‌تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق كند، در صورت خودداری شوهر از دادن خرجی زن و انجام ساير حقوق واجب زن به مدت ۶ ماه.
 2. دومين شرط ذكر شده در عقدنامه كه به زن اجازه طلاق می‌دهد، بدرفتاری زوج است به حدی كه ادامه زندگی را براي زوجه غير قابل تحمل كند.
 3. سومين شرطی كه با وجود آن زن اختيار طلاق دارد، بيماری خطرناک غير قابل درمان مرد است در حدی كه سلامت زن را به خطر اندازد.
 4. شرط چهارم ديوانه بودن مرد است در زمانی كه امكان فسخ وجود ندارد.
 5. پنجمين شرط مندرج در عقدنامه، اشتغال مرد به كاری است كه به حيثيت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند در اين صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق كند.
 6.  محكوميت شوهر به مجازات ۵ سال حبس يا بيشتر، يا به جزای نقدی كه بر اثر ناتوانی از پرداخت، منجر به ۵ سال بازداشت شود يا به حبس و جزای نقدی كه مجموعاً منتهی به ۵ سال بازداشت يا بيشتر شود و حكم مجازات در حال اجرا باشد نيز يكی ديگر از شروط ضمن عقد نكاح است كه به زن امكان مطلقه شدن را می‌دهد.
۶ مورد دوم از شروط ضمن عقد:
 1. ابتلاء زوج به هر گونه اعتياد مضری كه به تشخيص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار كند مانند اعتيادی كه منجر به بيكاری مرد، فروش اثاثيه منزل و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.
 2.  هشتمين شرطی است كه به استناد آن زن حق طلاق می‌یابد. چنانچه زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک كند يا اينكه ۶ ماه متوالی بدون عذر موجه غيبت كند، زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت كند.
 3.  از جمله مواردی كه دادگاه تقاضای زن را برای طلاق می‌پذيرد و در عقدنامه نيز ذكر شده، محكوميت قطعی زوج بر اثر ارتكاب به جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزير است كه مغاير با حيثيت و شئون خانوادگی زن باشد تشخيص اين امر نيز با توجه به وضع و موقيعت زن و عرف و موازين ديگر با دادگاه است.
 4. دهمين شرط از شروط دوازده گانه عقد نكاح، بچه‌دار نشدن مرد پس از گذشت ۵ سال از زندگی مشترک به جهت عقيم بودن يا عوارض جسمی ديگر است كه در اين صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق كند.
 5.  همچنين چنانچه زوج مفقودالاثر شود و ظرف ۶ ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پيدا نشود نيز دادگاه حكم طلاق را صادر می‌کند
 6.  آخرين شرطی كه زوج در عقدنامه آن را امضا می‌كند و اختيار طلاق را به همسرش می‌دهد، ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر است كه در صورت وقوع اين مورد، زن حق طلاق را از مرد می‌گيرد و یکی از شرایط طلاق از طرف زن را بدست می‌آورد.
نکاتی مهم در خصوص شرط‌های دوازگانه ضمن عقد

نکته: توجه داشته باشید که امضاء موارد مذکور توسط شوهر اجباری نیست.

نکته: امضاء موارد مذکور توسط زوج به منزله حق طلاق مطلق نخواهد بود، بلکه می‌بایستی از طریق دادگاه به هرکدام از آنها را که زوجه مدعی است، اثبات نمایید و شوهر حق دفاع و اعتراض دارد.

شرط ضمن عقد صفحه ۸ و ۹ عقدنامه

نکته مهم در خصوص شروط ضمن عقد این است که اگر زوجه یا وکیل طلاق او یکی از شروط را -ولو با مخالفت شوهر- در محضر دادگاه اثبات نماید بر طبق شرط ضمن عقد صفحه ۸ و ۹ عقدنامه‌ها زوجه وکیل شوهر در طلاق و قبول بذل می‌شود.

بدین ترتیب او می‌تواند ابتکار عمل را در دست بگیرد و مقدار مابذل ( آنچه از مهریه بذل می‌شود) را به وکالت از شوهر خود تعیین و قبول کند. می‌دانیم که این عبارات برای کسانی که تحصیلات حقوقی ندارند دشوار است سعی می‌کنیم برای عزیزان با مثال کمی موضوع را ساده کنیم:

در بند اول عقدنامه آمده است که ((استنکاف شوهر از دادن نفقه به مدت ۶ ماه به هر عنوان و عدم امکان الرام او به پرداخت نفقه …))

ضمن عقد نكاح خارج لازم زوج به زوجه وكالت بلاعزل با حق توكيل غير داد كه در موارد مشروحه ذيل با رجوع به دادگاه و اخذ مجوز دادگاه پس از انتخاب نوع طلاق خود را مطلقه نمايد و نيز به زوجه وكالت بلاعزل با حق توكيل غير داد تا در صورت بذل از طرف او قبول كند.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

مساله حضانت فرزندان به توافق طرفین بستگی دارد. اما به طور کلی دختران از ۹ سال و پسران از ۱۵ سال از محدوده حق حضانت خارج می‌شوند. حضانت فرزند ممکن است با نظر دادگاه و با توجه به مصلحت فرزند از سوی دادگاه به طرف مقابل سپرده شود. برای مثال ممکن است طرفین توافق کرده باشند که حضانت فرزند با مادر باشد، اما مادر دچار اعتیاد شود و صلاحیت خود را از دست دهد، در این صورت پدر می‌تواند برخلاف متن توافق‌نامه طلاق، از دادگاه بخواهد که حضانت فرزند را به او منتقل کند.

مراحل طلاق از طرف زن به دلیل عسر و حرج

عسر و حرج زوجه چیست؟ تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی الحاقی ۲۹/۴/۱۳۸۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام مقرر کرده: ((عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد…))

پس اگر زوجه یا وکیل او بتواند به دادگاه ثابت نماید تحمل زندگی مشترک برای او با مشقت همراه است و غیر قابل تحمل است می‌تواند تقاضای طلاق کند و دادخواست طلاق از طرف زن به دلیل عسر و حرج تقدیم دادگاه نماید.

نکته مهم این است موارد عسر و حرج برای هر زن با توجه شرایط و شخصیت او و تشخیص دادگاه متفاوت است، قاضی رسیدگی کننده به پرونده، در هر پرونده طلاق به استناد عسر و حرج به صورت موردی احراز عسر و حرج زوجه متقاضی طلاق می‌کند و اگر زوجه را در عسر و حرج تشخیص بدهد به استناد ماده ۱۱۳۰، زن مدتی شوهر را اجبار به طلاق می‌کند.

طلاق توافقی چقدر طول می‌کشد؟

به علت اینکه طرفین بر سر همه مسائل توافق می‌کنند، فرآیند جدایی و مراحل طلاق توافقی سریع‌تر طی می‌شود. علاوه بر این به لحاظ روانی نیز زوجین و فرزندان کمتر تحت فشار قرار می‌گیرند. البته تعیین مدت دقیق امکان‌پذیر نیست و به پرونده و شرایط طلاق توافقی طرفین بستگی دارد. به طور کلی، استفاده از یک وکیل طلاق می‌تواند پروسه را تسریع کند.

تعویض شناسنامه بعد از طلاق توافقی

همانطور که پیش از این گفتیم، در صورتیکه که زوجه باکره و دوشیزه باشد، بعد از صدور طلاق می‌تواند برای دریافت شناسنامه جدید درخواست دهد.

هزینه طلاق توافقی

هزینه طلاق توافقی به عهده کیست؟

در طی مراحل طلاق توافقی هر دو طرف (هم زوج و هم زوجه) در هزینه طلاق توافقی شریک هستند. اما به طور کلی می‌توانند به شکل دیگری در این باره توافق کنند. هزینه طلاق شامل هزینه وکیل طلاق توافقی ، هزینه دادرسی، هزینه مشاوره خانواده و هزینه ثبت طلاق می‌شود.

 • هزینه طلاق توافقی یعنی هزینه ثبت دادخواست، حدود ۱۸۰هزار تومان است، هزینه مشاوره دادگاه در هر مجتمع قضایی متغیر است. در حال حاضر هزینه مشاوره دادگاه برای هر یک از زوجین ۸۰ هزار تومان است.
 • هزینه طلاق برای ثبت در محضر با توجه به اینکه هر دفترخانه قیمتی مخصوص به خود را دارد حدود ۷۰۰ هزار تومان.
 • در دادگاه های خانواده تهران اگر زوجه به دادگاه یا وکیل اعلام کند که باکره است لزوما معرفی به پزشکی قانونی شود تا گواهی مربوطه را پس از معاینه اخذ نماید.
 • در صورت باکره بودن زوجه، اولا مهریه نصف ثانیا بعد از طلاق شناسنامه زوجین توسط اداره ثبت احوال و به درخواست زوجین پاک می‌شود.
 • اگر تمام یا قسمتی از مهریه توسط زوجه بذل گردد فقط در ایام عده ( ۳ ماه) زوجه می‌تواند با مراجعه به دفتر خانه‌ای که طلاق را ثبت رسمی کرده رجوع نماید. یعنی رجوع به آنچه از مهریه بذل کرده است. در اینجا دفترخانه زوج ر از رجوع زوجه مطلع می‌کند و در صورت تمایل، زوج نیز رجوع می‌کند وعملا طلاق منتفی می‌شود. به تعبیر حقوقی طلاق از بائن به رجعی تبدیل می‌شود.
 • یکی دیگر از شرایط طلاق توافقی این است که بعد از پایان ۳ ماه عده رجوع مطلقا امکان پذیر نیست. توجه داشته باشید که زن یائسه یا باکره فاقد عده طلاق و امکان رجوع وجود ندارد.

مزایا و معرفی بهترین وکیل طلاق توافقی

برای یافتن بهترین وکیل باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید تا مراحل طلاق توافقی به راحتی انجام شود. یک وکیل خوب باید متعهد، صادق، با تجربه و دانا باشد. افزون بر این موارد، حسن شهرت و حسن اخلاق نیز بسیار مهم است. لازم به ذکر است که هزینه وکیل طلاق توافقی معمولا متغیر است و به مفاد وکالت‌نامه بستگی دارد. برای اطلاع از هزینه طلاق توافقی و هزینه وکیل باید با موسسه حقوقی و وکلای متخصص طلاق هوداد تماس بگیرید.

قانون و بخشنامه جدید طلاق توافقی ۱۴۰۰ چیست؟

مطالبی که در این مقاله مطالعه کردید مطابق قانون جدید نوشته شده است.

به طور کلی قوانین مربوط به طلاق در سال‌های اخیر تغییر چندانی نداشته و صرفا چند بخشنامه جدید طلاق توافقی صادر شده است. با این حال یکی از تغییرات اخیر، به مساله مهریه مربوط است. بر اساس قانون جدید مهریه صرفا تا ۱۱۰ سکه مشمول حکم جلب خواهد شد. برای دریافت مهریه بیشتر از این تعداد، امکان صدور حکم جلب وجود ندارد و زوجه صرفا در صورت توانایی مالی زوج و با معرفی مال می‌تواند مهریه مازاد بر ۱۱۰ سکه را دریافت کند.

فسخ طلاق توافقی به چه صورت است؟

طرفین می‌توانند تا قبل از ثبت طلاق، از جدایی منصرف شوند. این انصراف به هیچ تشریفاتی نیاز ندارد. صرف ادامه ندادن روند طلاق و عدم رجوع به دفترخانه به معنی فسخ طلاق است. با این حال زوج می‌تواند برای اطمینان بیشتر در یک اظهارنامه کتبی انصراف خود را به زوجه اعلام کند. البته اگر زوجه وکالت در طلاق داشته باشد می‌تواند به صورت یک‌طرفه از زوج جدا شود.

بله می توانید تا قبل از ثبت طلاق، از طلاق به صورت توافقی منصرف شوید. نیازی نیست کارخاصی انجام دهید. همین که به دفترخانه جهت ثبت طلاق مراجعه نکنید، نشان از عدم رضایت شماست. اما میتوانید برای اطمینان بیشتر،اظهارنامه ای به طرفیت زوجه بدهید و بیان کنید که منصرف شدید. البته همه  این ها در صورتی است که به زوجه وکالت بلاعزل در طلاق نداده باشید.

سوالات متداول

آیا بدون حضور زوجین امکان طلاق توافقی وجود دارد؟

با کمک وکیل طلاق توافقی پایه یک مجرب هوداد می توانید بدون حضور طی 10 روز کاری مراحل طلاق توافقی را پشت سربگذارید.

طلاق توافقی در دوران عقد چگونه است؟

منظور از دوران عقد، قبل از نزدیکی و وقوع رابطه زناشویی است. در اینصورت مهریه زن نصف خواهد شد مگر اینکه طرفین به نحو دیگری توافق کرده باشند. در این شکل از طلاق زن باید گواهی بکارت بگیرد. اطلاعات بیشتر در سایت هوداد...

مهم ترین شرایط طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی طلاقی است که در آن زوجین با توافق در مورد موضوعات و جزئیات مربوط به زندگی مشترک، از یکدیگر جدا می‌شوند. از شرایط طلاق توافقی این است که زوجین برای طلاق توافقی طرفین باید در خصوص مهریه، حضانت فرزندان، جهیزیه، نفقه و ملاقات فرزندان به توافق برسند. تمام جزئیات طلاق توافقی را میتوانید در سایت هوداد بخوانید.

مطالب مرتبط:

13 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست