وکیل طلاق توافقی : مراحل، شرایط و هزینه طلاق توافقی همراه با وکیل

وکیل طلاق توافقی : مراحل، شرایط و هزینه طلاق توافقی همراه با وکیل

بررسی شرایط طلاق توافقی و مراحل طلاق توافقی با وکلای پایه یک مجرب وکیل طلاق توافقی

 بدون حضور زوجین در تمام مراحل ۱۰ تا ۲۰ روز کاری

حق الوکاله ( هزینه طلاق توافقی ) هر وکیل ۲ میلیون و پانصد هزار تومان با جمع هزینه‌ها برای دو نفر ۵ میلیون و پانصد هزار تومان چه اینکه زن و شوهر با هم مراجعه کنند و چه اینکه زوجه از شوهر وکالت طلاق ( حق طلاق) داشته باشد
مشاوره تلفنی رایگان است
به روز رسانی در تاریخ جمعه ۲۶ ام شهریور ۱۴۰۰

در این مطلب می خوانید:

طلاق توافقی شرایط و مراحل

مشاوره پیش از طلاق توافقی

مشاوره در بسیاری از موارد می‌تواند به حل مشکلات زوجین کمک کند. بر طبق قانون حمایت از خانواده سال ۹۱ مشاوره قبل طلاق الزامی است و متقاضیان باید در سامانه تصمیم ثبت نام کنند و با انتخاب تاریخ مراجعه و مرکز غربالگری مورد نظرشان، فرآیند طلاق را آغاز کنند. در قدم بعدی مرکز غربالگری مذکور زوجین را به یک مرکز مشاوره از زیرمجموعه بهزیستی معرفی می‌کند.

مشاوره مزایای فراوانی دارد؛ گاهی ممکن است زوجین بدون مشکل ریشه‌ای به دلیل لجبازی تصمیم به طلاق گرفته باشند و یا به طور کلی مشکل آن‌ها قابل حل باشد. در چنین مواردی که ادامه زندگی هنوز امکا‌ن‌پذیر است، مشاوره می‌تواند راهگشای مسیر باشد و زوجین را از جدایی منصرف کند. در هر صورت تصمیم نهایی در خصوص طلاق به عهده زوجین است و اگر به طلاق اصرار کنند، مشاور گواهی عدم انصراف از طلاق را صادر خواهد کرد و زوجین می‌توانند با ثبت دادخواست طلاق در دفتر خدمات الکترونیک قضایی، درخواست خود را به دادگاه ارسال کنند.

نکته

به این باوریم که مشاوره مفید است حداقل مزیت آن جلوگیری از تصمیم‌های آنی است؛ ولی در صورت اصرار و عدم تمایل زن و شوهر با توجه به بعضی روش‌های حقوقی و از مجرای کاملا قانونی تمام مراحل طلاق توافقی توسط دو وکیل طلاق توافقی در مدت زمان تقریبی ۱۰ تا ۱۵ روز کاری رای طلاق گرفته می‌شود. شایان ذکر است که به طور کلی عملکرد این مراکز مشاوره با توجه به طولانی کردن مراحل آن مثبت است و موجب انصراف بعضی از زوجین از طلاق شده است.

عده طلاق توافقی چیست؟

عده مدت زمانی است که زن بعد از طلاق در آن دوره نمی‌تواند با مرد دیگر ازدواج کند. در نکاح دائم عده سه ماه و ده روز و در نکاح موقت، یک ماه و ۱۵ روز است. اگر در این دوره معلوم شود که زوجه حامله بوده، با وضع حمل عده زن تمام می‌شود؛ حتی اگر این وضع حمل یک روز بعد از طلاق باشد.

بعد از جاری شدن صیغه طلاق در طلاق رجعی، در یک مدت مشخص که عده نام دارد، زوج می‌تواند به زوجه بدون جاری شدن صیغه عقد مجدد، رجوع کند. در مقابل در طلاق بائن امکان رجوع وجود ندارد و برای شروع مجدد زندگی باید خطبه عقد تازه‌ای جاری شود.

در مورد عده، نظرات متفاوتی ارائه شده است. برخی معتقدند طلاق نوع توافقی از نوع خلع و مبارات است و در نتیجه جز طلاق بائن است و عده ندارد؛ مگر اینکه زن مالی را به مرد برای طلاق بخشیده باشد و بعد از طلاق به این مال رجوع کرده باشد. در این حالت مرد نیز می‌تواند به زن رجوع کند. به عبارت دیگر برخی معتقدند طلاق توافقی طلاق بائن است و عده ندارد.

در مقابل برخی معتقدند این نوع طلاق نیز طلاق رجعی است و سه ماه و ده روز عده دارد؛ مگر در صورت باردار بودن زن که در این حالت عده زمان حمل به اتمام می‌رسد.

به طور کلی باید گفت که هم به صورت خلع  و مبارات و هم به صورت رجعی قابل تصور است. اما اگر زوجه در زمان طلاق توافقی باکره باشد، دیگر عده‌ای وجود نخواهد داشت و امکان رجوع نیز برای مرد قابل تصور نیست.

آیا برای طلاق توافقی حضور زوجین الزامی است؟

طلاق ممکن است از سوی یکی از زوجین یا هردوی آن‌ها باشد. طلاق یک‌طرفه نیز ممکن است طلاق توافقی باشد.

در هر صورت در جایی که زن و مرد با توافق بر سر مسائل مختلف مانند نفقه، مهریه و حضانت از یکدیگر جدا می‌شوند، طلاق نوع توافقی محقق شده است. به طور کلی طرفین باید برای برخی امور در فرآیند طلاق حضور داشته باشند.

برای مثال اگر زوجه باکره باشد باید برای ثبت این موضوع به پزشکی قانونی رجوع کند و اگر هم باکره نیست باید تست بارداری دهد. حضور در جلسات مشاوره نیز باید توسط خود زوجین انجام شود. اما بقیه فرآیند طلاق با اعطای وکالت به وکیل قابل انجام است. به عبارت دیگر زوجین می‌توانند به وکیل طلاق توافقی مراجعه کنند و به او برای طلاق وکالت دهند.

 

بیشتر بدانید : مزایای داشتن وکیل مهریه چیست؟

مشاوره پیش از طلاق توافقی

وکالت طلاق یا حق طلاق چیست؟

زن می‌تواند به دو صورت از مرد وکالت در طلاق بگیرد:

 • در هنگام ازدواج به عنوان شرط ضمن عقد مرد به زن وکالت در طلاق دهد و زن حق طلاق را بگیرد.
 • پس از ازدواج مرد در دفتر اسناد رسمی وکالت‌نامه تنظیم کند و به موجب آن به زن وکالت در طلاق دهد.

یک نکته لازم به ذکر این است که اعطای وکالت طلاق از سوی مرد به زن، به معنی سلب حق طلاق از مرد نیست. مرد همچنان می‌تواند از همسر خود جدا شود و صرفا به زن وکالت می‌دهد تا او نیز بتواند به نیابت از مرد با گرفتن وکیل از او طلاق بگیرد.

نکات مهمی که درباره حق طلاق باید بدانید

حق طلاق یکی از چالش‌بر‌انگیزترین مباحث مطروحه در دادگاه‌های خانواده است و معمولاً زوجین در هنگام اختلاف بیشتر به بررسی ابعاد آن می‌پردازند. البته برای کسب اطلاعات جامع و کامل در زمینه حق طلاق حتماً باید با یک وکیل طلاق مشورت شود اما سعی می‌کنیم در این مقاله به صورتی خلاصه به برخی جنبه‌های مهم آن اشاره کنیم.

حق طلاق ذاتی

طبق قانون مدنی ایران، حق طلاق به صورت ذاتی از آن زوج (مرد) است. زوج در صورتی که از دادگاه درخواست کند می‌تواند پس از طی مراحل و تشریفات قانونی، طلاق را ثبت نماید. در واقع، در صورت درخواست زوج (مرد) دادگاه نمی‌تواند بر خلاف آن رای صادر کند و پس از اجرای تشریفات قانونی (مثلاً حکمیت، اخذ گواهی عدم سازش، پرداخت حقوق مالی زوجه یعنی نفقه و مهریه) طلاق ثبت خواهد شد. بنابراین، زوجه (زن) نمی‌تواند درخواست طلاق کند مگر در مواردی خاص که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

مواردی که زوجه (زن) می‌تواند درخواست طلاق کند

حق طلاق به عنوان شرط ضمن عقد

بر اساس ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی ایران، زوجه می‌تواند در هنگام عقد شرط کند که در صورت وقوع رویدادهایی خاص (مثلاً عدم توانایی پرداخت نفقه، غیبت به مدت معین، ازدواج دوم، ضرب و شتم و غیره) می‌تواند به وکالت از طرف زوج (مرد) طلاق بگیرد. اگر حق طلاق به عنوان شرط ضمن عقد درنظر گرفته شده باشد، زوجه می‌تواند با مراجعه به دادگاه و ارائه مدارک لازم، به وکالت از شوهر، طلاق خودش را بگیرد. البته طبق ماده ۱۱۳۸ ، زوج (مرد) می‌تواند حق طلاق را به طور کلی در اختیار زوجه (زن) قرار دهد.

عدم پرداخت نفقه

یکی دیگر از مواردی که حق طلاق را به زوجه می‌دهد، عدم پرداخت نفقه از سوی زوج است. چه این عدم پرداخت به صورت تعمدی باشد و چه حاصل از ناتوانی در پرداخت باشد، در صورت تشخیص دادگاه، وکالت طلاق به زن داده خواهد شد.

حق طلاق بر اساس ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی

این ماده حالاتی را در نظر گرفته که در صورت وقوع، حق طلاق از سوی دادگاه به زوجه تعلق خواهد گرفت. از جمله:

 • غیبت طولانی مدت زوج (مرد) بدون عذرموجه (نه ماه از سال و یا شش ماه متوالی).
 • اعتیاد به مشروبات الکلی و یا مواد مخدر به نحوی که زندگی را مختل کند (یعنی زوج حاضر به ترک نباشد و یا پس از ترک مجدداً روند قبلی را ادامه دهد).
 • محکومیت زوج به حبس بیش از ۵ سال
 • محکومیت زوج به مجازاتی که طبق تشخیص دادگاه حیثیت زن را به مخاطره می‌اندازد
 • آزار و اذیت مستمر (عسر و حرج) یا ضرب و شتم
 • ابتلای زوج به بیماری صعب‌العلاج به نحوی که زندگی را مختل نماید
 • ناتوانی در فرزندآوری در صورتی که مشکل از زوج (مرد) باشد (حداقل پس از ۵ سال)
 • مفقودالاثر بودن زوج (در صورتی که ۶ ماه پس از تسلیم دادخواست زوجه به دادگاه، کماکان مفقودالاثر باشد).
 • شغل نامتعارف که در شأن زوجه نباشد.
 • بیماری حاد روانی (جنون) که زندگی را مختل کند

در تمام این موارد، دادگاه تشخیص خواهد داد که آیا امکان تفویض حق طلاق به زوجه وجود دارد یا خیر.

طلاق خلع

علاوه بر موارد فوق‌الذکر، در صورتی که زوجه از همسر خودش کراهت داشته باشد می‌تواند در ازای پرداخت مبلغی به شوهر، حق طلاق را دریافت کند.

طلاق مبارات

طلاق مبارات در واقع همان طلاق توافقی است که طبق آن، زوجین به دلیل کراهت از یکدیگر، به طلاق تن می‌دهند. در واقع این یک نوع توافق و نمی‌توان به آن عنوان حق طلاق را داد. پیش از طلاق مبارات، زوجین باید درباره تمام حقوق قانونی با یکدیگر توافق کرده باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با گروه وکلای هوداد باتجربه با ما تماس حاصل فرمایید.

مراحل طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی

طلاقی که در آن زوجین با توافق در مورد موضوعات و جزئیات مربوط به زندگی مشترک، از یکدیگر جدا می‌شوند. از شرایط طلاق توافقی این است که زوجین باید در خصوص مهریه، حضانت فرزندان، جهیزیه، نفقه و ملاقات فرزندان به توافق برسند. لازم به ذکر است که اگر زوجه در زمان طلاق باکره باشد، تنها نیمی از مهریه به او تعلق می‌گیرد که در مورد نحوه پرداخت آن نیز باید با زوج به توافق برسد.

مراحل طلاق توافقی

در ادامه با مراحل طلاق توافقی آشنا می‌شویم:

 • ثبت دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی
 • ارجاع دادخواست به دادگاه
 • دریافت گواهی بکارت یا تست منفی بارداری برای زوجه
 • معرفی زوجین به مرکز مشاوره
 • حضور در شعبه دادگاه و امضای صورتجلسه
 • صدور رای طلاق و گواهی عدم امکان سازش ( این گواهی سه ماه معتبر است.)
 • مراجعه به دفترخانه برای ثبت طلاق

لازم به ذکر است که متن توافقنامه باید تنظیم و به امضای زوجه برسد. این توافقات در دادگاه نیز صورتجلسه می‌شود.

گام اول شرایط طلاق توافقی برای ثبت درخواست مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی است. دادخواست توسط زوجین یا وکلای ایشان امضا می‌شود. نوشتن متن توافقات در دادخواست اهمیتی ندارد و بهتر است دادخواست ساده و مجمل باشد.

شرح کامل توافق‌ها در واحد مشاوره صورتجلسه می‌شود. پس در ابتدا مراجعه مستقیم به دادگاه خانواده در تهران بدون ثبت دادخواست اشتباه است. اگر وکالت را به ما واگذار می‌کنید و تمایل به انجام مراحل مشاوره هم ندارید تمام مراحل طلاق توافقی توسط دو وکیل متخصص انجام خواهد شد. یکی از شرایط طلاق توافقی و ثبت طلاق شهادت ۲ نفر شاهد مرد است که معمولاً زوجین همراه خود به دفتر طلاق می‌برند.

توجه داشته باشید که چندی است که ثبت طلاق در دفاتر رسمی طلاق سهمیه بندی شده است و متأسفانه همین موضوع باعث شده که بعضی دفاتر طلاق سهمیه خود را نگه می‌دارند برابر ثبت طلاق با قیمت بالاتر از تعرفه اعلام شده.

امکان دارد که رأی طلاق (گواهی عدم امکان سازش) مربوط به یک شهر باشد ولی ثبت به طلاق در مهلت ۳ ماهه در دفتر طلاقی در یک شهر دیگر باشد و مانعی برای آن نیست.

متن طلاق نامه همان متن رأی طلاق است به انضمام توضیحاتی در خصوص تاریخ و مکان وقوع طلاق و همچنین اسامی و مشخصات شهود طلاق تا چند ماه قبل طلاق نامه مثل عقدنامه به صورت دفترچه‌ای بود و سفید رنگ.

ولی در حال حاضر با الکترونیک شدن اسناد سند طلاق یک برگ ساده تایپ شده و ممهور به مهر برجسته دفتر طلاق است که در اداره ثبت احوال ثبت شده است در ادامه عکس طلاق نامه یا همان فرم طلاق نامه شرعی تقدیم می‌شود. وکیل طلاق توافقی محرم اسرار موکل است اطلاعات شخصی موکلین برای همیشه نزد ما امانت است.

بیشتر بخوانید : هر آنچه در رابطه با انحصار وراثت باید بدانید

نمونه دادخواست طلاق توافقی و مراحل صدور گواھی عدم امکان سازش

در اینجا یک نمونه از متن دادخواست طلاق توافقی را می‌بینیم:

خواهان: خانم/ آقای….

خوانده: خانم/ آقای….

وکیل: خانم/ آقای….

خواسته: طلاق توافقی

دلایل و منضمات: ۱- عقدنامه ۲- شناسنامه زوجین ۳- کارت ملی زوجین

ریاست محترم دادگاه‌های خانواده شهر….

با سلام،

احتراما اینجانبان بر اساس کپی عقدنامه پیوست از تاریخ …. در عقد نکاح دائم یکدیگر می‌باشیم و به دلیل عدم تفاهم تمایل به جدایی داریم. لذا از محضر محترم دادگاه، صدور گواهی عدم امکان سازش را استدعا داریم.

(امضا)