ارتباط نفقه و تمکین

ارتباط نفقه و تمکین

آیا تمکین شرط استحقاق زوجه به نفقه است یا نشوز مانع آن؟ این بحث قدیمی حقوقی است که شاید برای کسانی که تحصیلات حقوقی ندارند دشوار باشد. موضوع اختلافی است و نظر حقوقدانها و فقها متفاوت است. ثمره بحث این است اگر تمکین شرط استحقاق نفقه باشد تا زمانی که تمکین اثبات نشده زن مستحق نفقه نیست اما اگر نشوز مانع باشد در این صورت با انعقاد عقد نکاح زن مستحق نفقه می شود مگر اینکه نشوز او ثابت شود. اما مهم این است که بدانید عمده رویه قضایی کشور این است که تا زمانی که نشوز زن ثابت نشده زن مستحق نفقه می باشد.

بیشتر بخوانید: شرایط و هزینه دریافت وکیل طلاق توافقی

از مواد ۱۱۰۲ و ۱۱۰۶ قانون مدنی نیز همین مطلب استنباط می شود، به این معنی که زن مستحق نفقه و بر عهده شوهر است و مقید به شرطی نیست مگر اینکه مطابق ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی بدون دلیل موجه تمکین نکند.

ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی: همينكه نكاح بطور صحت واقع شد روابط زوجيت بين طرفين موجود و حقوق و تكاليف زوجين در مقابل همديگر برقرار ميشود.

ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی: در عقد دائم نفقه زن بعهده شوهر است .

ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی: هر گاه زن بدون مانع مشروع از اداي وظايف زوجيت امتناع كند مستحق نفقه نخواهد بود.

چهره دیگر بحث بالا این است که در عمل، مرد باید نشوز زن را ثابت کند یا زن باید تمکین خود را ثابت کند بار اثبات دعوی به عهده کیست؟

خلاصه کلام آن است چه مرد دادخواست تمکین داده باشد و یا زن مطالبه نفقه کرده باشد این زوج(شوهر) است که بایستی امتناع زوجه از ادای وظایف زناشویی را ثابت نماید تا بتواند از پرداخت نفقه رهایی یابد.

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *