وکیل طلاق توافقی | مراحل، شرایط و هزینه طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی | مراحل، شرایط و هزینه طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی با وکلای پایه یک مجرب

بدون حضور زوجین در تمام مراحل حتی مشاوره حدود ۱۰ روز کاری

حق الوکاله (هزینه طلاق توافقی) هر وکیل طلاق ۱ میلیون و پانصد هزار تومان با جمع هزینه‌ها برای ۲ نفر ۳ میلیون هشتصد هزار تومان
مشاوره تلفنی رایگان
به روز رسانی در تاریخ جمعه ۱۷ ام اردیبهشت ۱۴۰۰

 

بررسی مراحل، شرایط و هزینه طلاق توافقی با وکیل طلاق

 

در این مختصر سعی شده به شرایط و مراحل طلاق توافقی در تهران در سال ۱۴۰۰ بپردازیم:

 • در صورت تمایل هر کدام از زوجین مرحله ثبت طلاق در دفترخانه نیز بدون حضور زوجین و توسط وکیل طلاق توافقی انجام می‌شود.
 • طلاق با وکیل طلاق (حق طلاق) که در میان مردم موسوم به وکالت حق طلاق است، توسط وکیل در مدت زمان مذکور انجام می‌شود.
 • ایرانیان مقیم خارج از کشور هم می‌توانند با مراجعه به سفارت یا کنسولگری ایران در کشور محل اقامت وکالت در طلاق تنظیم کرده و همراه مدارک برای ما یا یکی از اقوام و آشنایان خود ارسال کنند. در این مورد نیز رای طلاقی که اخذ می‌شود، توافقی است.
 • از لحاظ قانون داشتن وکیل طلاق توافقی برای طی مراحل اجباری نیست و فقط در موارد وکالت طلاق بودن وکیل با واسطه برای زوج (شوهر) اجباری است.
 • مشاوره‌های خارج از دادگاه که در اکثر شهرهای ایران اجباری است. از اول آذر ماه ۹۷ در تهران نیز زن و شوهر متقاضی طلاق بایستی قبل از ثبت دادخواست، چند جلسه مشاوره اجباری ظرف یک ماه الی ۴۵ روز سپری می‌کنند و در صورت عدم انصراف، گواهی عدم انصراف از طلاق را از واحد مشاوره (غربالگری) اخذ نمایند، این مشاوره اجباری طلاق مشمول شرایط طلاق توافقی با وکالت در طلاق هم می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: اقدامات لازم برای انجام کارهای انحصار وراثت

 

مزیت دریافت مشاوره پیش از طلاق توافقی

به این باوریم که مشاوره مفید است حداقل مزیت آن جلوگیری از تصمیم‌های آنی است؛ ولی در صورت اصرار و عدم تمایل زن و شوهر با توجه به بعضی روش‌های حقوقی و از مجرای کاملا قانونی تمام مراحل توسط دو وکیل در مدت زمان تقریبی ۱۰ تا ۱۵ روز کاری رای طلاق گرفته می‌شود. شایان ذکر است که به طور کلی عملکرد این مراکز مشاوره با توجه به طولانی کردن مراحل آن مثبت است و موجب انصراف بعضی از زوجین از طلاق شده است.

فعلاً بیشتر دادگاه‌های خانواده شهر تهران درخواست طلاق یک طرفه از سوی زن (زوجه) یا زوج را با درخواست طرف مقابل یا وکیل او و اعلام توافقات زوجین، تبدیل به طلاق توافقی می‌کنند. عنایت داشته باشید در غالب موارد در مورد طلاق رأی دادگاه گواهی عدم امکان سازش است.

پس صدور رأی توسط دادگاه بر مبنای توافق زن و شوهر، زوجین یا وکلای ایشان با مراجعه به شعبه صادرکننده رأی اسقاط تجدیدنظر و فرجام خواهی می‌کنند و قطعیت حکم را از شعبه اخذ می کنند.

این روش صرفاً برای کسانی خوب است که مطلقاً تمایل به مشاوره اجباری نداشته باشند که تشخیص آن با خود زوجین است. البته با توجه به اینکه استفاده از این روش در تهران زیاد شده و خیلی از دادخواست‌های طلاق یک طرفه در حقیقت توافقی است.

مدتی است که بعضی از مجتمع های قضایی در ابتدا و در زمان ارجاع، دادخواست را به شورا جهت صلح و سازش معرفی کنند و در صورت عدم سازش مجدداً پرونده به دادگاه فرستاده می‌شود. شایان ذکر است که سامانه تصمیم در حال تغییر بنیادی است و تا این تاریخ هنوز بر منوال قبل توضیح داده شده است.

 

مشاوره پیش از طلاق توافقی

 

شرایط طلاق توافقی و نمونه گواهی عدم امکان سازش زوجین

 • از شرایط طلاق توافقی رضایت پدر زوجه نیست حتی اگر باکره باشد، اگرچه عرف و اخلاق رضایت و اطلاع ایشان را ایجاب می‌کند.
 • رایی که دادگاه خانواده صادر می‌کند گواهی عدم امکان سازش نام دارد و مدت این گواهی ۳ ماه از زمان قطعیت است بدین معنی که در فرصت ۳ ماهه اگر زوجین یا وکلای آن به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه نکنند گواهی مذکور باطل می شود.
 • یکی از مهمترین شرایط، توافق زوجین است با این توضیح که توافقات آن‌ها در مورد مهریه، نفقه، حضانت، اجرت المثل توسط وکلا صورتجلسه و به امضا آنها می‌رسد و عینا توافق های مشروع و معقول توسط قاضی رسیدگی کننده در حکم دادگاه نوشته می شود. بدیهی است که در صورت ثبت طلاق ضمانت اجرای قانونی خواهد داشت.طلاق با موافقت زوجین
 • تکلیف مهریه و حضانت فرزندان را خود زوجین با توافق مشخص می‌کنند. اگر در این موارد زوجین توافق نداشته باشند، طلاق منتفی است.

 

 

 

 

نکاتی در مورد نمونه متن توافق نامه زوجین متقاضی طلاق

در خصوص متن و شرایط طلاق توافقی از ما زیاد سوال پرسیده می‌شود که منظور ایشان نمونه متن توافق نامه زوجین متقاضی طلاق است در این راستا ذکر چند نکته ضروری است:

 1. دنبال نمونه دادخواست مراحل طلاق توافقی نباشید زیرا مطلقاً اهمیتی ندارد زیرا متن توافق و یا همان شرایط زوجین برای طلاق در آن ذکر نمی‌شود.
 2. اگر زوجه باکره و یا یائسه نباشد نوع طلاق خلع خواهد بود و زوجه بایستی سه طهر (۳ ماه) عده نگه دارد. اگر مهریه بذل شده باشد زوجه می‌تواند در مدت ۳ ماه رجوع به آنچه بذل کرده کند و در مقابل زوج نیز می‌تواند به زوجه رجوع کند و به این ترتیب طلاق خلع تبدیل به رجعی خواهد شد. اما راهکار این است که زوجه اسقاط رجوع ما بذل کند و یا اینکه مهریه را در راستای توافق ابراء کند.
 3. مطلقاً بخشش مهریه در قابل گرفتن حضانت فرزندان وجاهت قانونی ندارد یعنی این دو موضوع روبروی هم نیستند.
 4. کسی که حضانت با اوست نمی‌تواند بدون رضایت طرف دیگر فرزند را به شهری دیگری ببرد یا از کشور خارج کند زیرا ملاقات طرف مقابل دچار اشکال و صعوبت خواهد بود.

هزینه طلاق توافقی

 • هزینه طلاق توافقی یعنی هزینه ثبت دادخواست، حدود ۱۸۰هزار تومان است، هزینه مشاوره دادگاه در هر مجتمع قضایی متغیر است. در حال حاضر هزینه مشاوره دادگاه برای هر یک از زوجین ۸۰ هزار تومان است.
 • هزینه طلاق برای ثبت در محضر با توجه به اینکه هر دفترخانه قیمتی مخصوص به خود را دارد حدود ۷۰۰ هزار تومان.
 • در دادگاه های خانواده تهران اگر زوجه به دادگاه یا وکیل اعلام کند که باکره است لزوما معرفی به پزشکی قانونی شود تا گواهی مربوطه را پس از معاینه اخذ نماید.
 • در صورت باکره بودن زوجه، اولا مهریه نصف ثانیا بعد از طلاق شناسنامه زوجین توسط اداره ثبت احوال و به درخواست زوجین پاک می‌شود.
 • اگر تمام یا قسمتی از مهریه توسط زوجه بذل گردد فقط در ایام عده ( ۳ ماه) زوجه می‌تواند با مراجعه به دفتر خانه‌ای که طلاق را ثبت رسمی کرده رجوع نماید. یعنی رجوع به آنچه از مهریه بذل کرده است. در اینجا دفترخانه زوج ر از رجوع زوجه مطلع می‌کند و در صورت تمایل، زوج نیز رجوع می‌کند وعملا طلاق منتفی می‌شود. به تعبیر حقوقی طلاق از بائن به رجعی تبدیل می‌شود.
 • یکی دیگر از شرایط طلاق توافقی این است که بعد از پایان ۳ ماه عده رجوع مطلقا امکان پذیر نیست. توجه داشته باشید که زن یائسه یا باکره فاقد عده طلاق و امکان رجوع وجود ندارد.

 

هزینه طلاق توافقی

 

مدارک مورد نیاز برای انجام مراحل طلاق توافقی

 1.  عقدنامه یا رونوشت اخذ شده از دفتر خانه‌‎ای که ازدواج را ثبت کرده است.
 2.  شناسنامه زن و شوهر.
 3.  کارت ملی زوجین بهتر است که باشد در غیر این صورت، صرف دانستن شماره ملی کفایت می‌کند. شناسنامه فرزندان مورد نیاز نیست. بعضی از شعب دادگاه خانواده خاصه زمانی که وکالت محضری طلاق قدیمی باشد، تایید اصالت آنرا از دفترخانه مربوطه استعلام می‌کنند.
 4. داوری و تعیین داور از مراحل طلاق توافقی در دادگاه حذف شده است.
 5. اگر زوجه دوشیزه (باکره) یا یائسه (۵۰سال) نباشد میبایستی آزمایش بارداری به دادگاه و محضر طلاق ارایه نماید. وجود حمل (فرزند) از لحاظ شرع و قانون مانع طلاق نیست. اتمام عده پایان وضع حمل است.

امکان پشیمانی هر کدام از زوجین تا قبل از ثبت طلاق در محضر حتی بعد از صدور رای قطعی هم وجود دارد. در صورت پشیمانی هر کدام از زوجین، آنچه در راستای توافقات امضا شده است بر طبق قانون حمایت خانواده باطل و بلااثراست.

مراحل طلاق توافقی

گام اول شرایط طلاق توافقی برای ثبت درخواست مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی است. دادخواست توسط زوجین یا وکلای ایشان امضا می‌شود. نوشتن متن توافقات در دادخواست اهمیتی ندارد و بهتر است دادخواست ساده و مجمل باشد.

شرح کامل توافق‌ها در واحد مشاوره صورتجلسه می‌شود. پس در ابتدا مراجعه مستقیم به دادگاه خانواده در تهران بدون ثبت دادخواست اشتباه است. اگر وکالت را به ما واگذار می‌کنید و تمایل به انجام مراحل مشاوره هم ندارید تمام مراحل توسط دو وکیل متخصص انجام خواهد شد. یکی از شرایط ثبت طلاق شهادت ۲ نفر شاهد مرد است که معمولاً زوجین همراه خود به دفتر طلاق می‌برند.

توجه داشته باشید که چندی است که ثبت طلاق در دفاتر رسمی طلاق سهمیه بندی شده است و متأسفانه همین موضوع باعث شده که بعضی دفاتر طلاق سهمیه خود را نگه می‌دارند برابر ثبت طلاق با قیمت بالاتر از تعرفه اعلام شده.

امکان دارد که رأی طلاق (گواهی عدم امکان سازش) مربوط به یک شهر باشد ولی ثبت به طلاق در مهلت ۳ ماهه در دفتر طلاقی در یک شهر دیگر باشد و مانعی برای آن نیست.

متن طلاق نامه همان متن رأی طلاق است به انضمام توضیحاتی در خصوص تاریخ و مکان وقوع طلاق و همچنین اسامی و مشخصات شهود طلاق تا چند ماه قبل طلاق نامه مثل عقدنامه به صورت دفترچه‌ای بود و سفید رنگ.

ولی در حال حاضر با الکترونیک شدن اسناد سند طلاق یک برگ ساده تایپ شده و ممهور به مهر برجسته دفتر طلاق است که در اداره ثبت احوال ثبت شده است در ادامه عکس طلاق نامه یا همان فرم طلاق نامه شرعی تقدیم می‌شود. وکیل محرم اسرار موکل است اطلاعات شخصی موکلین برای همیشه نزد ما امانت است.

 

مراحل طلاق توافقی

 

شرایط و مراحل طلاق از طرف زن (زوجه)

مراحل طلاق از طرف زن به دلیل تحقق یکی از شروط ضمن عقد:

شروط دوازده گانه ضمن عقد

اگر شروط چاپی عقدنامه را ملاحظه بفرمایید، ۱۲ مورد به عنوان پیش فرض گنجانده شده است که در صورت امضای زوج (شوهر)، در آینده و بعد از عقد، زوجه می‌تواند به استناد هرکدام از آنها و البته اثبات از طریق دادگاه، تقاضای گواهی عدم امکان سازش (طلاق) کند.

۶ مورد اول از شروط ضمن عقد:
 1. زن می‌تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق كند، در صورت خودداری شوهر از دادن خرجی زن و انجام ساير حقوق واجب زن به مدت ۶ ماه.
 2. دومين شرط ذكر شده در عقدنامه كه به زن اجازه طلاق می‌دهد، بدرفتاری زوج است به حدی كه ادامه زندگی را براي زوجه غير قابل تحمل كند.
 3. سومين شرطی كه با وجود آن زن اختيار طلاق دارد، بيماری خطرناک غير قابل درمان مرد است در حدی كه سلامت زن را به خطر اندازد.
 4. شرط چهارم ديوانه بودن مرد است در زمانی كه امكان فسخ وجود ندارد.
 5. پنجمين شرط مندرج در عقدنامه، اشتغال مرد به كاری است كه به حيثيت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند در اين صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق كند.
 6.  محكوميت شوهر به مجازات ۵ سال حبس يا بيشتر، يا به جزای نقدی كه بر اثر ناتوانی از پرداخت، منجر به ۵ سال بازداشت شود يا به حبس و جزای نقدی كه مجموعاً منتهی به ۵ سال بازداشت يا بيشتر شود و حكم مجازات در حال اجرا باشد نيز يكی ديگر از شروط ضمن عقد نكاح است كه به زن امكان مطلقه شدن را می‌دهد.

 

شروط دوازده گانه ضمن عقد

 

۶ مورد دوم از شروط ضمن عقد:
 1. ابتلاء زوج به هر گونه اعتياد مضری كه به تشخيص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار كند مانند اعتيادی كه منجر به بيكاری مرد، فروش اثاثيه منزل و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.
 2.  هشتمين شرطی است كه به استناد آن زن حق طلاق می‌یابد. چنانچه زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک كند يا اينكه ۶ ماه متوالی بدون عذر موجه غيبت كند، زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت كند.
 3.  از جمله مواردی كه دادگاه تقاضای زن را برای طلاق می‌پذيرد و در عقدنامه نيز ذكر شده، محكوميت قطعی زوج بر اثر ارتكاب به جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزير است كه مغاير با حيثيت و شئون خانوادگی زن باشد تشخيص اين امر نيز با توجه به وضع و موقيعت زن و عرف و موازين ديگر با دادگاه است.
 4. دهمين شرط از شروط دوازده گانه عقد نكاح، بچه‌دار نشدن مرد پس از گذشت ۵ سال از زندگی مشترک به جهت عقيم بودن يا عوارض جسمی ديگر است كه در اين صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق كند.
 5.  همچنين چنانچه زوج مفقودالاثر شود و ظرف ۶ ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پيدا نشود نيز دادگاه حكم طلاق را صادر می‌کند
 6.  آخرين شرطی كه زوج در عقدنامه آن را امضا می‌كند و اختيار طلاق را به همسرش می‌دهد، ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر است كه در صورت وقوع اين مورد، زن حق طلاق را از مرد می‌گيرد و یکی از شرایط طلاق از طرف زن را بدست می‌آورد.
نکاتی مهم در خصوص شرط‌های دوازگانه ضمن عقد

نکته: توجه داشته باشید که امضاء موارد مذکور توسط شوهر اجباری نیست.مراحل طلاق یک طرفه از طرف زن

نکته: امضاء موارد مذکور توسط زوج به منزله حق طلاق مطلق نخواهد بود، بلکه می‌بایستی از طریق دادگاه به هرکدام از آنها را که زوجه مدعی است، اثبات نمایید و شوهر حق دفاع و اعتراض دارد.

شرط ضمن عقد صفحه ۸ و ۹ عقدنامه

نکته مهم در خصوص شروط ضمن عقد این است که اگر زوجه یا وکیل طلاق او یکی از شروط را -ولو با مخالفت شوهر- در محضر دادگاه اثبات نماید بر طبق شرط ضمن عقد صفحه ۸ و ۹ عقدنامه‌ها زوجه وکیل شوهر در طلاق و قبول بذل می‌شود.

بدین ترتیب او می‌تواند ابتکار عمل را در دست بگیرد و مقدار مابذل ( آنچه از مهریه بذل می‌شود) را به وکالت از شوهر خود تعیین و قبول کند. می‌دانیم که این عبارات برای کسانی که تحصیلات حقوقی ندارند دشوار است سعی می‌کنیم برای عزیزان با مثال کمی موضوع را ساده کنیم:

در بند اول عقدنامه آمده است که ((استنکاف شوهر از دادن نفقه به مدت ۶ ماه به هر عنوان و عدم امکان الرام او به پرداخت نفقه …))

ضمن عقد نكاح خارج لازم زوج به زوجه وكالت بلاعزل با حق توكيل غير داد كه در موارد مشروحه ذيل با رجوع به دادگاه و اخذ مجوز دادگاه پس از انتخاب نوع طلاق خود را مطلقه نمايد و نيز به زوجه وكالت بلاعزل با حق توكيل غير داد تا در صورت بذل از طرف او قبول كند.

دادخواست مطالبه نفقه زوجه

ما زوجه دادخواست مطالبه نفقه به مدت ۸ ماه به شورای حل اختلاف محل سکونت خود تقدیم می‌کند و پس از دادرسی رای محکومیت زوج به پرداخت نفقه صادر  و اجرائیه نیز در این خصوص صادر می‌شود ولی زوج نفقه معوقه را پرداخت نمی‌کند.

در ادامه زوجه یا وکیل او دادخواست طلاق از طرف زن به دلیل نپرداختن نفقه و تحقق بند اول عقدنامه به استناد رای شورای حل اختلاف تقدیم دادگاه خانواده می‌کند.

دادگاه پس از تشکیل جلسه و احراز تحقق شرط ضمن عقد (بند ۱) از زوجه یا وکیل او می‌پرسد که چه مقدار از مهریه را در مقابل طلاق خلع بذل می‌کنید؟ توضیح داده شد که بر طبق صفحه ۸ و ۹ عقدنامه با تحقق یکی از شروط، زن وکیل مرد در طلاق و قبول بذل از طرف او می‌شود.

مهریه زوجه ۳۵۰ سکه تمام بهار آزادی است و وکیل زوجه در جواب قاضی دادگاه اعلام می‌کند که موکل از کل مهریه ۱۱۰ سکه را بر ذمه زوج باقی می‌گذارد و تعداد ۲۴۰ عدد را بذل می‌کند و به وکالت از زوج قبول بذل می‌کند.

مراحل طلاق از طرف زن به دلیل عسر و حرج

عسر و حرج زوجه چیست؟ تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی الحاقی ۲۹/۴/۱۳۸۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام مقرر کرده: ((عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد…))

پس اگر زوجه یا وکیل او بتواند به دادگاه ثابت نماید تحمل زندگی مشترک برای او با مشقت همراه است و غیر قابل تحمل است می‌تواند تقاضای طلاق کند و دادخواست طلاق از طرف زن به دلیل عسر و حرج تقدیم دادگاه نماید.

نکته مهم این است موارد عسر و حرج برای هر زن با توجه شرایط و شخصیت او و تشخیص دادگاه متفاوت است، قاضی رسیدگی کننده به پرونده، در هر پرونده طلاق به استناد عسر و حرج به صورت موردی احراز عسر و حرج زوجه متقاضی طلاق می‌کند و اگر زوجه را در عسر و حرج تشخیص بدهد به استناد ماده ۱۱۳۰، زن مدتی شوهر را اجبار به طلاق می‌کند.

چند نمونه از عسر و حرج در ماده ۱۱۳۰طلاق از طرف زن

چند نمونه از عسر و حرج در ماده ۱۱۳۰ مذکور ذکر شده است که فقط به عنوان مثال است و همانطور که گفته شد دایره عسر و حرج می‌تواند خیلی گسترده و متنوع باشد:

 • ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.
 •  اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی‌که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجدداً به مصرف موارد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.
 • محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.
 • ضرب و شتم یا هرگونه سوء‌رفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه‌ قابل تحمل نباشد.
 • ابتلاء زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

تفاوت “طلاق با تحقق شرط ضمن عقد” با” طلاق با احراز عسر و حرج”

 • در مورد طلاق با اثبات شرط ضمن عقد و تحقق وکالت زوجه از زوج در طلاق، دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر می‌کند که ۳ ماهه اعتبار دارد ولی در مورد پرونده طلاق با اثبات عسر و حرج، دادگاه حکم طلاق صادر می‌کند که مدت اعتبار آن حسب ماده ۳۳ قانون حمایت از خانواده ۶ ماه است.
 • در مورد طلاق از طرف زن با اثبات شروط ضمن عقد نکاح، پس از اثبات در دادگاه تعیین مقدار مابذل در طلاق خلع با زوجه است و دادگاه نمی‌تواند دخالتی در آن داشته باشد اما در طلاق با عسر و حرج زوجه اگرچه که در آن‌جا هم زوجه میزان مابذل را به دادگاه اعلام می‌کند؛ ولی چون قبول بذل از سوی مرد مستنکف، با دادگاه است ممکن است قاضی رسیدگی کننده با بخشش مهریه بیشتری حاضر به صدور حکم طلاق باشد.

شرایط درخواست طلاق از طرف مرد و توضیحات وکیل طلاق

بنای ما گروه وکلای هوداد در نوشتار حاضر این است که حتی الامکان به زبان ساده شرایط طلاق از طرف مرد (زوج) را بیان کنیم و اگر در مواردی از اصطلاحات دشوار حقوقی استفاده می شود توضیح روان آن هم تقدیم خوانندگان محترم می شود:

به طور کلی در فقه، قانون مدنی ایران و قانون حمایت خانواده اختیار طلاق با مرد است و او می‌تواند با شرایطی که در قانون آمده همسر خود را طلاق بدهد.

 

درخواست طلاق یک طرفه از طرف مرد

 

درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد

احتمالا منظور از دوران عقد در اصطلاح روزمره فاصله بین انعقاد عقد نکاح و شروع زندگی مشترک است.

شرایط طلاق از طرف مرد (زوج) در دوران عقد پیچیدگی خاصی و تفاوت بنیادی با بعد از آن ندارد، شوهر می تواند شخصا یا توسط وکیل پایه یک دادگستری به طرفیت زوجه، در خواست طلاق یک طرفه کند و با عنایت به اینکه حق طلاق با مرد است در انتها حتی با عدم رضایت زوجه رای طلاق صادر می‌شود.

لذا نقش مخالفت زن در دعوای طلاق مرد، صرفا موجب اخذ حقوق مالی او و طولانی کردن پروسه طلاق است و در واقع اگر زن مخالف طلاق باشد و  مرد مصر بر آن باشد رای طلاق صادر می‌شود.

نوع طلاقی که دادگاه در قالب گواهی عدم امکان سازش صادر می‌کند، رجعی است بدین معنی که زوج (شوهر) پس از ثبت طلاق در محضر در مدت عده زن (حدود ۳ ماه) می تواند به همسر خود رجوع کند و با این عمل طلاق از بین می‌رود.

شایان ذکر است در این مرحله هم اگر زن راضی به رجوع نباشد تاثیر حقوقی بر رجوع شوهر ندارد. اگر زن باکره باشد امکان رجوع برای مرد دیگر وجود ندارد چون عده‌ای هم در میان نیست.

 

طلاق از طرف مرد

برای طلاق یک طرفه از طرف مرد باید از کجا شروع کرد؟

اول باید دانست که مدارک لازم برای طلاق شوهر (مرد) عبارت است از عقد نامه یا رونوشت، شناسنامه زوج و کارت ملی او. البته اگر کارت ملی در دسترس نباشد داشتن شماره ملی کافی است.
با توجه به اینکه رسم است اصل عقدنامه در اختیار زوجه و یا خانواده او قرار می‌گیرد، زوج (مرد) بایستی به دفتر ازدواجی که عقد نکاح را انجام داده و شماره آن در شناسنامه قید شده است برای اخذ رونوشت عقد مراجعه کند.

نکته مهم اینکه اگر دفترخانه ازدواج تغییر مکان داده یا سردفتر فوت کرده باشد، می‌توان به اداره ثبت احوال یا کانون سردفتران ازدواج مراجعه کرد.

دوم اینکه داشتن وکیل طلاق یک طرفه و وکیل طلاق توافقی اجباری نیست مگر وکالت در طلاق. با این توضیح مرد می‌تواند بدون داشتن وکیل مراحل طلاق را طی کند اما مزایای بودن وکیل قطعا بر کسی پوشیده نیست در صورت انتخاب وکیل طلاق ازگروه وکلای هوداد “که فقط دعاوی تهران را می‌پذیرند” تمامی مراحل و شرایط طلاق از طرف مرد بدون حضور او و توسط وکیل انجام خواهد شد.

سوم در ابتدا زوج یا وکیل می‌بایستی با مدارکی که گفته شد به دفتر خدمات الکترونیک قضایی برای و ثبت دادخواست طلاق از طرف مرد مراجعه کنند، پرسیده می‌شود که نمونه دادخواست طلاق از طرف مرد ارائه کنید. باید توضیح داد که:

اولا خود دفاتر خدمات الکترونیک قضایی متنی آماده را در اختیار دارند. ثانیا نوشتن متن طولانی در دادخواست مطلقا توصیه نمی‌شود. بهتر است به صورت کاملا ساده و مجمل دادخواست طلاق ثبت شود و توضیحات لازم در جلسه رسیدگی به صورت لایحه یا توضیح شفاهی تقدیم دادگاه شود.

مراحل طلاق از طرف مرد (زوج)

 • باید به این نکته مهم اشاره کرد که دادگاه نشانی محل اقامت زوجه (زن) صالح به رسیدگی پرونده طلاق از طرف مرد است و این امتیازی است که قانون برای زن در نظر گرفته است به عنوان مثال اگر زن در شیراز با شوهر زندگی مشترک داشته ولی در حال حاضر مثلا به خانه پدری در تهران رفته باشد، دادگاه خانواده تهران صلاحیت رسیدگی پرونده را دارد.
 • چه قصد گرفتن وکیل مجرب از گروه وکلای هوداد را داشته باشید یا نه به این توصیه وکیل خانواده توجه کنید که حتما قبل از هر اقدامی مشاوره حقوقی در مورد طلاق اخذ نمایید. بدیهی است سپردن پرونده به وکیل طلاق مجرب گذشته از اینکه از حقوق مالی و غیرمالی شما دفاع می‌کند از اتلاف وقت در دادگاه، استرس و نگرانی شما نیز می‌کاهد .
 • پس از ثبت دادخواست طلاق در دفتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت در سامانه ثنا باید منتظر ابلاغ دادگاه برای تعیین وقت رسیدگی ماند.
 • دادگاه خانواده رسیدگی کننده به پرونده با ابلاغ تعیین وقت برای زوجه، جلسه رسیدگی تشکیل می‌دهد و اظهارات و دفاعیات طرفین را استماع می‌کند. چون در قانون حق طلاق با مرد است ناگزیر قاضی بعد از جلسه پرونده را به داوری و کارشناسی ارجاع می‌دهد.
 • در جلسه دادرسی طلاق، قاضی در خصوص چه مسایلی رسیدگی می‌کند؟

بدیهی است قضات شریف تلاش زبانی در جهت صلح و سازش انجام خواهند داد و اگر مرد اصرار به طلاق داشته باشد می‌بایستی تمام مسایل مالی و غیر مالی ناشی از زوجیت را تعیین تکلیف کنند و نتیجه آن در رای دادگاه منعکس شود اما چه مسائلی:

 • شرط تنصیف دارایی:

به تعبیر تقسیم اموال بعد از طلاق یا شرط نصف اموال شوهر اگر زوج شرط چاپی تنصیف دارایی که در عقدنامه‌ها است را امضا کرده باشد و از طرفی زن ناشزه نباشد به تشخیص قاضی رسیدگی کننده و در صورت درخواست زوجه، زوج می‌بایستی تا نصف دارایی خود را که اولا موجود بوده و ثانیا در زمان زناشویی به دست آمده باشد به زوجه پرداخت نماید.

 • اجرت المثل ایام زناشویی:

اگر زن به صراحت در دادگاه اعلام نکند که رایگان در منزل کاری کرده است و حکمی هم قبلا در این خصوص صادر نشده باشد، غالبا قضات دادگاه خانواده زن را مستحق اجرت المثل ایام زندگی مشترک تشخیص داده و برای برآورد مبلغ آن موضوع را به کارشناسی ارجاع می‌دهند.

 • حضانت فرزندان در پرونده طلاق:

از دیگر مسایلی است که دادگاه با رعایت مصلحت طفل در خصوص آن تعیین تکلیف می‌کند، حضانت (نگهداری)  فرزندان است؛ همچنین ملاقات طرف مقابل و پرداخت نفقه آن‌ها، اگر حضانت با مادر باشد.

 • مهریه و طلاق از جانب مرد:

اگر مهریه زوجه پرداخت نشده باشد و حکمی نیز قبلا در این مورد صادر نشده باشد. دادگاه رسیدگی کننده می‌بایستی تکلیف مهریه در طلاق را ضمن حکم طلاق مشخص نماید اگر قبلا در مورد مهریه حکمی صادر شده باشد و یا زوجه از طریق اداره ثبت اسناد آن را مطالبه کرده باشد، دادگاه طلاق با تکلیفی مواجه نیست.

 • جهیزیه:

زوجه می‌تواند آنچه از جهیزیه خود باقی مانده مسترد نماید. دادگاه در این خصوص نیز دادگاه ضمن رای طلاق تعیین تکلیف می‌کند. زوج مسئولیتی نسبت به آنچه از جهیزیه مستهلک یا تعویض شده ندارد.

طلاق از جانب زوج چقدر طول می‌کشد؟

این موضوع کاملا وابسته به اعتراض و مقاومت زوجه دارد. با این توضیح که پرونده طلاق ۳ مرحله دارد. دادگاه خانواده بدوی، دادگاه تجدید نظر استان، دیوان عالی کشور. بر فرض اگر رای طلاق در دادگاه بدوی صادر شود زوجه می‌تواند در فرصت ۲۰ روزه پس از ابلاغ رای نسبت به آن اعتراض و تجدید نظر خواهی کند و در ادامه پس از صدور رای دادگاه تجدید نظر در فرجه ۲۰ روزه پس از ابلاغ رای دادگاه تجدید نظر استان دادخواست فرجام خواهی به دیوان عالی کشور بدهد.

تمام مراحل اعتراض در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می‌شود. بنابراین جواب دقیق این سوال مذکور این است که ممکن است از ۳ ماه تا ۱ سال پرونده به طول بیانجامد، زیرا ممکن است زوجه از حق اعتراض خود استفاده نماید.

 

طلاق از جانب زوج چقدر طول می‌کشد؟

 

سوال این که مگر حق طلاق با مرد نیست؟ پس اعتراض زن چه نتیجه‌ای خواهد داشت؟

اولا یکی از اهداف قانونگذار از ۳ مرحله‌ای کردن پرونده طلاق، طولانی کردن آن و امکان رجوع دوباره زوجین به یکدیگر است. ثانیا ممکن است دادگاه بدوی اشتباهی یا تضییعی به حقوق زن در دادخواست طلاق مرد کرده باشد. اما اصل رای طلاق تا زمانی که مرد اصرار داشته باشد نقض نخواهد شد.

طلاق با وکالت در طلاق توسط وکیل پایه یک متخصص در تهران

 • هم مرد (زوج) و هم زن (زوجه) می‌توانند به هرکس که بخواهند وکالت در طلاق یا همان حق طلاق را اعطا کنند. به طور کلی برای هر عمل حقوقی و مراجعه به دادگاه می‌شود وکالت داد.
 • آنچه رواج بیشتری دارد اینکه زوج  که حق طلاق با اوست- به زوجه وکالت طلاق می‌دهد، البته زوج به هر شخص که بخواهد می‌تواند وکالت مذکور را بدهد.
 • زوجه نیز می‌تواند برای طی مراحل طلاق به دیگری حتی شوهر وکالت طلاق بدهد.
 • وکالت بر طبق قانون قراردادی جایز است یعنی هرکدام از طرفین (وکیل و موکل) می‌توانند آن را به هم بزنند ولی به زبان ساده می‌توانید از دفتر اسناد رسمی تنظیم کننده سند وکالت بخواهید که وکالت در طلاق – به تعبیر روزمره مردم- بلاعزل باشد.
 • مفاد وکالتنامه طلاق بسیار اهمیت دارد توجه داشته باشید که این شما هستید که با مشاوره حقوقی قبل از تنظیم وکالت نامه می‌توانید اولا از پیامدهای حقوقی آن آگاه شوید ثانیا شرایط طلاق توافقی را به دلخواه و البته با توافق تغییر بدهید.
 • وکالت در طلاق می‌تواند علاوه بر اینکه در دفتر اسناد رسمی تنظیم شود به صورت شرط ضمن عقد در عقدنامه هم باشد؛ در صورت اخیر وکالت ضمن عقد قابلیت عزل ندارد.(به تعبیر حقوقی شرط نتیجه ضمن عقد لازم باشد).
 • متاسفانه بیشتر سردفتران ازدواج به دلیل نداشتن اطلاعات به روز از مراحل طلاق در دادگاه به درستی آن را تنظیم نمی‌کنند و یا اینکه از نوشتن آن به دلایل خود ساخته طفره می‌روند.حق طلاق و وکالت در طلاق

 

خانمی با با داشتن حق طلاق چگونه باید اقدام کند؟

گام اول مراجعه به وکیل رسمی دادگستری دارای پروانه وکالت است

فرض کنید خانمی از همسرش در دفتر اسناد رسمی وکالت زوجه در طلاق گرفته باشد، اگر زوجه تمایل به طلاق داشته باشد ابتدا بایستی برای اخذ وکیل برای شوهر به وکیل مراجعه کند با این توضیح که وقتی زنی یا هر شخص دیگری از شوهر( زوج) وکالت اخذ می‌کند، نمی‌تواند شخصا به وکالت از شوهر به مراجع دادگستری مراجعه نماید. وکالت دادگستری دارای شرایط و ضوابطی است و می‌بایستی پروانه وکالت از مراجع ذی صلاح اخذ شده باشد. در این راستا زوجه چون اصطلاحا حق توکیل به غیر دارد از جانب شوهر و به وکالت، وکیل انتخاب می‌کند و بعد از آن بدون حضور زوج مراحل طلاق توسط وکیل با واسطه شوهر انجام می‌شود.

زوجه می‌تواند برای خود نیز وکیل اختیار کند تا نیازی به حضور او هم نباشد. موارد بسیاری داریم که زوجه به دفتر گروه وکلای هوداد با وکالت زوج در طلاق مراجعه می‌کند و وکالتا از جانب شوهر و اصالتا از جانب خود وکیل اختیار می‌کند. دو وکیل انتخابی پایه یک گروه وکلای هوداد بدون حضور زوجین در کمتر از یک هفته گواهی عدم امکان سازش را از دادگاه می‌گیرند و مراحل طلاق با وکالت را طی می‌کنند. اگر شوهر (زوج) در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد با پیامکی از دادگاه که برای او ارسال می‌شود، از روند رسیدگی و صدور رای دادگاه مطلع می شود.

همسرم وکالت برای طلاق گرفته ولی طلاق نمی‌گیرد چه باید کرد؟

توجه داشته باشید که دادن وکالت به همسر (زن) برای طلاق اولا به منزله طلاق نیست، ثانیا ابتکار عمل دست وکیل (زوجه) است که بخواهد آنرا اعمال کند یا خیر و اجباری در این خصوص وجود ندارد. ممکن است زنی با داشتن وکالت طلاق یا همان وکالت حق طلاق هرگز از آن استفاده نکند یا بنا بر مصالحی اعمال آنرا به تعویق بیندازد.

مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق (وکالت در طلاق) چیست؟

اولا لازم است که دوباره متذکر شویم که وکیل می‌تواند هر شخص دیگری به غیر از زوجه باشد؛ به فرض فردی مقیم امریکا است و به پدرش در ایران وکالت طلاق اعطا می‌کند. در اینجا پدر شوهر می‌تواند با مراجعه به وکیل و انتخاب وکیل برای موکل (زوج) مراحل طلاق را طی کند.

ثانیا همانطور که توضیح داده شد وکالت می‌تواند به صورت شرط ضمن عقد نکاح مندرج در عقدنامه باشد یا اینکه بعد از انعقاد عقد نکاح شوهر می‌تواند به دفتر اسناد رسمی مراجعه کند و به زوجه یا هر فرد دیگر که تمایل داشته باشد وکالت در طلاق ( حق طلاق) بدهد. اگر شوهر خارج از کشور باشد از طریق کنسولگری و سفارت ایران می‌تواند وکالت بدهد.

با توجه به قوانین طلاق توافقی بعد از طلاق می‌توان مهریه گرفت؟

در مراحل طلاق توافقی تعیین تکلیف موضوعاتی چون، مهریه زن، نفقه، اجرت المثل، جهیزیه، حضانت، ملاقات فرزند، نفقه فرزند همگی وابسته به توافق زن و شوهر دارد و دادگاه خانواده تهران در این خصوص دخالتی ندارد. معیار و ملاک توافق آن ها است. گرفتن مهريه هم اینگونه بوده و وابسته به توافق ایشان دارد.

 

با توجه به قوانین طلاق توافقی بعد از طلاق می‌توان مهریه گرفت؟

 

فروض مختلفی با توجه به شرایط طلاق توافقی قابل تصورات:

 1. اینکه زوجه کل مهریه را در قبال طلاق بذل کند.
 2. مقداری از آن پرداخت شود و مقداری دیگر بذل شود.
 3. تماما پرداخت شود و اندکی بذل شود.
 4. مقدار عمده‌ای از مهریه ابراء و کمی بذل شود.
 5. توافق شود کل یا قسمتی از آن چک داده شود.
 6. توافق شود کل یا مقداری از آن در اقساط مشخص پرداخت شود.
 7. توافق شود که کل مهریه بر ذمه زوج باقی بماند و …

نکته:

زنی که دوشیزه باشد و همچنین زنی که یائسه باشد به دلیل اینکه عده ندارد امکان رجوع به مهریه بعد از طلاق به صورت توافقی وجود ندارد.

اما زنی که دوشیزه و یا یائسه نیست اگر طلاق خلع باشد، در دوران عده می‌تواند به مقداری از مهریه یا معادل آن چه که بذل کرده رجوع کند؛ اما در قوانین امکان مطالبه مهریه بعد از عده وجود ندارد.

 

گرفتن مهریه بعد از ازدواج مجدد زن

چه طلاق توافقی باشد یا طلاق یک طرفه از طرف زن یا طلاق از طرف مرد؛ اگر در حکم دادگاه مهریه بر ذمه زوج باقی مانده باشد، در هر حال زن مستحق طلب مهریه خود است و ازدواج مجدد زن مانع مهریه قبلی او که در حکم طلاق آمده نیست.

مهریه در طلاق از طرف مرد

نوع طلاق از طرف مرد رجعی است. اگر مهریه قبلا پرداخت نشده باشد و یا اینکه از سوی زوجه قبلا بذل و ابراء نشده باشد. زوج می‌بایستی مهریه زوجه را پرداخت نماید. اگر هم مهریه تقسیط شود و اعسار شوهر پذیرفته شود که پرداخت اقساط بعد از طلاق هم بر عهده شوهر است.

مطالبه مهریه بعد از طلاق از طرف زن

کاملا وابسته به رای دادگاه است. قاضی دادگاه خانواده موظف است در رای خود تکلیف مهریه را مشخص کند؛ خواه طلاق به استناد شروط ضمن عقد باشد و یا طلاق به علت اثبات عسر و حرج، در هر صورت وضعیت مهریه در حکم طلاق مشخص خواهد شد.

اگر حق طلاق با زن باشد مهریه تعلق می‌گیرد؟

توضیح داده شد که همه چیز وابسته به متن وکالت است بدین معنی که آیا شوهر در ضمن وکالت، وکالت در قبول بذل کل مهریه را داده یا مقداری از آن. برای روشن شدن موضوع به این دو مثال که قسمتی از دو وکالت متفاوت میباشند را توجه کنید:

۱…همچنین موکل(زوج) وکالت در قبول بذل مهریه در قبال طلاق …

۲ … همچنین موکل (زوج) وکالت در قبول بذل هر مقدار از مهریه معادل،کمتر یا بیشتر آن …

در مثال اول برای اخذ گواهی عدم امکان سازش، زوجه می‌بایستی کل مهریه را در قبال طلاق خلع بذل کند و در مثال دوم زوجه این اختیار را دارد که حتی با بخشش مقداری اندک از مهریه یا هر مقدار که صلاح بداند رای طلاق را اخذ نماید.

تعبیر درست حقوقی آن، وکالت زن در طلاق از شوهر است. پس سئوال این است که اگر زنی از شوهر وکالت برای طلاق داشته باشد؛ اولا برای طلاق نیازی به حضور شوهر است؟ ثانیا آیا گرفتن وکیل برای گرفتن طلاق یا وکالت طلاق (حق طلاق) اجباری است؟ ثالثا آیا در طلاق با وکالت در طلاق، مهریه به زن تعلق می‌گیرد؟

آنچه اهمیت دارد که بدانیم اینکه بدانیم فقط وکیل دادگستری است که می‌تواند به وکالت از دیگری در دادگاه‌ها وکالت کند. از طرفی اخذ رای گواهی عدم  امکان سازش برای ثبت رسمی طلاق اجباری است. بنابراین وقتی زنی از شوهر وکالت در گرفتن طلاق دارد به واقع وکالت دارد که برای طی مراحل طلاق برای او وکیل اختیار کند. زیرا خود زوجه که وکیل دادگستری دارای پروانه وکالت رسمی نیست که به وکالت از شوهر دادخواست طلاق بدهد.

نیاز به حضور شوهر برای طلاق

گام اول برای استفاده از حق طلاق (وکالت در طلاق) انتخاب وکیل برای شوهر است و نیازی به شوهر نیز نخواهد بود. این مزایای حق طلاق برای زن است که می‌تواند با گرفتن وکیل برای زوج بدون حضور او از طریق دادخواست مراحل طلاق را سپری کند. مدت زمان طلاق با وکالت در طلاق در تهران همان مدت زمان طلاق توافقی است.

در مورد سوال بعدی نیز نیاز به مقدمه‌ای است و آن اینکه بسیار شنیده‌ایم که بعضی بخشیدن مهریه و گرفتن حق طلاق را توام با هم می‌کنند و در واقع حق طلاق در قبال بخشش مهریه از شوهر اخذ می‌کنند؛ بدیهی است که دیگر زوجه نمی‌تواند برای گرفتن مهریه خود اقدام کند و فقط می‌تواند بدون داشتن مهریه و بذل آن طلاق بگیرد.

مطلب مهم که قضات محترم دادگاه ها به آن توجه می‌کنند، محتویات و مفاد سند وکالت در طلاق زوجه است زیرا یکی از نکاتی که باید در آن قید شده باشد وکالت در قبول بذل از سوی زوج است و در اینجا مقدار وکالت در قبول بذل بسیار تاثیر گذار در گرفتن مهریه با حق طلاق است.

همین درست نوشتن یک خط وکالتنامه طلاق است که تعیین می‌کند زن مجبور است برای طلاق چه مقدار از مهریه یا غیر آن را بذل کند. به این دو جمله توجه کنید؛ وکالت در قبول بذل مهریه «و» وکالت در قبول بذل هر مقدار از مهریه کمتر بیشتر، یا معادل آن همانگونه که مشخص است زوجه در مثال اول مجبور است کل مهریه را در قبال طلاق بذل کند. به عبارت دیگر این جا وکالت طوری تنظیم شده که حق طلاق در ازای مهریه باشد اما در مثال دوم دست زوجه باز است که به وکالت از شوهر چه مقدار از مهریه و لو اندک را بذل و وکالتا قبول بذل کند.

شرایط فسخ طلاق توافقی چگونه است؟

از لحاظ حقوقی این سوال غلط است زیرا فسخ نکاح یک موضوع است و طلاق موضوعی دیگر. احتمالا منظور این بوده که آیا پس از توافق می‌توان طلاق را بر هم زد؟

جواب مثبت است. با این توضیح که اگر زن و شوهر بین خود حتی با حضور شاهد و حتی به صورت مکتوب توافق بر طلاق کنند، بعدا هر کدام از ایشان می‌تواند پشیمان شود به عبارت دیگر توافق بر طلاق الزام آور نیست.

 

فسخ طلاق توافقی

 

فرض دیگر این است که دادخواست طلاق توافقی هم ثبت شده در این صورت چطور؟

در این اینجا هم هرکدام از زوجین منصرف شود، پرونده منجر به صدور رای نخواهد شد؛ حتی اگر قسمتی از مراحل طلاق توافقی انجام شده باشد.

اگر وکیل گرفته باشیم و یکی از زوجین پشیمان شود؟

هر زمان که موکل بخواهد می‌تواند وکیل دادگستری را عزل کند و از وکیل خود بخواهد پرونده را ادامه ندهد.

بعد از صدور رای طلاق توافقی امکان پشیمانی وجود دارد؟

بله. در این خصوص نیز هر کدام از زوجین پشیمان شوند امکان ثبت طلاق در محضر وجود ندارد.

اگرچه ماده ۳۵ قانون حمایت خانواده اجازه داده در مراحل طلاق توافقی اگر زوجه پشیمان شود، زوج بتواند یک طرفه رای را ثبت کند.

اما در عمل، دفتر رسمی طلاق به درخواست زوج مبنی بر ثبت طلاق، از شعبه صادر کننده رای کسب تکلیف می‌کند و عمده شعب دادگاه نیز ثبت طلاق را موکول به رضایت زوجه و حضور او یا وکیل طلاق توافقی او در محضر طلاق می‌کنند.

پشیمانی و انصراف بعد از ثبت طلاق توافقی چگونه است؟

خوب اینجا داستان شرایط طلاق توافقی متفاوت از گذشته است و طلاق ثبت شده است. اکثر غالب طلاق‌های توافقی خلعی هستند و برای مرد امکان رجوع وجود ندارد و زن هم فقط در ایام عده به شرطی که باکره و یائسه نباشد، می‌تواند به آنچه بذل کرده رجوع کند.

در اصطلاح فقهی و حقوقی به آن مابذل می‌گویند. با رجوع زن به مابذل، از سوی دفترخانه طلاق به زوج اطلاع داده می‌شود و او اختیار دارد پس از آن که طلاق را بر هم بزند به تعبیر دیگر با رجوع زوجه به مهریه، طلاق به رجعی تبدیل می‌شود و مرد هم حق رجوع پیدا می‌کند.

می‌دانیم که این الفاظ و اصطلاحات برای عامه مردم دشوار است ولی چاره ای هم نیست و باید پاسخ سوال حقوقی را به صورت حقوقی جواب داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه طلاق توافقی به کمک وکیل طلاق توافقی هوداد با ما تماس بگیرید.

 

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

18 پاسخ به “وکیل طلاق توافقی | مراحل، شرایط و هزینه طلاق توافقی”

 1. فاطمه گفت:

  سلام و خسته نباشید
  هزینه وکیل طلاق توافقی در تهران از ابتدا تا انتها کلا چقدر می شود؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   باسلام
   اولا بدانید که اجبار قانونی داشتن وکیل برای طلاق توافقی وجود ندارد و تمایل به طی مراحل طلاق با وکیل کاملا موضوعی اختیاری است؛ ثانیا ملاک توافق وکیل و موکل است و به همین دلیل شما حق الوکاله های متفاوت برای طلاق توافقی در تهران و شهرهای دیگر می شنوید. حق الوکاله وکیل برای طلاق توافقی در گروه وکلای هوداد از ثبت دادخواست تا اخذ قطعی رای طلاق برای هر نفر که تمایل به داشتن وکیل داشته باشد ۷۰۰هزار تومان است. هزینه دادرسی که در دفتر خدمات الکترونیک قضایی پرداخت می شود ۱۶۰هزار تومان و هزینه مشاوره دادگاه برای هر نفر ۴۰هزار تومان می باشد.
   موفق و پیروز باشید

 2. مبینا گفت:

  با سلام فرم طلاق توافقی را از کجا باید تهیه کنم؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   درود بر شما؛ منظورتان از فرم طلاق توافقی را متوجه نشدیم اگر منظورتان نمونه دادخواست طلاق توافقی است باید بدانید که ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفتر خدمات الکترونیک قضایی است چه شخصا با شوهر بروید و چه اینکه وکیل داشته باشید و خود دفاتر مذکور نمونه آماده دادخواست را دارند. توجه داشته باشید که لزومی ندارد همه توافقات را در دادخواست طلاق مکتوب کنید.

 3. رضا گفت:

  شرایط طلاق توافقی در اصفهان چگونه است؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   بهتر است که از وکلای دادگستری شهر اصفهان سوال بفرمایید تا از مدت زمان تقریبی اخذ طلاق و مراحل مشاوره دادگاه در اصفهان مطلع شوید.

 4. هادی گفت:

  سلام فقط تهران وکیل دارید یا کرمانم دارید وکیل

 5. فهیمه گفت:

  سلام برای طلاق توافقی اگه وکیل بگیریم دیگه احتیاج مشاوررفتن نیست؟ اخه یسری ازموسسه هامیگن احتیاج به ماوره رفتن نداریدهمه کارها رو انجام میدن میخواستم بدونم قانونی هستند وحرفشون درسته یااجباریه مشاور؟ ما۲جلسه خودمون پیش مشاور خانواده رفتیم اون مدارکش تاثیرداره؟ شوهرم پیش مشاورحرفامم تاییدکرده که تو ۲ سال زندگی من باهاش کارکردم وحقوقشو من نگرفتم ون فقه و خرجی و ول توج یبی هم نداده و مشاور حق داده بمن اینا تو سریع جداشدن کمکی بهم میکنه

 6. غزاله گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  ما چند ماه پیش برای طلاق توافقی اقدام کردیم ولی بنا به شرایطی که پیش اومد محضر نتونستیم بریم و سه ماه گذشت. الان دوباره بخوام اقدام کنیم باید از اول شروع کنیم؟؟؟

 7. نسیم گفت:

  در طلاق توافقی میشه زن حضانت قانونی فرزند رو بگیره البته در صورت بخشیدن کل یا بخشی از مهریه.

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   حضانت طلاق توافقی یکی از موارد مهم توافق زوجین است بدیهی است که هرچه زن و شوهر در خصوص حضانت توافق کنند ملاک عمل دادگاه خواهد بود و درنگ طلاق توافقی نوشته خواهد شد

 8. محمد گفت:

  با سلام
  در وکالت در طلاق در ازای مهریه یا طلاق توافقی چی باید ذکر کنن که خانمم بعد طلاق نتواند برای مهریه دیگر اقدامی کند

  تشکر

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   بهتر است اسقاط رجوع به مابذل نوشته شود یا اینکه زوجه در راستای طلاق توافقی مهریه را ابراء کند.

 9. Rain گفت:

  سلام برای طلاق توافقی با وکالت حق طلاق کلا چقدر باید هزینه وکیل کنم،و اینکه دیگه نیاز به جلسه های مشاوره نیست،چون همسرم حق طلاقو میخواد بده که دیگه خودش کلا نیاد

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   اگر بخواهد از طریق دادخواست طلاق توافقی و سامانه تصمیم بهزیستی اقدام کنید حتی با داشتن وکالت طلاق حضور شوهر برای مشاوره الزامیست ولی بهتر است با مشورت و مشاوره با وکیل طلاق با توجه به وکالت طلاقی که دارید دادخواست طلاق یک طرفه را تبدیل به توافقی کنید تا نیاز به حضور همسر شما نباشد با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *