تماس بگیرید
0912-1893808 قبول وکالت و مشاوره برای تهران و کرج

طلاق توافقی مراحل و شرایط آن در تهران

طلاق توافقی مراحل و شرایط آن در تهران

مراحل طلاق توافقی با وکلای  پایه یک مجرب

بدون حضور زوجین در تمام مراحل حتی مشاوره حدود ۱۰ روز کاری
حدود ۱۰ روز
حق الوکاله هر وکیل ۱ میلیون و پانصد هزار تومان با جمع هزینه ها برای ۲ نفر ۳ میلیون هشتصد هزار تومان
مشاوره تلفنی رایگان
به روز رسانی در تاریخ دوشنبه ۷ ام مهر ۱۳۹۹

در این مختصر سعی شده به طلاق توافقی مراحل و شرایط آن در تهران در سال ۱۳۹۸ بپردازیم

 • در صورت تمایل هر کدام از زوجین مرحله ثبت طلاق در دفترخانه نیز بدون حضور زوجین و توسط وکیل انجام می شود.
 • طلاق با وکالت در طلاق (حق طلاق) که در میان مردم موسوم به وکالت حق طلاق است نیز از طریق طلاق توافقی و توسط وکیل در مدت زمان مذکور انجام می شود.
 • ایرانیان مقیم خارج از کشور هم می توانند با مراجعه به سفارت یا کنسولگری ایران در کشور محل اقامت وکالت در طلاق تنظیم کرده و همراه مدارک برای ما یا یکی از اقوام و آشنایان خود ارسال کنند. در این مورد نیز رای طلاقی که اخذ میشود توافقی است.
 • از لحاظ قانون داشتن وکیل برای طلاق توافقی اجباری نیست و فقط در موارد وکالت طلاق بودن وکیل با واسطه برای زوج (شوهر) اجباری است.
 • مشاوره های خارج از دادگاه که در اکثر شهرهای ایران اجباری است. از اول آذر ماه ۹۷ در تهران نیز زن و شوهر متقاضی طلاق توافقی بایستی قبل از ثبت دادخواست در سامانه تصمیم طلاق توافقی ثبت دادخواست کرده و چند جلسه مشاوره اجباری ظرف یک ماه الی ۴۵ روز سپری می کنند و در صورت عدم انصراف، گواهی عدم انصراف از طلاق را از واحد مشاوره (غربالگری) اخذ نمایند، این مشاوره اجباری طلاق مشمول طلاق توافقی با وکالت در طلاق هم می شود اما به این باوریم که مشاوره مفید است حداقل مزیت آن جلوگیری از تصمیم های آنی است. ولی در صورت اصرار و عدم تمایل زن و شوهر با توجه به بعضی روشهای حقوقی و از مجرای کاملا قانونی تمام مراحل توسط دو وکیل در مدت زمان تقریبی ۱۰ تا ۱۵ روز کاری رای طلاق توافقی گرفته میشود.
 • شایان ذکر است که به طور کلی عملکرد این مراکز مشاوره با توجه به طولانی کردن مراحل آن مثبت است و موجب انصراف بعضی از زوجین از طلاق شده است.
 • از شرایط طلاق توافقی رضایت پدر زوجه نیست حتی اگر باکره باشد، اگرچه عرف و اخلاق رضایت و اطلاع ایشان را ایجاب می کند.
 • رایی که دادگاه خانواده برای طلاق توافقی صادر می کند گواهی عدم امکان سازش نام دارد و مدت این گواهی ۳ ماه از زمان قطعیت است بدین معنی که در فرصت ۳ ماهه اگر زوجین یا وکلای آن به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه نکنند گواهی مذکور باطل می شود.
 • یکی از مهمترین شرایط طلاق توافقی , توافق زوجین است با این توضیح که توافقات آنها در مورد مهریه، نفقه، حضانت ،اجرت المثل توسط وکلا صورتجلسه و به امضا آنها می رسد و عینا توافق های مشروع و معقول توسط قاضی رسیدگی کننده در حکم دادگاه نوشته می شود . بدیهی است که در صورت ثبت طلاق ضمانت اجرای قانونی خواهد داشت.طلاق توافقی , شرایط طلاق توافقی , مراحل طلاق توافقی
 • تکلیف مهریه و حضانت فرزندان را خود زوجین با توافق مشخص می کنند. بدیهی است که مهمترین شرط طلاق توافقی , توافق است. اگر در این موارد زوجین توافق نداشته باشند طلاق توافقی منتفی است.
 • هزینه طلاق توافقی یعنی هزینه ثبت دادخواست طلاق توافقی حدود ۱۸۰ هزار تومان است، هزینه مشاوره دادگاه در هر مجتمع قضایی متغیر است. در حال حاضر هزینه مشاوره دادگاه برای هر یک از زوجین ۸۰ هزار تومان است.
 • هزینه ثبت طلاق در محضر با توجه به اینکه هر دفترخانه قیمتی مخصوص به خود را دارد حدود ۷۰۰ هزار تومان.
 • در دادگاه های خانواده تهران اگر زوجه به دادگاه یا وکیل اعلام کند که باکره است لزوما معرفی به پزشکی قانونی شود تا گواهی مربوطه را پس از معاینه اخذ نماید.
 • در صورت باکره بودن زوجه، اولا مهریه نصف ثانیا بعد از طلاق شناسنامه زوجین توسط اداره ثبت احوال و به درخواست زوجین پاک می شود.
 • اگر تمام یا قسمتی از مهریه در طلاق توافقی توسط زوجه بذل گردد فقط در ایام عده ( ۳ ماه) زوجه می تواند با مراجعه به دفتر خانه ای که طلاق را ثبت رسمی کرده رجوع نماید. یعنی رجوع به آنچه از مهریه بذل کرده است. در اینجا دفترخانه زوج ر از رجوع زوجه مطلع می کند و در صورت تمایل، زوج نیز رجوع می کند وعملا طلاق منتفی میشود. به تعبیر حقوقی طلاق از بائن به رجعی تبدیل میشود.
 • یکی دیگر از شرایط طلاق توافقی این است که بعد از پایان ۳ ماه عده رجوع مطلقا امکان پذیر نیست. توجه داشته با شید که زن یائسه یا باکره فاقد عده طلاق و امکان رجوع وجود ندارد.

طلاق توافقی و شرایط طلاق توافقی و مراحل طلاق توافقی

مدارک مورد نیاز برای انجام مراحل طلاق توافقی

 1.  عقدنامه یا رونوشت اخذ شده از دفتر خانه ای که ازدواج را ثبت کرده است
 2.  شناسنامه زن و شوهر
 3.  کارت ملی زوجین بهتر است که باشد در غیر این صورت، صرف دانستن شماره ملی کفایت میکند . شناسنامه فرزندان مورد نیاز نیست. بعضی از شعب دادگاه خانواده خاصه زمانی که وکالت محضری طلاق قدیمی باشد تایید اصالت آنرا از دفترخانه مربوطه استعلام می کنند.
 • داوری و تعیین داور از مراحل طلاق توافقی در دادگاه حذف شده است.
 • اگر زوجه دوشیزه (باکره) یا یائسه (۵۰سال) نباشد میبایستی آزمایش بارداری به دادگاه و محضر طلاق ارایه نماید. وجود حمل (فرزند) از لحاظ شرع و قانون مانع طلاق نیست. اتمام عده پایان وضع حمل است.
 • امکان پشیمانی هر کدام از زوجین تا قبل از ثبت طلاق در محضر حتی بعد از صدور رای قطعی هم وجود دارد . در صورت پشیمانی هر کدام از زوجین، آنچه در راستای توافقات امضا شده است بر طبق قانون حمایت خانواده باطل و بلااثراست.
 • گام اول شرایط طلاق توافقی برای ثبت درخواست مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی است. دادخواست طلاق توافقی توسط زوجین یا وکلای ایشان امضا میشود. نوشتن متن توافقات طلاق توافقی در دادخواست اهمیتی ندارد و بهتر است دادخواست ساده و مجمل باشد. شرح کامل توافق ها در واحد مشاوره صورتجلسه میشود. پس در ابتدا مراجعه مستقیم به دادگاه خانواده در تهران بدون ثبت دادخواست اشتباه است. اگر وکالت را به ما واگذار می کنید و تمایل به انجام مراحل مشاوره هم ندارید تمام مراحل توسط دو وکیل متخصص انجام خواهد شد.
 • برای دیدن نمونه فرم خام توافقنامه طلاق توافقی که در گروه وکلای هوداد برای نوشتن توافق ای زوجین استفاده میشد، بر روی نوشته کلیک کنید.
 • وکیل محرم اسرار موکل است اطلاعات شخصی موکلین برای همیشه نزد ما امانت است.

چند نمونه گواهی عدم امکان سازش

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

12 پاسخ به “طلاق توافقی مراحل و شرایط آن در تهران”

 1. فاطمه گفت:

  سلام و خسته نباشید
  هزینه وکیل طلاق توافقی در تهران از ابتدا تا انتها کلا چقدر می شود؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   باسلام
   اولا بدانید که اجبار قانونی داشتن وکیل برای طلاق توافقی وجود ندارد و تمایل به طی مراحل طلاق با وکیل کاملا موضوعی اختیاری است؛ ثانیا ملاک توافق وکیل و موکل است و به همین دلیل شما حق الوکاله های متفاوت برای طلاق توافقی در تهران و شهرهای دیگر می شنوید. حق الوکاله وکیل برای طلاق توافقی در گروه وکلای هوداد از ثبت دادخواست تا اخذ قطعی رای طلاق برای هر نفر که تمایل به داشتن وکیل داشته باشد ۷۰۰هزار تومان است. هزینه دادرسی که در دفتر خدمات الکترونیک قضایی پرداخت می شود ۱۶۰هزار تومان و هزینه مشاوره دادگاه برای هر نفر ۴۰هزار تومان می باشد.
   موفق و پیروز باشید

 2. مبینا گفت:

  با سلام فرم طلاق توافقی را از کجا باید تهیه کنم؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   درود بر شما؛ منظورتان از فرم طلاق توافقی را متوجه نشدیم اگر منظورتان نمونه دادخواست طلاق توافقی است باید بدانید که ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفتر خدمات الکترونیک قضایی است چه شخصا با شوهر بروید و چه اینکه وکیل داشته باشید و خود دفاتر مذکور نمونه آماده دادخواست را دارند. توجه داشته باشید که لزومی ندارد همه توافقات را در دادخواست طلاق مکتوب کنید.

 3. رضا گفت:

  شرایط طلاق توافقی در اصفهان چگونه است؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   بهتر است که از وکلای دادگستری شهر اصفهان سوال بفرمایید تا از مدت زمان تقریبی اخذ طلاق و مراحل مشاوره دادگاه در اصفهان مطلع شوید.

 4. هادی گفت:

  سلام فقط تهران وکیل دارید یا کرمانم دارید وکیل

 5. فهیمه گفت:

  سلام برای طلاق توافقی اگه وکیل بگیریم دیگه احتیاج مشاوررفتن نیست؟ اخه یسری ازموسسه هامیگن احتیاج به ماوره رفتن نداریدهمه کارها رو انجام میدن میخواستم بدونم قانونی هستند وحرفشون درسته یااجباریه مشاور؟ ما۲جلسه خودمون پیش مشاور خانواده رفتیم اون مدارکش تاثیرداره؟ شوهرم پیش مشاورحرفامم تاییدکرده که تو ۲ سال زندگی من باهاش کارکردم وحقوقشو من نگرفتم ون فقه و خرجی و ول توج یبی هم نداده و مشاور حق داده بمن اینا تو سریع جداشدن کمکی بهم میکنه

 6. غزاله گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  ما چند ماه پیش برای طلاق توافقی اقدام کردیم ولی بنا به شرایطی که پیش اومد محضر نتونستیم بریم و سه ماه گذشت. الان دوباره بخوام اقدام کنیم باید از اول شروع کنیم؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *