روش‌ های ابطال وکالت در طلاق

روش‌ های ابطال وکالت در طلاق
روش‌ های ابطال وکالت در طلاق

بر اساس قوانین مدنی ایران، وکالت، قراردادی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را به عنوان معاون خود تعیین می‌کند. شخصی که وکالت می‌دهد موکل یا اصل نامیده می‌شود و به طرف مقابل که وکالت داده می‌شود و آن را می‌پذیرد وکیل که نماینده موکل است می‌گویند. وکالت ازدواج از این نظر مجاز است که وکیل می‌تواند در هر زمان استعفا دهد و موکل می‌تواند وکیل را در هر زمان اخراج کند. در این مقاله، ما درباره روش‌های ابطال وکالت در طلاق صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با روش‌های ابطال وکالت در طلاق

روش‌های ابطال وکالت در طلاق بدین معنا است که شوهر می‌تواند هر زمان که بخواهد وکیل را عزل کند، زیرا وکالت یک قرارداد مجاز است، مگر اینکه در حین عقد، حق عزل وکیل را گرفته باشد. از رایج‌ترین تصورات غلط در بین عموم مردم این است که زن حق طلاق از شوهر خود را گرفته است. شوهر می‌تواند به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کند تا شخص دیگری را به عنوان وکیل در وکالت اضافه کند و در واقع دو وکیل در طلاق داشته باشد که در این صورت باید در بیانیه رسمی به زن اطلاع دهد.

نکته

ناگفته نماند که اگر وکالت طلاق در یکی از دفاتر اسناد رسمی به زوجه اعطا شده است، باید به دقت بررسی کرد که آیا وکالت در طلاق غیر قابل فسخ بوده است یا خیر و محدوده اختیارات چگونه است؛ اما اگر وکالت‌نامه طلاق، غیرقابل‌برگشت نباشد موکل می‌تواند با مراجعه به دفتر و اطلاع او، وکیل را اخراج کند. بااین‌حال اگر وکالت در طلاق، غیر قابل فسخ است در عمل نمی‌توان وکالت در طلاق را باطل کرد.

اسناد حقوقی مربوط به وکالت در طلاق

اگر زن در ازای اعطای وکالت در طلاق، مهریه خود را در صورت وجود اسناد رسمی به شوهر بدهد و شوهر نیز وکالت محضری به زن اعطا کند، شوهر نمی‌تواند بر خلاف مفاد وکالت‌نامه عمل کند یا اقدامی برخلاف مفاد وکالت انجام دهد. در این صورت آیا زوجین می‌توانند علیرغم وکالت داده شده، مستقیماً درخواست طلاق کنند و آیا دادگاه می‌تواند در این مورد تصمیم به جدایی و طلاق بگیرد یا خیر؟

نظر هیئت عالی

روش‌های ابطال وکالت در طلاق به نحوی است که زن بتواند از طرف شوهرش طلاق بگیرد. بر اساس حق طلاق مرد، چنین شرطی خلاف قانون است. حق از شوهر سلب نمی‌شود و او می‌تواند زن را طلاق دهد. اول، اگر زن بدون درخواست طلاق، فقط بخواهد وکالت خود را در طلاق ثابت کند، در صورت اخذ وکالت، دادگاه دستور این کار را صادر می‌کند. دوم، در مواردی که زن بر اساس احراز شرایط وکالت به دنبال طلاق است، دادگاه علاوه بر احراز شرایط وکالت، گواهی عدم امکان سازش و اعتبار گواهی عدم امکان سازش را صادر می‌کند و این در ماده ۳۴ قانون حمایت از خانواده در سال ۱۳۹۱ تعیین شده است.

بیشتر بخوانید: انحصار وراثت چقدر زمان میبرد؟

نکات مهم راه قانونی ابطال وکالت در طلاق

  • فقط تصدیق طرفین مبنی بر اینکه قرارداد لازم صورت گرفته کافی نیست.
  • درصورتی‌که حق عزل وکیل در طول قرارداد لازم قید نشده باشد، وکالت می‌تواند لغو شود.
  • با وکالت یا متولی متصل به وکالت، نمی‌توان وکالت را به تنهایی انجام داد.
  • هزینه پرونده لغو وکالت یا اجرای اخراج وکیل، غیرمالی است.
  • دادخواست لغو وکالت‌نامه بدون اخراج وکیل، معتبر و قانونی نیست.

همچنین، شما باید با روش‌های ابطال وکالت در طلاق آشنا باشید.

تفاوت بین حق طلاق و وکالت طلاق در چیست؟

بسیاری از افراد حق طلاق و وکالت‌نامه را با طلاق یکی می‌دانند و به همین دلیل مرتکب اشتباهاتی می‌شوند که بعداً برای آن‌ها مشکل ایجاد می‌کند. باید بدانید که این دو مفهوم متفاوت هستند. 

حق طلاق یک اصطلاح عامیانه است که اعتبار قانونی ندارد. بر اساس این قانون، حق طلاق برای مردان محفوظ است و زنان تنها در شرایط خاصی می‌توانند درخواست طلاق کنند، مانند شرایط سخت، عدم پرداخت نفقه، عدم وجود شوهر و غیره؛ بنابراین حق طلاق که بسیاری از زنان هنگام ازدواج دریافت می‌کنند به معنای همان وکالت‌نامه طلاق است. در واقع مرد به زن وکالت طلاق می‌دهد؛ اما اخذ وکالت طلاق شرایطی نیز دارد که اگر به درستی رعایت نشود عملاً باطل خواهد بود.

نحوه لغو ابطال وکالت‌ نامه در طلاق

نحوه لغو ابطال وکالت‌ نامه در طلاق

اگر وکالت در طلاق زن در قرارداد ازدواج و در سند ازدواج قید شده باشد، وکالت بدون طلاق توسط مرد، قابل ابطال نیست. این بدان معناست که شرط و روش‌های ابطال وکالت در طلاق تا زمانی که قرارداد ازدواج باقی بماند، معتبر است. 

طبق قانون، قرارداد وکالت مجاز است. این بدان معناست که هر زمان طرفین (وکیل یا موکل) بخواهند، می‌توانند آن را مختل کنند.

نکته

وکیل می‌تواند استعفا دهد و موکل می‌تواند وکیل را عزل کند. این امر در مورد طلاق نیز صادق است و مرد می‌تواند در هر زمان وکیل خود مانند زن را اخراج کند. مگر اینکه قرارداد نمایندگی یا عدم برکناری وکیل علاوه بر قرارداد لازم منعقد شود که در اراده یکی از طرفین خللی ایجاد نمی‌کند.

چگونه می‌ توان حق طلاق با وجود وکیل را لغو کرد؟

ذکر اینکه دعاوی خانواده (شامل طلاق، حضانت فرزند، پرداخت نفقه، وکالت در طلاق) بسیار حساس و دشوار است، همواره در بین عموم مردم و وکلا وجود داشته است؛ بنابراین، تحویل پرونده طلاق به یک وکیل واجد شرایط اقدامی معقول است که می‌تواند توسط زوجین انجام شود.

طبق قانون، قرارداد وکالت مجاز است. این بدان معناست که هر زمان طرفین (وکیل یا موکل) بخواهند، می‌توانند آن را مختل کنند.

بیشتر بخوانید: روش های اجرا گذاشتن مهریه

چگونه کار خود را به بهترین وکیل طلاق بسپاریم؟

بهترین وکلای شما کسانی هستند که در زمینه روش‌های ابطال وکالت در طلاق تخصص دارند. برای انتخاب بهترین وکیل برای خود، از شرایط زیر استفاده کنید:

 

  • رزومه و قیمت از چندین وکیل
  • هزینه مشاوره اولیه
  • امتیاز سایر کاربران به وکلا

و برای دریافت موارد فوق از چندین وکیل، کافی است درخواست خود را ثبت کنید.

هزینه گرفتن وکیل برای لغو طلاق چقدر است؟