کلاهبرداران پانزی را بشناسید

کلاهبرداران پانزی را بشناسید

در این مقاله قصد داریم یکی از مهم‌ترین شیوه‌های کلاهبرداران پانزی را برایتان بازگو کنیم. شما با خواندن این مقاله ابتدا با کلاهبرداری پانزی آشنا شده، سپس شیوه کلاهبرداری پونزی، مهمترین ویژگی‌ها و نشانه‌های آن، تفاوت کلاهبرداری پونزی با طرح هرمی و کلاهبرداری پانزی در ایران را برای شما تبیین خواهیم کرد.

پدیده پونزی یک نوع سرمایه‌گذاری است که در آن فرد یا شرکت سرمایه‌پذیر، سودهایی را به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند که از پول سرمایه‌گذران بعدی تامین می‌شود. سرمایه‌پذیران در این طرح‌ها، معمولا سرمایه‌گذاران را با وعده‌ سودهای بالاتر از سایر سرمایه‌گذاری‌ها ترغیب می‌کنند. سودهایی که معمولا به‌طور غیر عادی بالاست.

گروه وکلای هوداد می‎‌تواند در زمینه‎‌های مختلف مانند طلاق توافقی و تقسیم ارث مشاوره و راهنمایی‎‌های لازم را به شما ارائه دهد تا با آگاهی کامل نسبت به مراحل قانونی، اقدامات لازم را انجام دهید. کافیست با ما تماس بگیرید.

در ادامه در مورد کلاهبرداری پانزی توضیحات تکمیلی را ارائه خواهیم داد.

پانزی کیست؟

صد سال پیش فردی به نام چارلز پونزی در آمریکا با خرید کوپن‌های تخفیف‌دار اداره پست و واگذاری به سرمایه‌گذران آمریکایی و غیر آمریکایی، وعده یک سود ۵۰ درصدی را به آنها داد. پونزی به آن‌ها گفت شما با این روش می‌توانید سرمایه‌تان را طی ۹۰ روز دو برابر کنید.

سیستم پونزی به این شکل بود که سود سرمایه‌گذران را از اصل پول خودشان و یا پرداختی سرمایه‌گذران جدید پرداخت می‌کرد. ولی در عمل هیچ سودی در این سیستم به وجود نمی‌آمد. پونزی توانست بعد از دو سال پولی حدود ۲۰ میلیون دلار کلاهبرداری کند هرچند عاقبت خوبی نداشت و سرانجام با دست و پا زدن در فقر در آمریکای جنوبی تسلیم مرگ شد. امروزه نام این کلاهبرداری با نام پونزی گره خورده و این شیوه کلاهبرداری را پونزی می‌گویند.

شیوه کلاهبرداری پونزی چگونه است؟

شیوه این کلاهبرداری بدین‌گونه است که برای بقای سیستم و پرداخت سود به سرمایه‌گذران، روند جذب سرمایه‌گذاران و مشتری‌های جدید با نشان دادن یک سری سودهای غیر معقول طی بازه زمانی کوتاه، باید ادامه پیدا کند.

با این کار سیستم می‌تواند خود را تا جایی جلو ببرد؛ ولی مشکل اینجاست که به دلیل عدم وجود سود واقعی و اشباع شدن بازار بعد از یک مدت و نبود سرمایه‌گذار جدید، دیگر سیستم پاسخگو نیست و جایی برای ادامه بقا ندارد.

عوامل اجرایی این سیستم بعد از یک مدت اجرای کار با پول بدست آمده از سرمایه‌گذاران جدید فرار می‌کنند. ولی ممکن است با یک اسم و عنوان جدید دوباره شروع به کار کنند. طبق قواعد ریاضیات و تصاعد این سیستم اصولاً بیش از دو سال نمی‌تواند دوام داشته باشد.

 

نشانه‌ها و ویژگی‌های کلاهبرداری پانزی

 

نشانه‌ها و ویژگی‌های کلاهبرداری پانزی چیست؟

اگر بخواهیم نشانه‌ها و ویژگی‌های کلاهبرداری پانزی را بررسی کنیم به چند مورد کلی برخورد می‌کنیم:

 • مورد اول که بسیار پررنگ است و کلاهبرداران پانزی بسیار روی آن تاکید می‌کنند سودهای نجومی در کوتاه‌مدت است.
 • مورد دوم ناشناس بودن و عدم داشتن یک هویت شفاف برای عوامل اجرایی این سیستم است.
 • نشانه سوم این نوع کلاهبرداری واضح و شفاف نبودن فعالیت این سری شرکت‌ها است.
 • مورد چهارم نبود و یا کمبود راه‌های ارتباطی معتبر با این مدل شرکت‌ها است.
 • ویژگی پنجم داشتن گواهی‌نامه‌های جعلی، شماره ثبت‌های نامعتبر و مجوزهای جعلی این شرکت‌ها است.
 • مورد ششم وب‌ سایت‌های غیر اصولی و غیر حرفه‌ایی است که این شرکت‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند که شما می‌توانید خودتان صحت و سقم این اطلاعات و ترافیک این وب سایت‌ها را در سایت ALEXA چک کنید.
 • مورد هفتم و آخر این است که یک سری وب سایت‌ها که حرفه‌ایی‌تر هستند، واریز و برداشت وجه را با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام می‌دهند که متاسفانه در این روش پلیس و مراجع ذی‌ربط، کمترین دسترسی و ردیابی را می‌توانند داشته باشند.

کلاهبرداری پانزی در ایران چگونه است؟

امروزه ما شاهد افزایش چشمگیر این نوع شیوه کلاهبردای در ایران هستیم که به‌طور قارچ‌گونه‌ایی در داخل کشور در حال رشد هستند. این افراد روزانه کلاهبرداری‌های عظیمی را به این روش انجام می‌دهند.

 در ایران کلاهبرداری پانزی از یک شرکت کاملاً قانونی به این شیوه شروع می‌شود:

 • یک شرکت قانونی که هم تابلو دارد و هم شماره ثبت و کارمند شروع به تبلیغات گسترده می‌کند.
 • این تبلیغات بسیار وسیع است؛ از اس ام اس و بیلبورد گرفته تا فعالیت در شبکه‌های اجتماعی.
 • تلاش این شرکت‌ها تنها برای یک چیز است؛ جلب اعتماد مشتریان به هر شکلی.
 • برنامه این شرکت‌ها این است که یا پولتان را می‌خواهند، یا قصد دارند جنسی به شما بفروشند که ارزش واقعی آن خیلی کمتر از آن چیزی است که می‌گویند.
 • آنها می‌گویند شما بلد نیستید پول دربیاورید، پس سرمایه‌تان را به ما بدهید تا با آن کار کنیم و در عوض سود خوبی به شما می‌دهیم.
 • تاکید این شرکت‌ها بر سود تضمینی و زیاد است. ظاهراً در حساب و کتاب این شرکت‌ها هیچ ضرری وجود ندارد و فقط فقط سودآوری دارند.

با این حساب اگر شرکتی به شما بگوید سرمایه‌تان را به من بدهید و در عوض ماهی مثلاً ۲۰ درصد سود تضمینی به شما می‌دهم، حتماً به پانزی بودن آن شک کنید.

تفاوت کلاهبرداری پانزی و طرح هرمی چیست؟

طرح‌های هرمی دیگر مثل قبل اجرا نمی‌شوند چون همه ساختار آن را می‌دانند. برای همین معمولاً کلاهبردارن هرمی دست به دامان تولید کننده‌ها می‌شوند و از بازاریابی شبکیه‌ایی وارد می‌شوند. بازاریابی شبکیه‌ایی ادعا می‌کند فاصله‌شان با یک شرکت هرمی به اندازه یک تار مو هست؛ ولی دقیقاً این تار مو چه چیزی می‌تواند باشد؟

برای روشن شدن موضوع برایتان یک مثال می‌زنیم:

شرکت هرمی که با پوشش بازاریابی شبکیه‌ایی کار می‌کند به تولید کننده شامپو می‌گوید این شامپو را تولید کن ولی با برندی که من می‌گویم. و همان شامپو ۱۵ هزار تومانی را ۳۰ هزار تومان همراه با بزرگ نمایی خواص جادویی این شامپو و تبلیغات دروغ به مردم می‌فروشد.

اما اینجا تازه ابتدای کار است. وقتی شما شامپو را می‌خرید تازه کلاهبرداری شروع می‌شود؛ به شما می‌گوید اگر ۱۰۰ شامپو از او بخری بجای ۳۰ هزار تومان ۲۸ هزار تومان برایت حساب می‌کند و به ازای هر مشتری جدیدی که بیاوری ۱۰ درصد از سود فروش شامپو‌ها را به تو می‌دهم و برای او هم در ازای خرید ۱۰۰ شامپو ۲۸ هزار تومان حساب می‌کنم. این در حالی است که شرکت بزرگی مثل شیائومی بعد از ۵ سال تنها ۵ درصد سود برای فروش محصولاتش در نظر گرفته است.

تشخیص شرکت‌های هرمی از بازاریابی شبکیه‌ایی در چیست؟

بهترین راه تشخیص شرکت‌های هرمی از بازاریابی شبکیه‌ایی این است که اگر شرکت هرمی باشد جنسش را بالاتر از ارزش واقعی و جنس‌های مشابه در بازار می‌فروشد ولی اگر شرکت هرمی نباشد هیچکدام از محصولاتش اضافه قیمت چندانی با نمونه‌های مشابه در بازار ندارد، شاید حتی ارزان‎تر هم باشد.

معاملات پونزی با ارز دیجیتال چگونه است؟

شرکت‌های پانزی طرح‌های جاه‌ طلبانه و نامشخصی دارند. از فروش ملک و زمین در کشورهای دیگر گرفته تا فروش ارزهای دیجیتال و نامعتبر. طرحشان هیچ ‌وقت شفاف نیست و اگر از آن‌ها سند بخواهید جوری رفتار می‌کنند که شما هیچ چیز نمی‌دانید ولی آنها از همه چیز سر در می‌آورند.

کلاهبرداری پانزی امروزه در ارزهای دیجیتال بیشتر به چشم می‌خورد. در واقع شرکت‌های پانزی برای این‌که هیچ ردی از خود باقی نگذارند، سعی می‌کنند پولهایتان را نقدی بگیرند یا از روش‌های غیر قابل پیگیری مثل ارزهای دیجیتال با شما معامله می‌کنند.

 

معاملات پونزی با ارز دیجیتال چگونه است

 

سخن آخر:

خوشبختانه ما در دوره‌ایی زندگی می‌کنیم که دسترسی به اینترنت زیاد شده از طرفی تبلیغات نیز به همان اندازه و به مراتب آسان‌تر شده است. متاسفانه بدی کار اینجاست که هویت افراد پشت شبکه‌های اجتماعی پنهان می‌ماند و می‌توانند به‌راحتی کلاهبرداری کنند.

در نهایت باید بگوییم اکثر این روش‌هایی که گفتیم بلاشک کلاهبرداری است. بنابراین با کسب دانش و آگاهی کافی نسبت به این شیوه‌های جدید، هیچگاه در دام این شیادان قرار نخواهید گرفت.

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *