وکیل رابطه نامشروع چه کمکی میکند؟

folder_openخانواده
commentبدون دیدگاه
وکیل رابطه نامشروع

برای تسهیل و تسریع پرونده در خصوص اختلافات خانوادگی یا روابط خارج از عرف به یک وکیل رابطه نامشروع نیاز است که با شناخت کامل قوانین و تجربه کافی نسبت به روند قضایی دادگاه‌ها، از حقوق شما دفاع کند. گاهی ممکن است زوج یا زوجه یکدیگر را به رابطه نامشروع و خیانت متهم کنند؛ در این شرایط برای حل و فصل اختلاف و اثبات جرم یا تبرئه متهم،  باید از وکیل رابطه نامشروع کمک بگیرید. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با نکات حقوقی مهم و شرایط استفاده از وکیل رابطه نامشروع آشنا شویم.

رابطه نامشروع در قانون ایران

روابط به دو دسته شرعی و غیرشرعی قابل تقسیم هستند. در قانون ایران، با توجه به محدودیت‌های دینی، رابطه با نامحرم نامشروع و غیرقانونی است و جرم محسوب می‌شود. البته رابطه ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد. برای مثال، تماس تلفنی، چت، ارسال تصویر، رابطه جنسی و … همه جز مواردی هستند که ممکن است در دایره رابطه خلاف قانون قرار بگیرند.

معمولا پرونده‌های رابطه نامشروع بسیار پیچیده و حساس هستند و پیامدهای اجتماعی و خانوادگی گسترده‌ای در پی دارند. بر همین اساس حتما به مشاوره، راهنمایی و کمک یک وکیل رابطه نامشروع که متخصص و مجرب باشد، نیاز است تا از تضییع حقوق و ورود خسارت‌های مادی و معنوی جبران‌ناپذیر جلوگیری شود. برای مثال ممکن است یک زن شوهردار به خیانت و رابطه نامشروع متهم شود که در صورت اثبات آن، زندگی اجتماعی و خانوادگی زن برای همیشه مختل خواهد شد. بنابراین انتخاب یک وکیل خبره در این حوزه بسیار حائز اهمیت است.

مقنن در ماده ۶۳۷ و ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی به رابطه نامشروع و مجازات آن اشاره کرده و مصادیقی را نیز برای آن بیان کرده است. به طور کلی به رابطه خارج از عرف که منافی عفت عمومی باشد، رابطه نامشروع گفته می‌شود. البته اعمال منافی عفت در قانون از روابط نامشروع تفکیک شده و برای حالت اول مجازات سنگین و حبس یا شلاق در نظر گرفته شده است. مجازات رابطه نامشروع و عمل منافی عفت غیر از زنا تا ۹۹ ضربه شلاق است که با تشخیص دادگاه تعیین می‌گردد.

رابطه نامشروع

بیشتر بخوانید: صفر تا صد مراحل طلاق توافقی

وکیل رابطه نامشروع چه خدماتی ارائه می‌ کند؟

وکیل رابطه نامشروع در موارد زیر به شما کمک می‌نماید:

  • ارزیابی پرونده و شرایط آن
  • مشاوره و ارائه راهنمایی در خصوص قانون و مسائل شرعی رابطه نامشروع
  • مشاوره برای طرح دعوا
  • دفاع از پرونده و اثبات بی‌گناهی متهم
  • تنظیم لایحه تخصصی دفاعیه
  • تنظیم شکواییه
  • راهنمایی و پیگیری تجدیدنظرخواهی از رای دادگاه

مدارک ضروری برای وکیل رابطه نامشروع

وکیل رابطه نامشروع برای اثبات وقوع این رابطه و یا رد اتهام، به مدارکی نیاز دارد که به دست آوردن برخی از آن‌ها گاهی بسیار دشوار است.

برای اثبات تحقق جرم رابطه نامشروع، معمولا جمع‌آوری ادله کار دشواری است. بر همین اساس بهترین روش، استفاده از اقرار مرتکب است. علاوه بر این می‌توان از شهود استفاده کرد تا درستی حرف‌های خواهان به واسطه شهادت آن‌ها محرز شود. همچنین فیلم، عکس، پیامک و … نیز می‌تواند به عنوان اماره و ادله مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: درخواست و شرایط تغییر اسم شناسنامه با وکیل تغییر نام

نحوه شکایت از رابطه نامشروع

رابطه نامشروع جز جرائم کیفری است. بر همین اساس می‌توان آن را در دادسرا یا دادکاه کیفری پیگیری کرد. برای شکایت از رابطه نامشروع جسمانی باید به دادگاه و رابطه نامشروع غیرجسمانی مانند پیامک و اینترنت، به دادسرا رجوع شود. وکیل رابطه نامشروع به اثبات ادعا و احقاق حقوق شما در این زمینه کمک می‌نماید.

رابطه نامشروع و مهریه

مهریه حق مالی مسلم زن است و مرد باید بعد از ازدواج در صورت تمکن مالی آن را بپردازد. بنابراین حتی با وقوع خیانت نیز مهریه همچنان پابرجا خواهد بود. با این حال ممکن است مردی با ورود اتهام خیانت به زوجه، از این موضوع به عنوان اهرم فشار برای بخشیدن مهریه و طلاق بدون پرداخت مهریه استفاده کند. با این حال لازم به ذکر است که اگر این ادعا اثبات نشود، زوجه می‌تواند اعاده حیثیت کند که آثار مادی و معنوی بسیار زیادی برای زوج در پی خواهد داشت. چنانچه سوالی در رابطه با مهریه دارید میتوانید از وکیل مهریه بپرسید.

جرم رابطه نامشروع چه تفاوتی با جرم زنا دارد؟

در جرم زنا، میان زن و مرد نزدیکی و دخول صورت می‌گیرد در حالیکه آن‌ها هیچ علقه زوجیتی ندارند. مجازات زنا نیز ممکن است با توجه به پرونده، اعدام، رجم یا شلاق حدی باشد. اما رابطه نامشروع، یک رابطه خارج از عرف در حد تقبیل یا مضاجعه است و حتی ممکن است به پیامک‌های عاشقانه یا تصاویر مستهجن محدود باشد. مجازات جرم رابطه نامشروع نیز شلاق تعزیری است.

به طور کلی برای اثبات یا رد اتهام در این زمینه به کمک و مشورت وکیل رابطه نامشروع نیاز است تا با بررسی همه زوایای پنهان پرونده، به خوبی از حقوق موکل دفاع شود. در همین راستا می‌توانید برای دریافت خدمات حقوقی و مشاوره، همین حالا با وکلای خبره ما در گروه وکلای هوداد تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
Tags: خانواده

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست