نکات مهم حقوقی جهت توقیف فوری اموال برای مهریه بدانید

folder_openخانواده
commentبدون دیدگاه

در مراجع قضایی حجم بالایی از پرونده‌ها مربوط به مهریه است که اگر طرفین ازدواج پیش از ازدواج از این قوانین آگاهی کمی داشته باشند احتمال بروز مشکلات بعدی بسیار کمتر خواهد شد. یکی از این موارد توقیف فوری اموال برای مهریه است. مهریه مالی است که مرد به مناسبت عقد و ازدواج ملزم به پرداخت آن است.

نکته قابل‌توجه در تعیین مهریه آن است که لازم است مهریه به تراضی طرفین باشد به این معنی که زن و مرد بر سر آن توافق داشته باشند. به‌موجب عقد و نکاح درصورتی‌که مهریه به‌صورت عندالمطالبه تعیین شده باشد زوجه می‌تواند به دریافت مهریه از طریق دادگاه خانواده اقدام کند.

اگر زوجه از طریق دادگاه خانواده به درخواست مهریه بپردازد لازم است تا ارائه دادخواست مهریه، هزینه ابطال تمبر و هزینه وکیل مهریه را تقبل نماید تا کار خود را پیش ببرد اما اگر از طریق دادگاه خانواده اقدام نشود زوجه می‌تواند از طریق دفتر ثبت‌اسناد رسمی به دریافت مهریه خود اقدام نماید.

برای دریافت مهریه توسط زوجه راه‌های زیادی وجود دارد که یکی از آن‌ها توقیف فوری اموال برای مهریه است. البته توقیف فوری اموال برای مهریه با ارائه مدارک و اثبات شرایطی انجام می‌پذیرد.

اگرچه مهریه و دریافت آن حق زن است ولی توقیف اموال همسر بنیان زندگی را سست کرده و عواقب دیگری در پی خواهد داشت که زوجه با درنظرگرفتن دیگر عواقب این جریان و سست شدن پایه‌های زندگی در خصوص اقدام به این عمل می‌بایست تصمیم‌گیری کند.

توقیف اموال برای مهریه

مهریه بالای 110 سکه با توقیف و معرفی اموالی چون ملک، دارایی، حساب بانکی، حقوق دریافتی و … امکان‌پذیر است. توقیف فوری اموال برای مهریه زمانی انجام می‌شود که مرد توانایی و استطاعت پرداخت کامل مهریه را داشته ولی از پرداخت آن امتناع می‌کند.

در این حالت زوجه به ارائه گزارشی از اموال مرد به مبادی حقوقی اقدام به دریافت توقیف فوری اموال مرد خواهد کرد. سرعت عمل زوجه دراین‌خصوص موردنیاز است زیرا در صورت اختلاف شاید مرد به نقل‌وانتقال اموال خود بپردازد و این امر دریافت مهریه برای زوجه را دچار اشکال کند. به دلیل سرعت عمل زن در این امر توصیه می‌شود از وکیل خبره در این حوزه استفاده شود.

زوجه قادر است 25 درصد حقوق شوهر تا زمانی که در عقد یکدیگر هستند و یا 33 درصد از حقوق شوهر اگر زن و شوهر از یکدیگر جدا شده باشند را از حقوق شوهر در اختیار بگیرد. پس از توقیف اموال شوهر ظرف مدت 10 روز لازم است تا درخواست مطالبه مهریه از سوی خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برسد در غیر این صورت شوهر قادر خواهد بود تا با مراجعه به شعبه صدور رای درخواست رفع توقیف صادر کند.

زوجه می‌تواند از طریق دادگاه خانواده یا از طریق اداره ثبت اسناد رسمی به دریافت مهریه خود اقدام نماید که توصیه می‌شود در ابتدا بهتر است از طریق اداره ثبت اسناد رسمی و در مرحله بعد از طریق دادگاه خانواده پیگیری شود.

مهریه حقی است که مرد در زمان عقد برای همسر خود مشخص می‌کند حتی در صورت فوت زن مهریه توسط ورثه و در صورت فوت شوهر از اموال باقیمانده شوهر مهریه قابل استرداد است. لازم به ذکر است مهریه‌ای که در زمان عقد در عقدنامه درج گردیده است ملاک عمل قرار می‌گیرد و حتی اگر بعدها مهریه ثانویه‌ای بالاتر از مهریه زمان عقد در دفاتر رسمی ثبت گردد ملاک همان مهریه اولیه زمان عقد است.

زن می‌تواند به اداره ثبت مراجعه و با ارائه گزارشی از اموال شوهر که پیشتر تهیه کرده است حکم توقیف فوری اموال برای مهریه را بگیرد و یا اینکه می‌تواند به دادگاه خانواده مراجعه و این حکم را از طریق دادگاه خانواده دریافت کند.

نکات مهم برای توقیف اموال

زوجه می‌تواند برای توقیف اموال از طریق دادگاه خانواده یا از طریق اداره ثبت اسناد رسمی اقدام کند. اداره ثبت اسناد رسمی بعد از درخواست زوجه در مورد اموال موردنظر زوج استعلام می‌گیرد و اگر بعد استعلام معلوم شد که زوج اموالی به نام خود دارد درصورتی‌که در مستثنیات دین نباشد زوجه می‌تواند به توقیف فوری اموال برای مهریه اقدام نماید. اگر زوجه بخواهد از انتقال و فروش اموال شوهر خود تا مشخص‌شدن توقیف اموال ممانعت کند لازم است از طریق دادگاه عمل نموده و از دادگاه درخواست صدور قرار تأمین خواسته خود را داشته باشد و به طور قانونی از انتقال و یا فروش اموال زوج خود ممانعت به عمل آورد. بهتر است به منظور سرعت عمل در خصوص توقیف فوری اموال از وکلای خبره بهره گرفت.

مستثنیات دین چیست؟

در فرایند توقیف فوری اموال برای مهریه برخی از اموال را نمی‌توان توقیف کرد که آن را مستثنیات دین بیان می‌کنند. مستثنیات دین اموالی هستند که در صورت توقیف مالک آن‌ها به اعسار خواهد افتاد. اعسار برگرفته از کلمه عسر به معنای نداشتن و سختی است. اصطلاحاً در مضیقه قرار گرفتن اعسار گفته می‌شود. مطابق با ماده 24 قانون جدید برخی مستثنیات دین عبارتند از:

منزل مسکونی مرد که به‌صورت اعسار وی باشد.
اثاثیه مورد نیاز زندگی مرد که برای رفع ضروریات وی و افراد تحت تکفل او لازم باشد.
ابزار علمی و تحقیقاتی مرد برای اهل علم و تحقیق
وسایل و ابزار کاری کشاورزان، کسبه و … یا به عبارتی ابزاری که برای امرار معاش مرد و کسب درآمد لازم است.
مبلغ رهن خانه‌ای که مرد به صاحب‌خانه پرداخت کرده به‌گونه‌ای که پرداخت اجاره بدون درنظر گرفتن مبلغ رهن سبب عسروحرج شود.
توقیف اموال توسط زوجه در خصوص سایر اموال برقرار است و زوجه می تواند با استفاده از وکیلی مجرب از اداره ثبت اسناد استعلام اموال شوهر خود را گرفته و پس از دریافت استعلام درخواست توقیف فوری اموال برای مهریه را از اداره ثبت اسناد یا دادگاه خانواده طلب کرده و از زمان توقیف فوری اموال شوهر بابت مهریه به مدت 10 روز زمان دارد تا درخواست اخذ مهریه خود را به صورت قضایی به ثبت برساند.

امتیاز دهید
Tags: خانواده

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست