مراحل طلاق توافقی انجام مراحل طلاق توافقی

folder_openخانواده
commentبدون دیدگاه
مراحل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی به این گونه است که زوجین در این نوع از طلاق باید بر سر تمامی مسائل مهم زندگی به توافق برسند. از مهمترین مسائلی که زوجین باید در مورد فازهای طلاق توافقی بر سر آن به توافق برسند عبارت است از: مهریه و چگونگی پرداخت و دریافت مهریه، نفقه و اجرت المثل زوجه و فرزندان، قرار ملاقات و حضانت فرزندان و… می باشد.
اگر زوجین این توافق ها را انجام داده باشند می تواند از مراکز مشاوره خانواده گواهی عدم امکان سازش را دریافت نمایند. بعد از دریافت گواهی عدم امکان سازش وارد یکی دیگر از مراحل طلاق توافق می شوند که این گواهی را باید به دادگاه تحویل دهند، قاضی بدون رسیدگی ماهوی حکم طلاق را صادر می کند. در این نوشتار بر آن شدیم تا روند جدایی توافقی و چگونگی انجام این کار را بیان نماییم تا انتها با ما همراه باشید.

مراحل گرفتن طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی3

در ذیل مراحل طلاق توافقی نام برده شده است:

1. اولین مرحله از مراحل جدایی توافقی ثبت دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی
2. ارجاع دادخواست به دادگاه
3. دریافت گواهی بکارت یا آزمایش منفی بودن بارداری برای زوجه
4. معرفی زوجین به مرکز مشاوره
5. حضور در شعبه دادگاه و امضای صورتجلسه
6. صدور رای طلاق و گواهی عدم امکان سازش (اعتبار این گواهی سه ماه است.)
7. مراجعه به دفترخانه برای ثبت طلاق
لازم به ذکر است که متن توافقنامه طلاق باید به صورت حرفه ای تنظیم و به امضای زوجه برسد. این توافقات در دادگاه خانواده نیز صورتجلسه می‌شود.
اولین قدم در مراحل طلاق توافقی این است که زوجین برای ثبت درخواست به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایند. این دادخواست باید به دست زوجین یا وکلای آنها امضا شود. نوشتن متن توافقات در دادخواست اهمیتی ندارد و بهتر است دادخواست ساده و کوتاه باشد.
شرح کامل توافقات در واحد مشاوره صورتجلسه می‌شود. پس برای شروع مراحل گرفتن طلاق توافقی مراجعه مستقیم به دادگاه خانواده در تهران بدون ثبت دادخواست اشتباه است.
اگر وکالت مراحل طلاق توافقی را به ما واگذار می‌کنید و تمایل به انجام مراحل مشاوره هم ندارید تمام مراحل طلاق توافقی توسط دو وکیل حاذق از وکلای کار آزموده انجام خواهد شد.
چند وقتی است که ثبت طلاق در دفاتر رسمی طلاق سهمیه بندی شده است و متاسفانه همین موضوع باعث شده که بعضی دفاتر طلاق سهمیه های خویش را نگه دارند برابر ثبت طلاق با قیمت بالاتر از تعرفه اعلام شده.
متن طلاق نامه همان متن رای طلاق است به پیوست توضیحاتی در خصوص تاریخ و زمان وقوع طلاق علاوه بر آن اسامی و مشخصات شهود طلاق نیز پوست میگردد. تا چند ماه پیش طلاق نامه و متن طلاق نامه نیز مانند عقدنامه به صورت دفترچه‌ای بود. اما در حال حاضر با اداره ثبت احوال ثبت شده است در ادامه عکس طلاق نامه یا همان فرم طلاق نامه شرعی تقدیم می‌شود. وکلا محرم اسرار موکل خویش هستند و اطلاعات شخصی موکلین برای همیشه نزد وکلا به امانت می ماند.

مزایای دریافت مشاوره در مراحل جدایی توافقی

قبل از طی نمودن مراحل طلاق توافقی زوجین باید در سامانه ای به نام سامانه تصمیم ثبت نام نمایند و نزدیک ترین مرکز مشاوره را به محل زندگی خود انتخاب نمایند و وقت مشاوره دریافت نماید. به محض درخواست مشاوره در کمترین زمان برای درخواست کنندگان کد رهگیری ارسال می شود. با مراجعه به این مراکز و پرسش سوالات از زوجی در خصوص علت جدایی، زوجین به وسیله کارشناسان به مشاوره خانواده معرفی می شوند.
زوجین باید حداقل در۵ جلسه از جلسات مشاوره شرکت نمایند که این جلسات نباید کمتر از ۴۵ دقیقه باشد. مزایای شرکت در این جلسات مشاوره که یکی از فاز های طلاق توافقی می باشد این است که با صحبت های مشاور با زوجین و با مطرح کردن مشکلات از جانب زوجین بسیاری از مشکلات موجود حل خواهد شد و به زندگی طرفین فرصتی دوباره داده می شود.

چگونگی مراحل طلاق توافقی در دوران بارداری

در موعد و مراحل طلاق توافقی باید وضعیت باردار بودن یا نبودن زوجه مشخص شود. به همین علت زوجه حتما باید آزمایش بارداری بدهد. البته برای بانوان بالای ۵۰ سال که یائسه هستند، به آزمایش بارداری نیازی نیست.
اگر زنی باکره باشد باید از پزشکی قانونی گواهی باکرگی خود را دریافت نماید و نیازی به آزمایش بارداری نیست. فلذا اگر زنی نه باکره باشد و نه یائسه، آزمایش بارداری برای او اجباری است. تست بارداری ممکن است در موعد بررسی پرونده یا در موعد ثبت طلاق در دفتر اسناد رسمی انجام پذیرد. باید این نکته را نیز در یاد داشته باشید که در هر صورت اگر زنی باردار باشد نیز امکان این که از همسر خود جدا شود وجود دارد.
علت تاکید دادگاه روی تعیین وضعیت بارداری زن، اهمیت تصمیم‌ گیری درباره مسائل حقوقی مربوط به سرپرستی فرزند است.
بر اساس قانون حضانت فرزند تا ۷ سالگی با مادر و بعد از آن تا ۱۸ سالگی با پدر است. البته در تمام این سال‌ها هزینه‌ها و مخارج فرزند بر عهده پدر خواهد بود. در برخی موارد مادر به هنگام طلاق قیومیت فرزند را به طور کامل به پدر واگذار می کند.
عده زن حامله با تولد فرزند به پایان می‌رسد، پس شدنی است تا ۸ ماه این مدت طول بکشد. البته در طول این دوره زوج موظف به پرداخت نفقه زوجه است.
• رضایت پدر زوجه از شرایط طلاق توافقی نیست حتی اگر باکره باشد، اگرچه عرف رضایت و آگاهی ایشان را ایجاب می‌کند.
• رایی که دادگاه خانواده صادر می‌کند گواهی عدم امکان سازش نام دارد و مدت این گواهی ۳ ماه از موعد قطعیت است بدین معنی که در فرصت ۳ ماهه اگر زوجین یا وکلای آن به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه نکنند گواهی یاد شده باطل می شود.
• یکی از مهمترین شرایط طلاق توافقی در سال ۱۴۰۱ ، توافق زوجین است به این صورت که توافقات آن‌ها در باره مهریه، نفقه، حضانت، اجرت المثل توسط وکلا صورتجلسه و به امضا آنها می‌رسد و عینا توافق های مشروع بدست داور بررسی کننده در دستور دادگاه نوشته می شود. بدیهی است که در صورت ثبت طلاق ضمانت اجرای قانونی خواهد داشت.
• تکلیف مهریه و حضانت اولاد را زوجین با توافق مشخص می‌کنند. اگر در این موارد زوجین توافق نداشته باشند، طلاق منتفی است.

عسر و حرج و مراحل طلاق توافقی از طرف زن

مراحل طلاق توافقی2

عسر و حرج زوجه چیست؟ تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی الحاقی ۲۹/۴/۱۳۸۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام مقرر کرده: ((عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با دشواری همراه ساخته و تحمل آن دشوار باشد…))
پس اگر زوجه یا فرد متخصصی که زوجه به او وکالت داده بتواند به دادگاه ثابت نماید تحمل زندگی مشترک برای او با مشقت همراه و غیر قابل تحمل است می‌تواند تقاضای طلاق کند و زوجه دادخواست طلاق خویش را به علت عسر و حرج تقدیم دادگاه نماید.
موارد عسر و حرج برای هر زن با توجه به شرایط و منش او و تشخیص دادگاه متفاوت است، قاضی رسیدگی کننده، در هر پرونده طلاق به استناد عسر و حرج به صورت موردی رسیدگی کرده و عسر و حرج زوجه متقاضی طلاق را بررسی می کند. اگر زوجه را در عسر و حرج تشخیص بدهد به استناد ماده ۱۱۳۰، شوهر را اجبار به طلاق می‌کند.

مدت زمان اجرایی شدن روند طلاق توافقی:

طرفین بر سر همه مسائل توافق می‌کنند، پروسه جدایی و مراحل قانونی طلاق توافقی و صدور حکم طلاق توافقی سریع‌تر طی می‌شود.
علاوه بر این به لحاظ روانی نیز زوجین و فرزندان کمتر تحت تنگنا قرار می‌گیرند. البته تعیین مدت زمان صدور حکم طلاق توافقی و اجرایی شدن مراحل طلاق توافقی امکان‌پذیر نیست و همچنین نمیتوان نمونه حکم طلاق توافقی را الگوی تمام دعاوی طلاق توافقی قرارداد بلکه هر پرونده طلاق توافقی به پرونده و شرایط طلاق توافقی طرفین بستگی دارد. به طور کلی، استفاده از یک فرد متخصص می‌تواند شرایط گرفتن طلاق توافقی را تسریع کند.

5/5 - (3 امتیاز)
Tags: خانواده

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست