مراحل طلاق توافقی بدون وکیل و با وکیل [0 تا 100]

folder_openخانواده
comment1 دیدگاه
مراحل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی به این گونه است که زوجین در این نوع از طلاق باید بر سر تمامی مسائل مهم زندگی به توافق برسند. از مهمترین مسائلی که زوجین باید در مورد طلاق توافقی بر سر آن به توافق برسند عبارت است از: مهریه و چگونگی پرداخت و دریافت مهریه، نفقه و اجرت المثل زوجه و فرزندان، قرار ملاقات و حضانت فرزندان و… می باشد.
اگر زوجین این توافق ها را انجام داده باشند می تواند برای اجرای مراحل طلاق توافقی، از مراکز مشاوره خانواده گواهی عدم انصراف از طلاق را دریافت نمایند. بعد از دریافت گواهی عدم امکان سازش وارد یکی دیگر از مراحل طلاق می شوند که این گواهی را باید در قالب دادخواست طلاق توافقی از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برسانند، قاضی با بررسی مدارک و شرایط و توافقات زوجین حکم طلاق را صادر می کند. در این نوشتار بر آن شدیم تا روند جدایی توافقی و چگونگی انجام مراحل طلاق توافقی را از زبان وکیل طلاق توافقی بیان نماییم تا انتها با ما همراه باشید.

توجه داشته باشید اگر بنا بر دلایلی که ممن است در هر یک زوجین متفاوت باشد تمایل به رفتن مشاوره نداشته باشید این امکان در تهران فعلا وجود دارد که دادخواست طلاق یکطرفه داده شود و در دادگاه با اعلام توافق زوجین و توافقات به دادگاه درخواست رای طلاق توافق کرد .

مراحل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی با وکیل

 •  ثبت دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی

اولین قدم این است که زوجین برای ثبت درخواست به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایند. این دادخواست باید به دست زوجین یا وکلای آنها امضا شود. نوشتن متن توافقات در دادخواست اهمیتی ندارد و بهتر است دادخواست ساده و کوتاه باشد.

 • معرفی زوجین به مرکز مشاوره

در سال 1397 از طرف دادگستری کل استان مقرره ای گذاشته شد که ثبت کردن دادخواست طلاق توافقی در دفاتر خدمات قضایی تنها با ارائه و وجود گواهی عدم انصراف و کناره گیری از طلاق که توسط مشاوران خانواده بهزیستی صادر می گردد، ممکن است و غیر از  آن اجاره ثبت نخواهند داشت.بنا بر این زوجینی که قصد جدایی به صورت توافقی دارند باید در سامانه تصمیم طلاق ثبت نام کنند و نوبت مشاوره دریافت نمایند. در روز و ساعتی که اعلام شده است به مراکز مشاوره رجوع کنند.

 • تنظیم توافقنامه طلاق

امضاء توافقنامه طلاق که در آن نسبت به تمام حقوق مالی و غیر مالی مانند :حضانت فرزند، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت و مهریه و … تصمیم‌گیری و توافق شده و این توافق در قالب سند امضا شده به دادگاه ارائه می‌شود.

 • ارجاع به پزشکی قانونی

گواهی بکارت و عدم بارداری از دیگر مدارکی است که هنگام طی مراحل طلاق توافقی باید به دادگاه ادائه گردد. این گواهی‎ها باید از سوی پزشکی قانونی صادر شود در غیر این صورت ارزش قانونی ندارد.

 • ارجاع پرونده به دادگاه

اگر زوجین بعد از مراحل مشاوره باز هم اصرار به طلاق داشته باشند، مرکز مشاوره گواهی عدم امکان سازش برایشان صادر می‌کند و پرونده را به دادگاه ارجاع می‌دهد، سپس دادگاه پس از بررسی مدارک، اقدام به تعیین جلسه رسیدگی جهت صدور رای طلاق را می‌نماید.

 • صدور رای توسط دادگاه

قاضی با بررسی تمام مدارک و شنیدن اظهارات زوجین یا وکلای آن‌ها ،اقدام به صدور رای عدم امکان سازش و طلاق توافقی می‌نماید.

 • مراجعه به دفاتر طلاق و جاری شدن صیغه طلاق

پس از صدور گواهی عدم امکان سازش و رای طلاق توسط دادگاه، زوجین باید در مهلت قانونی به دفاتر طلاق مراجعه نمایند .در این دفاتر صیغه طلاق جاری می‌شود و ضمن ثبت رسمی طلاق در دفاتر قانونی سند طلاق نامه نیز صادر می‌شود.

بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش و یا همان رای طلاق توافقی از آنجایی که این طلاق توافقی بوده و هر دو طرف نیاز به سپری شدن زمان تجدیدنظر خواهی و یا فرجام ندارند و حق خود را نسبت به این مراحل ساقط می کنند از تاریخ صدور گواهی سه ماه فرصت دارند تا دفترخانه ثبت طلاق مراجعه کنند و خواهان اجرای صیغه طلاق شوند. لازم به ذکر است که هر دو طرف باید در زمان جاری شدن صیغه طلاق حاضر باشند تا طلاق ثبت شود و اگر یکی از طرفین نباشد صیغه طلاق جاری نخواهد شد.

لازم به ذکر است که متن توافقنامه طلاق باید به صورت حرفه ای تنظیم و به امضای زوجه برسد. این توافقات در دادگاه خانواده نیز صورتجلسه می‌شود.

شرح کامل توافقات در واحد مشاوره صورتجلسه می‌شود. پس برای شروع مراحل گرفتن طلاق توافقی مراجعه مستقیم به دادگاه خانواده در تهران بدون ثبت دادخواست اشتباه است.


اگر وکالت مراحل طلاق توافقی را به ما واگذار می‌کنید و تمایل به انجام مراحل مشاوره هم ندارید تمام مراحل توسط دو وکیل حاذق از وکلای کار آزموده انجام خواهد شد.


چند وقتی است که ثبت طلاق در دفاتر رسمی طلاق سهمیه بندی شده است و متاسفانه همین موضوع باعث شده که بعضی دفاتر طلاق سهمیه های خویش را نگه دارند برابر ثبت طلاق با قیمت بالاتر از تعرفه اعلام شده.
متن طلاق نامه همان متن رای طلاق است به پیوست توضیحاتی در خصوص تاریخ و زمان وقوع طلاق علاوه بر آن اسامی و مشخصات شهود طلاق نیز پوست میگردد. تا چند ماه پیش طلاق نامه و متن طلاق نامه نیز مانند عقدنامه به صورت دفترچه‌ای بود. اما در حال حاضر با اداره ثبت احوال ثبت شده است در ادامه عکس طلاق نامه یا همان فرم طلاق نامه شرعی تقدیم می‌شود. وکلا محرم اسرار موکل خویش هستند و اطلاعات شخصی موکلین برای همیشه نزد وکلا به امانت می ماند.

مشاوره مراحل طلاق توافقی

مزایای دریافت مشاوره در مراحل طلاق توافقی

قبل از طی نمودن مراحل زوجین باید در سامانه ای به نام سامانه تصمیم ثبت نام نمایند و نزدیک ترین مرکز مشاوره را به محل زندگی خود انتخاب نمایند و وقت مشاوره دریافت نماید. به محض درخواست مشاوره در کمترین زمان برای درخواست کنندگان کد رهگیری ارسال می شود. با مراجعه به این مراکز و پرسش سوالات از زوجی در خصوص علت جدایی، زوجین به وسیله کارشناسان به مشاوره خانواده معرفی می شوند.
زوجین باید حداقل در ۵ جلسه از جلسات مشاوره شرکت نمایند که این جلسات نباید کمتر از ۴۵ دقیقه باشد. مزایای شرکت در این جلسات مشاوره که یکی از فازها می باشد این است که با صحبت های مشاور با زوجین و با مطرح کردن مشکلات از جانب زوجین بسیاری از مشکلات موجود حل خواهد شد و به زندگی طرفین فرصتی دوباره داده می شود.

چگونگی مراحل طلاق توافقی در دوران بارداری

 1. در موعد باید وضعیت باردار بودن یا نبودن زوجه مشخص شود. به همین علت زوجه حتما باید آزمایش بارداری بدهد. البته برای بانوان بالای ۵۰ سال که یائسه هستند، به آزمایش بارداری نیازی نیست.
 2. اگر زنی باکره باشد باید از پزشکی قانونی گواهی باکرگی خود را دریافت نماید و نیازی به آزمایش بارداری نیست. فلذا اگر زنی نه باکره باشد و نه یائسه، آزمایش بارداری برای او اجباری است. تست بارداری ممکن است در موعد بررسی پرونده یا در موعد ثبت طلاق در دفتر اسناد رسمی انجام پذیرد. باید این نکته را نیز در یاد داشته باشید که در هر صورت اگر زنی باردار باشد نیز امکان این که از همسر خود جدا شود وجود دارد.
 3. علت تاکید دادگاه روی تعیین وضعیت بارداری زن، اهمیت تصمیم‌ گیری درباره مسائل حقوقی مربوط به سرپرستی فرزند است.
 4. بر اساس قانون حضانت فرزند تا ۷ سالگی با مادر و بعد از آن تا ۱۸ سالگی با پدر است. البته در تمام این سال‌ها هزینه‌ها و مخارج فرزند بر عهده پدر خواهد بود. در برخی موارد مادر به هنگام طلاق قیومیت فرزند را به طور کامل به پدر واگذار می کند.
 5. عده زن حامله با تولد فرزند به پایان می‌رسد، پس شدنی است تا ۸ ماه این مدت طول بکشد. البته در طول این دوره زوج موظف به پرداخت نفقه زوجه است.
 6. رضایت پدر زوجه از شرایط طلاق توافقی نیست حتی اگر باکره باشد، اگرچه عرف رضایت و آگاهی ایشان را ایجاب می‌کند.
 7. رای که دادگاه خانواده برای اجرایی شدن مراحل طلاق توافقی صادر می‌کند گواهی عدم امکان سازش نام دارد و مدت این گواهی ۳ ماه از موعد قطعیت است بدین معنی که در فرصت ۳ ماهه اگر زوجین یا وکلای آن به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه نکنند گواهی یاد شده باطل می شود.
 8. یکی از مهمترین شرایط  ، توافق زوجین است به این صورت که توافقات آن‌ها در باره مهریه، نفقه، حضانت، اجرت المثل توسط وکلا صورتجلسه و به امضا آنها می‌رسد و عینا توافق های مشروع بدست داور بررسی کننده در دستور دادگاه نوشته می شود. بدیهی است که در صورت ثبت طلاق ضمانت اجرای قانونی خواهد داشت.
 9.  تکلیف مهریه و حضانت اولاد را زوجین با توافق مشخص می‌کنند. اگر در این موارد زوجین توافق نداشته باشند، طلاق منتفی است.

عسر و حرج و مراحل طلاق توافقی از طرف زن

 تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی الحاقی ۲۹/۴/۱۳۸۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام مقرر کرده:

(عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با دشواری همراه ساخته و تحمل آن دشوار باشد…)

پس اگر زوجه یا فرد متخصصی که زوجه به او وکالت داده بتواند به دادگاه ثابت نماید تحمل زندگی مشترک برای او با مشقت همراه و غیر قابل تحمل است می‌تواند تقاضای طلاق کند و زوجه دادخواست طلاق خویش را به علت عسر و حرج تقدیم دادگاه نماید.
موارد عسر و حرج برای هر زن با توجه به شرایط و منش او و تشخیص دادگاه در مراحل طلاق توافقی متفاوت است، قاضی رسیدگی کننده، در هر پرونده طلاق به استناد عسر و حرج به صورت موردی رسیدگی کرده و عسر و حرج زوجه متقاضی طلاق را بررسی می کند. اگر زوجه را در عسر و حرج تشخیص بدهد به استناد ماده ۱۱۳۰، شوهر را اجبار به طلاق می‌کند.

بطور کلی حق طلاق برای مرد است و زن برای ارائه دادخواست طلاق باید مراحل مشکلی را طی نماید. در خصوص طلاق توافقی چنانچه زن 12 شرط زیر را ذاشته باشد می‌تواند شخصا یا از طریق وکیل درخواست خود را به دادگاه اراِئه کند و شکایت خود را به ثبت برساند. این شروط عبارتند از:

 • عدم پرداخت نفقه به مدت شش ماه از سوی مرد
 • اثبات کردن رفتارهای زننده مرد توسط زن
 • بیماری لاعلاج مرد که قابل درمان نباشد
 • چنانچه مرد اختلالات روانی داشته باشد و این امر از سوی پزشکی قانونی مورد تایید قرار گرفته باشد
 • مرد شغلی داشته باشد که باعث از بین رفتن آبروی زن شود
 • خلاف کردن و در پی آن مجازات شدن و به زندان رفتن مرد به مدت 5 سال و یا بیش ازآن
 • آسیب رساندن به زندگی به خاطر اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی
 • ترک کردن زندگی توسط مرد به مدت شش ماه متوالی
 • محکوم شدن مرد به دلیل هر نوع محکومیت و مجازاتی
 • اگر مرد بعد از مدت پنج سال نتواند بچه دار شود
 • اگر مرد بعد از مدت شش ماه از مراجعه زن به دادگاه مفقودالاثر شود
 • اگر مرد بدون اجازه زن ازدواج مجدد داشته باشد

مدت زمان مراحل طلاق توافقی

مدت زمان مراحل طلاق توافقی

در طلاق توافقی طرفین بر سر همه مسائل توافق می‌کنند، با وجود وکیل پروسه جدایی و مراحل قانونی طلاق توافقی و صدور حکم طلاق توافقی سریع‌تر طی می‌شود.
علاوه بر این به لحاظ روانی نیز زوجین و فرزندان کمتر تحت تنگنا قرار می‌گیرند. البته تعیین مدت زمان صدور حکم طلاق توافقی و اجرایی شدن طلاق توافقی امکان‌پذیر نیست و همچنین نمیتوان نمونه حکم طلاق توافقی را الگوی تمام دعاوی طلاق توافقی قرارداد بلکه هر پرونده طلاق توافقی به پرونده و شرایط طلاق توافقی طرفین بستگی دارد. به طور کلی، استفاده از یک فرد متخصص یعنی وکیل طلاق توافقی می‌تواند شرایط گرفتن طلاق توافقی را تسریع کند.

مراحل طلاق توافقی با وکیل

چنانچه زن و شوهر قضد جدایی و متارکه دارند و در خصوص کلیه حقوق مالی و غیر مالی از جمله مهریه و جهیزیه و حقوق غیر مالی از جمله حضانت فرزند مشترک و نفقه فرزند توافق دارند می توانند با راهنمایی وکیل کلیه مراحل را در کوتاه ترین زمان و بدون تنش انجام دهند.

مراحل طلاق توافقی با وکیل

مزایای اخذ وکیل برای دعوای طلاق توافقی برای موکل شامل موارد زیر است:

 • عدم نیاز به حضور هیچ یک از زوجین در دادگاه و جلوگیری از لطمات شغلی و حیثیتی آنان بابت حضور در دادگاه
 • تسریع در انجام مراحل طلاق توافقی، که در صورت عدم آشنایی و آگاهی زوجین ممکن است این امر هفته‌ها طول بکشد.
 • احقاق حق موکلین به صورت کامل توسط وکیل (خصوصاً درباره بانوان)
 • کاهش تنش و اضطراب در بین زوجین در هنگام طلاق
 • عدم صرف وقت و زمان طولانی توسط زوجین در دادگاه‌های خانواده
 • تنظیم توافقنامه بین زوجین راجع به کلیه امور مالی و غیرمالی که دارای آثار حقوقی بعد از اتمام طلاق برای زوجین می‌باشد.
 • وجود و حضور وکیل در پرونده باعث عدم نیاز به حضور طرفین در دادگاه می شود که خود باعث جلوگیری از تنش های احتمالی در زمان رسیدگی می شود.

وکیل با دانشی که نسبت به جدیدترین قوانین طلاق و رویه دادگاه‌ها دارد و با سال‌ها تجربه در زمینه دعاوی خانوادگی و انواع طلاق، می‌تواند در زمان کوتاهی عُسر و حَرَج زن را ثابت کند و با در نظر گرفتن تمام امور مربوطه از جمله مهریه در طلاق توافقی، اجرت المثل، جهیزیه، حضانت فرزندان، انواع طلاق و فسخ نکاح و شرایط و آثار آن، عده زن، حق رجوع مرد و مسائلی از این دست، حکم طلاق را بدون هیچ دردسر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن از دادگاه بگیرد.


مراحل طلاق توافقی در کوتاهترین زمان ممکن با گروه وکلا ی هوداد


مراحل طلاق توافقی بدون وکیل

مراحل طلاق توافقی با وکیل

طلاق چه به صورت توافقی باشد و یا غیرتوافقی از طرف زوج و یا زوجه طبق قانون نیاز به گرفتن وکیل وجود ندارد و هرکدام از زوجین می‌توانند به شخصه مراحل متارکه را پیگیری نمایند.

برای انجام مراحل طلاق توافقی بدون وکیل، زوجین پس از اطلاع از مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی با در دست داشتن مدارک به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و درخواست طلاق توافقی خود را ثبت می‌کنند. پس از تعیین شعبه و مراجعه زوجین به واحد مشاوره خانواده، مجدداً در دادگاه حاضر می‌شوند. پس از امضا توافقات در خصوص مسائل مالی و غیر مالی مانند؛ مهریه، نفقه، اجرت المثل، ملاقات فرزند در صورت داشتن فرزند مشترک و.. رأی عدم امکان سازش برأی طلاق توافقی صادر شده و زوجین سه ماه فرصت دارند تا به دفترخانه مراجعه کرده و صیغه طلاق رسمی آنها جاری شود.

هزینه طلاق توافقی بدون وکیل شامل هزینه ثبت دادخواست، هزینه واحد مشاوره دادگاه خانواده و هزینه محضر و دفترخانه می‌باشد.

طبق روال مرسوم در دادگاه های خانواده تهران، در صورتی‌که زوجه دوشیزه باشد، دادگاه زوجه را جهت معاینه پزشکی و گواهی بکارت به پزشکی قانونی معرفی می‌کند و در صورتی‌که زوجه دوشیزه نبوده و یائسه نیز نباشد، گواهی عدم بارداری جهت ثبت طلاق اجباری است.

همانطور که در بالا به مزایای داشتن وکیل اشاره شد بهتر است که وکیل اختیار کنید و روند اجرای پرونده را از صفر تا صد به وکلای متخصص بسپارید. حال اگر بنا به هر دلیلی نمی خواهید از وجود وکیل بهرمند شود باید مراحل ذیل را یکی پس از دیگری انجام داده تا به مرحله انتهایی برسید.

 • درخواست طلاق و ثبت آن است

در قدم اول از مراحل طلاق توافقی بدون وکیل آن است که مدارک مورد نیاز را تماما آماده کرده و به سراغ دفاتر خدمات الکترونیک قضایی رفته و درخواست خود را با موضوع طلاق ثبت کنید تا به سیستم قضایی فرستاده شود.
اینجا توافقنامه ای که زوجین برای طلاق توافقی به صورت کتبی تنظیم کرده اند و در آن در خصوص تمامی مسائل مالی و غیرمالی توافق کرده اند را در اختیار مراجع قضایی قرار می دهند. این توافقنامه باید به صورت کاملا دقیق تنظیم شود و در اینجا مشخص می شود که پرونده شما در چه شعبه ای رسیدگی می شود.

 • ثبت نام در سامانه بهزیستی

زوجین باید قبل از طلاق در سامانه تصمیم بهزیستی ثبت نام نمایند تا با توجه به زمان و تاریخی که اعلام می شود برای مشاوره در آن سازمان حاضر شوند. برای طلاق توافقی داشتن گواهی که این سازمان صادر می کند الزامی است.

 • مرحله سوم: توافقات در خصوص کلی حقوق

علاوه بر توافقاتی که پیشتر انجام گرفته بود طرفین مجددا باید در جلسه رسیدگی حاضر شده و در خصوص کلیه حقوق اعم از مالی و غیر مالی توافقاتی را داشته باشند. مسائل مالی شامل مهریه، نفقه، نحله، اجرت المثل و … می شود و مسائل غیر مالی شامل حضانت فرزند … می شود. این نکته را در خاطر داشته باشید که قبل از جاری شدن طلاق حتما در خصوص مهریه و .. توافق نمایید.

 • ابلاغ های دادگاه

بعد از انجام مراحل بالا نوبت به ابلاغ های دادگاه می رسد. مراجع قضایی پرونده تشکیل شده در مراحل قبل را با توجه به تاریخ ثبت شده به شعبه مورد نظر ارسال می کنند. ابلاغ ها با قید زمان و مکان و تعیین شعبه به مخاطبان ابلاغ می شود. در این مرحله چون طرفین وکیل معرفی نکرده اند باید برای رسیدگی خودشان حاضر شوند.

 • انجام تشریفات و حضور در دادگاه

در این مرحله از رسیدگی همانطور که از عنوان مرحله پیداست باید در دادگاه حاضر شده و تشریفات را انجام داد. پس در این مرحله دفاعی در کار نیست باید طرفین در دادگاه حاضر شده و به سوالات احتمالی قاضی پاسخ دهند با انجام تشریفات روند رسیدگی را به اتمام رسانید.
در این مرحله از طرفین تقاضا می شود که داور تعیین نمایند که مسئولیت داور ایجاد مصالحه و گذشت بین زوجین است. البته کار داور ها این روز ها جنبه تشریفاتی دارد . به دنبال یک داور باشید که سن او بیشتر از 40 سال است.

 • صادر کردن رای و قطعی شدن آن

در این مرحله تمامی مدارک اعم از تصمیمات داوران و توافق های کتبی و شفاهی طرفین بررسی می شود و در برگه ای صورتجلسه می گردد. بعد از آن قاضی رای نهایی را صادر می کند که اگر این رای مشکلی نداشته باشد قطعی و اجرایی می گردد.

 • صادر کردن سند طلاق توافقی

در این مرحله از مراحل طلاق توافقی بدون وکیل حکم قطعی به طرفین ابلاغ می شود و طرفین با دریافت این حکم و قبل از انقضای سه ماه باید به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند تا به وسیله این دفاتر سند طلاق صادر شود. بعد از گذشت زمان اعلام شده حکم دادگاه قابلیت اجرا ندارد.

مراحل طلاق توافقی در دادگاه

پس از ثبت‌نام در سامانه تصمیم و اخذ نوبت از سامانه نوبت‌دهی مشاوره و مراجعه به مراکز مشاوره خانواده زوجین گواهی عدم سازش دریافت کرده و دادخواست طلاق توافقی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می‌گردد. پس از آن زوجین باید توافقنامه مسائل مالی و غیر مالی را امضا کنند. سپس برای جلسه دادرسی نوبت بگیرند. پس از شرکت در جلسات رسیدگی به پرونده و اعلام صورت ‌جلسه مربوط به توافقات زوجین، زوجین باید گواهی عدم بارداری و یا بکارت در دوران عقد را از پزشکی قانونی گرفته و دادگاه ارائه نمایند. دادگاه پس از طی این مراحل طلاق توافقی دادگاه حکم طلاق را صادر می‌نماید. زوجین تا 3 ماه فرصت دارند تا با ارائه حکم طلاق توافقی و حضور 2 شاهد از هم جدا شوند.

طلاق توافقی در دوران عقد

در برخی موارد زوجین در دوران عقد و پیش از شروع زندگی متوجه اختلافات خود شده و اقدام به طلاق توافقی می‌کنند. طلاق توافقی در دوران عقد چه از جانب زوج و یا زوجین باشد، نصف مهریه به زوج تعلق می‌گیرد، مگر اینکه توافق دیگری بین آنها باشد، برای مثال زوجه کل مهریه خود را بذل نماید. اخذ مهریه در دوران عقد منوط به تایید بکارت و عدم نزدیکی زوجین است که باید از سوی پزشکی قانونی مورد تایید قرار گیرد.

در مراحل طلاق توافقی اگر زوجه مدعی بکارت شود از سوی دادگاه به پزشکی قانونی جهت معاینه معرفی شده و در صورت تایید بکارت و عدم نزدیکی نوع طلاق بائن غیرمدخوله است و زوجین می‌توانند بعد ثبت طلاق شناسنامه خود را تعویض کنند اما نکته ای که باید به آن اشاره داشت این است که؛ اگر رای طلاق توافقی صادر شود که زوجه دوشیزه است، بعد از ثبت طلاق در دفترخانه، زوجه حق رجوع به مهریه بذل شده را ندارد.

سوالات متداول
5/5 - (15 امتیاز)
Tags: خانواده

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست