مراحل الزام به تنظیم سند رسمی

مراحل الزام به تنظیم سند رسمی

مراحل الزام به تنظیم سند رسمی

 

اگر می‌خواهید بدانید الزام به تنظیم سند رسمی چیست، چگونه است، چقدر طول می‌کشد و یا انجام آن در ملک مشاع چگونه است؛ توصیه می‌کنیم مقاله پیش‌رو را مطالعه کنید.

طبق قانون (ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی):

اسنادی که در اداره ثبت اسناد یا دفاتر رسمی اسناد رسمی توسط مامورین رسمی، در حدود صلاحیتشان و بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشد، اسناد رسمی نامیده می‌شوند. بنابراین اسنادی که رسمی نباشند، سند عادی محسوب می‌شوند.

برای انجام کارهای انحصار ورثه پیشنهاد می‌شود که حتما از وکیل انحصار وراثت کمک بگیرید تا کارهای شما بدون مشکل و سریع پیش برود.

فرق سند عادی و رسمی در این است که:

 • اسناد رسمی از اعتبار بالاتری نسبت به سند عادی در قانون برخوردارند.
 • نمی‌توان نسبت به سند رسمی ادعای انکار یا تردید کرد مگر در شرایط خاص.
 • اعتبار انداختن اسناد رسمی مستلزم اثبات در دادگاه است.

الزام به تنظیم سند رسمی چیست؟

اگر مورد معامله شما فاقد سند رسمی است ۲ حالت برای تنظیم سند رسمی وجود دارد:

 • در مبایعه‌نامه یا قولنامه، تاریخ و مکانی برای تنظیم سند رسمی و انتقال مالکیت مشخص شده است. به عنوان مثال در مبایعه‌نامه ذکر شده که فروشنده آپارتمان باید در تاریخ ۳/۵/۱۴۰۰ در دفترخانه شماره ۱۷۶۵ حاضر شود و نسبت به انتقال رسمی ملک مورد نظر اقدام مقتضی را انجام دهد.
 • در سند عادی (مبایعه‌نامه یا قولنامه) هیچ تاریخ و مکانی برای انتقال رسمی سند مشخص نشده باشد.

اگرچه طبق قانون، فروشنده مکلف به انتقال مالکیت مورد معامله است و انتقال رسمی ملک تعهدی مازاد بر انتقال مالکیت نیست؛ ولی اگر مبایعه‌نامه تنظیمی شما فاقد تاریخ و مکان مشخص شده برای انتقال سند است با صرف هزینه و زمان بیشتری می‌توانید نسبت به تنظیم سند رسمی و انتقال آن اقدام کنید.

اگر قصد معامله در قالب سند عادی را دارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر اقدامی حتما مقاله تفاوت بیع‌نامه و قولنامه را مطالعه فرمایید.

دعوی ملزم بودن به تنظیم سند رسمی چیست؟

این مورد در مواقعی است که طرفین در خصوص انتقال یا فروش معاملات ملکی در قالب سند عادی با یکدیگر توافق می‌کنند که اگر متعهد به انجام وظیفه قانونی خود در دفترخانه اسناد رسمی عمل نکند، کسی که تعهد به نفع اوست (متعهدله) می‌تواند با تقدیم دادخواست به دادگاه‌های حقوقی، الزام طرف مقابل را به انتقال رسمی ملک از مرجع قضایی بخواهد. در این صورت دادگاه می‌تواند در صورت تایید انتقال مالکیت توسط سند عادی، متعهد را به تنظیم سند رسمی محکوم سازد.

 

دعوی الزام به تنظیم سند رسمی چیست؟

 

مراحل ملزوم بودن به تنظیم سند رسمی چگونه است؟

 • ابتدا فرد با تقدیم اظهارنامه در دفتر خدمات الکترونیکی قضایی (دایره اظهارنامه دادگستری) در تاریخ مشخص و در دفترخانه مشخص طرف مقابل را به انجام تعهد خود دعوت می‌کند.
 • در صورت عدم حضور و اجراء توسط فروشنده، خریدار باید گواهی عدم حضور را از دفترخانه مذکور بگیرد.
 • کسی که تعهد به نفع اوست (متعهدله) با تقدیم دادخواست به دادگاه محل وقوع ملک، الزام طرف مقابل را از مرجع قضایی درخواست می‌کند.
 • در صورتی که حکم قطعی و لازم‌الاجرا شد، و طرف مقابل (متعهدعلیه) همچنان برای اجرای حکم به دفترخانه اسناد رسمی جهت انتقال سند مراجعه نکرد، متعهدله یا ذینفع می‌تواند از طریق درخواست صدور اجرائیه، از دادگاه صادر کننده حکم و ارسال پرونده به اجرای احکام مدنی، تقاضای عملیات اجرایی را از دادگاه و اجرای احکام بخواهد.
 • در چنین حالتی نماینده اجرای احکام به همراه متعهدله در دفترخانه اسناد رسمی حاضر می‌شوند و سند رسمی به نام متعهدله (کسی که قرارداد به نفعش است) صادر خواهد شد.
 • نکته مهم این است که شما می‌توانید ضمن طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی، برای جلوگیری از فروش ملک به اشخاص ثالث، از دادگاه درخواست صدور دستور موقت مبنی بر جلوگیری از فروش ملک مورد نظر را بخواهید.

 

بیشتر بخوانید:  مراحل طلاق توافقی چیست؟

به دلیل کاربرد مهم اظهارنامه در دعاوی مختلف، در این قسمت از مقاله لازم است توضیح مختصری راجع به اظهارنامه داشته باشیم.

اظهارنامه چیست؟

اظهارنامه در دعاوی حقوقی وسیله‌ایی است برای بیان اظهارات خود به طرف مقابل. در واقع اگر کسی خواهان حق خود باشد (قبل از طرح دعوی و شکایت) می‌تواند اجراء و یا استیفای حق خود را به وسیله اظهارنامه از طرف مقابل بخواهد و در صورت عدم انجام آن اقدام به طرح دعوی کند.

نکات مهم و کاربردی اظهارنامه:

 • در اظهارنامه محدودیت در زمان وجود ندارد. به عبارت دیگر هر زمان که خواهان بخواهد می‌تواند اظهارنامه بفرستد.
 • عموما اظهارنامه قبل از طرح دعوی اصلی استفاده می‌شود.
 • دادگاه صالح برای ارسال اظهارنامه دادگاه محل اقامت خواهان است. (برعکس دادخواست)
 • اظهارنامه توسط اداره ثبت اسناد یا املاک کشور یا دفاتر دادگاه ابلاغ می‌شود.
 • چنانچه اظهارنامه را شخص دیگری مانند وکیل، قیم یا ولی به نمایندگی از ذی‌حق (صاحب حق) تقدیم می‌کند باید علاوه بر احراز هویت او توسط دایره اظهارنامه، فتوکپی مصدق (تایید شده) مدرک که سمت او را اثبات می‌کند نیز تسلیم شود تا به همراه اظهارنامه برای طرف مقابل ارسال شود.

 

اظهارنامه چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی چقدر طول می‌کشد؟

بدیهی است که طول و زمان این کار بستگی به تراکم و کار شعبه‌ دادگاهی که پرونده در آن در حال رسیدگی است دارد.

غیر از این، چند عامل دیگر که بر زمان رسیدگی به دعوی موثر است عبارتست از:

 • موضوع دعوا که چقدر پیچیدگی دارد. برای مثال دعوای یک زمین ۱۰ هزار متری بیشتر از یک واحد آپارتمان کوچک طول خواهد کشید.
 • احراز دادگاه مبنی بر این‌که خوانده، مالک رسمی و واقعی مال باشد. یعنی ابتدا باید برای دادگاه مشخص شود که خوانده اهلیت فروش مال را داشته و مالک رسمی مال بوده است. اگر در این اثنا صحت انتقال مالکیت برای دادگاه احراز نشود، پرونده دچار پیچیدگی‌های خاصی شده و روند رسیدگی طولانی خواهد شد.
 • تعهدات خواهان طبق سند عادی باید انجام شده باشد. برای مثال برای دادگاه باید محرز شود که خریدار پرداخت‌ها و شرایط قرارداد را طبق توافق انجام داده است؛ که اثبات آن توسط خواهان می‌تواند روند رسیدگی را کوتاهتر سازد.
 • مهمترین عامل تاثیرگذار بر طول کشیدن دعوی الزام به تنظیم سند رسمی، استعلامات دادگاه از اداره ثبت و دیگر سازمان‌ها است. برای مثال دادگاه از اداره ثبت استعلام می‌کند که سند جعلی نباشد و یا در صورت تایید اصالت سند، ملک در توقیف یا رهن بانک نباشد و یا مهمتر اینکه ملک مورد نظر در طرح‌های دولتی و شهرداری قرار نگرفته باشد. تمام این استعلامات ممکن است زمان بیشتری به خود اختصاص دهد و باعث طول کشیدن روند رسیدگی شود.

ملزم بودن به تنظیم سند رسمی ملک مشاع چگونه است؟

باید بگوییم این موضوع درمورد ملک مشاع از نظر نحوه تقدیم دادخواست مانند ملک مفروض است با این تفاوت که سیر مسائل قضایی به صورت مشاع و فقط در حصه متعهد ملک مشاعی صورت می‌پذیرد، از طرف دیگر ضرورتی ندارد که خریدار بر علیه تمامی مالکان مشاعی اقامه دعوی کند. برای مثال دادگاه می‌تواند فروشنده را صرفا به تنظیم سند رسمی و انتقال آن نسبت به میزانی که بر آن مالکیت دارد محکوم کند هرچند شاید آن چیزی که به خریدار واگذار کرده بیش از میزان مالکیت رسمی وی بر ملک مشاع موضوع دعوا بوده است.

 

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *