مجازات کودک آزاری چیست؟

folder_openخانواده
commentبدون دیدگاه
مجازات کودک آزاری

بدون شک هیچ‌کس نمی‌تواند اهمیت دوران کودکی را انکار کند. حوادث و اتفاقاتی که موجب آزار کودکان می‌شود، در سلامت روان آن‌ها در بزرگسالی تاثیرگذار است. بنابراین توجه به کودکان و حفاظت از آن‌ها در برابر خطرات و آسیب‌های احتمالی امر مهمی است که توسط ارگان‌های دولتی و قانونی نیز مورد توجه قرار گرفته است. در همین راستا این مطلب قصد داریم به بررسی اشکال مختلف کودک آزاری، مقررات حمایت از کودکان و مجازات کودک آزاری بپردازیم؛ همراه ما باشید.

کودک آزاری چیست؟

طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، افراد زیر ۱۸ سال، کودک محسوب می‌شوند و آسیب جسمی، روانی، جنسی، سواستفاده و بهره‌کشی و عدم توجه به نیازهای این افراد، کودک آزاری خواهد بود.

به عبارت دیگر هر رفتاری که به سلامت روان و جسم کودک آسیب وارد سازد، جرم و از نظر قانونی قابل پیگیری است. هر کشوری در خصوص خشونت علیه کودکان و مجازات کودک آزاری مقررات خاص خودش را دارد.

به طور کلی کودک آزاری به یکی از اشکال زیر محقق می‌شود:

  • آزار روحی و عاطفی مانند: سرزنش، ایجاد ترس، تحقیر، تهدید، طرد کردن و غیره
  • آزار جسمی که شامل تنبیه ساده تا آسیب‌های جسمی شدید است.
  • آزار جنسی که ممکن است صرفا به شکل فیزیکی نباشد و به صورت روحی صورت بگیرد؛ برای مثال نمایش صحنه‌های مستهجن به کودک.
  • عدم توجه به نیازهای کودک که ممکن است شخصیت او را در آینده تحت تاثیر قرار دهد.
  • سواستفاده از کودک برای فعالیت‌ها و کارهایی که برای سن او مناسب نیست؛ برای مثال در این خصوص می‌توان به کودکان کار اشاره کرد.

بنابراین هر رفتار یا گفتار یا شرایطی که سلامت کودک را به هر نحوی در خطر قرار دهد و رشد بالقوه و بالفعل او را در مسیر دیگری جهت‌دهی کند، کودک آزاری محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: هزینه وکیل طلاق توافقی چقدر است؟

مجازات کودک آزاری در قانون ایران

مجازات کودک آزاری در هر کشوری بر طبق قوانین داخلی متغیر است.

در ایران نیز برای حمایت از کودکان و مجازات کودک آزاری مقرراتی پیش‌بینی شده است که متاسفانه چندان کامل و بازدارند نیستند. اولین قانونی که در این زمینه تصویب شد، قانون حمایت از کودکان بود که در سال ۱۳۳۸ به اجرا درآمد. در ابتدای امر، این قانون بسیار کاربردی و انقلابی بود اما با گذشت زمان و تعدد جرایم علیه کودکان، جامعه به یک قانون جدید و کامل‌تر نیاز پیدا کرد. بر همین اساس در سال ۱۳۸۱ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان تصویب شد.

بر طبق این قانون همه افراد زیر ۱۸ سال کودک محسوب می‌شوند و هر آزار و اذیتی نسبت به کودکان و نوجوانان که موجب آسیب جسمی، روحی، روانی و اخلاقی شود و سلامت‌ آن‌ها را به نحوی تحت تاثیر قرارداده و تهدید کند، ممنوع است و موجب مسئولیت شخص مرتکب و مجازات او خواهد شد. لازم به ذکر است که حفظ سلامت روان کودکان برای نخستین بار در همین قانون مورد توجه قرار گرفت تا به طور کامل از حقوق کودک حمایت شود.

پیش از تصویب این قانون، کودک‌آزاری به عنوان یک جرم خصوصی صرفا توسط اولیای قانونی قابل پیگیری و شکایت بود اما از سال ۸۱ و با تصویب قانون حمایت از کودکان و نوجوانان کودک آزاری به جرم عمومی تبدیل شد. بنابراین در حال حاضر کودک آزای بدون شاکی خصوصی قابل پیگیری است و هر کسی می‌تواند آن را گزارش کرده و دادستان نیز به عنوان مدعی‌العموم موظف به رسیدگی است.

بر طبق قانون حمایت از کودکان و نوجوانان سال ۸۱ خرید و فروش و به کارگیری کودکان برای ارتکاب اعمال خلاف جرم است و برای شخص مرتکب ۶ ماه تا یک سال زندان و یا جزای نقدی در پی خواهد داشت. علاوه بر این ورود صدمه جسمی و روحی به کودک و عدم توجه به سلامت و بهداشت جسمی و روانی و ممانعت از تحصیل کودکان نیز جرم است و مجازات آن ۳ تا ۶ ماه حبس و یا ۱۰ میلیون جزای نقدی خواهد بود.

همه افراد و موسسات موظفند به محض مشاهده کودک آزاری، این موضوع را به مقام قضایی اطلاع دهند و اگر از این وظیفه سر باز زنند، به حبس یا جزای نقدی محکوم خواهند شد.

در خصوص مجازات کودک آزاری در ماده ۴ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان، کلیه رفتارهایی که موجب آزار جسمی و روانی شود، کودک آزاری محسوب شده و حداکثر ۶ ماه حبس یا ۱۰ میلیون جزای نقدی برای آن در نظر گرفته شده است.

اگرچه در قانون به حمایت از کودکان توجه شده است، اما در عالم واقع، قوانین مذکور بسیار کلی و اجمالی هستند و مجازات‌های درنظر گرفته شده چندان بازدارنده و متناسب با جرایم نیستند. بر همین اسا در جامعه امروزی به قوانین جدی‌تر و جزئی‌تر نیاز است تا افراد از ارتکاب جرم علیه کودکان و ورود آسیب جسمی یا روانی به آن‌ها اجتناب کنند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید در رابطه با انحصار وراثت بدانید

کودک آزاری

مجازات کودک‌ آزاری در حقوق بین‌الملل

بر طبق اعلامیه جهانی حقوق کودک که در سال ۱۹۵۹ تصویب شده است، کودک باید در برابر هر ظلم یا استثماری مورد حمایت قرار گیرد. بر طبق این قانون، کودکان برای پرورش صحیح به محبت و توجه والدین نیاز دارند و باید در امنیت اخلاقی و مادی رشد کنند. پیمان جهانی حقوق کودک در سال ۱۳۷۲ در ایران نیز پذیرفته شد. بر اساس این پیمان‌نامه همه منافع کودک باید مورد توجه قرار گیرد و دولت‌ها موظف هستند در صورت کوتاهی والدین، در خصوص مراقبت و حمایت از کودکان اقدامات لازم را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: بهترین روش برای توقیف اموال برای مهریه چیست؟

جمع‌بندی

در این مطلب به مجازات کودک آزاری از منظر داخلی و بین‌المللی و اهمیت توجه به کودکان و حفظ سلامت روحی و جسمی آن‌‌ها پرداختیم.

کودک‌ آزاری ممکن است علل مختلفی داشته باشد؛ برای مثال مشکلات اقتصادی، روانی، فرهنگی و خانوادگی، اختلافات میان والدین و .. می‌تواند موجب کودک آزاری شود. بنابراین ضروری است که قانون‌گذار به طور جدی به این مساله توجه داشته باشد تا در آینده جامعه سالمی داشته باشیم.

5/5 - (1 امتیاز)
Tags: خانواده

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست