مجازات تهدید به پخش فیلم یا عکس خصوصی افراد

مجازات تهدید به پخش فیلم یا عکس خصوصی افراد

در طول سالیان وکالت دادگستری به اقتضای شغل بسیار با کسانی مواجه بوده ایم که از شخص دیگری تهدید به پخش عکس های خصوصی یا تهدید به پخش فیلم شده اند در این میان زنان و دختران جوان بیشتر در معرض سوء استفاده کنندگان بوده اند.

بسیار بوده اند که مدتی به بهانه ازدواج و یا دوستی با مردی در ارتباط بوده و در این مدت به دلیل سادگی و اعتماد بی جا عکس ها و فیلم های خصوصی آنها در اختیار طرف مقابل قرار گرفته است و همیشه این دغدغه پا برجا بوده که نکند از آنها سوء استفاده شود. با همه گیر شدن تلفن همراه و امکان سریع گرفتن عکس و فیلم این گونه از جرایم رو به فزونی رفته است، مخصوصا اینکه استفاده از شبکه های مجازی راه را برای مجرمین و تهدید کنندگان راحت تر کرده است. در اکثر اوقات ترس از آبرو ریزی باعث شده که تهدید شونده مورد اخاذی قرار گیرد یا راضی به به پرداخت وجهی تحت عنوان حق السکوت شود و یا تن به عمل جنسی داده است و یا …. موارد اخاذی می تواند متعدد باشد آنچه گفته شد موارد شایع است.

متاسفانه قربانیان فیلم برداری مخفیانه یا حتی فیلم برداری و ضبط فیلم با رضایت در لحظه مجنی علیه(مورد تهدید واقع شده) هم کم نبوده است.

توصیه اکید ما گروه وکلای هوداد – گذشته از اینکه باید مواظبت از حریم خصوصی خود کنیم – این است که از تهدید نترسیده و تسلیم خواسته های تهدید کننده نشوید. زیرا با باج دادن و تسلیم خواسته های مجرم شدن نه تنها تهدید از بین نمی رود که ضعف شما برای مجرم آشکار تر می شود این را بدانید که قانون از شما حمایت می کند.

به خاطر دارم در پرونده ای که چند سال قبل با آن درگیر بودم زنی شوهر دار با مردی دوست شده بود و در این مدت خواسته یا ناخواسته عکس هایی توسط مرد گرفته شده بود بعد از مدتی زن  تمایل به ادامه رابطه نداشت اما با تهدید مرد به انتشار تصاویر او و اطلاع به شوهر مواجه شد. متاسفانه سالها این زن از ترس اطلاع شوهر و اقوام نه تنها پول به مرد اخاذ می پرداخت که تن به رابطه جنسی با اکراه به او می داد… بگذریم از این دست پرونده ها بسیار است. البته شایان ذکر است که قربانی در بعضی مواقع مرد ها هم هستند که تهدید به پخش فیلم یا عکس می شوند.
در پرونده دیگر مردی با منشی سابق خود در ارتباط بود و بعد از گذشت چند سال متوجه می شود که زن فیلم و عکس آن دوران را حفظ کرده است و چون به شغل مهمی در شهرداری رسیده بود به جهت اخاذی و پخش نکردن اسرار، طلب پول از مرد می کرد…

خیلی از از این دوستی های خیابانی و در فضای مجازی که با تبادل عکس و فیلم همراه است در ادامه به تهدید و اخاذی و ترس از آبرو ریزی منتهی می شود.

در بعضی موارد هم که تلفن همراه گم می شود و یا به سرقت می رود و گوشی همراه پر از فیلم ها و عکس های خصوصی و خانوادگی است و بعدا دستمایه تهدید به پخش فیلم یا عکس از طرف افراد مجرم قرار می گیرد..

تهدید به پخش عکس تهدید به پخش فیلم

خوشبختانه دستگاه قضا در این خصوص بسیار قاطع عمل می کند و به درستی در پی مجازات اینگونه مجرمین است.

توجه داشته باشید که در ابتدا با هوشمندی اولاً ادله برای اثبات جرم تهدید را جمع آوری کنید اگر تهدید تلفنی است صدای مجرم را ضبط کنید یا در حضور شهودی صدای او را که در حال تهدید است پخش کنید و اصطلاحا روی بلندگو (speaker) بگذارید اگر از طریق تلگرام ، اینستاگرام، پیامک و …. می باشد داده ها را حفظ کنید و به هیچ عنوان پاک نکنید در مواردی دیده شده است که قربانی از ترس آنها را از بین برده است. این اشتباه را نکنید.

ثانیاً با وکیل مجرب و فردی صاحب تجربه و مجرب مشورت کنید و هرگز ضعف در مقابل خواسته های مجرم نشان ندهید.

 

بیشتر بخوانید: قوانین انحصار وراثت در سال جدید

اما مجازات تهدید به پخش فیلم و عکس خصوصی

ماده ۶۶۹ قانون تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ مقرر داشته: “هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید،‌ اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از دو‌ ماه تا دو سال محکوم خواهد شد”.

چند نکته مهم در خصوص تهدید به پخش فیلم و تهدید به پخش عکس

 • ادله اثبات جرم را از بین نبرید و آنها را جمع آوری کنید.
 • تهدید از جرایمی است که با شکایت شاکی شروع می شود پس بایستی شکایت را شروع کرد تا قانون از شما حمایت کرده و مجرم را پس از اثبات جرم مجازات کند.
 • مطابق ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ جرم تهدید موضوع ماده ۶۶۹ مذکور از جرایم قابل گذت توسط شاکی است.
 • انتشار عکس و فیلم خصوصی افراد خود جرم مستقلی است که در مطلبی دیگر در همین سایت به آن می پردازیم، که آنچه گفته شد صرفا تهدید به پخش فیلم و تهدید به پخش عکس است
 • فیلم و عکس می تواند مربوط به یکی از نزدیکان باشد ولی تهدید برای شما محسوب می شود.
 • ممکن است که مجرم صرفا تهدید کند و خواسته ای نداشته باشد در هر صورت جرم محسوب می شود.

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

4 پاسخ به “مجازات تهدید به پخش فیلم یا عکس خصوصی افراد”

 1. رز یزدانی گفت:

  سلام‌زنی ۶ ساله وارد زندگی همسر من شده بود هر وقت باهاش چت میکنم یا عکس خودم و همسرم و تو اینستا میزارم یا میاد زیر کامنتها اراجیف مینویسه یا میاد دایرکت میگه من چون شیشه مصرف میکنم میدم تو رو گوش تا گوش سرت و ببرن. فیلم عقدم هم چندسال پیش از تو خونم‌ ب سرقت رفته همش تهدیدم میکنه فیلمت دست منه. میزارم تو اینستا همه ببینن چ عقد فقیرانه ای داشتی و چقدر بد هیکل و زشت بودی. من چطور میتونم ازش شکایت کنم؟ اسکرین شات بگیرم کافیه؟ اگر فیلم‌عقد من و تو اینستاش گذاشت چطوری ازش مدرک جمع کنم؟ لطفا کمکم کنید

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   قطعا میتوانید از ایشان شکایت کنید. توصیه میکنم به این نگرانی خود پایان دهید و او را از طریق قانون گوشمالی نمایید

 2. مهرداد گفت:

  باسلام وخسته نباشید بنده ۷ ماهه که عقد کردم وبا همسرم از سر ناسازگاری وتفاوت فرهنگی باهم تفاهم نداریم والان ایشان مهریه را اجرا گذاشتن واز آنجا که باکره هستن . کل مهریه رو مطالبه کردن وموضوع بعد این است که بنده واسطه وریش سفید بردم منزلشون و زوجه یکسری اطلاعات وفیلم که از داخل کامپیوتر بنده برداشته بودن ویکسری عکس وفیلم هم پاک کردن که برای خود دلایلی داشته باشن . وآبروی بنده رو جلوی چندین نفر بردن آیا من میتوانم بابت این موضوع از ایشان شکایت کنم ممنون اگه پاسخگو باشین

 3. zeynab گفت:

  سلام من با پسری آشنا شدم که با عکس هایم تهدیدم میکنه چن باری تهدیدش کردم ازش شکایا میکنم ک منو مسخره کرد و گف اینقد پارتی دارم ک از پسش بربیام و ادعای نترسی کرد چکارکنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *