قانون جدید مهریه در سال ۱۴۰۰

قانون جدید مهریه در سال ۱۴۰۰

در این مقاله آخرین تغییرات قانون مهریه در سال ۱۴۰۰ را مطالعه خواهید کرد. ما در این نوشتار به بررسی مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قوانین مهریه در سال جدید می‌پردازیم. از‌جمله شرایط گرفتن مهریه بیش از ۱۱۰ سکه، مهریه پس از فوت شوهر، قانون جدید حق حبس در سال ۱۴۰۰، مهریه در عقد موقت و … .

همان‌طور که می‌دانید قانون مهریه طبق قانون مدنی و فقه شیعه تنظیم شده که از سال ۱۳۰۰ تا کنون دستخوش تغییراتی شده است. برای مثال طبق طرح جدید مجلس هرگاه قیمت سکه تغییر فاحش داشته باشد رئیس قوه قضاییه می‌تواند با صدور بخش‌نامه، تمام احکام مهریه صادر شده در بازه زمانی مشخص را تعدیل کند.

بیشتر بخوانید: هزینه وکیل طلاق چه مقدار است؟

ما در اینجا به مهمترین سوالات شما پیرامون مهریه، براساس آخرین قانون مهریه در نظام حقوقی ایران پاسخ می‌دهیم.

آیا در سال ۱۴۰۰ مهریه بیش از ۱۱۰ سکه زندانی ندارد؟

چندین سال است که حتما بارها این جمله را در مکالمات شنیده‌اید که قانون مهریه تا ۱۱۰ سکه است که زندانی دارد. طبق قانون جدید مهریه:

 • اگر مرد مال برای توقیف داشته باشد، زن می‌تواند به میزان مهریه خود اموال مرد را توقیف کند، حال هرچقدر که می‌خواهد باشد. (یعنی حتی اگر مهریه بالای ۱۱۰ سکه باشد).
 • اما اگر مرد مالی برای توقیف نداشته باشد صرفا تا زمانی که معادل ۱۱۰ سکه مطابق حکم دادگاه پرداخت نشده باشد و زوج از پرداخت آن خودداری کند؛ زن پس از انجام تشریفات قانونی حق درخواست جلب و بازداشت شدن شوهر را تا زمان پرداخت کردن مهریه دارد.
 • این تلقی که مرد در هر حال باید یکجا به میزان ۱۱۰ سکه پرداخت کند و مازاد بر آن را می‌تواند قسط‌بندی کند هم یک طرز فکر کاملا اشتباهی است. چرا که زوج در صورت نداشتن شرایط مالی پرداخت یکجا، می‌تواند دادخواست اعسار و تقسیط (قسط‌بندی) مهریه را به دادگاه تقدیم کند که پس از اثبات ناتوانی مالی خود، به طور مثال با معرفی شهود یا ارائه فیش حقوقی خود، همان ۱۱۰ سکه هم مشمول قسط‌بندی می‌شود.
 • در پاسخ به این سوال که در حال حاضر به چه میزان پیش قسط و اقساط ماهیانه تعیین می‌شود، باید بگوییم که تعیین میزان پیش قسط و اقساط ماهیانه در هر مورد به صورت خاص بررسی و اعلام می‌شود. به بیان ساده‌تر در هر مورد مقام قضایی با توجه به عوامل مختلف ازجمله درنظر گرفتن درآمد زوج و… میزان پیش قسط و اقساط ماهانه را تعیین می‌کند.
 • بر خلاف تصور عموم مردم، قانونا دادگاه مکلف نیست حتما مبلغ یا میزان سکه‌ایی را به عنوان پیش قسط برای زوج در نظر بگیرد و امکان دارد بنا به تشخیص خود، چیزی به عنوان پیش قسط تعیین نکند و فقط اقساط ماهانه را در نظر بگیرد.

آیا در سال 1400 مهریه بیش از 110 سکه زندانی ندارد؟

 

قانون مهریه زن پس از فوت شوهر چگونه است؟

در صورت فوت شوهر، مهریه زن مقدم بر تقسیم ارث بین وراث است. متاسفانه این تلقی اشتباه وجود دارد که پس از فوت شوهر دیگر مهریه‌ایی به زن تعلق نمی‌گیرد و یا این که تنها عایدی زن سهم‌الارث اوست. در اینجا باید بگوییم پس از فوت شوهر ابتدا باید مطالبات دیگران از وی، که مهریه هم جزیی از آن‌هاست پرداخت شود و اگر پس از پرداخت مهریه به زوجه متوفی مبلغی باقی ماند، بین سایر وراث تقسیم می‌شود. البته در این بین زوجه نیز یکی از وراث است و در نتیجه میزان سهم خود را بر حسب مورد یک چهارم یا یک هشتم (بنا بر داشتن یا نداشتن اولاد) از اموال شوهر متوفی خود به ارث می‌برد.

قانون جدید حق حبس در سال ۱۴۰۰ چیست؟

طبق آخرین رویه قضایی زن می‌تواند تا زمان پرداخت مهریه از سوی زوج، از ایفاء وظایف زناشویی خودداری کند، مشروط بر این‌که مهریه وی حال (عندالمطالبه) باشد. گفتنی است این امتناع باعث اسقاط حق نفقه نخواهد شد و اگر زن قبل از اخذ مهریه به اختیار خود به ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد قیام کند دیگر نمی‌تواند از حق حبس استفاده کند ولی حقی که برای مطالبه مهریه دارد ساقط نخواهد شد.

در صورت فسخ ازدواج، قانون مهریه زن چگونه است؟

در اینجا لازم است بدانید که فسخ نکاح با طلاق متفاوت است. در فسخ نکاح دو حالت وجود دارد:

 • اگر نزدیکی واقع نشده باشد مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد به جز عنن و … ( عنن نوعی ناتوانی جنسی در آقایان است که باعث عدم توانایی آمیزش می‌شود).
 • اگر نزدیکی واقع شده باشد مهریه به زن تعلق می‌گیرد.

امکان فسخ نکاح شامل بیماری‌هایی در مورد زن یا مرد است که به طرف مقابل حق فسخ نکاح می‌دهد؛ برای مثال هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده باشد و بعد از عقد معلوم شود که طرف فاقد صفت مذکوره است برای طرف مقابل حق فسخ به‌وجود می‌آید. در فسخ نکاح این تصور شایع است که اگر عیب یا پنهان‌کاری از جانب زن بوده باشد در هر شرایطی مهریه به وی تعلق نمی‌گیرد ولی باید بگوییم این‌گونه نیست. اگر نزدیکی واقع نشده باشد مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد به جز این‌که موجب فسخ عنن باشد که در این صورت نصف مهریه تعلق خواهد گرفت. در صورتی که نزدیکی واقع شد،  تمام مهریه به زوجه تعلق می‌گیرد.

 

در صورت فسخ ازدواج، قانون مهریه زن چگونه است؟

 

تصورات نادرست درباره قانون مهریه

 • زن به محض عقد مالک کل مهریه می‌شود و این تصور که مهریه دختر باکره مطلقا نصف است اشتباه است. چرا که در صورت باکره بودن زوجه، فقط اگر دادخواست طلاق از سوی مرد باشد مهریه نصف می‌شود و در سایر حالات زن مالک کل مهریه است.
 • در صورت اثبات خیانت زن، حق مهریه وی از بین نمی‌رود.
 • این‌طور نیست که مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه قابل وصول است؛ چرا که اگر زوج مالی برای توقیف داشته باشد یا هر زمان متمکن شود باید مازاد بر ۱۱۰ سکه را نیز پرداخت کند.
 • مهریه از پدر شوهر قابل مطالبه نیست مگر این‌که خود پدرشوهر ضامن پرداخت مهریه شده باشد.
 • مهریه زوجه متوفی به وراث ایشان به ارث می‌رسد. از آنجایی که ماهیت مهریه، طلب است، بنابراین پس از فوت زوجه هم، این حق به وراث ایشان مثل پدر و مادر زوجه می‌رسد و آن‌ها می‌توانند مهریه دخترشان را از داماد مطالبه کنند.
 • مهریه نامتعارف مثل هزار شاخه گل رز قابل تبدیل به پول نقد نیست. طبق قانون شوهر باید همان مال یعنی گل رز را بدهد، مگر این‌که طرفین به گونه‌ایی دیگر تراضی کنند. بدین صورت شوهر می‌تواند از پرداخت وجه نقد بابت مهریه خودداری کند و این حق قانونی اوست. درحالی که بسیاری از خانم‌ها به اشتباه گمان می‌کنند می‌شود شوهر را به پرداخت قیمت روز گل‌ها محکوم کنند.
 • طبق قانون جدید مهریه اگر بعد از عقد مهریه افزایش پیدا کند قابل استناد نیست و اگرچه بعد از عقد طرفین به این توافق برسند که مهریه را بیشتر یا کمتر کنند و حتی برای این مورد سندی را هم تنظیم کنند، باز هم به عنوان مهریه اصلی قلمداد نمی‌شود و ارزش و اعتبار مهریه اولیه را ندارد.

نکات و قوانین مهم مهریه در عقد موقت

در این قسمت از مقاله به بیان چند نکته مهم در مورد قانون مهریه در عقد موقت می‌پردازیم.

 • در عقد موقت نفقه به زن تعلق نمی‌گیرد.
 • در عقد موقت زن از شوهر ارث نمی‌برد.
 • مهریه در عقد موقت به زن تعلق خواهد گرفت و اتفاقا شرط صحت صیغه موقت، مهریه است.
 • ثبت محضری عقد موقت طبق قانون خانواده جدید ضروری نیست. یعنی صرف خواندن صیغه حتی به صورت شفاهی منجر به نکاح موقت می‌شود.
رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

2 پاسخ به “قانون جدید مهریه در سال ۱۴۰۰”

 1. مجید گفت:

  بعد از گذشت چند سال چه تفاوتی در قانون مهریه در سال ۱۴۰۰با قانون سال ۱۳۹۱ دارد ، نوع محاسبه سکه بر چه مبنای میباشد .

  • کارشناس حقوقی گفت:

   سلام
   بیشتر بحث نحوه مطالبه مهریه است در حال حاضر برای شروع مراحل دریافت مهریه بایستی به دفتر ثبت کننده ازدواج زوجین مراجعه کرد و بعد به اداره ثبت اسناد اداره یا دایره مهریه همان شهر
   بنابراین دادگاه ها وقتی دادخواست مهریه را میپذیرند که گواهی از اداره ثبت مبنی بر انصراف زوجه و به دست نیاوردن اموال زوج صادر شده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *