تماس بگیرید
0912-1893808 قبول وکالت و مشاوره برای تهران و کرج

فسخ طلاق توافقی چگونه است؟

فسخ طلاق توافقی چگونه است؟

از لحاظ حقوقی این سوال غلط است زیرا فسخ نکاح یک موضوع است و طلاق توافقی موضوعی دیگر. احتمالا منظور این بوده که آیا پس از توافق می توان طلاق توافقی را بر هم زد؟

جواب مثبت است. با این توضیح که اگر زن و شوهر بین خود حتی با حضور شاهد و حتی به صورت مکتوب توافق بر طلاق توافقی کنند بعدا هر کدام از ایشان می تواند پشیمان شود به عبارت دیگر توافق بر طلاق توافقی الزام آور نیست.

فرض دیگر این است که دادخواست طلاق توافقی هم ثبت شده در این صورت چطور؟

در این اینجا هم هرکدام از زوجین منصرف شود پرونده منجر به صدور رای نخواهد شد حتی اگر قسمتی از مراحل طلاق توافقی انجام شده باشد.

اگر وکیل گرفته باشیم و یکی از زوجین پشیمان شود؟

هر زمان که موکل بخواهد می تواند وکیل دادگستری را عزل کند و از وکیل خود بخواهد پرونده را ادامه ندهد.

بعد از صدور رای طلاق توافقی امکان پشیمانی وجود دارد؟

بله در این خصوص نیز هر کدام از زوجین پشیمان شوند امکان ثبت طلاق در محضر وجود ندارد. اگرچه ماده ۳۵ قانون حمایت خانواده اجازه داده در طلاق توافقی اگر زوجه پشیمان شود، زوج بتواند یک طرفه رای طلاق توافقی را ثبت کند اما در عمل، دفتر رسمی طلاق به درخواست زوج مبنی بر ثبت طلاق، از شعبه صادر کننده رای کسب تکلیف می کند و عمده شعب دادگاه نیز ثبت طلاق توافقی را موکول به رضایت زوجه و حضور او یا وکیل او در محضر طلاق می کنند.

پشیمانی و انصراف بعد از ثبت طلاق توافقی چگونه است؟

خوب اینجا داستان متفاوت از گذشته است و طلاق ثبت شده است. اکثر غالب طلاق های توافقی خلعی هستند و برای مرد امکان رجوع وجود ندارد و زن هم فقط در ایام عده به شرطی که باکره و یائسه نباشد می تواند به آنچه بذل کرده رجوع کند. در اصطلاح فقهی و حقوقی به آن مابذل می گویند. با رجوع زن به مابذل، از سوی دفترخانه طلاق به  زوج اطلاع داده می شود و او اختیار دارد پس از آن که طلاق را بر هم بزند به تعبیر دیگر با رجوع زوجه به مهریه، طلاق به رجعی تبدیل می شود و مرد هم حق رجوع پیدا می کند.

می دانیم که این الفاظ و اصطلاحات برای عامه مردم دشوار است ولی چاره ای هم نیست و باید پاسخ سوال حقوقی را به صورت حقوقی جواب داد.

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *