تماس بگیرید
0912-1893808 قبول وکالت و مشاوره برای تهران و کرج

طلاق به دلیل دوست نداشتن همسر و طلاق به دلیل اختلاف فرهنگی

طلاق به دلیل دوست نداشتن همسر و طلاق به دلیل اختلاف فرهنگی

با توجه به اینکه، گروه وکلای هوداد به صورت حرف ای سالهاست که در دعاوی مرتبط با خانواده و ارث فعالیت داریم، این دو جمله را به دفعات از موکلین و مراجعین محترم شنیده ایم که قصد طلاق به دلیل دوست نداشتن همسر  و یا قصد طلاق به دلیل اختلاف فرهنگی را دارم.

قبل از وارد شدن به این بحث توصیه می شود مطلبی تحت عنوان((طلاق از طرف زن(زوجه) مراحل و شرایط طلاق )) را که به زبان ساده و جامع در خصوص طلاق از جانب زن می باشد را مطالعه بفرمایید.

با مطالعه مطلب فوق به دست می آید که دو راه کار کلی برای طلاق زن(زوجه) در صورت مخالفت شوهر وجود دارد یا استناد به شروط ضمن عقد نکاح یا اثبات عسر و حرج. آنچه مسلم است اینکه هیچ کدام از دوازده شرط عقدنامه مشمول طلاق به دلیل دوست نداشتن همسر و طلاق به دلیل اختلاف فرهنگی نیست.

راهی که می توان از آن استفاده کرد اثبات عسر و حرج زوجه است بهتر است متن قانون در خصوص عسر و حرج را ارائه کنیم:

ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی: “در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. چنان چه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌شود:

۱- ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.

۲- اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.

۳- محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.

۴- ضرب وشتم یا هرگونه سوءرفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.

۵- ابتلای زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه‌ی صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید. موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق صادر نماید”.

با این تفاسیر اگر زوجه بتواند برای دادگاه اثبات کند که اختلاف فرهنگی موجب عسر و حرج او شده و به حدی است که زندگی مشترک را غیر قابل تحمل کرده می تواند تقاضای طلاق کند و علی رغم عدم رضایت شوهر طلاق بگیرد.طلاق به دلیل دوست نداشتن همسر طلاق به دلیل اختلاف فرهنگی

البته به نظر کار دشواری می آید. توصیه می شود در این راه کراهت زوجه نیز به آن افزوده شود و کل مهریه در قبال طلاق خلع بذل گردد تا امکان برنده شدن و صدور رای طلاق به نفع زوجه نیز باشد.

طلاق به دلیل دوست نداشتن همسر هم در بادی امر از دلایل محکم برای طلاق محسوب نمی شود به هر حال باید به دادگاه ثابت نمود که زوجه کراهت شدید دارد و در عسر و حرج است و آنچنان شدید است که حاضر به گذشت از کلیه حقوق مالی ناشی از زوجیت می باشد.

پرونده های طلاق از جانب زوجه بی شک از سخت ترین پرونده های دادگاه خانواده است زیرا بار اثبات به عهده زوجه و یا وکیل اوست هرگز بدون وکیل متخصص طلاق و مشاوره حقوقی در این خصوص پای به دادگاه نگذارید. وکیل طلاق و وکیل خانواده مجرب با توجه به تجربه فراوان و داشتن پرونده های مشابه و آشنایی با رویه دادگاه های خانواده، دادگاه تجدید نظر استان تهران و دیوان عالی کشور بهترین راه و دفاع را برای شما انجام خواهد داد.

شاید با بررسی موضوع بهتر باشد دادخواست مقدماتی تحت عناوین دیگر به طرفیت زوج داده شود. وکیل مجرب، دادخواست طلاق را در ابتدای امر به صلاح موکل نداند و …

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *