تماس بگیرید
0912-1893808 قبول وکالت و مشاوره برای تهران و کرج

شرایط درخواست طلاق از طرف مرد و توضیحات وکیل طلاق

شرایط درخواست طلاق از طرف مرد و توضیحات وکیل طلاق

بنای ما گروه وکلای هوداد در نوشتار حاضر این است که حتی الامکان به زبان ساده شرایط طلاق از طرف مرد (زوج) را بیان کنیم و اگر در مواردی از اصطلاحات دشوار حقوقی استفاده می شود توضیح روان آن هم تقدیم خوانندگان محترم می شود:

به طور کلی در فقه ،قانون مدنی ایران و قانون حمایت خانواده اختیار طلاق با مرد است و او می تواند با شرایطی که در قانون آمده همسر خود را طلاق بدهد.

درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد

احتمالا منظور از دوران عقد در اصطلاح روزمره فاصله بین انعقاد عقد نکاح و شروع زندگی مشترک است.

شرایط طلاق از طرف مرد (زوج) در دوران عقد پیچیدگی خاصی و تفاوت بنیادی با بعد از آن ندارد، شوهر می تواند شخصا یا توسط وکیل پایه یک دادگستری به طرفیت زوجه، در خواست طلاق یک طرفه کند و با عنایت به اینکه حق طلاق با مرد است در انتها حتی با عدم رضایت زوجه رای طلاق صادر می شود.
لذا نقش مخالفت زن در دعوای طلاق مرد  صرفا موجب اخذ حقوق مالی او و طولانی کردن پروسه طلاق است و در واقع اگر زن مخالف طلاق باشد و  مرد مصر بر آن باشد رای طلاق صادر می گردد.

نوع طلاقی که دادگاه در قالب گواهی عدم امکان سازش صادر می کند رجعی است بدین معنی که زوج(شوهر) پس از ثبت طلاق در محضر در مدت عده زن (حدود ۳ ماه) می تواند به همسر خود رجوع کند و با این عمل طلاق از بین می رود  شایان ذکر است در این مرحله هم اگر زن راضی به رجوع نباشد تاثیر حقوقی بر رجوع شوهر ندارد.

اگر زن باکره باشد امکان رجوع برای مرد دیگر وجود ندارد چون عده ای هم در میان نیست.طلاق از طرف مرد

برای طلاق یک طرفه از طرف مرد باید از کجا شروع کرد؟

اول باید دانست که مدارک لازم برای طلاق شوهر (مرد) عبارت است از عقد نامه یا رونوشت، شناسنامه زوج و کارت ملی او. البته اگر کارت ملی در دسترس نباشد داشتن شماره ملی کافی است.
با توجه به اینکه رسم است اصل عقدنامه در اختیار زوجه و یا خانواده او قرار می گیرد، زوج (مرد) بایستی به دفتر ازدواجی که عقد نکاح را انجام داده و شماره آن در شناسنامه قید شده است برای اخذ رونوشت عقد مراجعه کند.
نکته مهم اینکه اگر دفترخانه ازدواج تغییر مکان داده یا سردفتر فوت کرده باشد می توان به اداره ثبت احوال یا کانون سردفتران ازدواج مراجعه کرد.

دوم اینکه داشتن وکیل در طلاق یک طرفه و طلاق توافقی اجباری نیست مگر وکالت در طلاق با این توضیح مرد می تواند بدون داشتن وکیل مراحل طلاق را طی کند اما مزایای بودن وکیل قطعا بر کسی پوشیده نیست در صورت انتخاب وکیل طلاق ازگروه وکلای هوداد “که فقط دعاوی تهران را می پذیرند” تمامی مراحل و شرایط طلاق از طرف مرد بدون حضور او و توسط وکیل متخصص طلاق انجام خواهد شد.

سوم در ابتدا زوج یا وکیل می بایستی با مدارکی که گفته شد به دفتر خدمات الکترونیک قضایی برای و ثبت دادخواست طلاق از طرف مرد مراجعه کنند پرسیده می شود که نمونه دادخواست طلاق از طرف مرد ارائه کنید. باید توضیح داد که اولا خود دفاتر خدمات الکترونیک قضایی متنی آماده را در اختیار دارند. ثانیا نوشتن متن طولانی در دادخواست مطلقا توصیه نمی شود بهتر است به صورت کاملا ساده و مجمل دادخواست طلاق ثبت شود و توضیحات لازم در جلسه رسیدگی به صورت لایحه یا توضیح شفاهی تقدیم دادگاه گردد.

شرایط طلاق از طرف مرد

مراحل طلاق از طرف مرد (زوج)

 • باید به این نکته مهم اشاره کرد که دادگاه نشانی محل اقامت زوجه(زن) صالح به رسیدگی پرونده طلاق از طرف مرد است و این امتیازی است که قانون برای زن در نظر گرفته است به عنوان مثال اگر زن در شیراز با شوهر زندگی مشترک داشته ولی در حال حاضر مثلا به خانه پدری در تهران رفته باشد دادگاه خانواده تهران صلاحیت رسیدگی پرونده را دارد.
 • چه قصد گرفتن وکیل مجرب از گروه وکلای هوداد را داشته باشید یا نه به این توصیه وکیل خانواده توجه کنید که حتما قبل از هر اقدامی مشاوره حقوقی در مورد طلاق اخذ نمایید. بدیهی است سپردن پرونده به وکیل طلاق مجرب گذشته از اینکه از حقوق مالی و غیرمالی شما دفاع می کند از اتلاف وقت در دادگاه، استرس و نگرانی شما نیز می کاهد .
 • پس از ثبت دادخواست طلاق در دفتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت در سامانه ثنا باید منتظر ابلاغ دادگاه برای تعیین وقت رسیدگی ماند.
 • دادگاه خانواده رسیدگی کننده به پرونده با ابلاغ تعیین وقت برای زوجه، جلسه رسیدگی تشکیل می دهد و اظهارات و دفاعیات طرفین را استماع می کند. چون در قانون حق طلاق با مرد است ناگزیر قاضی بعد از جلسه پرونده را به داوری و کارشناسی ارجاع می دهد.
 • در جلسه دادرسی طلاق، قاضی در خصوص چه مسایلی رسیدگی می کند؟

بدیهی است قضات شریف تلاش زبانی در جهت صلح و سازش انجام خواهند داد. و اگر مرد اصرار به طلاق داشته باشد می بایستی تمام مسایل مالی و غیر مالی ناشی از زوجیت را تعیین تکلیف کنند و نتیجه آن در رای دادگاه منعکس شود اما چه مسائلی:

 • شرط تنصیف دارایی: به تعبیر تقسیم اموال بعد از طلاق یا شرط نصف اموال شوهر اگر زوج شرط چاپی تنصیف دارایی که در عقدنامه ها است را امضا کرده باشد و از طرفی زن ناشزه نباشد به تشخیص قاضی رسیدگی کننده و در صورت درخواست زوجه ، زوج می بایستی تا نصف دارایی خود را که اولا موجود بوده و ثانیا در زمان زناشویی به دست آمده باشد به زوجه پرداخت نماید.
 • اجرت المثل ایام زناشویی: اگر زن به صراحت در دادگاه اعلام نکند که رایگان در منزل کاری کرده است و حکمی هم قبلا در این خصوص صادر نشده باشد غالبا قضات دادگاه خانواده زن را مستحق اجرت المثل ایام زندگی مشترک تشخیص داده و برای برآورد مبلغ آن موضوع را به کارشناسی ارجاع می دهند.
 • حضانت فرزندان در پرونده طلاق : از دیگر مسایلی است که دادگاه با رعایت مصلحت طفل در خصوص آن تعیین تکلیف می کند، حضانت (نگهداری)  فرزندان است. همچنین است ملاقات طرف مقابل و پرداخت نفقه آنها اگر حضانت با مادر باشد.
 • مهریه و طلاق از جانب مرد: اگر مهریه زوجه پرداخت نشده باشد و حکمی نیز قبلا در این مورد صادر نشده باشد. دادگاه رسیدگی کننده می بایستی تکلیف مهریه در طلاق را ضمن حکم طلاق مشخص نماید اگر قبلا در مورد مهریه حکمی صادر شده باشد و یا زوجه از طریق اداره ثبت اسناد آنرا مطالبه کرده باشد دادگاه طلاق با تکلیفی مواجه نیست.
 • جهیزیه: زوجه می تواند آنچه از جهیزیه خود باقی مانده مسترد نماید. دادگاه در این خصوص نیز دادگاه ضمن رای طلاق تعیین تکلیف می کند. زوج مسئولیتی نسبت به آنچه از جهیزیه مستهلک یا تعویض شده ندارد.

طلاق از جانب زوج چقدر طول می کشد؟

این موضوع کاملا وابسته به اعنراض و مقاومت زوجه دارد با این توضیح که پرونده طلاق ۳ مرحله دارد. دادگاه خانواده بدوی، دادگاه تجدید نظر استان، دیوان عالی کشور. بر فرض اگر رای طلاق در دادگاه بدوی صادر شود زوجه می تواند در فرصت ۲۰ روزه پس از ابلاغ رای نسبت به آن اعتراض و تجدید نظر خواهی کند و در ادامه پس از صدور رای دادگاه تجدید نظر در فرجه ۲۰ روزه پس از ابلاغ رای دادگاه تجدید نظر استان دادخواست فرجام خواهی به دیوان عالی کشور بدهد.

تمام مراحل اعتراض در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می شود.

بنابراین جواب دقیق این سوال مذکور این است که ممکن است از ۳ ماه تا ۱ سال پرونده به طول بیانجامد، زیرا ممکن است زوجه از حق اعتراض خود استفاده نماید.

سوال این که مگر حق طلاق با مرد نیست پس اعنراض زن چه نتیجه ای خواهد داشت؟

اولا یکی از اهداف قانونگذار از ۳ مرحله ای کردن پرونده طلاق ، طولانی کردن آن و امکان رجوع دوباره زوجین به یکدیگر است. ثانیا ممکن است دادگاه بدوی اشتباهی یا تضییعی به حقوق زن در دادخواست طلاق مرد کرده باشد. اما اصل رای طلاق تا زمانی که مرد اصرار داشته باشد نقض نخواهد شد.

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

6 پاسخ به “شرایط درخواست طلاق از طرف مرد و توضیحات وکیل طلاق”

 1. محمد گفت:

  سلام و ممنون از مطلب مفیدتان. اینجانب قصد جدایی از همسر و دادن دادخواست طلاق از طرف مرد را دارم ولی به هیچ عنوان راضی به طلاق توافقی نمیشود از طرفی اینجانب چند ماه پیش پدرم فوت کرده و مقداری ارث به من رسیده است . اولا اگر طلاق یک طرفه از طرف مرد باشد نصف دارایی از سهم الارث را باید پرداخت کنم. میتونم زودتر اموالمو بفروشم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   با سلام و تشکر از ابراز لطفتان
   ارث مشمول شرط تنصیف دارایی نمی شود. در خصوص شرایط طلاق از طرف مرد هم به تفصیل توضیح داده شد. اما بدانید که اگر اموالی داشته باشید که مازاد مستثنیات دین باشد مثل ارث که گفتید، مهریه از آن طریق قابل وصول است و ممکن است که قاضی رسیدگی کننده اعسار شما از پرداخت مهریه را نپذیرد
   موفق باشید

 2. سمیرا گفت:

  با سلام و تشکر
  اگر مردی درخواست طلاق یک طرفه کند بعدا می تواند مهریه را قسطی بدهد یا باید یکجا پرداخت شود؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   درود بر شما
   اگر قبلا مهریه درخواست نشده باشد و تقسیط نشده باشد. زوج متقاضی طلاق می تواند از دادگاه درخواست اعسار و تقسیط مهریه کند و مثل روال معمول اگر بتواند اعسار خود را ثابت کند مهریه با وجود دادخواست طلاق از طرف مرد هم تقسیط می شود ولی معمولا در پرونده های طلاق از طرف مرد در مهریه نگاه جانبدارانه ای نسبت به زن دارند
   موفق باشید

 3. مرتضی گفت:

  ممنون از سایت خوبتون
  من در دوران عقد هستم ولی در همین مدت یک سال گذشته متوجه رفتارهای غیر عادی همسرم شدم که به این نتیجه قطعی رسیدم که دچار اختلال در شخصیت است اگر درخواست طلاق از طرف مرد باشد شرایط طلاق چگونه خواهدبود؟ اگر امکان دارد بفرمایید طلاق از طرف مرد چقدر طول می کشد؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   درود بر شما؛ مراحل دادخواست طلاق از طرف مرد در شرایط فعلی در تهران با ثبت در دفتر خدمات الکترونیک قضایی شروع می شود چه اینکه خودتان دادخواست طلاق بدهید ویا اینکه وکیل شما دادخواست طلاق یکطرفه از طرف مرد را ثبت کند و مدت زمان آن به عوامل بسیاری مثل حضوری یا غیابی بدون حکم، اعتراض زوجه، شلوغ بودن شعبه و … بستگی دارد.
   آنچه در سوال نوشتید درخصوص وضعیت روحی زوجه اگر به درجه ای نیست که موجب فسخ نکاه شود، در طلاق تاثیری ندارد بدین معنی که حقوق مالی او از بین نخواهد رفت اما با عنایت به اینکه حق طلاق با مرد است در صورت پافشاری شما رای طلاق (گواهی عدم امکان سازش) صادر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *