تماس بگیرید
0912-1893808 قبول وکالت و مشاوره برای تهران و کرج

چگونه سهم ارثیه پدری را که یک باب مغازه است بگیرم؟(تقسیم ارث)

چگونه سهم ارثیه پدری را که یک باب مغازه است بگیرم؟(تقسیم ارث)

چندی پیش یکی از مراجعین محترم این سوال را از ما پرسید، داستان از این قرار است که پدر مرحومشان در سال ۱۳۹۶ فوت کرده است، وراث ایشان دو دختر و یک پسر می باشد با این توضیح که مادرشان قبل از پدر، فوت کرده است.

مغازه هم اکنون در اختیار برادر(پسر متوفی) است و خواهر دیگر موکل در خارج از کشور سکونت دارد و به دلیل قهر خانوادگی با ایشان در ارتباط نیست.

برادر نیز که عملا از مغازه استفاده می کند هر از چندی مبلغی به حساب موکل به عنوان کارکرد و سود واریز می کند اما با درخواست تقسیم ارث موکل، با بهانه های چون در شرایط فعلی صلاح به فروش نیست و یا ممکن است ملک در آینده نزدیک گران شود از پرداخت سهم الارث خواهر طفره می رود و …

خوب با توجه به شایع بودن موارد مذکور که ممکن است اندکی تفاوت با قضیه بالا داشته باشد، تصمیم گرفتیم در این خصوص توضیحی داده شود:

قبل از هر چیز موکل (دختری که تقاضای ارثیه پدری داشت) می بایستی توسط وکیل یا شخصا به شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی(پدر ایشان) مراجعه کند و گواهی انحصار وراثت نا محدود اخذ نماید با توجه به اینکه خواهر دیگر ایشان خارج از کشور است و عملا همکاری نمی کند و مدارک شناسایی او هم در اختیار نیست پروسه اخذ گواهی انحصار وراثت کمی زمانبر خواهد شد زیرا اولا بایستی برای اخذ گواهی حصر وراثت نامحدود آگهی انجام شود ثانیا از اداره ثبت احوال در خصوص مدارک شناسایی خواهر مقیم خارج استعلام به عمل آید.

پس از گرفتن گواهی حصر وراثت به تشخیص وکیل مجرب و البته مشاوره با موکل چند کار می توان کرد:

۱-خلع ید مشاعی: با توجه به اینکه ماترک (مغازه)  مال غیر منقول است و سند رسمی با نام پدر مرحومشان بوده، می توان دادخواست خلع ید مشاعی به طرفیت متصرف (برادر)  تقدیم دادگاه محل استقرار مغازه کرد. دادگاه پس از رسیدگی در نهایت حکم بر خلع ید مشاعی مغازه پیش گفته صادر می کند و در مقام اجرای حکم، مغازه پلمپ می شود. همین کار باعث خواهد شد که برادر دیگر نتواند از مغازه منتفع شود و راضی به تقسیم ارث و فروش ملک پدری شود.

۲-تقاضای افراز ار اداره ثبت اسناد: می توان به اداره ثبت اسناد مراجعه کرد و تقاضای افراز یعنی تقسیم کرد . پس از کارشناسی توسط اداره ثبت و بررسی اینکه ملک قابلیت افراز و تفکیک سهم هر یک از ورثه را دارد یا خیر، تصمیم نهایی اداره ثبت ابلاغ می شود. معمولا گواهی عدم افراز است یعنی اینکه مغازه مورد نظر قابلیت افراز بین ۳ نفر را ندارد. پس از اخذ گواهی عدم افراز می بایستی به دادگاه مراجعه کرد و تقاضای دستور فروش ملک مشاع غیر قابل افراز کرد که در نهایت مغازه مذکور(ترکه متوفی) کارشناسی و مزایده گذاشته می شود.

۳-تقدیم دادخواست تقسیم ترکه به دادگاه: دیگر راهکار قانونی این است که مستقیم به دادگاه مراجعه کرده و به طرفیت برادر متصرف ملک و خواهر مقیم خارج از کشور دادخواست تقسیم ترکه داد. بهتر است خواهر مقیم خارج از کشور را مجهول المکان اعلام کرد. در نهایت دادگاه حکم بر تقسیم ترکه صادر خواهد کرد.

گروه وکلای هوداد مجرب و متخصصص در پرونده های ارث و گرفتن سهم الارث

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *