درخواست طلاق توافقی از طرف زن

درخواست طلاق توافقی از طرف زن

طلاق توافقی به طور کلی به نوعی از طلاق گفته می­شود که زوجین به هر دلیلی، مایل نیستند که با یکدیگر زندگی کنند و می‌خواهند به شکل تفاهمی از یکدیگر جدا شوند. این نوع طلاق معمولا راحت‌ترین نوع طلاق بوده و کمتر از دیگر انواع آن، فرد را اذیت می‌کند. درخواست طلاق توافقی از طرف زن یا از طرف مرد معنا نداشته و برای آنکه این طلاق به شکل درست انجام شود زوجین باید باهم به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق توافقی دهند.

در طلاق توافقی زوجین درباره مهریه، نفقه، حضانت کودکان و. با یکدیگر به تفاهمی رسیده و آن را به دادگاه ابلاغ می‌کنند. رای دادگاه نیز با توجه به این تصمیمات منعکس می‌شود. به‌عنوان مثال: زوجین توافق می‌کنند که زن مهریه خود را در مقابل طلاق ببخشد، یا با توجه به شرایط پرداخت قسمتی از آن را بذل کند یا حضانت کودکان نیز بر عهده پدر یا مادر قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در در رابطه با انحصار وراثت بدانید

مدت زمان درخواست طلاق توافقی از طرف زن

زوجین برای آنکه بتوانند درخواست طلاق توافقی دهند باید هر دو یا یکی از آن‌ها از طریق سامانه نوبت‌دهی طلاق که سامانه مداخله طلاق (سامانه تصمیم) است تمامی اطلاعات سجلی خود و همسرش را وارد کرده و به یکی از مراکز غربالگری تهران برود. این مرکز زوجین را به یکی از مراکز مشاوره استان که زیر نظر بهزیستی است معرفی کرده تا بتواند مشکلات آن‌ها را بررسی کند. در این جلسات مشاوره که معمولا از ۵ تا ۲۰ جلسه به طول می‌انجامد تمامی مشکلات و علت طلاق زوجین زیر نظر گرفته شده و در صورت عدم حل مشکلات و اسرار طلاق آن‌ها درخواست آنها توسط مرکز مشاوره در دفتر خدمات الکترونی قضایی به ثبت رسیده و به دادگاه خانواده ارسال می‌شود.

بعد از صدور حکم طلاق، زوجین می‌توانند به مدت سه ماه برای ثبت طلاق خود به یکی دفاتر ازدواج-طلاق بروند. در درخواست طلاق توافقی آنچه اهمیت زیادی دارد و این نوع طلاق را از دیگر طلاق‌ها مجزا می‌کند، تفاهم زن و شوهر نسبت به حضانت، مهریه و نفقه بوده و باید بر سر این مسائل با یکدیگر به تفاهم رسیده باشند.

توجه داشته باشید که هیچ دفترخانه‌ای قادر نیست بدون حکم طلاق اقدام به ثبت طلاق کند.

اجباری شدن مشاوره در درخواست طلاق توافقی از طرف زن یا مرد

به‌طورکلی حضور هر دو زوج برای درخواست طلاق توافقی چندان مورد اهمیت نیست و زوجین می‌توانند یک‌بار برای ارائه دادخواست به سامانه الکترونیکی قضایی برای ثبت درخواست خود، یک‌بار برای امضا توافق‌ها یا درصورت باکره بودن زوجه به پزشکی قانونی مراجعه کنند. در باقی موارد باید با یکدیگر به مدت ۶ روز به مراکز مشاوره رفته و سپس زوجه آزمایش‌های بارداری را انجام دهد و بعد درخواست طلاق توافقی خود را ثبت کنند. حضور یکی از زوج‌ها یا حضور وکلای هر دو آنها برای صدور رای دادگاه لازم است.

شرایط درخواست طلاق توافقی از طرف زن

الزام حضور زوجین برای درخواست طلاق

به‌طورکلی حضور هر دو زوج برای درخواست طلاق توافقی چندان مورد اهمیت نیست و زوجین می‌توانند یک‌بار برای ارائه دادخواست به سامانه الکترونیکی قضایی برای ثبت درخواست خود، یک‌بار برای امضا توافق‌ها یا درصورت باکره بودن زوجه به پزشکی قانونی مراجعه کنند. در باقی موارد باید با یکدیگر به مدت ۶ روز به مراکز مشاوره رفته و سپس زوجه آزمایش‌های بارداری را انجام دهد و بعد درخواست طلاق توافقی خود را ثبت کنند. حضور یکی از زوج‌ها یا حضور وکلای هر دو آنها برای صدور رای دادگاه لازم است.

مدارک لازم برای درخواست طلاق توافقی از طرف زوجه

برای درخواست طلاق توافقی از طرف زن یا مرد ارائه عقدنامه یا رونوشت آن، شناسنامه و کارت ملی زوجین الزامی است. در صورت عدم ارائه کارت ملی شما می‌توانید شماره آن را برای ثبت طلاق توافقی خود بدهید. در صورت نبود عقدنامه زوجین باید به دفترخانه‌ای که در آن عقد کرده‌اند مراجعه کرده و رونوشتی از آن تهیه کنند. مراحل طلاق توافقی در صورت وجود وکیل طلاق نیازی به حضور زوجین ندارد. تا قبل از صدور رای با گواهی عدم سازش زوجین، حتی اگر توافق‌نامه را امضا کرده باشند در صورت پشیمانی یک طرف یا هر دو، رای طلاق توافقی صادر نمی‌شود.

  • نکته مهم آن است که اگر بعد از رای طلاق توافقی در صورت پشیمانی، مرد در دفترخانه برای ثبت طلاق حاضر نشود طلاق ثبت نمی‌شود. مگر آنکه زوجه در حین رای در دادگاه از مرد وکالت‌نامه حق طلاق توافقی را برای ثبت آن دریافت کرده باشد.  

اما اگر زوجه بعد از صدور رای دادگاه پشیمان شود و برای ثبت طلاق در دادگاه حاضر نشود زوج می‌تواند به دفاتر ثبت طلاق رفته آن را به ثبت برساند. اما نکته مهم آن است درصورت مشاهده دفترخانه نسبت به عدم حضور زوجه یا وکیل آن برای ثبت طلاق، از شعبه‌ای که این رای صادر شده استعلام گرفته و اکثر آن شعبات درصورت عدم حضور زوجه، اجازه ثبت طلاق را نخواهند داد.

  • در طلاق توافقی، زن می‌تواند در زمان عده خود درصورت باکره یا یائسه نبودن از آنچه بذل کرده رجوع کند. مگر آنکه در دادگاه ذکر شود که زن امکان رجوع در زمان عده را ندارد. اگر زن در مدت تاهل باکره و دوشیزه باشد نیز عده ندارد.
درخواست طلاق توافقی از طرف زن

سخن پایانی

درخواست طلاق توافقی از طرف زن یا مرد معنی ندارد و برای توافقی بودن آن، هر دو باید یک توافق‌نامه را امضا کرده و با یکدیگر بر سر مسائلی مانند حضانت، نفقه، مهریه و نحوه پرداخت آن به تفاهم رسیده باشند. در طلاق توافقی حضور زوجین در جلسات مشاوره برای دریافت گواهی عدم سازش الزامی است. توافق‌نامه طلاق توافقی درصورتی‌که به علت پشیمانی یکی از طرفین، منجر به طلاق نشود، از نظر حقوقی و قانونی اعتبار ندارد. درصورت عدم نزدیکی زوجین و باکره بودن زوجه، با ارائه حکم دادگاه و توافق‌نامه طلاق، زوجین می‌توانند اقدام به دریافت شناسنامه جدید کرده و نام خود را از شناسنامه یکدیگر حذف کنند.

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

یک پاسخ به “درخواست طلاق توافقی از طرف زن”

  1. مهناز گفت:

    مهنازمیرزایی
    من یک زن هستم وخیلی جالب هست زن یادخترهزارتا فسخ وفجوربکنه بعدبیادادعای مهریه و نفقه بکنه عجب قانون بی قانونی درمورداین مسله داریم خوب اونموقع زنهاباخیال راحت هرغلتی می‌کنن آخرش هم میان ازشوهربخت برگشته وبی ابروشده ادعای مهریه می‌کنن این نشد اون چرا چون باهزارنفربازی کرده بعداومده مهریه گرفته فرق نمیکنه دومی سومی چهارمی بهترین راه تجارت برای زنهای فاسدجلوقانون مهریه روببندیدببینیدچه زندگیهایی استوارمیشوندمیدونیدچراچون زن دیگه اسلحه ندارن واگرواگرمردخوب بودمیشینه سرزندگی واگرمردبدبودزن می‌ره به راه خودش نه اینکه برای خودش مردهارومنبع درامدبکنه واقعامن زن مگرکالاهستم که ابرووحیثیتم روگرودویست سیصدتا سکه قراربدم ارزش داره بی ایروبشم اما مهریه بگیرم زن عرضه داشته باشه مهریه روسلاح تهدید برای مردنمیکنه که شوهرروباگرفتن مهریه مجبور به زندگی بکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *