حق حبس و الزام به تمکین

حق حبس و الزام به تمکین

می دانیم که مطابق ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی زوجه باکره می تواند در مقام دفاع از دادخواست الزام به تمکین شوهر استناد به حق حبس کند. یعنی اعلام کند تا زمانی که تمام مهریه به او پرداخت نشده از شوهر تمکین نمی کند. از طرفی زوجه باکره می تواند علی رغم عدم تمکین مطالبه مهریه از شوهر کند.

اگر مالی از شوهر به دست نیاید. زوج (شوهر) متقابلا دادخواست اعسار از پرداخت دفعی مهریه را تقدیم دادگاه می کند و دادگاه پس از دعوت از طرفین در جلسه دادرسی و شنیدن دفاعیات آنها نسبت به تقسیط مهریه حکم صادر می کند. حال سئوال اینجانب تکلیف مرد چیست؟ شاید پرداخت قسطی مهریه چند سال یا حتی بیش از یک دهه به درازا بکشید و از طرفی زن حاضر به تمکین نباشد. در جواب باید گفت هر شخصی منصفی این حق را به مرد می دهد که بتواند ازدواج مجدد کند از این رو معمولا محاکم (دادگاه های خانواده) طبق شرایط بالا یعنی استفاده زن از حق حبس و تقسیط مهریه، با دادن دادخواست تجویز ازدواج مجدد زوج موافقت می کنند.

 

بیشتر بخوانید: بهترین وکیل طلاق در گروه وکلای هوداد

 

نمونه رای دادگاه

تجویز ازدواج مجدد در فرض وجود حق حبس

در صورتی که زوجه به دلیل اعمال حق حبس، تمکین خاص نداشته باشد و زوج نیز در حال پرداخت مهریه او به طورت اقساطی باشد، به دلیل اینکه پرداخت اقساط مهریه ممکن است مدت زیادی طول بکشد و زوج را از نظر جنسی با عسر و حرج رو برو کند، دادگاه حکم تجویز ازدواج مجدد خواهد داد.

نکاح – ازدواج مجدد – حق حبس – تقسیط مهریه – عسر و حرج

دادنامه ۹۲۰۹۹۷۰۲۲۴۵۰۱۴۵۱ مورخ ۰۹/۰۹/۱۳۹۲

رای دادگاه

در خصوص دعوی آقای م.ق فرزند غ.با وکالت خانم ن.م به طرفیت خانم ف.ق فرزند الف. به خواسته ازدواج مجدد، دادگاه با توجه به محتویات پرونده و احراز رابطه زوجیت دائم خواهان و خوانده به موجب سند نکاحی شماره ترتیب ۲۱۲۵ دفتر خانه شماره ….   و اظهارات خواهان طبق صورت جلسه ۱۵/۵/۹۲ که زوجه از حق حبس خود استفاده نموده لیکن زوج اقدام به پرداخت مهریه به صورت اقساط نموده و آمادگی خویش را برای زندگی مشترک اعلام نموده و دور از عدالت و اخلاق می باشد که زوج سالیان متوالی مهریه زوجه راپرداخت نماید سپس بتواند از تمکین خاص استفاده نماید.

با عنایت به اینکه فلسفه ازدواج بر مبنای زندگی زناشویی، استفاده زوجین از عرایض جنسی و عواطف یکدیگر وآ رامش رسیدن آنهاست. لذا زوجه موجب اخلال در زندگی گردیده و موجبات عسر و حرج زوجرا فراهم نموده است.

طبق اصل دهم قانون اساسی مبنای آن اسان کردن تشکیل خانواده وروابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی می باشد و مطابق اصل چهلم قانون اساسی هیچ کس نمی تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر قرار دهد.

اعمال حق حبس توسط زوجه اگر چه به موجب قانون است ولی عملا موجب اضرار زوج از داشتن زن و بهره گیری و استمتاع و عواطف آن می باشد.

به عبارت دیگر زوجه با اعمال حق حبس زوج را محدودکرده و موجب عسر و حرج وی را فراهم نموده است و این اصل چهلم قانون اساسی ناظر به همین مورد است و لازم نیست که اعمال حق، غیر قانونی باشد نظر به اینکه خانواده  واحد بنیادی جامعه اسلامی می باشد و این بنیاد جز با تشکیل زندگی مشترک ایجاد نخواهد شد و با توجه به اینکه خواهان بالغ بر ۱ سال است که اقدام به پرداخت مهریه به صورت اقساط و همچنین پرداخت نفقه نموده و با این وجود زوجه حاضر به تشکیل زندگی مشترک نمی باشد و وصول تمام مهریه ممکن است سالیان سال به طول بیانجامد این اقدام زوجه نوعی ترک زناشویی از زندگی زناشویی از ناحیه وی می باشد چرا که مفهوم ترک زندگی زناشویی توسط احدی از زوجین این نیست که زوج یا زوجه محل زندگی را ترک نماید و مضافا اینکه ترک زندگی مشترک غیر از تمکین نکردن زوجه است همین که زوج برای تشکیل زندگی مشترک مقدمات را فراهم کرده و با گذشت بیش از ۵ سال زوجه حاضر به شروع زندگی مشترک نباشد نوعی ترک زندگی است لذا جهت جلوگیری از ضرر خواهان و حفظ پاکدامنی او با عنایت به اصول مارالذکر  و قائده لاضرر و اصل اباحه شرعی ازدواج ازدواج مجدد برای زوج و بند ۷ ماده ۱۶ قانون خانواده و ماده ۱۹۸ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی به خواهان اجازه می دهد فقط براییک باز ازدواج مجدد دائم با مهریه کم اقدام نماید. دفاتر رسمی ثبت ازدواج مکلف به ثبت واقعه نکاحیه دائم ثانویه هستند حکم صادره حضوری و ظرف مدت ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل تجدید نظرخواهی در دادگاه تجدید نظر استان تهران خواهد بود.

رئیس شعبه ۲۳۶ دادگاه عمومی حقوقی تهران – جاویدی

بیشتر بخوانید: مراحل کامل انحصار وراثت با وکیل

رای دادگاه

در خصوص تجدید نظر خواهی خانم ف.ق. با وکالت آقای الف.ب. به طرفیت آقای م.ق. با وکالت خانم ن.م. از دادنامه شماره ۷۵۳/۹۲ مورخ ۱۶/۵/۱۳۹۲ شعبه محترم ۲۳۶ دادگاه خانواده تهران که به موجب آن حکم به اجازه ازدواج مجدد زوج برای یک بار طی پرونده کلاسه ۴۲۰/۹۲ با استدلال جالب و مکفی دادگاه به وی و با لحاظ دادنامه های موجود صادر گردیده وارد نمی باشد زیرا رای بر اساس مقررات و موازین قانونی صادر گردیده و ایرادی از حیث ماهوی یا شکوی به آن وارد نیست و استدلال محکمه محترم بدوی و نیز مستندات آن صحیح می باشد و تجدید نظر خواه دلیل یا دلایلی که موجبات نقض یا بی اعتباری دادنامه را فراهم نماید ارائه ننموده لذا بنا به مراتب دادگاه مستندا به قسمت اخیر ماده ۳۵۸ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلای در امور مدنی مصوب ۲۱/۱/۱۳۷۹ ضمن رد اعتراض معترض دادنامه معترض عنه را عینا تایید می نماید. رای دادگاه به موجب ماده ۳۶۵ قانون فوق الذکر قطعی است. رئیس شعبه ۴۵ دادگاه تجدید نظر استان تهران – مستشار دادگاه

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *