بیع نامه چیست؟ و چه تفاوتی با قولنامه دارد؟

بیع نامه چیست؟ و چه تفاوتی با قولنامه دارد؟

بیع‌نامه چیست؟ و چه تفاوتی با قولنامه دارد؟

آیا می‌دانید تفاوت بیع نامه و قولنامه چیست؟

اگر می‌خواهید تعریف دقیق بیع‌نامه و قولنامه را بدانید توصیه می‌کنیم مقاله پیش رو را انتها مطالعه فرمایید. در این مقاله ابتدا به بررسی دو مفهوم مبایعه‌نامه و قولنامه می‌پردازیم. سپس مهمترین تفاوت بیع نامه و قولنامه را برایتان شرح می‌دهیم و در ادامه چگونگی قرار دادن وجه التزام در قولنامه را برایتان بیان می‌کنیم.

هر فردی در طول مدت زندگی خود بنابر مقتضیات زندگی اجتماعی، حتما یک یا چند بار پای امضای قولنامه یا بیع‌نامه رفته است. شاید برای شما نیز پیش آمده است که هنگام خرید یا فروش ملک یا اتومبیلی، ابتدا قولنامه‌ایی را بین خود تنظیم کرده سپس برای انتقال سند در دفترخانه اسناد رسمی یا همان محضر حضور پیدا کرده‌اید. دانستن مفهوم و آثار حقوقی متفاوت دو موضوع بیع‌نامه و قولنامه می‌تواند از بروز مشکلات و گرفتاری‌های حقوقی در آینده جلوگیری کند.

لازم به ذکر است که برای انجام کارهای انحصار وراثت می‌توانید با گروه وکلای هوداد در تماس باشید تا تمامی مراحل با سرعت و بهترین کیفیت انجام شود.

بیع‌نامه چیست؟

مبایعه‌نامه قراردادی است که طی آن بیع انجام شده است. بیع به قراردادی اطلاق می‌شود که طبق آن مالی به دیگری فروخته می‌شود. در نتیجه عرفا قرارداد مکتوبی که بین طرفین (فروشنده و خریدار یا بایع و مشتری) تنظیم می‌شود و براساس آن مالی در مقابل دریافت عوض یا بهاء یا قیمت فروخته می‌شود مبایعه‌نامه به شمار می‌رود، که در اصطلاح به صورت “بیع‌نامه” نیز به کار می‌رود.

قولنامه چیست؟

گاهی برای شما پیش آمده است که قصد خرید یا فروش مالی را دارید ولی مقدمات آن هنوز فراهم نشده است؛ مثلا خلافی اتومبیل پرداخت نشده یا ملکی به علت بدهی به شهرداری پایان کار نداشته است. در چنین شرایطی خریدار یا فروشنده فقط به وعده بیع در آینده اکتفا می‌کنند و تنها قول انجام معامله در آینده را به هم می‌دهند و این قول را به صورت مکتوب بین خود تنظیم می‌کنند که به آن قولنامه می‌گویند.

در این حالت طرفین براساس اصل آزادی قراردادها، قراردادی عادی تنظیم می‌کنند و در آن متعهد می‌شوند که در زمان و مکان مشخصی مثل دفتر اسناد رسمی حضور یافته و با شرایط تعیین شده در قرارداد، معامله را انجام دهند. نکته مهم مورد توجه این است که در واقع قولنامه باعث ایجاد تعهد بین خریدار و فروشنده می‎‌شود و تملک موضوع مورد معامله را به همراه ندارد.

تفاوت بیع‌نامه و قولنامه

تفاوت بیع نامه و قولنامه چیست؟

حال با توجه به تعریف دقیقی که از قولنامه و بیع‌نامه ارائه دادیم، بیشتر متوجه تفاوت مبایعه‌نامه و قولنامه به‌خصوص آثار حقوقی متفاوت این دو خواهید شد.

عموم مردم به قولنامه مبایعه‌نامه هم می‌گویند اما باید گفت که این دو واژه از لحاظ حقوقی با هم تفاوت دارند. همان‌گونه که گفتیم، مبایعه‌نامه یعنی همان قرارداد بیع که اگر متعهد به تعهد خود عمل نکند می‌توان ایشان را ملزم به تسلیم مبیع یا ثمن کرد

در واقع مبایعه‌نامه مانند سایر قراردادهایی که طرفین برای انجام تعهد بین خود تنظیم می‌کنند در دادگاه معتبر است. مبایعه‌نامه قراردادی است که طی آن بیع انجام شده و بیع اطلاق به انتقال مال دارد، در صورت امتناع خریدار از پرداخت کامل بهای معامله و یا خودداری فروشنده برای انتقال سند، هر یک از آن‌ها می‌توانند با درخواست از دادگاه صالح طرف مقابل را به انجام تعهدش مجبور سازد.

در قولنامه الزام و اجبار نسبت به انتقال سند و یا تعهد مندرج در قولنامه وجود دارد؛ بدین‌ترتیب اگر فروشنده از حضور در دفتر اسناد رسمی و انتقال رسمی ملک به خریدار خودداری کرد، خواهان می‌تواند با درخواست از دادگاه صالح، او را برای به‌نام زدن سند در دفترخانه مجبور سازد و دادگاه نیز در صورت تقاضای خریدار، حکم به الزام انجام معامله رسمی و پرداخت وجه التزام را صادر می‌کند.

بیشتر بخوانید: مزیت دریافت مشاوره پیش از طلاق توافقی چیست؟

با تفاوت بیع‌ نامه و قولنامه آشنا شدید؛ حال در ادامه به بررسی مهمترین قسمت قولنامه یعنی وجه التزام می‌پردازیم.

وجه التزام (اجباری) که در قولنامه قرار داده می‌شود چیست؟

طرفین قرارداد برای محکم کردن قولنامه معمولا مبلغی را در قرارداد قید می‌کنند تا در صورتی که متعهد از انجام تعهد خود سربازد، مکلف به پرداخت آن مبلغ به طرف دیگر (متعهدله) باشد. این مبلغ را وجه التزام می‌گویند.

قرار دادن وجه التزام در قولنامه به چه طریقی صورت می‌گیرد؟

اصولا درج وجه التزام در قولنامه به یکی از روش‌های زیر می‌تواند انجام شود:

  • در قولنامه قید می‌شود در صورتی که فروشنده یا خریدار از اجرای مفاد تعهد خویش امتناع کرد، فلان مبلغ را باید به طرف دیگر بپردازد. در این صورت اگر فروشنده به تعهد خود (انتقال مال) عمل نکند، خریدار می‌تواند با احراز عدم اجرای تعهد، وجه التزام را بگیرد و هم از فروشنده بخواهد که مورد معامله را با سند رسمی به وی انتقال دهد.
  • چنانچه در قولنامه ذکر شود طرفین موافقت نمودند در تاریخ … در دفترخانه… حاضر شوند و سند رسمی تنظیم کنند. و در صورت امتناع عدم حضور یا امتناع فروشنده، فروشنده ملزم به انتقال و پرداخت روزانه… ریال خسارت تاخیر است. در این فرض مالک باید مورد را به خریدار منتقل کند و خسارت مذکور را هم بپردازد.
  • در قولنامه طرفین موافقت می‌کنند که در تاریخ… در دفترخانه… حضور یابند و سند رسمی تنظیم کنند و در صورت عدم حضور هر یک در دفترخانه، وی مکلف است مبلغ… ریال را به طرف دیگر بپردازد و تعهد خویش را نیز انجام دهد.

باید بدانید کسی که وجه التزام را مطالبه می‌کند باید خود تعهداتش را کامل انجام داده باشد. مثلا خریدار باید در دفترخانه حاضر شود و قیمت معامله را نیز به رویت دفتردار برساند و عدم اجرای تعهد طرف دیگر احراز شود.

مهمترین نکات طلایی مبایعه‌نامه و قولنامه

مهمترین نکات طلایی مبایعه‌نامه و قولنامه

تفاوت بیع‌ نامه و قولنامه را برای شما بیان کردیم، حال لازم است که با نکاتی در این زمینه نیز آشنا شوید:

  • هیج وقت به این دلیل که مثلا هنوز پایان کار ساختمان اخذ نشده و بنابراین انتقال آن در موعد معین توسط فروشنده امکان ندارد، از مراجعه به دفترخانه تعیین شده در قولنامه خودداری نکنید. چرا که در صورت اقامه دعوی خسارت تاخیر باید برای محکمه اثبات شود شما به تعهد خود مبنی بر حضور در دفترخانه در تاریخ معین عمل کرده‌اید.
  • وقتی زمانی امضای مبایعه‌نامه است یا به اصطلاح پای معامله هستید، در بیع‌نامه توجه کنید که در قسمت مربوطه علی‌الخصوص قسمت توضیحات، که آخر قراردادها درج می‌شود، نوشته نشده باشد که در صورت پاس نشدن هریک از اقساط پرداخت یا چک‌ها قرارداد فسخ می‌شود؛ چرا که نتیجه این می‌شود که شما مثلا از ۴۰۰ میلیون ثمن معامله ۳۰۰ میلیون را پرداخت کرده‌اید و فقط قسط آخر را با چند روز تاخیر پرداخت می‌کنید، آن وقت طرف معامله حق فسخ پیدا می‌کند.
  • این تصور را نکنید که هرچه مبلغ خسارت بیشتر تعیین شود سود کرده‌اید؛ چرا که اگر مبلغ خسارت تاخیر شما هیچ تناسبی با مبلغ قرارداد نداشته باشد، احتمال دارد دعوی مطالبه خسارت از سوی مقام قضایی رد شود.
  • اگر روی مقررات داوری اشراف ندارید، کاملا در مبایعه‌نامه دقت کنید که به هیج وجه شرط داوری ذکر نشده باشد چون حق رجوع شما به دادگاه را سلب خواهد کرد.

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *