درخواست و شرایط تغییر اسم شناسنامه با وکیل تغییر نام

folder_openعمومی
comment1 دیدگاه
تغییر اسم شناسنامه

اسامی و نام‌ها مهمترین رکن بازیابی اطلاعات و برقراری ارتباط در جوامع انسانی هستند. اهمیت نام در سیستم حقوقی و قضای هر کشور بیش از آن چیزی است که در ابتدا به نظر می‌رسد و به همین دلیل تغییر نام می‌تواند تبعات و پیامدهای حقوقی قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. از این رو در یک نظام حقوقی، تغییر نام به سادگی امکان‌پذیر نیست و مستلزم طی شدن مراحل و ارائه شواهدی است که بتواند مراجع ذیربط را برای موافقت با آن متقاعد نماید. در این مقاله به بررسی موضوع درخواست و شرایط تغییر نام ، و نقش وکیل تغییر نام در تغییر اسم شناسنامه خواهیم پرداخت.

دستورالعمل تغییر نام

برای تغییر نام به مدارک و مراحل زیر نیاز است:

  • تکمیل فرم درخواست تغییر نام
  • پرداخت هزینه بر طبق تعرفه
  • ارائه شناسنامه و سایر مدارک شناسایی و کپی آن‌ها

هزینه تغییر نام در شناسنامه ۱۴۰۰

هزینه تغییر نام کوچک و هزینه تغییر اسم شناسنامه جز دعاوی غیرمالی محسوب می‌شود. برای تعیین دقیق شرایط تغییر نام خانوادگی و هزینه وکیل برای تغییر نام بهتر است با مشاوران حقوقی تماس بگیرید تا از مقررات و قیمت حق‌ الوکاله تغییر نام اطلاع حاصل نمایید.

قوانین و شرایط تغییر نام افراد حقیقی

انسان آزاد آفریده شده و بدیهی است که حق داشته باشد نامی که از طریق آن با دیگران در تماس است را خودش را انتخاب کند. اسامی همه توسط والدین انتخاب می‌شود در حالی که ممکن است یک فرد بزرگسال از نامی که برایش انتخاب شده (به هر دلیلی) رضایت نداشته باشد و ترجیح دهد که نام خود را تغییر دهد.

در اغلب کشورها از جمله ایران، قوانین و شرایط تغییر نام و نام خانوادگی تسهیل شده است تا این امکان برای کسانی که از نام خودشان رضایت ندارند با سهولت بیشتری امکان‌پذیر باشد.

بر اساس ماده 20 قانون ثبت احوال (با توجه به تبصره‌های آن)، هر فردی می‌تواند با ارائه مدارک شناسایی به ادارات ثبت‌احوال و پرداخت هزینه‌های مربوطه، دادخواستی مبنی بر تغییر نام و نام خانوادگی خود تسلیم نماید. در صورتی که این درخواست با قوانین و شرایط تغییر نام مغایرتی نداشته باشد، اصلاحات لازم در شناسنامه فرد ثبت خواهد شد. در صورتی که درخواست توسط اداره ثبت‌احوال رد شود، فرد متقاضی می‌تواند موضوع را در هیئت‌های حل اختلاف مربوطه مطرح نماید. در اینجا یک وکیل تغییر نام که تجربه کافی در این زمینه دارد می‌تواند راهگشا باشد و پرونده را با سرعت بیشتری پیش ببرد.

ثبت احوال معمولاً با درخواست هایی در بدو امر موافقت می‌کند که تشخیص دهد نام یا نام خانوادگی دارای الفاظی ناشایست و خارج عرف و غیرمرسوم است، اما امروزه بسیاری از درخواست‌های تغییر نام صرفاً به دلایل شخصی و سلیقگی است. بنابراین نیاز به مشاوره با وکیل تغییر نام بیش از پیش احساس می‌شود. در چنین مواردی اداره ثبت‌احوال صرفاً بر اساس رای دادگاه نسبت به تغییر نام متقاضی اقدام خواهد کرد. بنابراین در اینگونه موارد، درخواست تغییر نام باید در دادگاه صالحه طرح شود. بنابراین در مواردی که ثبت احوال با تغییر نام اشخاص حقیقی یا حقوقی مخالفت کند، با کمک وکیل تغییر اسم و طرح دعوی در دادگاه می‌توان مشکل را برطرف نمود.

مدارک لازم برای تغییر اسم شناسنامه

همان‌گونه که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، در بدو امر، درخواست تغییر نام می‌بایست با مشورت وکیل تغییر نام و از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت گردیده و به دادگاه ارسال شود. در این دادخواست، اداره ثبت اسناد کشور به عنوان خوانده پرونده مورد خطاب قرار می‌گیرد. در این مرحله، مدارک تشخیص هویت ضمیمه پرونده خواهد شد. به عنوان مثال، مدارکی که نشان دهد شما در کودکی و یا توسط آشنایان با نام دیگری غیر از آنچه که در شناسنامه هست شناخته می‌شوید (این امر یکی از شواهد و دلایلی است که می‌تواند تاثیر مثبتی بر رای دادگاه در موافقت با تغییر نام شما داشته باشد).

در همین دادخواست، نام جدیدی که مد نظر دارید نیز باید ذکر شود تا توسط دادگاه مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که دادگاه با این دادخواست موافقت کند، شناسنامه دیگری با این نام برای شما صادر خواهد شد.

بنابراین، منطقی است که پیش از تدوین دادخواست، حتماً با یک وکیل تغییر اسم کارآموزده که قبلاً پرونده‌های مشابهی را در این زمینه پیگیری نموده است مشورت کنید. تنظیم دادخواست در واقع مهمترین مرحله این فرآیند به شمار می‌رود و می‌تواند مسیر پیگیری‌های آینده را مشخص کند. البته بسیاری از مراکز حقوقی که خدمات وکالت را ارائه می‌دهند می‌توانند صفر تا صد کار را از سوی موکل خود انجام دهند و از این طریق در وقت و انرژی که موکل باید برای این کار صرف کند صرفه‌جویی نمایند. برای ارتباط با وکیل تغییر اسم و استفاده از خدمات حقوقی در این زمینه با ما تماس حاصل فرمایید.

شرایط تغییر نام برای بار دوم

اگر تغییر نام برای بار اول باشد برای اثبات در دادگاه به استشهادیه و حضور شهود در دادگاه نیاز است. افراد برای تغییر نام باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند و اگر شخصی زیر ۱۸ سال قصد تغییر نام داشته باشد، باید ابتدا درخواست خود را به دفتر خدمات الکترونیک قضایی تقدیم کند و امکان پیگیری آن از طریق سازمان ثبت احوال وجود ندارد.

اگر شخصی بخواهد به دلیل تغییر جنسیت نام خود را تغییر دهد، رسیدگی به دادخواست او از طریق دادگاه خانواده صورت می‌گیرد. علاوه بر این لازم به ذکر است که سرپرست قانونی برای افراد صغیر و محجور با ارائه مدارک و پدر یا جد پدری با شناسنامه برای فرزندان خود در صورتیکه زیر ۱۸ سال سن داشته باشند، می‌توانند جهت تغییر نام افراد تحت نظر خود اقدام نمایند

شرایط تغییر نام های مذهبی

معمولا در برابر تغییر نام‌های مذهبی مقاومت وجود دارد. 

تغییر نام غیرمذهبی به مذهبی مساله‌ای ندارد اما اگر شخصی نام مذهبی داشته باشد، تغییر آن با مخالفت روبرو می‌شود و چندان ساده نیست. بنابراین تغییر نام‌های دینی و مذهبی ممنوع است. اگر کسی نام دینی داشته باشد و بخواهد آن را تغییر دهد، باید به دادگاه امور حسبی دادخواست تقدیم نماید. 

در نهایت دادگاه بعد از بررسی درخواست فرد، رای خود را صادر می‌کند. 

بر طبق مقررات مربوط به اسامی پیشنهادی ثبت احوال برای تغییر نام، امکان تغییر نام‌های محمد، علی، حسن، حسین، زهرا و فاطمه وجود ندارد. و افرادی که این نام‌ها را دارند تنها در صورتیکه نام والدین یا خواهر و برادرشان مشابه باشد، می‌توانند نام مناسب و مذهبی دیگری را برگزینند.

اگر درخواست تغییر نام فرد توسط سازمان ثبت احوال مورد موافقت قرار نگیرد، مراتب به صورت کتبی به متقاضی ابلاغ می‌گردد. اگر فرد همچنان به تغییر نام اصرار داشته باشد، باید از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی درخواست خود را با عنایت به مخالفت سازمان ثبت احوال، در مراجع قضایی ثبت کند. در این حالت، پرونده فرد متقاضی به عنوان خواهان و سازمان ثبت احوال به عنوان خوانده در دادگاه بررسی می‌شود و قاضی با در نظر گرفتن دفاعیات هر دو طرف، رای نهایی را صادر می‌کند.

شرایط تغییر نام

در نهایت ذکر این نکته ضروری است که هر فردی که قصد تغییر نام خود را دارد باید به مشکلات بعد از تغییر نام نیز فکر کند. در برخی موارد ممکن است پیگیری امور اداری با مشکل مواجه شود و میان مدارک فرد تعارض ایجاد گردد که اصلاح همه این مدارک و اسناد به صرف هزینه و وقت فراوان نیاز دارد.

دلایل کمک گرفتن از وکیل تغییر نام

افراد ممکن است به دلایل مختلفی قصد تغییر نام داشته باشند و به وکیل تغییر نام مراجعه کنند. نام‌های حقیقی یعنی نام و نام خانوادگی افراد بنابر سوابق خانوادگی اشخاص تعیین شده و به دلیل عدم رعایت برخی از نکات در هنگام شکل‌گیری گاهی اوقات می‌بینیم که اسامی نامتناسب و در برخی موارد زشتی به افراد متنسب شده و به عنوان نام و نام خانوادگی آنها شهرت یافته است (اگر به فهرست، در این گونه موارد معمولاً دادگاه‌ها با سهل‌گیری بیشتری حکم به تغییر نام افراد خواهند داد. در برخی موارد دیگر ممکن است وکیل بسته به سوابق موکل خود برای توجیه دادگاه به دلایل بیشتری نیاز داشته باشد. البته در هر صورت تغییر نام جزو حقوق شهروندی به شمار می‌رود.

اما تغییر نام حقوقی یعنی تغییر نام شرکت‌ها و سازمان‌ها به دلیل تبعات مالی و حقوقی گسترده‌تری که دارد با سخت‌گیری‌های بیشتری قابل انجام است و به همین دلیل نیاز به پیگیری‌های دقیق‌تری نیز خواهد داشت. در اینجا نقش وکیل تغییر اسم پررنگ‌تر است.

اما تغییر نام به این سادگی‌ها هم نیست. در برخی موارد ممکن است تغییر اسم زمینه‌ای برای انجام اقدامات مجرمانه و یا از بین بردن رپادی جرائم انجام شده باشد. به همین دلیل، حساسیت ویژه‌ای روی تغییر نام وجود دارد، و وکیل تغییر نام باید بتواند دادگاه صالحه را در این رابطه قانع کند.

بیشتر بخوانید : هزینه وکیل انحصار وراثت چقدر است؟

روند رسیدگی به پرونده توسط وکیل تغییر نام

امروزه با توجه به توسعه بسترهای فناوری اطلاعات و ارتباطات، ثبت درخواست تغییر نام نیز همانند سایر دعاوی، می‌بایست بواسطه دفاتر خدمات قضایی مورد تایید قوه قضاییه ثبت و پیگیری شود. بدین منظور نخست باید در سامانه ابلاغ الکترونیک ثبت نام نمایید. البته توجه داشته باشید که قبل از ثبت دادخواست با یک مشاور و یا وکیل تغییر اسم مشورت کنید تا متن دادخواست محتوی نکات لازم و تاثیرگذار و قابل دفاع باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل تغییر نام و شرایط تغییر نام می‌توانید با گروه وکلای هوداد تماس حاصل فرمایید. کارشناسان در اسرع وقت به صورت آنلاین و تلفنی می‌توانند نکات تکمیلی در این خصوص را با شما در میان بگذارند.

 

اگر نام و نام خانوادگی شما حاوی الفاظ زشت و ناشایست و خارج از عرف نباشد، معمولا دادگاه به صورت پیش فرض به عدم مجوز تغییر نام رای خواهد داد و در حالت عادی با آن موافقت نخواهد کرد.  شما تنها در صورتی می‌توانید رای مثبت دادگاه را برای تغییر نام جلب کنید که با ارائه ادله و شواهد لازم بتوانید دادگاه را مجاب کنید که این تغییر نام برای شما ضروری است.

دادگاه البته سخت‌گیری کمتری در خصوص نام‌های کوچک نسبت به نام خانوادگی دارد، و نام‌های کوچک افراد با سهولت بیشتری قابل تغییر خواهد بود. برخی تصور می‌کنند که ممکن است دادگاه با تغییر اسامی مقدس موافقت نکند، ولی تجربه نشان داده که اینطور نیست و اگر دادخواست تغییر نام با کمک وکیل تغییر نام به درستی تنظیم شده باشد و مراحل رسیدگی به پرونده نیز به درستی طی شود، دادگاه حتی در رابطه با تغییر اسامی مقدس نیز رای مثبت خواهد داد.

 

نکته مهم در اینجا، نقش وکیل تغییر نام در اقناع دادگاه است. وکیل تغییر اسم با تسلط بر زبان حقوقی، مشاهده پرونده‌های مشابه، اشراف اطلاعاتی نسبت به نظام حقوقی و قوانین و شرایط تغییر نام و همچنین قدرت بیان و ارتباطات می‌تواند دادگاه را با خواست موکل خویش همراه نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا اقدام برای تغییر اسم شناسنامه با ما در تماس باشید.

لزوم مداخله وکیل تغییر اسم در دادگاه تجدیدنظر

جالب است بدانید که در خصوص پرونده‌های تغییر اسم شناسنامه در قانون هیچ محدودیتی ذکر نشده است اما اداره ثبت احوال با سخت‌گیری نسبت به این موضوع برخورد می‌کند. حتی در سال 1396، دیوان عدالت اداری پیگیری پرونده‌های مربوط به تغییر نام را از حالت قضایی خارج کرده و به عنوان روالی اداری مطرح نمود. اما سازمان ثبت احوال کماکان بر رویه سخت‌گیرانه خود پافشاری داشته و فقط با تغییر اسامی که آنها را خارج از عرف و ناشایست قلمداد کند موافقت خواهد کرد.

حتی در صورتی که که در دادگاه بدوی، رای مثبت دادگاه را برای تغییر نام کسب کنید، باز هم ممکن است اداره ثبت اسناد با آن مخالفت کرده و درخواست کند که در دادگاه تجدیدنظر بررسی شود. تجربه نشان داده در خصوص مواردی که اداره ثبت‌ احوال رای دادگاه اولیه را رد کرده و درخواست تجدیدنظر کرده است، اگر فرد متقاضی وکیل تغییر اسم نداشته باشد با شکست مواجه می‌شود و رای دادگاه تجدید نظر منفی خواهد بود.

تغییر اسامی حقوقی و شرکت‌ها نیز فرآیندهای بسیار پیچیده‌تر و دشوارتری دارد و می‌توان گفت که تغییر نام اسامی حقوقی قطعا به مشاوره با وکیل تغییر نام نیاز خواهد داشت. 

بیشتر بخوانید : مراحل اجرا گذاشتن مهریه چیست؟

بهترین وکیل تغییر نام در تهران

بنابراین، در مواردی که فردی نام و نام خانوادگی خود را نپسندد، علیرغم اینکه حاوی واژه‌های ناشایست و یا خارج عرفی نیست، بهتر است از همان ابتدا موضوع را با کمک یک وکیل تغییر اسم باتجربه پیگیری کند تا در کمترین زمان و با صرف کمترین هزینه تغییر نام بتواند نام خود را تغییر دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره آنلاین یا تلفنی با بهترین وکلای تغییر نام، می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

۱- سن بالای ۱۸ سال ۲- افراد کمتر ۱۸ سال دارای رشد حکم و یا همرایی پدر و یا جد پدری ۳- سرپرست قانونی برای افراد صغیر و محجور

ارائه مدارک شناسایی اعم از اصل شناسنامه و دو عدد کپی از آن، تکمیل فرم درخواست تغییر اسم شناسنامه

مطالب مرتبط:

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست