ارث مادر و قانون جدید ارث دختر و پسر از مادر متوفی چیست؟

ارث مادر و قانون جدید ارث دختر و پسر از مادر متوفی چیست؟

ارث مادر و قانون جدید تقسیم ارث دختر و پسر از مادر متوفی چیست؟ جواب کوتاه این است که چنین قانون جدیدی وجود ندارد . مبحث ارث قانون مدنی که برگرفته از فقه شیعه است مصوب ۱۳۰۷ است و هنوز در این خصوص تغییری در سوال مذکور در قانون پدید نیامده است . عجیب است این شایعه به سرعت مخصوصا در فضای مجازی در حال گسترش است که قاعده سهم الارث پسر ۲ برابردختر است فقط مربوط به ارثیه پدری است و نه ارثیه مادری !

عجیب تر اینکه بعضی تحصیل کردگان حقوق یا فقه نیز چنین تصور اشتباهی به تبعیت از شایعه دارند ! گویی ماده ۹۰۷ قانون مدنی را نخوانده اند: “اگر متوفی ابوین نداشته و یک یا چند نفر اولاد داشته باشد ترکه به طریق ذیل تقسیم می‌شود : اگر فرزند، منحصر به یکی باشد خواه پسر خواه دختر تمام ترکه ‌به او می‌رسد. اگر اولاد متعدد باشند ولی تمام پسر، یا تمام دختر، ترکه بین آنها بالسویه تقسیم می‌شود. اگر اولاد متعدد باشند و بعضی از آنها پسر وبعضی دختر، پسر دو برابر دختر می‌برد.”

بنابراین ارث مادر برای فرزندان دختر و پسر همان پسر ۲ سهم و دختر ۱ سهم است. فتوای فقهای قدیمی و جدید شیعه و از نظر امام خمینی نیز همان است که گفته شد.

اما این اشتباه از کجا آمده است ؟ به نظر می آید که عده ای که مطالعات مختصری داشته اند موضوع سوال را با مورد ماده ۹۲۱ قانون مدنی اشتباه گرفته اند . “اگر وراث چند برادر امی یا چند خواهر امی یا چند برادر و خواهر امی باشند ترکه بین آن‌ها بالسویه تقسیم می‌شود. ”
در ماده مذکور آمده است که اگر از طبقه اول ارث کسی نباشد و نوبت به طبقه دوم ارث مثل خواهر و برادر برسد اگر خواهر و برادر مادری باشند بین آنها ارث مساوی تقسیم می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با دفتر گروه وکلای هوداد تماس بگیرید

 

بیشتر بخوانید : هزینه وکیل طلاق توافقی چقدر است؟

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

25 پاسخ به “ارث مادر و قانون جدید ارث دختر و پسر از مادر متوفی چیست؟”

  1. مهرو گفت:

    سلام و خسته نباشید
    من از چندین نفر شنیدم که طلا های مادر متعلق به دختر بزرگتر است و ارث مادر در مورد طلاها مربوط به دختر و دختران است نه فرزندان پسر، آیا سهم دختر از ارث مادر صحیح است؟

    • گروه وکلای هوداد گفت:

      سلام، خیر ارثیه مادری شامل تمام اموال او از جمله طلاها می شود که بین فرزندان پسر و دختر تقسیم می شود و ارث طلای مادر فقط متعلق به دختران نیست. تقسیم ارث مادر بین فرزندان مثل تقسیم ارث پدر بین فرزندان است

  2. زهرا گفت:

    سلام خسته نباشید ایا فرزندی ک زود تر از مادر فوت کرده بعد از فوت مادربزرگ ب نوادگان ارث میرسد؟

  3. امیر حسین گفت:

    سلام
    ارث مادر برای فرزاندان به چه صورت است؟
    پسر دو به یک نسبت به دختر می برد؟
    ممنون از سایت خوبتون

  4. هادی گفت:

    سلام‌‌…
    آیا مادری که قصد دارد در زمان حیات؛ زمینی را بین فرزندان پسر و دختر تقسیم کند میتواند به همه سهمی مساوی دهد و سهم دو برابری پسر از دختر را اجرا نکند؟
    و اگر چنین کاری انجام داد پسر میتواند اعتراض کند؟

    • گروه وکلای هوداد گفت:

      سلام
      همانظور که نوشتید مادر زنده است و این اختیار را دارد که اموالش را هرگونه که بخواهد به فرزند یا غیر فرزند به هر مقدار که بخواهد تقسیم کند. ارث زمانی مصداق دارد که شخصی فوت کند

  5. ایرج گفت:

    با سلام
    طبق قانون اگر فرزند پسری فوت کند و مادرش در قید حیات باشد یک ششم ماترک متوفی بعنوان سهم الارث به مادرش تعلق میگیرد حال اگر مادر متوفی طی یک وکالتنامه محضری از سهم ارث خود گذشت کند و انرا به فرزندان پسر مرحوم خودش واگذار کند و پس از مدتی مادر هم به رحمت خدا برود وضعیت سهم ارثی که وکالتا واگذار کرده مشمول چه قوانینی میشود؟
    با سپاس

  6. میلاد گفت:

    سلام، آیا قانون تقسیم ارث پدر با مادر متفاوت هست؟ یعنی مادری که همسرش فوت شده باشه و صاحب دختر و پسر باشه آیا در قانون، ارث به برادر و خواهر اون مادر یعنی دایی و خاله فرزندان میرسه و اونها میتونند ادعای ارث کنند؟ تشکر

  7. ۴ گفت:

    سلام
    خانمی فوت شدند که یک همسر و یک پسر دارند
    ارث او به چه نحو تقسیم میشود ؟

  8. طاها گفت:

    سلام وقت بخیر
    بعد فوت مادرم، پدرم یه قسمتی از داریی مادرمو فروخت و الان بعد ۱۰ سال میخایم ارث رو تقسیم کنیم ادعا میکنه اون قسمتی که فروخته رو نباید به حساب بیاریم.ممنون میشم اگه راه حل قانونیشو بهم بگین.

  9. Azam گفت:

    میخوان ارثی که ازمن میماند رو الان تکلیفش رو معاوم کنم باید چکنم ؟

  10. مجتبی گفت:

    سلام ایا ازمال مادری بعدازفوتذپدرومادر چیزی به مادر بزرگ مادری میرسد

  11. مجتبی گفت:

    سلام .بعداز فوت پدرمادر.همه چیز به نام مادرمن بود.سوال اینکه بعدفوت مادر چیزی به مادربزرگ مادری میرسه.ممنون

  12. احمد گفت:

    سلام. من پدرم ۳۰سال پیش فوت شده. و مادرم در قید حیات است.
    اگر بخوام ارث رو تقسیم کنم با وجود ۳تا خواهر که همگی شوهر کردندویک پسر. چه جور تقسیم ارث کنم. آیا به مادرم سهمی از ارث داره. ممنون جواب بدید

  13. حمید اکبری گفت:

    بسیار ممنون از سایت خوبتون از شما سوال داشتم اگر مادر بطور محضری در زمان زنده بودن نیم دنگ از منزل مسکونی را به یکی از فرزندان پسر داده باشد از الباقی ۵.۵ دنگ دیگر مثل خاهر وبرادرهای دیگر ارث می برد یا نه. بسیار سپاس گذارم

  14. مهتاب گفت:

    سلام برادرى دارم كه بيست سال پيش خانه مادرم را بنام زد و به همه سهم داد به جز من كه بخاطر مادرم نخواستم و برادرم هم نداد الان ميتوانم شكايت كنم و درخواست كنم

  15. لاله گفت:

    سلام
    من حدود ٢٠ سال هستش كه مادرم رو از دست دادم و ١٦ سال مادربزرگم منو بزرگ كرد و بعد از فوتش در همان خانه ٤ سال زندگي كردم
    و الان كه ازدواج كردم ميخواهم ارثيه مادرم رو بگيرم
    آيا اين ارثيه شامل من ميشود؟
    يا به دليل اينكه منو بزرگ كردن بهم ارث نميدن؟

  16. معصومه گودرزی گفت:

    باسلام.یک سوال اینکه مادرمن وصیت کرده که همه چیز به طورمساوی باشد.البته وصیت اوبه امضای ۵ کسبه ی معتبرمحل بوده است آیا بازهم شامل این قانون پسر۲ تا ودختر۱ سهم می شود؟

  17. مریم گفت:

    سلام اگر مادر در حین حیات وصیت لفظی کرده باشد که یه سهم از مال خودش مثل سهم دختران برای انجام کفن ودفن و هزینه ها و ادای واجباتش کنار گذاشته شود.اگر فرزندان بخواهند این مال را تقسیم کنند به چه صورت است .مادر در قید حیات نیستن.

  18. مهرداد میلانی گفت:

    سلام ؛ فرزند پسر پس از فوت پدر حق السهم( دوسهم) خود را طبق قانون شرع به برادر و خواهرانش میفروشد پس از مدتی وراث اقدام به فروش منزل پدری مینمایند ؛ در این هنگام فرزند پسر ادعا میکند بدلیل آنکه مادر هم فوت کرده است از عیان مادر هم سهم میبرد ؛ آیا این ادعا درست است؛ اگر درست باشد به چه میزان است با تشکر از راهنمایی شما مشاوران.

  19. Nima گفت:

    ایا اگه مادر بخواد میتونه کل اموال رو بده به یک فرزندش

  20. Nima گفت:

    ایا اگه مادر بخواد میتونه کل اموال رو بده به یک فرزندش
    یعنی کلا یکی رو محروم کنه
    بین دو برادر

  21. تنها گفت:

    واقعا بعضی وقت از مسلمان بودن خودم حالم به هم میخورد .این قانونی هست . پسر دو سهم ببرد و دختر یک سهم درحالی که در زمان جدید اکقر دخترها هستن که دلسوز و مراقبت پدر ومادر بر عهدخ دارن .این قانون مال زمانی بود که پسرها با پدر قبیله ای زندگی میکردن و دختر وقتی ازدواج میکرد دیگر میرفت پی زندگی خودش .و پسرها پدر و مادر را نگهداری میکردن و زراعت و گاو و گوسفندها را نگهداری میکردن .نه برای الان که پدر و مادرها برای خودشان حقوق میگیرن و بیمه هستن .و پسرها برای خودش کار میکنند و بعد ازدواج مستقل میشوند .و تمام رسیدگی و پرستاری از پدر و مادر به عهده دختر هست .امار بگیرید ببینید کدام عروس یا پسر از پدر و مادر نگهداری میکند .ایا واقعا وقتش نرسیده که این قانون مزخرف تعقیر کند .واقعا متاسفم برای همچین قانون گذارانی .حالا یه عده میان میگن قران و خدا گفته .پس چرا کسی که دزدی میکند دستش را قطع نمیکنید یا سنگسار نمیکنید .چطور بعضی قانونها عوض شد الا حق زن مظلوم .چه از ارث چه از دیه چه از حق و حقوقی که شوهر به پردازد مثل مهریه که در قران امده که با عقل خودشان مهر میکنن و بعد با هزار روش از زیرش در میرن و قانون هم از مردها حمایت میکند .چطور نفقه. شیر بها .و خیلی چیزهای دیگه که باید به زن داده بشه قانونی و اجباری نیست .به جز ارث دیه.مگر دختر و پسر هردو فرزند پدر و مادر نیستن.یا از گوشت و خون و استخوان نیستن .مگر یه مادر برای هم پسر هم دختر نه ماه حامله نمیشود برابر پسر برای زحمت نمیکشد .مگر هر دو برای پدر مادر عزیز و جگر گوشه نیستن .پس این همه تبعیض برای چیست .ایا زمانش نرسیده که عدالت در مورد زنها هم اجرا بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *