ارث مادر و قانون جدید ارث دختر و پسر از مادر متوفی چیست؟

ارث مادر و قانون جدید ارث دختر و پسر از مادر متوفی چیست؟

ارث مادر و قانون جدید تقسیم ارث دختر و پسر از مادر متوفی چیست؟ جواب کوتاه این است که چنین قانون جدیدی وجود ندارد . مبحث ارث قانون مدنی که برگرفته از فقه شیعه است مصوب ۱۳۰۷ است و هنوز در این خصوص تغییری در سوال مذکور در قانون پدید نیامده است . عجیب است این شایعه به سرعت مخصوصا در فضای مجازی در حال گسترش است که قاعده سهم الارث پسر ۲ برابردختر است فقط مربوط به ارثیه پدری است و نه ارثیه مادری !

عجیب تر اینکه بعضی تحصیل کردگان حقوق یا فقه نیز چنین تصور اشتباهی به تبعیت از شایعه دارند ! گویی ماده ۹۰۷ قانون مدنی را نخوانده اند: “اگر متوفی ابوین نداشته و یک یا چند نفر اولاد داشته باشد ترکه به طریق ذیل تقسیم می‌شود : اگر فرزند، منحصر به یکی باشد خواه پسر خواه دختر تمام ترکه ‌به او می‌رسد. اگر اولاد متعدد باشند ولی تمام پسر، یا تمام دختر، ترکه بین آنها بالسویه تقسیم می‌شود. اگر اولاد متعدد باشند و بعضی از آنها پسر وبعضی دختر، پسر دو برابر دختر می‌برد.”

بنابراین ارث مادر برای فرزندان دختر و پسر همان پسر ۲ سهم و دختر ۱ سهم است. فتوای فقهای قدیمی و جدید شیعه و از نظر امام خمینی نیز همان است که گفته شد.

اما این اشتباه از کجا آمده است ؟ به نظر می آید که عده ای که مطالعات مختصری داشته اند موضوع سوال را با مورد ماده ۹۲۱ قانون مدنی اشتباه گرفته اند . “اگر وراث چند برادر امی یا چند خواهر امی یا چند برادر و خواهر امی باشند ترکه بین آن‌ها بالسویه تقسیم می‌شود. ”
در ماده مذکور آمده است که اگر از طبقه اول ارث کسی نباشد و نوبت به طبقه دوم ارث مثل خواهر و برادر برسد اگر خواهر و برادر مادری باشند بین آنها ارث مساوی تقسیم می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با دفتر گروه وکلای هوداد تماس بگیرید

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

8 پاسخ به “ارث مادر و قانون جدید ارث دختر و پسر از مادر متوفی چیست؟”

 1. مهرو گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من از چندین نفر شنیدم که طلا های مادر متعلق به دختر بزرگتر است و ارث مادر در مورد طلاها مربوط به دختر و دختران است نه فرزندان پسر، آیا سهم دختر از ارث مادر صحیح است؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام، خیر ارثیه مادری شامل تمام اموال او از جمله طلاها می شود که بین فرزندان پسر و دختر تقسیم می شود و ارث طلای مادر فقط متعلق به دختران نیست. تقسیم ارث مادر بین فرزندان مثل تقسیم ارث پدر بین فرزندان است

 2. امیر حسین گفت:

  سلام
  ارث مادر برای فرزاندان به چه صورت است؟
  پسر دو به یک نسبت به دختر می برد؟
  ممنون از سایت خوبتون

 3. هادی گفت:

  سلام‌‌…
  آیا مادری که قصد دارد در زمان حیات؛ زمینی را بین فرزندان پسر و دختر تقسیم کند میتواند به همه سهمی مساوی دهد و سهم دو برابری پسر از دختر را اجرا نکند؟
  و اگر چنین کاری انجام داد پسر میتواند اعتراض کند؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   همانظور که نوشتید مادر زنده است و این اختیار را دارد که اموالش را هرگونه که بخواهد به فرزند یا غیر فرزند به هر مقدار که بخواهد تقسیم کند. ارث زمانی مصداق دارد که شخصی فوت کند

 4. میلاد گفت:

  سلام، آیا قانون تقسیم ارث پدر با مادر متفاوت هست؟ یعنی مادری که همسرش فوت شده باشه و صاحب دختر و پسر باشه آیا در قانون، ارث به برادر و خواهر اون مادر یعنی دایی و خاله فرزندان میرسه و اونها میتونند ادعای ارث کنند؟ تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *