شرایط ارث بردن نوه از مادر بزرگ و یا پدر بزرگ

شرایط ارث بردن نوه از مادر بزرگ و یا پدر بزرگ

یک قاعده کلی وجود دارد و آن اینکه شرایط ارث بردن نوه از پدربزرگ و مادربزرگ خواه پدری یا مادری در انحصار وراثت این است که فرزندی از متوفی باقی نمانده باشد. از ما سوال های متفاوتی می شود اینکه:

چرا نوه از پدر بزرگ ارث می برد؟

ارث بردن نوه در صورت فوت مادر چگونه است؟

قانون ارث بردن نوه در صورت فوت مادر چیست؟

اگر قاعده کلی را فرا بگیریم تمام این سوال های شما پاسخ داده می شود. توجه داشته باشید تا وقتی که فرزند باشد نوبت به نوه نمی رسد به این مثال عنایت بفرمایید: شخصی فوت کرده که ۴ فرزند داشته است ۲ فرزند او قبل از فوت پدر فوت شده اند و در زمان فوت فقط ۲ فرزند او زنده است، ارث متعلق به فرزندان موجود است و فرزندان پسر و دختر فوت شده قبل از پدربزرگ ارثی نمی برند.

مثال دیگر زن و شوهری صاحب ۳ فرزند می باشند ۱ دختر و ۲ پسر، در سال ۱۳۸۰ یکی از پسران فوت می کند در حالی که ازدواج کرده بوده و یک فرزند پسر  داشته است، در سال ۱۳۹۷ پدر فوت می کند در حالی که همسر داشته ۱ فرزند دختر، یک فرزند پسر و ۱ نوه از فرزند پسر فوت شده، ارث به چه کسانی تعلق می گیرد؟

خوب مطمئن هستیم با دانستن قاعده کلی جواب را به راحتی گفته اید همسر  ماترک و مابقی ارث بین دختر و پسر متوفی به نسبت یک به دو تقسیم می شود و هیچگونه ارثی به نوه که پدرش قبل از پدر بزرگ فوت کرده نمی رسد. آیا نوه دختری ارث می برد؟ اگر نوبت به ارث بردن نوه ها برسد یعنی فرزندی نباشد حتما نوه دختری نیز ارث می برد.ارث بردن نوه

میزان سهم الارث نوه ها چگونه است؟

نوه ها فقط به میزان سهم پدر یا مادر خود ارث می برند یعنی اینکه اگر زنی فوت کند که فرزندانش قبل از او فوت کرده اند و یک دختر و پسر داشته و در حال حاضر نوه های دختری و پسری دارد، هر یک از نوه های دختری به میزان سهم الارث دختر متوفی و سهم هر یک از نوه های پسری به میزان سهم الارث پسر متوفی باشد که نسبت پسر دو و دختر یک بین آنها تقسیم می شود.

شما خوانندگان محترم به سوال پاسخ دهید زنی صاحب یک فرزند دختر و یک فرزند پسر است هرکدام از فرزتدان او ازدواج کرده و صاحب یک فرزند دختر و پسر می شوند به عبارت دیگر او ۲ فرزند و ۴ نوه دارد. فرزند پسر در سال ۱۳۹۶ فوت می کند، مادر در سال ۱۳۹۷ فوت می کند، همسر این زن هم در قید حیات است، ارث به چه کسانی و به چه میزان می رسد؟

وکیل متخصص اخذ ارثیه پدری و مادری گروه وکلای هوداد

رای شما به بهبود خدمات ما کمک میکند :
تا احقاق حق کامل در کنار شما ایستاده ایم

16 پاسخ به “شرایط ارث بردن نوه از مادر بزرگ و یا پدر بزرگ”

 1. مینا گفت:

  اگر اشکال نداره پاسخ من را بدهید، مادر من دو سال پیش در اثر بیماری فوت کرده است و من نوه دختری هستم آیا نوه دختری ارث می برد؟

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام، ارث بردن نوه از پدربزرگ یا مادربزرگ در صورت فوت شدن مادر بستگی به این دارد که متوفی مثلا پدربزرگ فرزند دیگری بعد از فوت نداشته باشد آن زمان است که نوبت به نوه می رسد تفاوتی هم بین نوه دختری و پسری از حیث ارث بردن.

 2. رضا گفت:

  با سلام
  مادربزرگ من حدودا ۲سال قبل از مادرش و۴۰سال بعد از پدرش فوت کرده است ایا الان به دختر و پسران مادربزرگم ازمادر وپدرش ارثی می رسدو ایا ان مالی که به مادربزرگم میرسید به فرزندانش می رسد؟
  لطفا سریعا کمک بفرمایید.

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   یکی از مشکلات ما این است که کاربران محترم سوال را معما گونه و با ابهام طرح میکنند. آنچه ما متوجه شدیم اینکه زنی بعد از پدر و قبل از مادر فوت می کند بدیهی است که زن متوفی و فرزندان او سهمی از ارث مادربزرگ نخواهند داشت

 3. تارا گفت:

  سلام
  اگر پدر من بعد از فوت پدربزرگم ارثش را نخواهد
  آیا برادرم میتواند نسبت به گرفتن ارث اقدام کند؟

 4. شیما گفت:

  ببخشید اگر پدربزرگی فوت کرده باشد و تقسیم ارث هنوز بطور رسمی انجام نشده بلکه غیررسمی بین خود ورثه توافق شده باشد و مادربزرگ درقید حیات باشد و پس از چند سال از وفات پدربزرگ و زمان حیات مادربزرگی که چیزی از ارث بنامش نیست یکی از ورثه فوت کند هم به فرزندان وارث مرحوم شده ارثی از پدربزرگ خواهد رسید یا خیر؟

 5. رها گفت:

  با سلام امکانش هست جواب این سوال رو بدین؟
  اگر پسری فوت کند و پدر و مادر این پسر قبل از خودش فوت کرده باشند،آیا فرزندان این پسر از مادر بزرگ و پدر بزرگ خود ارث میبرند؟و این پسر دارای چند خواهر و برادر نیز میباشد

 6. پری گفت:

  سلام.اگرپدربزرگ فوت کند وبه پسرارثی برسد وپسرازاین ارث استفاده نکرده باشد (مثلا ارث زمین باشد ) و پسرهم فوت کند آیا این زمین به نوه های پدربزرگ می رسد.

 7. ح ی د ر م ح م د ی گفت:

  با سلام خدمت استاد گرامی :پدرم قبل از پدرش فوت کرده ومادرش قبل از پدرم در سال ۱۳۴۲ فوت کرده ولازم به ذکر است که وراث در قید حیات است ایا مهریه یک هشتم به نوه می رسد با تشکر

  • گروه وکلای هوداد گفت:

   سلام
   منعی باری مطالبه آن به قدر سهم شما نیست ولی در عمل قضات رای نمی دهند به دلیل اینکه این استدلال وجود دارد که زن در دوران حیات مطالبه مهریه نکرده و به منزله بخشش و رضایت او بوده است

 8. motahare گفت:

  سلام.
  اگر مادر بعد از مادربزرگ فوت کند، به نوه ها ارث میرسد؟ درصورتیکه مادربزرگ ک فوت شده، فرزندان دیگری در قید حیات دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *